Постанова № 29589269, 17.11.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
9101/8043/2011
Номер документу
29589269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2011 р. справа № 2а-2554/10/1170 (26421/10)-09

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Юхименка О.В.

суддів: Нагорної Л.М. Руденко М.А.

при секретарі судового засідання:Пасічник Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Знамянської об'єднаної

Державної податкової інспекції Кіровоградської області,

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду

від 17.08.2010р.

у справі № 2а-2554/10/1170

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

«Знамянський граніт»,

с. Суботці Знам'янського району Кіровоградської області, 27444;

до відповідача Знамянської об'єднаної

Державної податкової інспекції Кіровоградської області,

вул. Чайковського, 7/55, м. Знам'янка Кіровоградської області, 27400;

про скасування Актів, -

встановив: Товариством з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт» подано позов до Знамянської об'єднаної Державної податкової інспекції Кіровоградської області про скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0000042310/2, 0000052310/2, 0000062310/2.

Кіровоградський окружний адміністративний суд (суддя Могилан С.В.) позов задовольнив.

Постанова суду мотивована наступним:

кошти в сумі 527.044,40 грн., надмірно сплачені Позивачем на рахунок ТОВ «Експрес-Авто», були повернуті в тому самому звітному періоді, і не є оплатою товарів; отже, а ні їх сплата, а ні повернення, не впливають на формування валових доходів та витрат, податкових зобов'язань та податкового кредиту;

Позивач обґрунтовано включив до складу валових витрат та до складу податкового кредиту вартість придбаних паливно-мастильних матеріалів, які використані в господарській діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»;

крім того, неправомірно визначені суми податкового зобов'язання з великотоннажних автомобілів «БелАЗ», призначених для використання поза дорожньою мережею, які не є об'єктом оподаткування в силу приписів статті 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11 грудня 1991 року N 1963-XII.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Знамянська об'єднана Державна податкова інспекція Кіровоградської області, Відповідач, вказує на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на наступне:

у Позивача відсутні документи, що підтверджували б факт перерахування попередньої оплати ТОВ «Експрес-Авто»; таким чином, Позивач занизив валовий дохід за І півріччя 2009 року у зв'язку з подією зарахування коштів на банківський рахунок в сумі 547.600,00 грн. (у тому числі ПДВ 91.267,00 грн.);

у Позивача відсутні сертифікати якості та перевізні документи, які засвідчують факт надходження паливно-мастильних матеріалів на підприємство;

крім того, великотоннажні автомобілі «БелАЗ»підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні Знамянська об'єднана Державна податкова інспекція Кіровоградської області, Відповідач, не скористався. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся у встановленому порядку.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Обставини справи: уповноваженими фахівцями держподаткінспекції проведено виїзну планову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.09.2009р.

За результатами перевірки складений Акт № 13/23-10/32315888.

Перевіркою встановлені порушення:

підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпункту 11.3.1 пункту 11.3 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР, в редакції Закону України від 22 травня 1997 року N 283/97-ВР (334/94-ВР);

підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР (168/97-ВР).

Так, Позивач занизив валовий дохід (податкові зобов'язання з ПДВ) у зв'язку з подією - зарахування коштів на банківський рахунок в сумі 547.600,00 грн. (у тому числі ПДВ 91.267,00 грн.) від ТОВ «Експрес-Авто».

У Позивача відсутні сертифікати якості та перевізні документи, які засвідчують факт надходження паливно-мастильних матеріалів на підприємство. Отже, витрати по зазначеним операціям документально не підтверджені.

Крім того, перевіркою встановлено порушення статей 2, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11 грудня 1991 року N 1963-XII -до розрахунку не включено автомобіль-самоскид марки «БелАЗ», в результаті чого занижено податок з власників транспортних засобів.

На підставі Акта перевірки, та в результаті апеляційного узгодження податкового зобов'язання, в порядку, визначеному пунктом 5.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III (2181-14), керівником ДПІ 02.07.2009рю. прийняті повідомлення-рішення №№ 0000042310/2, 0000052310/2, 0000062310/2.

Згідно з підпунктом 4.2.2 б) пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III (2181-14), відповідно до підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпункту 7.4.1, підпункту 7.4.4 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР (168/97-ВР), на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(2181-14), Товариству з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»визначено суму податкового зобов'язання за платежем -3014010100, податок на додану вартість, у розмірі 39.250,50 грн. В їх числі 26.167,00 грн. за основним платежем та 13.083,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Згідно з підпунктом 4.2.2 б) пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III (2181-14), відповідно до підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпункту 11.3.1 пункту 11.3 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР, в редакції Закону України від 22 травня 1997 року N 283/97-ВР (334/94-ВР), на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(2181-14), Товариству з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»визначено суму податкового зобов'язання за платежем -3011021000, податок на прибуток, у розмірі 229.273,00 грн. В їх числі 168.952,00 грн. за основним платежем та 60.321,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Крім того, згідно з підпунктом 4.2.2 б) пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III (2181-14), відповідно до статей 2, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11 грудня 1991 року N 1963-XII, на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(2181-14), Товариству з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»визначено суму податкового зобов'язання за платежем -3012020100, податок з власників транспортних засобів, у розмірі 10.453,50 грн. В їх числі 6.969,00 грн. за основним платежем та 3.484,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Скасування податкових повідомлень-рішень було предметом судового позову.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженого рішення, виходить з наступного.

Стосовно фактичних обставин справи спору між сторонами немає.

Підставою для визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»сум податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість стали виявлені фахівцями контролюючого органу порушення:

надходження коштів від ТОВ «Експрес-Авто»;

та відсутність у Позивача сертифікатів якості та перевізних документів на паливно-мастильні матеріали, внаслідок чого витрати по зазначеним операціям не можна вважати документально підтвердженими.

В той же час, валовий доход (об'єкт оподаткування ПДВ) -доходи платника податку від усіх видів діяльності - від продажу товарів (робіт, послуг), надання фінансових послуг, з інших джерел <…>

Повернення сум передплат, саме таке призначення платежу зазначено у платіжних документах, має наслідком відповідне коригування. (з відповідним знаком).

Висновок про заниження валового доходу (відповідно, податкових зобов'язань з податку на додану вартість) є неправильним.

Оскільки кошти, сплачені Позивачем на рахунок ТОВ «Експрес-Авто», були повернуті в тому самому звітному періоді, і не є оплатою товарів; отже, а ні їх сплата, а ні повернення, не впливають на формування валових доходів, відповідно, податкових зобов'язань з ПДВ.

За змістом пункту 5.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(334/94-ВР), валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Слід також зазначити, що пунктом 1.32 статті 1 Закону (334/94-ВР), визначена під терміном господарської діяльності будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Таким чином, пункт 5.1 пов'язує віднесення до складу валових витрат із призначенням таких витрат для використання у господарській діяльності.

У відповідності з підпунктом 5.2.1 Закону (334/94-ВР) до складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії, з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.

Термін «у зв'язку з», що вживається у підпункті 5.2.1 Закону, дозволяє застосовувати цю норму до витрат, пов'язаність із підготовкою, організацією, веденням виробництва яких є переконливим та беззаперечно встановленим судом юридичним фактом реальної дійсності -конкретною обставиною, передбаченою нормами податкового права, що спричиняє певні юридичні наслідки.

Відповідно до вимог абзацу четвертого підпункту 5.3.9 цього Закону (334/94-ВР), на чому наполягає заявник апеляційної скарги, не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Сертифікати якості та перевізні документи не є документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

В цій частині суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення адміністративного позову. В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни судового рішення в частині визнання протиправними повідомлень-рішень №№ 0000042310/2 і 0000052310/2 відсутні.

Щодо визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Знамянський граніт»суми податку з власників транспортних засобів.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки великотоннажні автомобілі «БелАЗ»не використовуються на дорогах загального призначення, використовується тільки на території підприємства, відповідачем безпідставно донараховані суми податку.

Така позиція суду першої інстанції видається помилковою в силу наступного.

Об'єктами оподаткування, згідно до статті 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11 грудня 1991 року N 1963-XII є: <...> автомобілі вантажні - код за Гармонізованою системою опису та кодування товарів - 87 04.

Цією ж статтею визначено транспортні засоби, що не е об'єктами оподаткування, до яких, зокрема, відносяться транспортні засоби вантажні, самохідні, які використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані - під кодом 8709 за Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Відповідно до групи 87 Угоди про єдину Товарну номенклатуру зовнішньоекономічної діяльності Співдружності Незалежних Держав від 03.11.1995р. до даної товарної позиції належать як автомобілі вантажні, так і автомобілі самоскиди, класифіковані в під субпозиції 8704 10 автомобілі самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі з поршневим двигуном із запаленням від стиснення (дизелем або напівдизелем) або з двигуном внутрішнього згорання із запалюванням від свічок.

В цю товарну позицію також включаються самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом чи днищем, що відкривається вниз, призначені для використання в кар'єрах, рудниках чи на будівельних майданчиках, на будівництві доріг для перевезення ґрунту, гравію, цементу, тощо.

Класифікація товарів, в тому числі автомобілів здійснюється згідно до Основних правил інтерпретації термінів УКТ ЗЕД, приміток і пояснень до товарних груп та позиції.

Згідно до пояснень до товарної позиції 8704 відносяться - Самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або днищем, яке відкривається вниз, призначені для перевезенням ґрунту чи інших матеріалів.

Це автомобілі, які можуть мати тверде або зчленоване шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунті. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сідання з регулюванням на два положення. Двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки або двома рульовими колесами для того, щоб цими транспортними засобами можна було б керувати водію, який сидить обличчям убік кузова під час розвантажувальних операцій.

В додаткових поясненнях наведено: ці товарні категорії включають переважно транспортні засоби, оснащені перекидним уперед чи назад кузовом або кузовом, що має в днище виріз для скидання вантажу, який спеціально сконструйований для перевезення піску, гравію, фунту, каменів тощо. Ці транспортні засоби призначені для використання в кар'єрах, рудниках або на будівельних майданчиках, для дорожніх робіт, в аеропортах та портах.

Ці товарні категорії також включають транспортні засоби меншого розміру, що використовуються на будівельних майданчиках для перевезення ґрунту, щебеню, цементу і бетонного розчину тощо. Вони мають фіксоване або шарнірне зчеплення шасі та привод на два або чотири колеса, при цьому кузов розташований над одним з мостів, а сидіння водія - над іншим мостом. Зазвичай сидіння водія розташовано поза кабіною.

Водночас, під кодом 8709 за Гармонізованою системою опису та кодування товарів до таких відносяться «транспортувальники вантажні, самохідні, не обладнані підйомними та навантажувальними пристроями, які використовуються на заводах, складах, в портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані: тягачі, які використовуються на залізничних платформах; їх частини, транспортувальники вантажні в під субпозиціях 870911 000 -8709 19 900 зазначені такі як електричні».

До товарної позиції 8709 відноситься «група самохідних транспортних засобів, які використовуються на заводах, складах, у портах або аеропортах для перевезення різних вантажів (товарів або контейнерів) на короткі відстані чи з невеликими причепами на перонах залізничних станції. Подібні транспортні засоби мають багато різновидів. Привід може бути або від електродвигуна, що живіться від акумуляторних батарей, або від двигуна внутрішнього згорання чи двигуна іншого типу.

Основні особливості, властиві всім транспортним засобам цієї товарної позиції і які, як правило відрізняють їх від транспортних засобів товарної позиції 8701, 8703 або 8704, можуть бути підсумовані таким чином:

1. Їхня конструкція, як правило, спеціально спроектовані особливості роблять їх непридатними для перевезення пасажирів або перевезення вантажів по дорогах або інших громадських шляхах пересування.

2. У навантаженому стані їхня максимальна швидкість, як правило, не більше 30-35км/год.

3. Радіус повороту в них приблизно дорівнює довжині самого транспортного засобу.

Транспортні засоби цієї товарної позиції звичайно не мають закритої кабіни для водія, а водій стоїть на платформі, з якої він керує транспортним засобом.

Деякі типи транспортних засобів можуть мати захисну раму, металевий екран і т.п. над сидінням водія. Транспортні засоби цієї товарної позиції можуть керуватися водієм, який йде поруч.»

Таким чином, великовантажні автомобілі-самоскиди марки «БелАЗ», призначені для використання поза дорожньою мережею, є об'єктом оподаткування, за Гармонізованою системою опису та кодування товарів, визначені під кодом 8704 «Автомобілі вантажні»і повинні оподатковуватись на загальних підставах, незалежно від об'єму циліндрів двигуна.

Слід зазначити, що Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів»не пов'язує обов'язок власників транспортних засобів сплачувати відповідний податок з тим, в якому з державних органів здійснено реєстрацію транспортного засобу та чи підлягають вони використанню на вулично-дорожній мережі загального користування.

Порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

З відповідним розподілом судових витрат.

Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В

Апеляційну скаргу Знамянської об'єднаної Державної податкової інспекції Кіровоградської області задовольнити частково.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.08.2010р. у справі № 2а-2554/10/1170 скасувати в частині визнання протиправним податкового повідомлення-рішення № 0000062310/2.

У позові про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000062310/2 відмовити.

В іншій частині постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.08.2010р. у справі № 2а-2554/10/1170 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: О.В. Юхименко

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: М.А. Руденко