Постанова № 29602843, 21.02.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2013
Номер справи
2-а/1970/3619/11
Номер документу
29602843
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3619/11

"21" лютого 2013 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді : Осташа А.В.

при секретарі: Твердохліб Н.В.

за участю:

представника позивача: Гурин В.А.

представника відповідача: Сидорович Н.О..

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Добра вода» до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2008 року спільне українсько-чеське підприємство у формі закритого акціонерного товариства «Добра вода» (правонаступником якого стало приватне акціонерне товариство «Добра вода») звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року, №0000062301/0 від 31.07.2008 року, №0000062301/1 від 21.08.2008 року, №0000062301/2 від 15.10.2008 року та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000472308 від 31.07.2008 року.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2010 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано нечинними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000472308 від 31.07.2008 року.

Не погоджуючись зі вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій у частині задоволених позовних вимог Козівська міжрайонна державна податкова інспекція Тернопільської області оскаржила їх в касаційному порядку.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 жовтня 2011 року касаційну скаргу було задоволено частково та постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.05.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2010 року в даній справі у частині задоволення позовних вимог та скасування податкових повідомлень-рішень №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року скасовано та направлено матеріали справи в цій частині на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи судом у відповідності до ст.55 КАС України було допущено процесуальне правонаступництво позивача, а саме правонаступником спільного українсько-чеське підприємство у формі закритого акціонерного товариства «Добра вода» стало приватне акціонерне товариство «Добра вода».

Під час нового розгляду справи представник позивача зазначив, що підприємством правомірно при визначенні плати за користування надрами для видобування мінеральної підземної води було визначено обсяги видобування мінеральних підземних вод за вирахуванням скидів без використання. Проведені перевірки уповноважених органів підтверджують наявність та обсяги скидів без використання (Акт Тернопільського облводгоспу від 04.07.2008 року, Акт Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 08.07.2008 року). Крім того, представник позивача зазначив, що працівники податкової інспекції під час проведення перевірки були поінформовані про наявність у статистичній звітності форми 7-гр (підземні води) за 2007 рік поданої до Геоінформу України помилкового непроставлення скиду без використання мінеральної води.

Також представник позивача вказав, що не повністю погоджується з висновком судово-економічної експертизи від 27 грудня 2012 року, оскільки вважає, що іншими доказами по справі повністю доведено неправомірність висновку Козівської МДПІ викладеному в акті перевірки від 22 липня 2008 року щодо заниження підприємством плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період 2007 року по 1 квартал 2008 року на загальну суму 881 275, 05 грн.

З врахуванням викладеного, представник позивача просив скасувати податкові повідомлення-рішення Козівської МДПІ №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року.

Представник відповідача заперечила проти скасування податкових повідомлень-рішень Козівської МДПІ №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року, зіславшись на те, що при визначенні плати за користування надрами для видобування мінеральної води у 2007 році слід керуватися приписами пункту п'ятого статті 3 розділу II Закону України від 30.11.2006 року № 398 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування». Даним Законом на 2007 рік було запроваджено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з додатком 1 до цього Закону, який є невід'ємною частиною. Пунктом 9 цього Закону зупинено на 2007 рік дію частини шостої статті 30 Кодексу України про надра в частині встановлення Кабінетом Міністрів України базових та диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Відповідно до додатку № 1 базовий норматив плати за користування надрами для видобування мінеральних підземних вод для промислового розливу встановлено у розмірі 12 грн. за їм кубічний видобутої мінеральної води. Також податковий орган зазначав про те, що відповідно до висновку Держаної екологічної інспекції у Тернопільській області визначено інші обсяги видобутих корисних копалин, що відрізняються від тих, що зазначені у висновку спеціаліста.

Крім того, представник Козівської МДПІ пояснила, що не повністю погоджується з висновком судово-економічної експертизи від 27 грудня 2012 року, оскільки вважає, що іншими доказами по справі повністю доведено правомірність висновку Козівської МДПІ викладеному в акті перевірки від 22 липня 2008 року щодо заниження підприємством плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період 2007 року по 1 квартал 2008 року на загальну суму 881 275, 05 грн. Зокрема, представник відповідача зазначила, що висновок судово - економічної експертизи ґрунтується на Описі схеми водокористування , обґрунтуванні витрат води за 2007 рік, розрахунку витрат води, які надані безпосередньо ПрАТ «Добра вода» без документальних підтверджень показників, що ставить під сумнів його правильність.

Крім пояснень представників сторін судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем та відповідачем та висновок судово-економічної експертизи.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача, та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази та висновок експерта, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з наступних підстав.

Відповідно до статті 28 Кодексу України «Про надра» (далі - Кодекс про надра), користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 Кодексу про надра. Плата за користування надрами справляється, зокрема, у вигляді: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах. СП ЗАТ «Добра вода» здійснює видобування мінеральної природної столової води для промислового розливу та виробництва на її основі безалкогольних напоїв на підставі Ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами № 3006 від 29.05.2003р., виданого Міністерством екології та природних ресурсів України.

Статтею 39 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підземні води віднесено до природних ресурсів загальнодержавного значення. Відповідно до статті 43 вказаного закону, нормативи збору за використання природних ресурсів, а також порядок його стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України. Справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин у період з 01.01.2007р. по 31.03.2008р. регламентувалося «Порядком справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин», затвердженим Постановою КМУ № 1014 від 12.09.97р. (далі - Порядок). Згідно пункту 2 вказаного Порядку, плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється з усіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями. Об'єктом справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин є обсяг фактично погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяг видобутих) корисних копалин (пункт 3 Порядку).

Згідно пункту 4 Порядку передбачено, що плата за користування надрами для видобування корисних копалин для мінеральних підземних вод встановлюється, виходячи з обсягів видобутих мінеральних підземних вод (крім скидів без використання), квот (лімітів) на видобуток мінеральних підземних вод та нормативів плати, диференційованих за групами, обсягами видобування, напрямами використання і категоріями родовищ.

Обсяг погашених балансових запасів корисних копалин визначається як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування (пункт 5 Порядку).

Відповідно до пункту 6 Порядку, нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові з подальшою їх диференціацією залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ. Розрахована за базовими нормативами плата за користування надрами для видобування корисних копалин є мінімальною величиною, яку користувачі надр сплачують незалежно від геологічних особливостей родовищ та умов їх експлуатації.

Пунктом 18 Порядку встановлено, що розрахунок платежів здійснюється, згідно з інструкцією про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Відповідно до пункту 3.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр № 207/472/51/157 від 30.12.97р. (далі - Інструкція № 207), плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин. Об'єктом справляння, зокрема, є обсяги видобутих корисних копалин (крім скидів без використання) - для мінеральних підземних вод.

Згідно з пунктом 3.5 Інструкції №207, обсяги погашених балансових і позабалансових запасів корисних копалин та обсяги видобутку корисних копалин визначаються за даними державної статистичної звітності та геолого-маркшейдерською документацією. Відповідною формою державної статистичної звітності в даному випадку є «Звітний баланс використання підземних вод», форма 7-гр (підземні води), затверджена наказом Державного комітету статистики України № 144 від 28.04.98р.

Судом встановлено, що податковим органом було проведено виїзну планову документальну перевірку позивача з дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.03.2008 року, за результатами якої складено Акт № 304-23/24633678 від 22.07.2008 року (далі - Акт перевірки).

На підставі Акта перевірки та за наслідками процедури апеляційного оскарження відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000072301/2 від 15.10.2008 року про визначення плати за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 1 676 301,59 грн., у тому числі 881 275,05 грн. основного платежу та 795 026,54 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Направляючи справу на новий судовий розгляд, Вищий адміністративний суд зазначив, що судами першої та апеляційної інстанції при дослідженні правомірності податкових повідомлень-рішень Козівської МДПІ № 0000072301/0 від 31.07.2008 року, № 0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року, з метою усунення протиріч між позивачем та відповідачем, слід було призначити експертизу на підставі ст..81 КАС України.

На виконання вимог ухвали ВАС України при новому розгляді справи судом було призначено судово-економічну експертизу на вирішення якої було поставлено питання: чи підтверджується документально заниження СП ЗАТ «Добра вода» плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 1 липня 2007 року по 31 березня 2008 року в розмірі 881 275, 05 грн., яке встановлено в результаті виїзної планової документальної перевірки підприємства та відображено в акті Козівської МДПІ від 22 липня 2008 року.

Згідно висновку експерта (Т.2 а.с. - 91), дослідженням поданих документів висновок податкової перевірки СП ЗАТ «Добра вода» (акт від 22 липня 2008 року №304-23/24633678) щодо заниження підприємством плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період 2007 рік - 1 квартал 2008 року на загальну суму 881 275, 05 грн. документально підтверджується на суму 219 931, 23 грн., а не підтверджується на суму 661 343, 82 грн.

Суд повністю погоджується з висновком експерта і приймає його як належний та допустимий доказ у відповідності до ст.ст.69, 70 КАС України, оскільки він узгоджується та не суперечить іншим зібраним у справі доказам.

Як вбачається з висновку експерта, сума недоплати підприємством за користування надрами для видобування корисних копалин за період 2007 рік - 1 квартал 2008 року становить 219 931, 23 грн. В розрізі податкових періодів вона буде становити: 1 квартал 2007 року - 40 444, 80 грн.; 2 квартал 2007 року - 41 752, 20 грн.; 3 квартал 2007 року - 43 179, 60 грн.; 4 квартал 2007 року - 44 054, 04 грн.; 1 квартал 2008 року - 50 500, 59 грн. Відповідно штрафні санкції на дану суму податку в розрізі податкових періодів та на підставі п.п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на момент спірних правовідносин), будуть розраховуватись наступним чином:

1 квартал 2007 року: 60% - 24 266, 88 грн.;

2 квартал 2007 року: 50% - 20 876, 1 грн.;

3 квартал 2007 року: 40% - 17 271, 84 грн.;

4 квартал 2007 року: 30 % - 13 216, 21 грн;

1 квартал 2008 року: 20 % - 10 100, 19 грн.

Таким чином, при визначенні податкового зобов'язання по платі за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення податковим органом неправомірно визначено його в частині основного платежу 661 343 грн. 82 коп. та 709 925 грн. 39 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, про часткове задоволення позовних вимог та визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000072301/0 від 31.07.2008 року, №0000072301/1 від 21.08.2008 року, №0000072301/2 від 15.10.2008 року в частині визначення грошового зобов'язання за платежем: плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 661 343 грн. 82 коп. основного платежу та 709 925 грн. 39 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати понесені позивачем з Державного бюджету не повертаються.

Керуючись ст.ст.94, 158-167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Козівської міжрайонної державної податкової інспекції №0000072301/0 від 31 липня 2008 року №0000072301/1 від 21 серпня 2008 року та №0000072301/2 від 15 жовтня 2008 року в частині визначення грошового зобов'язання за платежем: плата за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 661 343 грн. 82 коп. - основного платежу та 709 925 грн. 39 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 26 лютого 2013 року.

Головуючий суддя Осташ А. В.

копія вірна

Суддя Осташ А. В.