Справа № 1615/5064/2012
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.02.2013 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого судді Мурашової Н.В.,
за участю секретаря - Омельченко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Кременчук Полтавської області справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ Полтавської області, за участю третьої особи Центру по перерахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської області про скасування постанови про накладання штрафу, -
встановив:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ, за участю третьої особи Центру по перерахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської області, в якому просив скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу в розмірі 1360 грн. за невиконання без поважних причин судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17.08.2012 року державним виконавцем Крюківського ВДВС Кременчуцького МУЮ була винесена постанова ВП №19114410, якою на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука був накладений штраф в розмірі 1360 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 19.06.2009 року, якою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок та відповідні виплати державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3.ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі встановленому ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла до 01.01.2008 року та провести відповідні виплати за 2007 рік в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно. Зазначили, що судове рішення не виконано з поважних причин. На Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука покладено лише функцію нарахування всіх видів соціальної допомоги, а формування відомостей на виплату здійснює Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської області. Зазначає, що 17.05.2010 року на виконання виконавчого листа Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука проведено перерахунок допомоги ОСОБА_2, направлено відповідне розпорядження до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавської області. Проте Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавської області повернув розпорядження з перерахунком для ОСОБА_2 без виконання. Для виконання рішення суду Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука зверталося до фінансового відділу виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука, направляло до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації розрахунок потреби в коштах на виконання висновку виконавчого документа для формування бюджетного запиту. Про всі проведені дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука повідомляло Відділ Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ. Таким чином Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука виконало всі належні дії для виконання рішення суду. Проте виплати не проведено, оскільки з державного бюджету не надходили кошти на виконання судового рішення щодо ОСОБА_2. Враховуючи наведене, те що судове рішення не виконано з поважних причин, просили скасувати постанову держаного виконавця ВП №19114410 від 17.08.2012 року про накладення стягнення у вигляді штрафу, з наведених підстав.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, з наведених підстав.
В судовому засіданні представник відповідача, подав заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовної заяви, в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що в Крюківському ВДВС перебував виконавчий лист №2а -91 від 30.03.2010 року виданий на виконання судового рішення 30.03.2010 року Крюківським районним судом м. Кременчука про зобов'язання здійснити ОСОБА_2 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, встановленому ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, що діяла до 01.01.2008 року та провести відповідні виплати за 2007 рік з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно. Відповідно до вимог Конституції України, Рішення суду підлягають обов'язковому виконанню. Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука мали зобов'язання покладені на них судовим рішенням від 19.06.2009 року щодо здійснення перерахунку та проведення соціальних виплат ОСОБА_2, проте скаржник у добровільному порядку судове рішення не виконав, посилаючись на відсутність коштів для виконання судового рішення за позовом ОСОБА_2. Так на підставі ст.89 ЗУ України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову від 13.08.2012 року, якою на боржника накладено штраф, надано 5 денний строк для виконання судового рішення. В зазначений строк судове рішення виконано не було, в зв'язку з чим 17.08.2012 року державним виконавцем було складено акт щодо невиконання судового рішення та правомірно винесено постанову про накладення штрафу в подвійному розмірі.
Представник Центру по перерахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської області в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про місце і час розгляду справи.
Вислухавши представника позивача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука, представника відповідача - Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 19.06.2009 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла до 01.01.2008 року та провести відповідні виплати за 2007 рік з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
На виконання зазначеної постанови Крюківського районного суду м. Кременчука видано виконавчий лист №2а-91 від 30.03.2010 року.
11.05.2010 року постановою державного виконавця Крюківського ВДВС Кременчуцького МУЮ Девятисильною Н.О. на підставі виконавчого листа №2а-91 виданого 30.03.2010 року Крюківським районним судом м. Кременчука, було відкрите виконавче провадження із встановленням строку для добровільного виконання боржником судового рішення протягом 7 днів з моменту ухвалення постанови про відкриття провадження.
17.05.2010 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука проведено перерахунок, нарахованої ОСОБА_2, державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2072 грн. 37 коп. Після чого відповідне розпорядження з перерахунком направлено для виплати до Центру по перерахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської області, який повернув особову справу на ОСОБА_2 разом з перерахунком допомоги без виконання, що підтверджено листом від 03.06.2010 року №12-06/1908 (а.с.9).
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука зверталося до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, направило листи №4827 від 07.08.2012 року, №4693 від 11.07.2011 року про виділення додаткових коштів на виконання судового рішення щодо ОСОБА_2(а.с.19).
На що Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації листом №01-12233 від 12.11.2012 року надало відповідь, що розрахунок потреби в коштах в розмірі 2072 грн. 37 коп. на виконання судового рішення щодо ОСОБА_2 був врахований при формуванні бюджетного запиту.
За повідомленням Міністерство соціальної політики України зверталося до Міністерства фінансів України щодо можливості врахування видатків для виконання судових рішень при винесенні змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік». Кошти на забезпечення виконання судових рішень не надходили.
Разом з цим при формуванні проекту державного бюджету на 2013 рік Міністерство соціальної політики України надало пропозиції Міністерству фінансів України, щодо передбачення видатків для забезпечення виконання судових рішень з питань соціальних виплат громадянам за окремою бюджетною програмою відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука повідомило Крюківський ВДВС Кременчуцького МУЮ про всі зазначені дії, направлені на виконання судового рішення щодо ОСОБА_2 листами від 17.05.2010 року №2277, від 29.06.2010 року №3207, від 30.06.2011 року №4398, ввід 09.08.2011 року №5339, від 31.07.2012 року №4753, від 09.08.2012 року №4937.
Постановою державного виконавця від 13.08.2012 року на боржника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука було накладено штраф в розмірі 680 грн.00 коп. у зв'язку з тим, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука у встановлений для добровільного виконання строк судове рішення не виконав.
Постановою державного виконавця від 17.08.2012 року на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука було накладено подвійний штраф в розмірі 1360 грн.00 коп. за повторне невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк.
Вирішуючи справу відповідно до спрямованості завдання адміністративного судочинства та специфіки предмету судового розгляду, з огляду на критерії, зазначені в ч.3 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи. Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення повного і своєчасного вчинення виконавчих дій.
Згідно статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження до начальника відділу,якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до
суду.
Відповідно до ч.1 ст. 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, для прийняття рішення щодо застосування санкцій, передбачених ч. 1 ст. 89 цього Закону державний виконавець повинен встановити два факти: по-перше, що судове рішення не виконано, по-друге, що рішення суду не виконано без поважних на то причин.
В мотивувальній частині оскаржуваної постанови про накладення штрафу не наведені доводи на підставі яких, державний виконавець прийшов до висновку про відсутність поважних причин у боржника, які б унеможливлювали виконання ним судового рішення.
Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука вчинено всі залежні від нього заходи на виконання судового рішення за виконавчим листом №2а-91 виданого 30.03.2010 року Крюківським районним судом м. Кременчука. Будь яких доводів щодо неправильності відповідного розрахунку державним виконавцем не наведено.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідальність за невиконання судового рішення настає лише у разі його невиконання без поважних причин, що в даному випадку відсутнє, оскільки виконання судових рішень з приводу перерахунку та виплати соціальних допомог та виплат проводиться відповідно до «Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженої Постановою КМУ № 845 від 03.08.2011 року, тобто в межах бюджетних асигнувань на поточний рік, передбачених у затвердженому кошторисі розпорядника бюджетних коштів.
Отже, приймаючи рішення про накладення штрафу та дійшовши висновку /без здійснення належної перевірки/ щодо відсутності поважної причини для невиконання рішення суду боржником, який фінансується з державного бюджету, державний виконавець діяв не у відповідності із законом, з огляду на що позов є обґрунтованим і підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.159,160 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ за участю третьої особи Центру по перерахуванню та здійсненню соціальних виплат Полтавської області про скасування постанови про накладання штрафу - задовольнити.
Скасувати постанову Крюківської районної ради м. Кременчука до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького МУЮ від 17 серпня 2012 року про накладення на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука штрафу в розмірі 1360 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАСУ, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Н.В.