10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2013 року Справа № 2а/1270/9739/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Широкої К.Ю.,
при секретарі судового засідання: Бондар Ю.М.
за участю:
представника позивача: Чуприк С.О. (дов. №01/4-10-576 від 27.12.2012),
представника відповідача: не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів " до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за рішенням № 761 від 02.11.2012, -
ВСТАНОВИВ:
06 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу " Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів " до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за рішенням № 761 від 02.11.2012.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішенням №761 від 02.11.2012 ДП "Первомайськвугілля" в особі ВП " Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів " за несвоєчасну сплату єдиного внеску нараховано штраф у розмірі 2951,47грн. та пеня у розмірі 8307,63грн.
Позивач не погоджується з указаним рішенням, оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області порушено вимоги Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема пунктів 7.2.2, 7.7 та 6.10, а саме, рішення прийнято без проведення перевірки та складання відповідного акту перевірки, рішення УПФУ повинні вручатися протягом 3-х робочих днів з моменту їх винесення, а оскаржуване рішення № 761 від 02.11.2012 вручено ДП "Первомайськвугілля" лише 21.11.2012, а також позивачу не надсилались повідомлення про перерозподіл коштів протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду, у той час як позивачем повністю сплачено нарахований за квітень 2012 року єдиний внесок.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позову, та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився до початку судового засідання надав відзив на позовну заяву у якому просив відмовити у задоволені позовних вимог та просив розглядати справу без його участі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Державне підприємство "Первомайськвугілля", код ЄДРПОУ 32320594, зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради 31.03.2003 за № 1 388 120 0000 000004 та має у своїй структурі відокремлений підрозділ "Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів" без права юридичної особи. (а.с. 9-18)
Відокремлений підрозділ " Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів " ДП "Первомайськвугілля" перебуває на обліку в УПФУ в м. Первомайську Луганської області з 15.01.2008 та з 01 січня 2011 року є платником єдиного внеску у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) (а.с. 14).
УПФУ в м. Первомайську Луганської області 02 листопада 2012 року винесено рішення № 761 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким ВП " Первомайське спецуправління " ДП "Первомайськвугілля" на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нараховано штраф у розмірі 8307,63 грн. та нараховано пеню у розмірі 2951,47 грн. за період з 21.05.2012 по 31.05.2012, яке отримано позивачем 21.11.2012 (а.с.14.21).
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Позивач відноситься до категорії гірничих підприємств, що підтверджено його статутними документами та не оспорюється відповідачем, а тому граничним строком сплати самостійно нарахованого єдиного внеску за квітень 2012 року є 28 травень 2012 року.
З наданих позивачем платіжних доручень № 246 від 30.05.2012 на суму21,11 грн., № 252 від 31.07.2012 на суму 74,84грн., № 238 від 31.07.2012 на суму 71066,68 грн., №245 від 31.07.2012 на суму 65,00грн., № 241 від 31.07.2012 на суму 7618,17грн., № 247 від 31.07.2012 на суму 415,10грн., № 259 від 31.07.2012 на суму 415,10грн., № 260 від 31.07.2012 на суму 2827,23 грн.., № 244 від 31.07.2012 на суму 867,50грн., № 243 від 31.07.2012 на суму 1756грн., про перерахування єдиного внеску згідно платіжних доручень (а.с.24-33)
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464).
Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
При цьому, проведення планової чи позапланової перевірки на підприємстві з дослідженням бухгалтерських документів, як зазначає позивач, а ні Законом № 2464, а ні Інструкцією № 21-5 не передбачено.
Також, під час розрахунку фінансової санкції на підставі даних карток особових рахунків платників не передбачено складання акту перевірки, у зв'язку з чим доводи позивача у цій частині є необґрунтованими.
Нарахування за рішенням від 02 листопада 2012 року № 761 штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 21.05.2012 по 31.07.2012 у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку ВП "Управління зі збуту та контролю за якістю вугілля і стандартів " ДП "Первомайськвугілля".
Підставою для нарахування вказаних фінансових санкцій є дані картки особових рахунків позивача.
При цьому, згідно даних картки особового рахунку ВП " Первомайське спецуправління " ДП "Первомайськвугілля" мало заборгованість зі сплати єдиного внеску.
Посилання позивача на відсутність такого боргу суд до уваги не приймає, так як така позиція позивачем документально не підтверджена та ґрунтується лише на поясненнях про те, що відповідач повинен зараховувати сплачені внески у відповідності до призначення платежу, що суперечить вимогам Закону № 2464.
Згідно з частиною шостою статті 25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п. 6.10 Інструкції № 21-5 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.
Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.
Відповідно до затвердженої Інструкцією № 21-5 форми додатка № 8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.
Відтак, думка позивача, що УПФУ в м. Первомайську Луганської області зобов'язано було надсилати до ВП " Управлінн зі збуту та контролю за якістю вугілля і стандартів " ДП "Первомайськвугілля" повідомлення про суми розподілу сплачених у травні 2012 року коштів є необґрунтованим та не заслуговує на увагу.
Відповідно до п. 7.7. Інструкції № 21-5, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 17.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення УПФУ у м. Первомайську Луганської області від 02.11.2012 №761, отримано в.о. директором відокремленого підрозділа підприємства особисто 21.11.2012.
Представником відповідача не надано доказів того, що оскаржуване рішення надіслано позивачу у триденний строк, що є порушенням вимог п. 7.7 Інструкції № 21-5, однак, позивачем не оскаржується бездіяльність УПФУ в м. Первомайську Луганської області в цій частині. Предметом даного позову є правомірність рішення відповідача від 02.11.2012 №761 про застосування фінансових санкцій. Порушення процедури вручення рішення не є підставою для його скасування за умови правомірності застосування фінансових санкцій.
Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок за червень 2012 року, дати сплати, зазначені у рішенні від 02.11.2012 № 761 відповідають фактичним датам списання коштів з рахунків позивача, розрахунок фінансових санкцій не містить помилок, суд приходить до висновку про правомірність винесення УПФУ в м. Первомайську Луганської області рішення від 02.11.2012 № 761 про застосування фінансових санкцій та його відповідність вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим підстав для його скасування судом не вбачається.
Щодо посилання відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду, суд вважає за необхідне зазначити, що частиною 5 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Відповідно до п. 15 ст. 25 Закону № 2464 рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Згідно ч.14 ст.25 Закону № 2464-VI встановлено строк на оскарження рішень протягом 10 робочих днів до вищого органу Пенсійного фонду України або до суду.
Тобто, між нормами КАС України та Закону № 2464-VI існує колізія щодо строку оскарження рішень про застосування фінансових санкцій. За таких обставин суд вважає за необхідне керуватись нормами КАС України, як такими, що поліпшують стан платника внесків.
За таких обставин посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставним.
Відповідно до ст. 94 КАС України у випадку відмови у задоволенні позовних вимог повернення судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 94, 158, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Первомайськвугілля"в особі відокремленого підрозділу "Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів"до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №761 від 02 листопада 2012 року відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текс постанови складено та підписано 27 лютого 2013 року.
Суддя К.Ю. Широка