КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-10154/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Старової Н.Е.
Коротких А.Ю.
При секретарі: Бібко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецтранссервіс» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2012 року адміністративний позов ТОВ «Спецтранссервіс» до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Спецтранссервіс» перебуває на податковому обліку у ДПІ у Шевченківському районі м. Києва з 05 вересня 2003 року за № 18128.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 270510 до видів діяльності ТОВ «Спецтранссервіс» за КВЕД відноситься, зокрема: 60.10.2 Діяльність вантажного залізничного транспорту, 50.50.0 Роздрібна торгівля пальним, 51.51.0 Оптова торгівля паливом, 63.40.0 Організація перевезення вантажів, 71.21.0 Оренда інших наземних транспортних засобів та устаткування.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «Спецтранссервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 жовтня 2008 року по 30 вересня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2008 року по 30 вересня 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки від 17 лютого 2012 року № 56/23-03/32670530.
За результатами перевірки, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва зроблено висновок про порушення ТОВ «Спецтранссервіс» п. 150.1 ст. 150, п. 3 підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств у 2011 році» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування за 2-3 кв. 2011 року на суму 20 080 035, 00 грн. та занижено податку на прибуток за 2-3 кв. 2011 року на суму 162 249, 00 грн., п. 13.2 статті 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб за період з 01 жовтня 2008 року по 01 квітня 2011 року в сумі 1 650 323, 97 грн., пп. 3.1.1 п. 3.1 статті 3, п. 4.1. ст. 4, п. 6.1 статті 6, пп. 7.3.1. п. 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 5 125 413, 00 грн., статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме - не отримання послуг на загальну суму 670, 39 рос. руб.
На підставі вказаного вище акта перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, 03 березня 2012 року прийнято податкові повідомлення-рішення: № 0000352202, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 2 020 579, 18 грн., у тому числі 1 650 323, 97 грн. - основний платіж, 370 255, 21 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи); № 0001132303, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 6 024 094, 30 грн. у тому числі 4 855 560, 00 грн. - основний платіж, 1 168 534, 30 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи); № 0001142303, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 162 249, 00 грн.; № 0001152303, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 6 20 080 035, 00 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені позивачем в порядку процедури адміністративного оскарження до ДПС у м. Києві та ДПС України.
ДПС у м. Києві своїм рішенням від 18 травня 2012 року № 2945/10/12-114 скасувало податкове повідомлення-рішення № 0001132303.
ДПС України, своїм рішенням від 21 червня 2012 року № 10584/6/10-2115, скаргу позивача від 01 червня 2012 року № 8982/6 задоволено частково, податкові повідомлення-рішення від 03 березня 2012 року № 0001142303, № 0001152303 скасовано, податкове повідомлення-рішення від 03 березня 2012 року № 0000352202 залишено без змін.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 03 березня 2012 року № 0000352202, ТОВ «Спецтранссервіс» звернулось до суду з даним адміністративним позовом про скасування зазначеного вище податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 1.21 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) - доходи з джерелом їх походження з України - будь-які доходи, отримані резидентами або нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, сплачених резидентами України, доходи від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до портів, розташованих в Україні, доходи від продажу нерухомого майна, розташованого в Україні, доходи, отримані у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України, а також доходи страховиків-резидентів від страхування ризиків страхувальників-резидентів за межами України, інші доходи від господарської діяльності на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем митних служб України (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо).
Пунктом 13.2 статті 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.
Відповідно до приписів п. 18.1 статті 18 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.
В 2011 році спірні правовідносини регулювалися Податковим кодексом України, відповідно до п. 160.1 ст. 160 якого резидент, що здійснює на користь нерезидента будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності, зобов'язаний утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою 15 % від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено нормами міжнародних угод, які набрали чинності.
Згідно з п. 103.4 ПК України - підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір.
Пунктом першим Конвенції між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно, ратифікованої Україною 12 липня 1996 року, передбачено, що ця Конвенція застосовується до податків на доходи і на майно, що стягується від імені Договірної Держави або її політико-адміністративних підрозділів, або місцевих органів влади, незалежно від способу їх стягнення.
Відповідно до п. 11 вказаної Конвенції - проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі. Однак такі проценти можуть також оподатковуватись у тій Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на проценти, що стягується, не повинен перевищувати 10 процентів від загальної суми процентів. Проценти, що виникають у Договірній Державі, якщо вони одержуються і дійсно належать Уряду другої Договірної Держави, включаючи його політико-адміністративні підрозділи і місцеві органи влади, центральний банк або будь-яку фінансову установу, що повністю належить цьому Уряду, або проценти, які одержуються за позиками, що гарантуються цим Урядом, повинні звільнятись від оподаткування в першій згаданій Державі.
Механізм застосування положень міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування визначено «Порядком звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2001 року №470, відповідно до п. 4 якого підставою для звільнення (зменшення) від подвійного оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання резидентом з урахуванням особливостей, передбаченими пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком № 1 до Порядку або згідно із законодавством такої країни.
Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі.
Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.
У разі необхідності така довідка може бути затребувана у нерезидента особою, яка виплачує йому доходи, або органом державної податкової служби під час розгляду питання про повернення сум надміру сплаченого податку на іншу дату, що передує даті виплати доходів.
У разі необхідності особа, яка виплачує доходи нерезидентові, може звернутись до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) щодо здійснення Державною податковою адміністрацією запиту до компетентного органу країни, з якою укладено міжнародний договір, про підтвердження зазначеної у довідці інформації.
Особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати положення міжнародного договору, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року (п. 6 Конвенції).
Позивачем в підтвердження своєї позиції надано Кредитний договір № К-18/2005 від 03 березня 2005 року, укладений між AО «TRASTA KOMERCBANKA» та ТОВ «Спецтранссервіс» на загальну суму 2 300 00, 00 USD, Rayment order 80, Rayment order 91, Rayment order 99, Rayment order 109, Rayment order 1, Rayment order 137, Rayment order142, Rayment order 146, Rayment order 146, Rayment order 154, Rayment order 155, Rayment order 157, Rayment order 166, Rayment order BN, Rayment order 172, Rayment order 178, Rayment order 177, Rayment order 184, Rayment order 195, Maksajuma uzdevums 198, Maksajuma uzdevums 208, Maksajuma uzdevums 213, Maksajuma uzdevums 222, Maksajuma uzdevums 241, Maksajuma uzdevums 249, Maksajuma uzdevums 257, Maksajuma uzdevums 280, Maksajuma uzdevums 303, Maksajuma uzdevums 288, Maksajuma uzdevums 313, акти зарахування зустрічних однорідних вимог, Договір поруки від 05 лютого 2009 року, Договір поруки № К-18/2005-3 від 16 грудня 2009 року, а також Довідку № 9.11/4696 від 21 лютого 2012 року (підтверджує взяття АТ «ТРАСТА КОМЕРЦБАНКА» з 24 вересня 1996 року на облік в Службі доходів та факт реєстрації у Реєстрі осіб, оподатковуваних податком на додану вартість).
Як вбачається із Акту перевірки, ТОВ «Спецтранссервіс» надано до перевірки Довідки резидентства на 2008 рік - від 08 вересня 2008 року, на 2009 рік - від 21 січня 2009 року, на 2010 рік - від 13 січня 2010 року, на 2011 рік - від 13 січня 2011 року, які видані Управлінням великих платників податків Державної Служби Доходів Латвійської Республіки та засвідчують, що AT «TRASTA KOMERCBANKA» є резидентом Латвійської Республіки у розумінні Договору між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування.
Відповідно до листа Компанії AT «TRASTA KOMERCBANKA» №06-02.8.2/273 від 26 січня 2012 року, наданого на адресу ТОВ «Спецтранссервіс» - Компанією AО «TRASTA KOMERCBANKA» підтверджено отримання протягом 2011 року від Компанії «EU «CONSULT ALLIANCE LIMITED» як поручителя за Договором поручительства № К-18/2005-3 від 16 грудня 2009 року, платежі на загальну суму: 1 040 530, 81 доларів США, що були направлені на погашення платіжних зобов'язань ТОВ «Спецтранссервіс» згідно Кредитного Договору №К-18/2005 від 03 березня 2005 року .
Відповідно до листа Компанії AT «TRASTA KOMERCBANKA» № 06-02.10.1/551 від 16 лютого 2012 року, наданого на адресу ТОВ «Спецтранссервіс» - підтверджено включення процентних доходів за Кредитним Договором № К-18/2005 від 03 березня 2005 року до оподатковуваного доходу AT «TRASTA KOMERCBANKA» за 2008-2010 року, від якого сплачено прибутковий податок з підприємства. Разом з тим, Компанією AT «TRASTA KOMERCBANKA» підтверджено зобов'язання включити процентні доходи за Кредитним Договором № К-18/2005 від 03 березня 2005 року до оподатковуваного доходу за 2011 рік та сплатити відповідний прибутковий податок з підприємства, з метою забезпечення чіткого дотримання податкового законодавства Латвії і вимог Міжнародної Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та попередження ухилень від сплати податків, оскільки відповідно податкового законодавства Латвійської Республіки декларація з прибуткового податку підприємств надається кредитними установами один раз на рік, не пізніше 31 березня року наступного за звітним календарним роком, тобто за звітний 2011 рік - не пізніше 31 березня 2012 року.
Згідно довідки Служби державних доходів Латвійської Республіки № 9.11/4696 від 21 лютого 2012 року, виданої для подання в представництво AT «TRASTA KOMERCBANKA» в Україні - станом на 31 грудня 2011 року AT «TRASTA KOMERCBANKA», код реєстру платників податків 40003029667, не мало податкових боргів та інших боргів з обов'язкових платежів, визначених Латвійською Республікою.
Згідно довідки Служби державних доходів Латвійської Республіки № 9.12/4883 від 23 лютого 2012 року, виданої для подання в орган адміністрування податків України - AT «TRASTA KOMERCBANKA», код реєстру платників податків 40003029667, в 2008, 2009, 2010 та 2011 роках вчасно сплачувало в державний бюджет Латвійської Республіки податок на прибуток підприємств.
Дослідивши вказані документи, колегія суддів приходить висновку, що ТОВ «Спецтранссервіс» здійснюючи виплату процентів нерезиденту AT «TRASTA KOMERCBANKA» за Кредитним Договором № К-18/2005 від 03 березня 2005 року протягом 2008-2011 років, відповідно до положень п. 18.1 статті 18 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п. 1 статті 11 Конвенції між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно та Постанови Кабінету Міністрів України № 470 від 06 травня 2001 року - мало право не утримувати податок на прибуток іноземних юридичних осіб, оскільки з метою уникнення подвійного оподаткування отримані нерезидентом Компанією AT «TRASTA KOMERCBANKA» вказані проценти протягом 2008-2011 років були оподатковані на території Латвійскої Республіки.
Виходячи зі змісту статей 109-113 ПК України - відповідальність платника податків у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій можлива лише за умови вчинення ним порушень, визначених законами з питань оподаткування.
На підставі зазначеного, податкове повідомлення-рішення від 03 березня 2012 року № 0000352202, яким ТОВ «Спецтранссервіс» збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі у розмірі 2 020 579, 18 грн., у тому числі 1 650 323, 97 грн. - основний платіж, 370 255, 21 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), є протиправним, у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню.
Враховуючи вищезазначене, правомірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Старова Н.Е.
Коротких А. Ю.