ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2013 р. Справа № 68679/11/9104
Суд в складі колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Пліша М.А. та Гуляка В.В.
за участі секретаря судового засідання Ливак М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2011р. у справі за позовом державного територіального галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області, третя особа Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Львові, про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
02.02.2011р. позивач звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області (далі - ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.01.2011р. № 0000022301/0.
Під час судового розгляду в суді першої інстанції залучено Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до п.п. 2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податок на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, у постанові КМУ від 16.02.1998р. № 173 йде мова про затвердження переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, а не переліку робіт (послуг), що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, у спірних правовідносинах позивач керувався наданими ДПА України податковими роз'ясненнями від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116, від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116 від 10.07.2002р. № 10777/7/15-1117, згідно з якими платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб, позивач не має таких підрозділів, податок на прибуток був сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця».
Оскаржуваною постановою позов задоволено, визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000022301/0 Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області від 17.01.2011р..
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Зокрема, звертає увагу на те, що відокремленим підрозділом позивача «Вагонне депо Дрогобич» порушено п.п. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Постанову КМУ від 16.02.1998р. № 173 «Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту», не задекларовано та не оподатковано доходи від підсобно-допоміжної діяльності залізничного транспорту та не подано до ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області податкові декларації з податку на прибуток за спірний період. В подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 березня 2011 р. № 316
Київ «Про затвердження переліку робіт і послуг, що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядку перерозподілу надходжень доходу від основної діяльності залізничного транспорту».
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення. При цьому колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем проведено планову виїзну перевірку відокремленого підрозділу «Вагонне депо Дрогобич» Державного
територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця». За наслідками проведеної
перевірки представниками ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області складено акт від 31.12.2010 року № 1054/23-1/22363795 «Про результати планової виїзної перевірки «Вагонне депо Дрогобич» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська
залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01. 10.2008р. по 30.06.2010 р.».
В акті перевірки зафіксовано порушення п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого відокремленим підрозділом позивача не визначено суму податкового зобов'язання та не подано до ДПІ у м. Рівне податкових декларацій з податку на прибуток та занижено податок на прибуток, який одержано не від господарської діяльності залізничного транспорту.
На підставі зазначеного акту, за податковим повідомленням-рішенням від 17.01.2011р. № 0000022301/0 ВП «Вагонне депо Дрогобич» ДТГО «Львівська залізниця» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 157125,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 39281, 00 грн., разом - 196 406,00 грн..
В частині доводів апелянта, що виробничий підрозділ «Вагонне депо Дрогобич» є самостійним платником податку на прибуток від негосподарської (неосновної) діяльності, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2.2.2. тієї ж статті передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996 року, (із змінами та доповненнями) залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Частиною п'ятою ст. 4 Закону України «Про залізничний транспорт» передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
У статті 5 цього ж Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення - транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням в Укрзалізницею.
Судом першої інстанції встановлено, що відокремлений підрозділ «Вагонне депо Дрогобич» не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» у відповідності до вищевказаних вимог Господарського кодексу України діє на підставі Статуту, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.01.2006р. № 80 та зареєстрованому державним реєстратором 06.02.2006р. за №14151050051000929.
Отже, згідно наведеного, відокремлений підрозділ залізниці - «Вагонне депо Дрогобич» не може відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток. У зв'язку з чим, колегія суддів погоджується з доводами позивача, що ВП «Вагонне депо Дрогобич» не зобов'язаний був подавати декларації з податку на прибуток в ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області.
У відповідності до норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.
Згідно пункту 1.32 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Крім того, позивач у спірних правовідносинах керувався наданими ДПА України податковим роз'ясненням від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116, від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116 від 10.07.2002р. № 10777/7/15-1117, згідно з якими платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб.
В роз'ясненні ДПА України від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116 вказано, що платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є: підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. З вказаного вбачається, що в роз'ясненні визначено два суб'єкти господарювання, які є платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, а саме:
1) підприємство залізничного транспорту, яке є юридичною особою.
2) структурний підрозділ підприємства залізничного транспорту, який є юридичною особою.
Отже, оскільки ВП «Вагонне депо Дрогобич» не відноситься до жодної з категорій, податок на прибуток, одержаний від діяльності цього відокремленого підрозділу, правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця», що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями декларацій ДТГО «Львівська залізниця» за І півріччя 2010 року, платіжних доручень та банківських виписок по операціях ДТГО «Львівська залізниця» за І півріччя 2010 року на загальну суму 145 384 500,0 грн..
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції, що й стверджується матеріалами справи, що позивачем сплачено податок на прибуток в повному обсязі.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційні скарги на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись, ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2011р. у справі № 2а-1160/11/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді М.А.Пліш
В.В. Гуляк