Ухвала суду № 29576059, 03.09.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2012
Номер справи
2а-3155/11/2770
Номер документу
29576059
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-3155/11/2770

03.09.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кучерука О.В.,

суддів Санакоєвої М.А. ,

Дадінської Т.В.

при секретарі судового засідання Карповій І.І.

за участю сторін:

представник позивача, Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради- Жукова Евгенія Юрійвна, довіреність № 05/01 від 05.01.12

представник відповідача, Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя- Никольська Ксенія Борисівна, довіреність № № 177/10-026 від 22.05.12

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І. ) від 28.12.11

за позовом Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради (вул. Леніна, буд. 48, м. Севастополь, 99011)

до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя (вул. 7

Листопада, буд. 3, м. Севастополь, 99042)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.12.2011 адміністративний позов Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя № 0003921503 від 21.09.2011.

Стягнуто з Держаного Бюджету України на користь Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради суму судового збору в розмірі 03,40 гривень.

Не погодившись з даним рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.12.2011 та прийняти нове рішення по справі, яким в задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської ради - відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, відповідач посилається на те, що діяльність полігону, що експлуатується КП „Благоустрій" СМР не відповідала у 1 кварталі 2011 року тим параметрам, які дозволяють застосовувати при визначенні податкового зобов'язання зі збору за забруднення НПС коефіцієнт „1" у частині виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів, тому висновки перевірки є обґрунтованими та правомірними.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя.

В судовому засіданні апелянт наполягав на задоволенні апеляційної скарги та просив постанову суду скасувати, відповідачем надано пояснення до апеляційної скарги за вих.231/9/10-0 від 26.07.2012року. з додатком.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарг просив постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.12.2011 залишити без змін.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

Відповідно до п.п. 1.2 -1.4 п. 1 Статуту Комунального підприємства "Благоустрій" Севастопольської міської Ради, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради № 2705 від 12.09.2007 року (далі -Статут), Засновником Підприємства є територіальна громада міста Севастополя в особі Севастопольської міської Ради. Підприємство є унітарним. Підприємство є суб'єктом господарювання. Підприємство безпосередньо підкоряється органу, уповноваженому Власником, і іменованому надалі "Орган управління". Органом управління є Севастопольська міська державна адміністрація

Відповідно до довідки АА № 337642 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видами діяльності Підприємства є: інші вили рекреаційної діяльності, збирання та знищення інших відходів, прибирання сміття, боротьба з забрудненням та подібні види діяльності, роздрібна торгівля з лотків та на ринках, прокат побутових виробів та предметів особистого вжитку, діяльність агентств нерухомості (а.с.50).

Комунальне підприємство "Благоустрій"Севастопольської міської Ради знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя, як платник збору за забруднення навколишнього природного середовища та екологічного податку (платник окремих податків -платник податків за неосновним місцем обліку) з 31.03.2010 року.

09 вересня 2011 року Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя було проведено документальну невиїзну перевірку КП "Благоустрій"СМР з питання правильності нарахування грошових зобов'язань по екологічному податку за 2 квартал 2011 року. За наслідками перевірки було складено акт № 90/640/1503/03360472 від 09.09.2011 року (а.с.8-10). Відповідно до акту перевірки було встановлено порушення з боку позивача п.п. 246.4. -246.5 ст. 246 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми податкового зобов'язання по екологічному податку за 2 квартал 2011 року -731 549,37 грн. У зв'язку з тим, що відповідно до рішення Першого заступника Головного держінспектора України з охорони навколишнього природного середовища від 09.06.2008 року №36 було тимчасово заборонено (зупинено) виробничу діяльність ( завезення та розміщення бітових відходів) позивача, то при розрахунку податкових зобов'язань про сплату збору за забруднення навколишнього середовища за період який перевірявся, позивачу необхідно було застосовувати коригуючий коефіцієнт 3 у разі розміщення відходів на звалищах, яки не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів (а.с.22 зворот).

Відповідно до п. 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303 (далі -Порядок № 303) (втратив чинність з 01 січня 2011 року) суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.

Додатком № 2 Порядку № 303 передбачено, що застосування при розрахунку сум збору коригуючих коефіцієнтів у розмірах: залежно від місця (зони) розміщення відходів у навколишньому природному середовищі: в адміністративних межах населених пунктів або на відстані менше 3 км від них -К "3"; за межами населених пунктів (на відстані більше 3 км від їх меж) -К "3"; залежно від місця розміщення відходів: спеціально створені місця складування (полігони), що забезпечують захист атмосферного повітря та водних об'єктів від забруднення -К "1"; звалища, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів -К "3".

На підставі акту перевірки керівництвом ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003921503 від 21 вересня 2011 року про нарахування грошового зобов'язання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 731 550,37 грн., з яких: 731 549,37 -сума грошового за основним платежем, 1,00 грн. -штрафні (фінансові) санкції (а.с.6).

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Управлінню капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації 02 червня 2006 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополя видано дозвіл на виконання будівельних робіт № 356 (а.с.45). Відповідно до якого на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КМ № 005178, реєстрація № 272 від 07.07.2005 року, розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 26.05.1999 року № 891-р надано дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в м. Севастополі (ІІ черга будівництва).

Управлінню капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації 01 вересня 2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополя видано дозвіл на виконання будівельних робіт (продовження дії дозволу від 02.06.2006 року № 356) № 356 (а.с.43). Відповідно до якого надано дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в м. Севастополі (ІІ черга будівництва). Даний дозвіл було продовжено терміном дії від 09.09.2010 року до 30.08.2011 року (а.с.44).

20 вересня 2007 року начальником Цивільної оборони міста -головою міської державної адміністрації було прийнято наказ № 27 "Про проведення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на полігоні твердих побутових відходів в Первомайської балки"(а.с.68-69). Відповідно до пункту 7 вказаного наказу, начальнику Цивільного об'єкту -директору КП "Благоустрій"СМР Неєвіну А.В. наказано: прийняти на себе функції підприємства, що експлуатує міський полігон твердих побутових відходів в Первомайській балці в десятиденний строк з моменту видання даного наказу; здійсняти експлуатацію міського полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в суворої відповідності з технологією та дотримання правил та норм екологічної, санітарної, проти епідеміологічної, техногенної та пожежної безпеки; встановити чіткий графік та порядок роботи полігону та довести його до відома операторів, що здійснюють сбір та вивіз твердих побутових відходів в м. Севастополі.

На підставі зазначеного, вказані дозволи № 356 щодо виконання будівельних робіт, були видані Управлінню капітального будівництва СМДА саме на будівництво полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці в м. Севастополі.

07 липня 1995 року Управлінню комунального господарства на підставі рішення Верховної Ради України від 25.01.1995 року було надано у постійне користування земельну ділянку площею 19 гектарів для будівництва полігону для зберігання твердих побутових відходів, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серія ІІ-КМ № 005178 (а.с.94-97).

Зі змісту акту приймання -передачі основних коштів, затвердженого головою Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради 15.10.2008 року, вбачається, що на підставі наказу голови Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради від 14.10.2008 року № 1238 управлінням капітального будівництва СМДА було передано директору КП "Благоустрій"СМР об'єкт, що знаходиться в "Первомайській балці, 1-а черга", площа 1-ї серги складає 6,4 га: місткість полігону (1 черга) 487,6 тис. куб. м. побутових відходів в щільному тілі (а.с.47).

Відповідно до переліку основних коштів, що входять до складу першої черги об'єкту "Полігон твердих побутових відходів в Первомайської балки"(додаток до наказу Голови Фонду комунального майна СМР від 14.10.2008 року № 1238) є споруда-котлован (земляна чаша) для складування ТПВ, площею 4,3 га, адміністративно-побутовий корпус, резервна дизельна електростанція, заправний блок-пункт ємністю 8 куб. м., зупинка -навіс механізмів та склад масел, ємність що акумулює для фільтру V=260 куб. м., майданчик для миття коліс автомашин, що входять до полігону з системою оборотного водопостачання, резервуар протипожежного запасу води на 25 куб. м., дворова вбиральня (з вигребом), асфальтобетонне покриття майданчиків та проїздів, площею 3 100 кв. м., каток причіпний кулачковий (а.с.48).

Зі змісту довідки, наданої КП "Благоустрій"СМР вбачається, що станом на 25.10.2011 року на балансі КП "Благоустрій"СМР перебуває об'єкт "Полігон ТПВ в Первомайської балки, 1-а черга", що переданий наказом Фонду комунального майна № 1238 від 14.10.2008 року (а.с.46).

Відповідно до позитивного комплексного експертного висновку № Э-72/2005 по робочому проекту "Коректування робочого проекту будівництва полігону твердих побутових відходів в Первомайській балці м. Севастополя"(2 черга будівництва) фінансування об'єкту здійснюється за рахунок бюджетних коштів (а.с.110-112).

Державною екологічною інспекцією в м. Севастополі було неодноразове проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території Полігон ТПВ, Первомайська балка, та проведено вимірювання показників складу та властивостей поверхневих вод КП "Благоустрій"СМР, що підтверджується складаними протоколами: № 58-06-11 від 06.06.2011 року, № 16-06-11 від 30.06.2011 року, № 25-03-11 від 22.03.2011 року, № 40-04-11 від 18.04.2011 року (а.с.59-). Зі змісту вказаних протоколів вбачається, що в ґрунті знаходиться гранично допустимі санітарні допустимі концентрації хімічних речовин, у водний об'єкт із зворотними водами підприємства скидається гранично допустимі речовини.

Рішенням Севастопольською міською Радою від 22 липня 2008 року № 4888 було затверджено тарифи на послуги по вивозу та захороненню твердих побутових відходів для населення, бюджетних установ, організацій, підприємств та інших споживачів (а.с.57).

Наказом Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради № 01-03/1884 від 27.12.2011 року "Про постановку на балансовий звіт КП "Благоустрій" СМР завершеного будівництвом об'єкту "Полігон ТПВ в Первомайській балці. (2-а черга)"наказано директору КП "Благоустрій"СМР прийняти на баланс підприємство об'єкт "Полігон ТПВ в Первомайській білці. (2-а черга)"від Управління капітального будівництва СМДА, загальною балансовою площею 9 617,684 тис. грн.., який включає основні кошти відповідно до додатку (а.с.122).

Зі змісту акту приймання -передачі основних коштів, затвердженого головою Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради 27.12.2011 року, вбачається, що на підставі наказу голови Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради від 27.12.2011 року № 01-03/1884 управлінням капітального будівництва СМДА було передано директору КП "Благоустрій"СМР об'єкт, що знаходиться в "Первомайській балці, 2-а черга", площа 2-ї черги складає 51 985 кв. м.: місткість полігону (2 черга) побутових відходів не в щільному стані складає 2 017,564 тис. куб. м. (а.с.124).

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі 23.03.2009 року за вих. № 2466/09-06 було затверджено висновок № 10/09 державної екологічної експертизи робочого проекту "Коректування робочого проекту будівництва 2-ї черги полігону ТПВ в Первомайській балці м. Севастополя у зв'язку з виконанням протифільтраційного екрану із AS-100"3 карта"(а.с.107-109).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 року № 187/98-ВР (далі -Закон № 187) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Згідно зі ст. 33 Закону № 187 зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Таким чином, полігон у Первомайській балці м. Севастополя є спеціально відведеним місцем для розміщення твердих побутових відходів, 1-а та 2-а черги будівництва полігону були здані в експлуатацію, фінансування вказаного полігону здійснюється саме державою, отже позивачем цілком обґрунтовано було здійснено розрахунок та сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища із застосуванням коефіцієнту "1".

Наявність рішення Першого заступника Головного держінспектора України з охорони навколишнього природного середовища від 09.06.2008 року №36 щодо тимчасової заборони (зупинення) виробничої діяльності ( завезення та розміщення бітових відходів) позивача, не змінює статусу полігону ТБВ та не надає підстав вважати його звалищем.

Судова колегія вважає обгрунтованим висновок суду щодо недоречності посилання у податковому повідомленні-рішенні відповідача на порушення КП "Благоустрій"СМР пункту 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303, який втратив чинність з 01 січня 2011 року. Перевірку було проведено відповідачем саме з питань правильності нарахування грошових зобов'язань по екологічному податку за 2 квартал 2011 року, тобто за період у який вже діяли та підлягають застосуванню норми Податкового кодексу України щодо нормативів збору та правильності нарахування екологічного податку.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, у зв'язку з чим податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя № 0003921503 від 21.09.2011 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.12.2011 по справі №2а-3155/11/2770 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 вересня 2012 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук

Судді підпис М.А.Санакоєва

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук