Постанова № 29582646, 17.01.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2013
Номер справи
2а/0470/14966/12
Номер документу
29582646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2013 р. Справа № 2а/0470/14966/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чабаненко С.В.

при секретарі - Бойченко К.Ю.

за участю: представника позивача - Олійниченко Г.Ю.

представника відповідача - Никитенко Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Спецагроресурс» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Спецагроресурс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби щодо складання довідки № 145/224/38112611 від 12.10.2012 та коригування показників податкової звітності позивача за липень, серпень 2012 року на підставі акту № 145/224/38112611 від 12.10.2012 з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ, які визначені позивачем у податковій декларації за липень, серпень 2012 року, а також про зобов'язання відповідача вчинити певні дії - відновити показники податкової звітності позивача за липень, серпень 2012 року шляхом відображення в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань ПДВ, які позивач зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за липень, серпень 2012 року.

В обґрунтування позову позивач послався на порушення відповідачем приписів податкового законодавства, зокрема ст. 73 ПК України, п.п. 4, 6-7 постанови КМ України від 27.12.2012 № 1232, а також ст. 19 Конституції України.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити повністю.

Представник відповідача надав письмові заперечення на адміністративний позов, які підтримав в судовому засіданні та просив відмовити у позові повністю.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі, судом встановлені наступні фактичні обставини.

Згідно довідки № 145/224/38112611 від 12.10.2012, на підставі п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведено зустрічну звірку ТОВ «Спецагроресурс» (ЄДРПОУ 38112611) щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки за період липень, серпень 2012 року.

Звірка проведена без відома та присутності директора ТОВ «Спецагроресурс», або уповноважених ним осіб, лист-запит про надання інформації та її документального підтвердження направлено поштою за юридичною адресою підприємства; станом на дату складання довідки суб'єкт господарювання обліковується зі станом «9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.

Згідно інформації, що наведена у довідці, ТОВ «Спецагроресурс» взято на податковий облік в органах ДПС 20.02.2012 за № 16499, станом на момент перевірки перебувало на обліку в ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська та зареєстровано як платник ПДВ з 03.05.2012, свідоцтво № 200044879. Остання податкова звітність з ПДВ надавалась електронною поштою за період серпень 2012 р.

За результатом здійснення виїзду відділенням ОРД ВПМ ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська за юридичною та фактичною адресою ТОВ «Спецагроресурс» (м. Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, б. 112, кв. 1) встановлено, що підприємство за вказаною адресою не знаходиться, про що складена довідка № 1795/7/07-306 від 12.10.2012.

Згідно аналізу податкової звітності відповідачем зазначено, що ТОВ «Спецагроресурс» надано декларації з ПДВ за липень 2012 р., за якою податковий кредит складає 2 551 544 грн., та за серпень 2012 р., з визначенням податкового кредиту у розмірі 5 273 247 грн.

Також відповідачем проаналізована інформація щодо податкових накладних згідно додатку 5 до поданих податкових декларацій за липень та серпень 2012 р., що наявна у інформаційній базі звітних даних ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська стосовно операцій з придбання з ПДВ, які надають право формування податкового кредиту.

Первинні та бухгалтерські документи: договори, накладні, товарно-транспортні накладні, податкові накладні, реєстри триманих та виданих податкових накладних, банківські виписки та будь-які інші первинні бухгалтерські документи, регістри бухгалтерського обліку, що засвідчують здійснення господарської діяльності на дату складання довідки звірки відповідачеві не надано.

При співставленні податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ «НИК7» у липні 2012 р. встановлено, що постачальником - ТОВ «НИК7» задекларована сума ПДВ з показником «0», платником - ТОВ «Спецагроресурс» сума ПДВ задекларована у розмірі 1166443,44 грн., при цьому відхилення податковим органом визначено у розмірі 1166443,44 грн.

За серпень 2012 р. при співставленні податкового кредиту по взаємовідносинам з постачальниками (таб.1, ар. довідки 9-11) загальна сума ПДВ, задекларована постачальниками, склала 5379175,40 грн., ТОВ «Спецагроресурс» загальний розмір ПДВ задекларований у сумі 5242046,67 грн., при цьому відхилення податковим органом визначено у розмірі 137128,73 грн.

Отже, зустрічною звіркою ТОВ «Спецагроресурс» за перевіряємий період встановлено, що згідно БД «Автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» за липень, серпень 2012 року та відповідно до додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2012 р. суму ПДВ у розмірі 5273247,00 грн., по взаємовідносинам з контрагентами/постачальниками, до податкової декларації з ПДВ за липень 2012 р. суму ПДВ у розмірі 1166443,44 грн. суб'єктом господарювання включено до складу податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ «НИК 7». Відповідно висновку ВПМ від 26.04.2012 р., діяльність ТОВ «Спецагроресурс» визначена як така, що спрямована на отримання податкової вигоди третіх осіб та не направлена на досягнення реальних економічних результатів.

Стосовно нереальності здійснених операцій по ланцюгу постачання: ТОВ «Спецагроресурс» - контрагенти/постачальники; ТОВ «Спецагроресурс» - ТОВ «НИК 7» податковим органом вказано на те, що ТОВ «Спецагроресурс» не мав можливості здійснювати придбання/реалізацію товарів (робіт, послуг) в адресу контрагентів-постачальників за відсутності виробничого обладнання, транспортних засобів та торгівельного обладнання, а також необхідних умов для здійснення господарської діяльності в частині купівлі, продажу, реалізації, зберігання та відвантаження товарно-матеріальних цінностей, тобто операції з поставки не містять у своїй суті розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного (протягом місяця) придбання та продажу товарів та не спричиняють реального настання правових наслідків.

Також, виходячи з даних додатку 5 до податкових декларацій з ПДВ за липень, серпень 2012 р., при співставленні податкових зобов'язань по взаємовідносинам з встановленими контрагентами-покупцями (таб.2, ар. довідки 20-44) включено до складу податкових зобов'язань декларацій з ПДВ за липень, серпень 2012 р.

З урахуванням викладених у довідці звірки обставин, податковим органом вказано, що зустрічною звіркою ТОВ «Спецагроресурс» не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами/постачальниками - контрагентами/покупцями, їх вид, обсяг, якість та розрахунки; встановлено дефектність первинних документів та відсутність об'єктів оподаткування, а також неможливість реального здійснення платником податків операцій ТОВ «Спецагроресурс» по ланцюгу постачання: ТОВ «НИК 7» - ТОВ «Спецагроресурс» - контрагенти/покупці; контрагенти/постачальники - ТОВ «Спецагроресурс» - контрагенти/покупці. Таким чином, звіркою ТОВ «Спецагроресурс» встановлено відсутність об'єктів оподаткування по операціях з придбання товарів (послуг) у підприємств-постачальників та по операціях з продажу цих товарів підприємствам-покупцям за період липень, серпень 2012р.

На підставі висновку податкового органу щодо відсутності об'єктів оподаткування та неможливості реального здійснення платником податків ТОВ «Спецагроресурс» операцій у липні 2012 р. по ланцюгу: ТОВ «НИК 7» - ТОВ «Спецагроресурс» - контрагенти/покупці (таб.2 ар. довідки 20-44); у серпні 2012 р. по ланцюгу: контрагенти/постачальники (таб.1 ар. довідки 9-11) - ТОВ «Спецагроресурс» - контрагенти/покупці (таб.2 ар. довідки 20-44), викладеного у довідці звірки, відповідачем виключено з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що відображені ТОВ «Спецагроресурс» у податкових деклараціях за липень, серпень 2012 року (ар.с. 11-15).

Проте, вказані дії відповідача щодо виключення сум податкового кредиту та податкового зобов'язання з ПДВ ТОВ «Спецагроресурс» за період липень-серпень 2012 р. з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі довідки про результати проведення зустрічної звірки від 12.10.2012 № 145/224/38112611 не узгоджуються з приписами податкового законодавства, а отже є протиправними.

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань, станом на момент виникнення спірних правовідносин був визначений Податковим кодексом України.

Згідно з п.п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків визначені Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок" від 27.12.2010р. №1232 .

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено наказом ДПА України від 22.04.2011р. № 236) передбачено, що з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій (абз.1). При цьому, інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо (абз.2); у разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку (абз.3).

Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Відтак з наведеного вище вбачається, що проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання можливе та здійснюється за умови проведення перевірки іншого платника податків, в межах якої органи державної податкової служби співставляють дані первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з таким платником податків, щодо якого проводиться перевірка. Проте, виходячи зі змісту довідки про зустрічну звірку від 12.10.2012 № 145/224/38112611 та інших матеріалів справи, не підтверджено той факт, що на час проведення зустрічної звірки ТОВ «Спецагроресурс» податковим органом або іншим органом державної служби здійснювалася саме перевірка конкретних платників податків, з якими ТОВ «Спецагроресурс» перебував у фінансово-господарських відносинах. Посилання відповідача на службову записку відділення ОРД ВПМ ДПІ у Бабушкінському районі, в якій повідомлялося про відсутність ТОВ «Спецагроресурс» за юридичною та фактичною адресою не є таким доказом.

Окрім того, суд зазначає про відсутність у відповідача повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства.

Так, відповідно до п.73.5 ст. 73 ПК України зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби. В той час, як функція податкового контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

За таких обставин, здійснення відповідачем заходів щодо проведення зустрічної звірки позивача в межах податкового контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства є безпідставним і суперечить п. 73.5 ст. 75 ПК України та п. 2 Порядку №1232.

Суд зазначає, що наявність у відповідача податкової інформації, яка може свідчити про можливі порушення позивачем податкового законодавства, є самостійною підставою для направлення позивачу відповідного письмового запиту згідно з п. 1) п. 73.3 ст. 73, пп.пп. 78.1.1, 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України про надання пояснень та їх документального підтвердження, що не пов'язано з проведенням зустрічної звірки позивача. Однак, в ході судового розгляду справи представник відповідача не навів суду жодних аргументів щодо того, чому відповідач не вжив заходів для перевірки наявної податкової інформації в інший спосіб. Більш того, в судовому засіданні представником відповідача було зазначено, що зустрічна звірка це і є перевірка платника податків, що, як було зазначено вище, суперечить положенню п. 73.5 ст. 73 ПК України.

З наведеного суд вбачає, що фактично отримана податковим органом податкова інформація, що викладена у довідці про зустрічну звірку даних щодо платника податків від 12.10.2012 № 145/224/38112611, була ним використана для внесення змін у податкову звітність позивача, хоча згідно вище приведених положень податкового законодавства така податкова інформація могла бути лише підставою для призначення та проведення подальшої позапланової перевірки позивача (за наявності підстав).

Також про протиправність дій відповідача стосовно коригування податкової звітності ТОВ «Спецагроресурс» свідчить наступне.

Відповідно до п. 5.9 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом ДПА України №266 від 18.04.2008, при виявленні договору, що суперечить інтересам держави та суспільства і є нікчемним, податковий орган з`ясовує факт подальшого використання платником ПДВ (отримувачем) у господарській діяльності товару, який був предметом зазначеного договору, встановлюється платник ПДВ - наступний покупець вказаного товару. Інформація про виявлену нікчемність направляється до органу ДПС, в якому такий платник обліковується, з метою визначення підстав визнання договору, укладеного між другою парою контрагентів, нікчемним та, відповідно, зменшення суми податкового кредиту. Такі дії вчиняються за ланцюгом придбання товару, який був предметом договору, виявленого нікчемним, до платника ПДВ, що має достатні активи для сплати податкових зобов`язань.

Враховуючи, що жодного договору між ТОВ «Спецагроресурс» та його постачальниками і покупцями не визнано нікчемним (недійсним), а також те, що за результатами звірки відповідачем не могло бути прийнято жодного податкового повідомлення-рішення, оскільки у відповідності до вимог п.73.5. Податкового кодексу України зустрічні звірки не є перевірками, відповідачем протиправно було внесено до електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» висновки довідки від 12.10.2012 р. № 145/224/38112611, що вплинуло на результати системи автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

В матеріалах справи міститься Детальна інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, зі змісту якої вбачається, що відповідачем по податкових зобов'язаннях позивача за липень - серпень 2012 р. проведено корегування показників задекларованих позивачем податкових зобов'язань.

У відповідності до п.71.1 ст.71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.

Відповідно до п.74.1 ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.

Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Згідно п.74.2 ст.74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Зі змісту п.1.1 Методичних рекомендацій №266 вбачається, що вони запроваджуються в органах державної податкової служби з метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з податку на додану вартість, повноти декларування податкових зобов'язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість в умовах запровадження системи подвійного контролю перевірки податкової звітності з податку на додану вартість та подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів.

Відповідно до п.п.1.3.3 п.1.3 Методичних рекомендацій для реалізації таких Методичних рекомендацій створені такі програмні продукти:

- система формування та подання до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку податкової звітності в електронному вигляді щодо ведення обліку розшифрування податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів;

- система приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності щодо проведення автоматизованого контролю податкової декларації з податку на додану вартість на районному рівні;

- система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Згідно п.2.14 Методичних рекомендацій інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Зі змісту п.2.15 Методичних рекомендацій вбачається, що результатом автоматизованого співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість є розподіл платників ПДВ за наявності операцій з контрагентами у поданій ними податковій звітності за такими категоріями: нульова, перша та друга категорії. Результати автоматизованого співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість та проведений за ними розподіл платників ПДВ за категоріями враховуються при визначенні категорії уваги суб'єкта господарювання.

Таким чином «Автоматизовна система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» є інформаційною базою обробки та використання податкової інформації, а результати її опрацювання використовуються в своїй діяльності органами державної податкової служби.

Відтак самостійна зміна відповідачем задекларованих показників у «Автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» спотворює результати податкової звітності платника податку. Отже, невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, задекларованих позивачем у деклараціях з ПДВ показникам відображеним в електронній базі податкової звітності може мати негативні наслідки як для самого платника податків, так і для його контрагентів.

У відповідності до п.4.8, 5.1, 5.4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 р. №827, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.

З системного аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язок платника податків щодо подання податкової декларації за звітний період кореспондується з обов'язком податкового органу щодо прийняття такої декларації та, у випадку відсутності зауважень до її оформлення, відображення показників декларації у відповідних базах податкової звітності.

Згідно п.2.6 Методичних рекомендацій №266 працівник підрозділу ведення та захисту податкової звітності після реєстрації податкової звітності з ПДВ переносить інформацію з первинних звітних документів платника ПДВ на паперових носіях та звітних документів, наданих платниками ПДВ у електронному вигляді, до електронної бази податкової звітності органу ДПС.

Таким чином, до електронної бази податкової звітності органу ДПС посадовими особами податкового органу вносяться задекларовані показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків. З огляду на викладене вбачається, що показники «Автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» формуються на підставі даних задекларованих платниками податків у податкових декларацій з ПДВ та повинні їм відповідати.

Судом встановлено, що Методичними рекомендаціями №266 визначено підстави відповідно за наявності яких податковий орган має право вносити зміни до електронної бази податкової звітності органу ДПС, що відображається в «Автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

Так, згідно п.2.19 Методичних рекомендацій №266 у разі виявлення працівником підрозділів оподаткування юридичних, фізичних осіб під час проведення камеральної перевірки податкової звітності помилок, допущених працівником підрозділу ведення та захисту податкової звітності при введенні податкової звітності до електронної бази податкової звітності з паперового носія така інформація передається до підрозділу ведення та захисту податкової звітності, шляхом направлення службової записки, з метою усунення помилки.

Відповідно до п.2.21 Методичних рекомендацій №266, підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

У відповідності до п.2.22 Методичних рекомендацій №266 у разі якщо результати такої перевірки оскаржуються платником у адміністративному порядку, мотивувальна частина рішення про результати розгляду скарг платників, яка змінює суми ПДВ, визначені за результатами перевірки, складається у розрізі періодів, операцій з одним контрагентом та сум ПДВ. Підрозділ апеляції передає структурному підрозділу, що здійснював перевірку платника ПДВ, копію рішення, прийнятого за розглядом скарги платника податків, для підготовки податкових повідомлень-рішень та реєстрації (фіксуються) в АС «Аудит».

Згідно п.2.23 Методичних рекомендацій №266 у разі якщо результати такої перевірки оскаржуються платником у судовому порядку, юридичний підрозділ передає структурному підрозділу, що здійснював перевірку платника, копії рішень судових органів, якими змінено суми ПДВ, визначені за результатами перевірки. Структурний підрозділ, що здійснював перевірку платника ПДВ, на наступний день після отримання вказаних рішень складає Довідку про зміну результатів перевірки платника ПДВ за наслідками оскарження у судовому порядку у розрізі періодів, операцій з одним контрагентом і сум ПДВ та реєструє в АС «Аудит».

Таким чином, відповідно до змісту Методичних рекомендацій №266 вбачається, що підставами для здійснення корегування посадовими особами податкового органу є встановлення факту допущення працівником податкового органу помилок при введенні до електронної бази податкової звітності інформації із податкової звітності на паперових носіях; узгоджене податкове повідомлення-рішення та рішення суду, яким змінені суми ПДВ.

При цьому довідка про результати зустрічної звірки не є підставою для коригування в електронній базі податкової звітності задекларованих платником податків показників.

Враховуючи те, що відповідно до положень «Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», (наказ ДПА №974 від 22.12.2010), службовим документом, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби - є Акт , в той час як відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України зустрічні звірки не є перевірками, суд дійшов висновку, що посадові особи ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська вдалися до протиправних змін даних податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість ТОВ «Спецагроресурс» за липень та серпень 2012 р., які відображені в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі довідки № 145/224/38112611 від 12.10.2012.

В урахуванням наведених обставин, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача стосовно коригування показників податкової звітності ТОВ «Спецагроресурс» за липень та серпень 2012 р. на підставі довідки № 145/224/38112611 від 12.10.2012, а також зобов'язання відповідача відновити ці показники в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» у відповідності до податкових декларацій з ПДВ за липень та серпень 2012 р. - підлягають задоволенню.

Що стосується позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача зі складання довідки № 145/224/38112611 від 12.10.2012, суд зазначає про необґрунтованість даної вимоги, оскільки вказані дії відповідача, вчинені за результатами проведення зустрічної звірки, узгоджуються з приписами п. 73.5 ст. 73 ПК України, отже в цій частині позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-72, 86, 94, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Спецагроресурс» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби щодо коригування показників податкової звітності товариства з обмеженою відповідальністю «Спецагроресурс» (код ЄДРПОУ 38112611) за липень, серпень 2012 року на підставі довідки № 145/224/38112611 від 12.10.2012 з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені товариством з обмеженою відповідальністю «Спецагроресурс» (код ЄДРПОУ 38112611) у податкових деклараціях за липень, серпень 2012 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби відновити показники податкової звітності товариства з обмеженою відповідальністю «Спецагроресурс» (код ЄДРПОУ 38112611) за липень, серпень 2012 року шляхом відображення в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які товариство з обмеженою відповідальністю «Спецагроресурс» (код ЄДРПОУ 38112611) зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за липень, серпень 2012 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 23.01.2013.

Суддя С.В. Чабаненко