Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-2834/10/0170/14
05.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кучерука О.В.,
суддів Курапової З.І. ,
Дадінської Т.В.
при секретарі судового засідання Руднєвої А.В.
за участю сторін:
представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь" - Карпенко Олександр Володимирович, довіреність № 403 від 05.11.12
представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь" - Дем'янович Константан Сергійович, довіреність № 111 від 28.03.12
представник відповідача, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим - не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши матеріали справи № 2а-2834/10/0170/14 за апеляційною скаргою Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кірєєв Д.В. ) від 31.05.12
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь" (вул. Шмідта, 19/1 кв.4-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95017)
до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим (вул. Крейзера, 6,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95021)
про визнання протиправним та скасування постанови №161 від 17.11.2009,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.05.2012 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь" до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим про визнання протиправним та скасування постанови №161 від 17.11.2009 року - задоволені.
Визнано протиправною та скасувати Постанову № 161 Інспекції державного архітектурно-будівельного в АР Крим від 17 листопада 2009 року про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс - Континенталь" штрафу за правопорушення у сфері містобудування
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс - Континенталь" (ЄДРПОУ 32477244) 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.05.2012 року, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.08.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду сповіщений належним чином та своєчасно.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що відповідач викликався в судове засідання, але в суд не з'явився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс - Континенталь" зареєстровано у якості юридичної особи Кіровською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 10 вересня 2003 року. Ідентифікаційний код юридичної особи 32477244, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 544805.
25.09.2009 інспекцією Державного архітектурно -будівельного контролю АР Крим було проведено перевірку дотримання ТОВ "Об'єднання Транс - Континенталь" вимог містобудівельного законодавства законності проведення будівельних робіт по будівництву газопровідних мереж від с. Синицино до с. Красновка та с. Василькове Кіровського району
За результатами перевірки, за порушення ст. 29 Закону України "Про планування та забудову територій" у відношенні ТОВ "Об'єднання Транс - Континенталь"25.09.2009 було складено припис та 05.11.2010 протокол про правопорушення у сфері містобудування, а саме ведення будівельних робіт по будівництву газопровідних мереж від с. Синицино до с. Красновка та с. Василькове Кіровського району без дозволу інспекції ДАБК в АР Крим.
Постановою інспекції Державного архітектурно -будівельного контролю в АР Крим № 161 від 17.11.2009, на підставі протоколу про вчинення правопорушення від 05.11.2009, припису від 25.09.2009, поштових повідомлень від 25.09.2009 та 05.11.2009 згідно із Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування"та Положенням про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 06 квітня 1995 року № 244, було накладено штраф у розмірі 850,00 грн.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання і забезпечення сталого розвитку населених пунктів регулювалися Законом України "Про планування та забудову територій" від 20.04.2000 р. № 1699-ІІІ, діючого під час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 1699-ІІІ).
Статтею 10 Закону №1699-ІІІ встановлено, що планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягала у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Відповідно до ст.23 Закону № 1699-ІІІ забудова територій полягала в розміщенні та здійсненні будівництва нових об'єктів, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування існуючих об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Розміщення об'єктів містобудування на території населених пунктів та за їх межами здійснювалось відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки згідно із затвердженою містобудівною документацією, регіональними або місцевими правилами забудови.
Відповідно до ст. 31 Закону №1699-ІІІ державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснювався спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади. Порядок здійснення державного контролю за плануванням, забудовою та іншим використанням територій визначається законодавством.
Відповідно до положень ст. 29 Закону №1699-ІІІ дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчував право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважалось самовільним будівництвом і тягло за собою відповідальність згідно із законом.
Аналізуючи зміст зазначеного Закону № 1699-ІІІ, випливає, що в цьому законі не було наведено поняття об'єкту містобудування.
При цьому, законодавець відокремлює поняття "об'єкту будівництва" від "інженерних мереж", якими є підземні міжселищні (зовнішні) газопроводи.
Наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури №8 від 20.01.2004 було затверджено ДБН А 2.2-3-2004 "Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва", які встановлюють склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації на нове будівництво і реконструкцію будинків і споруд (далі - об'єктів) цивільного призначення та на нове будівництво, реконструкцію і технічне переоснащення об'єктів виробничого призначення (далі - будівництво).
Згідно з додатком "Б" ДБН А 2.2-3-2004 визначено, що об'єктом будівництва є окремий будинок або споруда (з усім устаткуванням, яке до них відноситься, інструментом і реманентом, галереями, естакадами, внутрішніми інженерними мережами водопостачання, каналізації, газопроводу, теплопроводу, електропостачання, радіофікації, підсобними і допоміжними надвірними будівлями, благоустроєм та іншими роботами і витратами), на будівництво, реконструкцію яких повинні бути складені окремо проект і кошторис.
Враховуючи зазначені норми законодавства, на час проведення перевірки позивача, відповідач мав видавати дозволи на виконання будівельних робіт по будівництву саме окремих будинків або споруд (з усім устаткуванням, яке до них відноситься, інструментом і реманентом, галереями, естакадами, внутрішніми інженерними мережами водопостачання, каналізації, газопроводу, теплопроводу, електропостачання, радіофікації, підсобними і допоміжними надвірними будівлями, благоустроєм та іншими роботами і витратами) та їх підключення до інженерних мереж.
Статтею 1 Закону України "Про трубопровідний транспорт" передбачено, що об'єктами трубопровідного транспорту є магістральні та промислові трубопроводи, включаючи наземні, надземні і підземні лінійні частини трубопроводів, а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що забезпечують безпечну та надійну експлуатацію трубопровідного транспорту Будівництво позивачем газопровідних мереж від с с. Синицино до с. Красновка та с. Василькове Кіровського району, відноситься до об'єктів трубопровідного транспорту.
Будівництво об'єкту трубопровідного транспорту не відноситься до поняття "об'єкту будівництва" у розуміння Закону № 1699-ІІІ, тому позивач не мав обов'язку на отримання дозволу на його будівництво, відповідно в діях позивача по будівництву газопроводу на території від с. Синицино до с. Красновка та с. Василькове Кіровського району не було ознаку правопорушення у сфері містобудування.
З матеріалів справи вбачається, що будівництво газопроводу провадилось позивачем на підставі Дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки, Ліцензії на вишукувальні та проектні роботи в будівництві, , які свідчать про дотримання позивачем вимог чинного на час проведення перевірки законодавства.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, оскільки постанова № 161 від 17.11.2009 про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850 грн., а саме: проведення робіт по будівництву газопроводу без отримання дозволу на території від с. Синицино до с. Красновка та с. Василькове Кіровського району є протиправною, оскільки законодавством не передбачено отримання дозволу при виконанні вказаних робіт.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.05.12 у справі № 2а-2834/10/0170/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 12 листопада 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук
Судді підпис З.І.Курапова
підпис Т.В. Дадінська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Кучерук