ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2013 року № 826/71/13-а
О 16 годині 10 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД"
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби
про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби від 31 серпня 2012 року № 0000982220 та № 0000992220.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України, закони України "Про податок на додану вартість", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та зазначає, що Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби неправомірно прийшла до висновків про те, що фінансово-господарські взаємовідносини ТОВ "Дайвер ЛТД" та ТОВ "Ізумруд" носять характер нікчемного правочину та не спрямовані на реальне настання правових наслідків, оскільки реальність господарських взаємовідносин між позивачем та його контрагентом підтверджується необхідними первинними документами. Також позивач вказує на те, що оскільки позапланову виїзну перевірку ТОВ "Дайвер ЛТД" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ "Ізумруд" проведено на виконання постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м.Києві про призначення позапланової документальної перевірки, то Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва не мала права для винесення податкових повідомлень-рішень до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду у кримінальній справі.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України "Про оподаткування прибутку підприємств", "Про податок на додану вартість", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, та зазначив, що Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби правомірно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, оскільки ТОВ "Дайвер ЛТД" безпідставно включило до складу податкового кредиту підприємства за жовтень, листопад 2010 року суму ПДВ, згідно отриманих податкових накладних від ТОВ "Ізумруд", оскільки взаємовідносини ТОВ "Ізумруд" з ТОВ "Дайвер ЛТД" не відповідають вимогам закону, не спричиняють реального настання правових наслідків та являються нікчемними в силу закону.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" є юридичною особою та перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби.
В період з 2 серпня 2012 року по 8 серпня 2012 року на підставі направлення від 2 серпня 2012 року № 1353, виданого Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби, згідно з підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України та відповідно до наказу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби від 2 серпня 2012 року №1075, проведена позапланова документальна виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" в частині дотримання вимог податкового законодавства України по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізумруд" за період з 1 січня 2009 року по 1 липня 2012 року.
За результатами проведеної перевірки Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби складено акт від 16 серпня 2012 року № 2510/22-210-31608875, яким встановлено порушення:
1. підпункту 5.2.1 пункту 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3 та пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", що призвело до заниження податку на прибуток за 2010 рік на суму 26875 грн.;
2. підпункту 7.2.3, підпункту 7.2.6 пункту 7.2, підпункту 7.4.5 пункту 7.4 та підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до заниження податку на додану вартість всього на суму 21500 грн., а саме: за жовтень 2010 року у сумі ПДВ 10000 грн., за листопад 2010 року у сумі ПДВ 11500 грн.;
3. пункту 1, пункту 5 статті 203, пункту 1, пункту 2 статті 215, пункту 1 статті 216, статті 228, статті 626, статті 650, статті 655, статті 658, статті 662 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових нслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізумруд".
На підставі складеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби винесені податкове повідомлення-рішення від 31 серпня 2012 року № 0000982220, яким збільшено Товариству з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" суму грошового зобов'язання в розмірі 33593 грн., а саме: за основним платежем на суму 26875 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 6718 грн. за платежем: податок на прибуток приватних підприємств, код платежу: 3011021000 та податкове повідомлення-рішення від 31 серпня 2012 року №0000992220, яким збільшено Товариству з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" суму грошового зобов'язання в розмірі 32250 грн., а саме: за основним платежем на суму 21500 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 10750 грн. за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах), код платежу: 3014010100.
Не погоджуючись з винесеними Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби податковими повідомленнями-рішеннями Товариство з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" оскаржило їх в адміністративному порядку.
Рішенням Державної податкової служби у м. Києві від 9 листопада 2012 року №7358/10/12-114 про результати розгляду первинної скарги залишено без змін податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби від 31 серпня 2012 року № 0000982220 та від 31 серпня 2012 року № 0000992220, а скаргу директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" від 7 вересня 2012 року № 393 (вхідний Державної податкової служби у м. Києві від 11 вересня 2012 року № 4344/10) - без задоволення.
Рішенням Державної податкової служби України від 4 грудня 2012 року №6563/0/6112/10-245 залишено без змін податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби від 31 серпня 2012 року № 0000982220, № 0000992220 та рішення, прийняте за розглядом скарги, а скаргу - без задоволення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з пунктом 1.1. статті 1 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Органи державної податкової служби відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із абзацом 3 підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Однією з обставин для проведення документальної позапланової виїзної перевірки є підпункт 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, який визначає отримання постанови слідчого, винесеної ним відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у його провадженні.
При цьому до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду у кримінальній справі пункт 86.9 статті 86 Податкового кодексу України забороняє, у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність перевірки, приймати податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки. Цією нормою передбачено, що матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.
Як встановлено під час розгляду справи, Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" на підставі постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м. Києві від 9 липня 2012 року про призначення документальної позапланової виїзної перевірки та згідно вимог підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Як вбачається із вказаної постанови, у провадженні старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м. Києві перебувала кримінальна справа №54-3414, порушена відносно ОСОБА_1 за фактом фіктивного підприємництва, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, тобто створення (придбання) суб'єктів підприємницької діяльності (юридичної особи) - ТОВ "НВП "Арт Пром", ТОВ "НВЦ "Електропромторг", ТОВ "Телерадіокомпанія "Реклама-Дизайн", ТОВ "НВО "Мета", ТОВ "ТК "Поділля-Інвест" з метою прикриття незаконної діяльності, вчиненого повторно; підроблення за попередньою змовою групою осіб офіційного документу, який посвідчується підприємством, установою, організацією, приватним нотаріусом чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його як підроблювачем, так і іншою особою, та використанні завідомо підробленого документу за ознаками складу злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною другою статті 205, частинами першою, другою та третьою статті 358 Кримінального кодексу України.
У постанові вказано про те, що в ході досудового слідства встановлено, що ОСОБА_1 за вказівкою ОСОБА_2 та разом з іншими невстановленими слідством особами, з метою прикриття незаконної діяльності - конвертації безготівкових грошових коштів у готівку та сприяння легально діючим суб'єктам господарювання в ухиленні від сплати податків, протягом 2009-2011 років, діючи на території м. Києва, створив та придбав ряд суб'єктів підприємницької діяльності, а саме: ТОВ "НВП "Арт Пром", ТОВ "НВЦ "Електропромторг", ТОВ "Телерадіокомпанія "Реклама-Дизайн", ТОВ "Мета", ТОВ "ТК "Поділля-Інвест" та ТОВ "Ізумруд", з яким мав фінансово-господарські взаємовідносини ТОВ "Дайвер ЛТД".
Згідно постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м. Києві, необхідність в проведенні виїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства України ТОВ "Дайвер ЛТД" по взаємовідносинам з ТОВ "Ізумруд" виникла з метою об'єктивного дослідження усіх обставин скоєння злочину.
Відповідно до пункту 86.1 статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності).
Податкове повідомлення-рішення відповідно до пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Разом з тим, пунктом 86.9 статті 86 Податкового кодексу України встановлено, що у разі, якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.
Із зазначеною нормою кореспондується норма, закріплена у пункті 58.4 статті 58 Податкового кодексу України, відповідно до якої, у разі коли судом за результатами розгляду кримінальної справи про злочин, предметом якої є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або винесено рішення про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами, відповідний контролюючий орган зобов'язаний визначити податкові зобов'язання платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, та прийняти податкове повідомлення-рішення про нарахування платнику таких податкових зобов'язань і застосування стосовно нього штрафних (фінансових) санкцій у розмірах, визначених цим Кодексом.
Складання та надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, забороняється до набрання законної сили рішенням суду у справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.
Отже, враховуючи, що перевірка позивача проведена на підставі постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м. Києві від 9 липня 2012 року, у відповідності з підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, тобто призначена відповідно до кримінально-процесуального закону, відповідач згідно пункту 86.9 статті 89 Податкового кодексу України не мав права приймати податкові повідомлення-рішення за результатами такої перевірки до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Як встановлено під час розгляду справи, постановою Печерського районного суду м.Києва від 21 вересня 2012 року у справі № 1-555/12 за обвинуваченням ОСОБА_1 у скоєнні злочинів, передбачених частиною другою статті 28, частиною другою статті 205, частинами першою, другою та третьою статті 358 Кримінального кодексу України, клопотання захисника підсудного про застосування до підсудного ОСОБА_1 Закону України "Про амністію" від 28 липня 2011 року задоволено, ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за частиною другою статті 28, частиною другою статті 205, частинами першою, другою та третьою статті 358 Кримінального кодексу України, а порушену справу відносно нього закрито.
Таким чином, суд приходить до висновку, що на момент винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень - 31 серпня 2012 року - вироку суду по кримінальній справі № 1-555/12 не існувало.
Таким чином, матеріали перевірки та висновки органу державної податкової служби, викладені в акті позапланової виїзної перевірки від 16 серпня 2012 року № 2510/22-210-31608875, що призначена на виконання постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м.Києві від 9 липня 2012 року та відповідно до кримінально-процесуального закону, до дня набрання законної сили відповідним рішенням у кримінальній справі, можуть бути оцінені як докази виключно у рамках розслідування та розгляду такої кримінальної справи і не можуть бути підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення про визначення платникові податків розрахованого за результатами такої перевірки грошового зобов'язання.
Аналогічна позиція викладена Вищим адміністративним судом України, зокрема, в ухвалах від 01 жовтня 2012 року по справі №К/9991/42373/12, від 15 жовтня 2012 року по справі К/9991/49494/12 та в постанові від 19 грудня 2012 року по справі № К/9991/64526/12.
При цьому, слід зазначити, що податковий орган загалом не позбавлений права приймати податкове повідомлення-рішення за результатами перевірки, проведеної на підставі постанови слідчого органу, проте таке право виникає при дотриманні вищевказаних норм Податкового кодексу України, зокрема, після набрання законної сили вироком суду.
Таким чином, аналізуючи фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, оскільки відповідачем при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень не враховано вимоги пункту 86.9 статті 89 Податкового кодексу України, суд вважає, що Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва передчасно прийняла податкові повідомлення-рішення від 31 серпня 2012 року № 0000982220 та № 0000992220, якими визначила позивачу суму податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість, а тому їх слід визнати протиправними та скасувати саме з вищенаведених підстав.
При цьому, суд не надає правової оцінки доводам податкового органу, викладеним в акті перевірки щодо порушення позивачем підпункту 5.2.1 пункту 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3, пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та підпункту 7.2.3, підпункту 7.2.6 пункту 7.2, підпункту 7.4.5 пункту 7.4, підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки ці висновки та обставини повинні перевірятись під час розслідування кримінальної справи, у межах якої слідчим і було доручено податковому органу провести перевірку позивача.
Разом з тим, суд приймає до уваги доводи позивача відносно того, що первинні документи Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" (договори, видаткові та податкові накладні) складені у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Цивільного кодексу України.
При цьому, згідно Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД", затвердженого протоколом зборів учасників № 1 від 14 серпня 2001 року, товариство створюється з метою розробки та виробництва конкурентноспроможної продукції, а також надання науково-технічних, виробничих, організаційних і посередницьких послуг підприємствам, організаціям і приватним особам на території України та за її межами.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" є: покриття підлоги й облицювання стін, оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах, діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, інші роботи із завершення будівництва.
Згідно довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" від 6 січня 2013 року № 42, у жовтні - грудні 2010 року у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" працювало 35 чоловік.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відповідність здійсненої позивачем діяльності з влаштуванням полімерних покриттів його статутній діяльності та про можливість виконання позивачем зазначених робіт.
Отже, з огляду на встановлені у суді обставини та враховуючи, що Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби прийняла оскаржувані податкові повідомлення-рішення за результатом перевірки, призначеної на виконання постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС у м. Києві від 9 липня 2012 року, суд приходить до висновку, що вони прийняті в порушення вимог Податкового кодексу України, а тому такі податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби від 31 серпня 2012 року № 0000982220.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби від 31 серпня 2012 року № 0000992220.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвер ЛТД" судові витрати у розмірі 658 (шістсот п'ятдесят вісім) грн. 50 коп.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текст постанови складений 22 лютого 2013 року.