Постанова № 29565178, 20.02.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2013
Номер справи
820/698/13-а
Номер документу
29565178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 лютого 2013 р. № 820/698/13-а

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бартош Н.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративний позов Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Борівське комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби, в якому, після уточнень, просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС від 21.01.2013р. №0000021502 на суму 184499,03грн., зобов'язати вчинити дії щодо виключення пені з облікової картки платника податку на додану вартість в сумі 134865,94грн.

В обґрунтування своїх позивних вимог зазначено, що посадовими особами відповідача проведено позапланову невиїзну перевірку дотримання вимог податкового законодавства з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань згідно картки особового рахунку позивача по факту погашення боргу по ПДВ на загальну суму 922495,15 грн., що виник протягом періоду з 30.11.2009 по 30.10.2012 р.

На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.01.2013р. № 0000021502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 184499,00 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість відповідно п. 203.2 ст. 203 ПК України. Пеню в сумі 134865,94грн. нараховано податковим органом в обліковій картці платника, що ведеться відповідачем в автоматичному режимі за період з 21.12.2012р. по 31.12.20120. по факту погашення боргу шляхом проведення взаєморозрахунку з бюджетом.

Позивач вважає, що при застосуванні штрафних санкцій відповідачем не прийняті до уваги суттєві обставини погашення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 922495,15 грн., а податкове повідомлення-рішення від 21.01.2013р. № 0000021502 санкцій по ПДВ в сумі 184499,00 грн. та нарахування пені в обліковій картці платника податків в сумі 134865,94 грн. прийняті з порушенням норм матеріального права, є неправомірним та підлягає скасуванню.

Позивач вказав, що він є - комунальним виробничим водопровідно-каналізаційним підприємством, за статутом здійснює діяльність в сфері забезпечення надійної експлуатації комунальних систем, а саме - водопостачання та водовідведення м. Ізюма.

Погашення заборгованості по податку на додану вартість в сумі 922495,15 грн. відбулося в порядку, затвердженому постановою КМУ від 11.06.2012р. № 517 на виконання ст. 23 Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік."

Взаєморозрахунок з державним бюджетом здійснювався на підставі договору від 05.12.2012р. № 46/21 на суму 920521,25 грн.

Предметом вказаного договору є організація проведення взаєморозрахунку по погашенню заборгованості з різниці в тарифах за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості позивача станом на 01.10.2012 р., та виконання додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 23 Закону України „Про державний бюджет України на 2012 рік".

Механізм погашення податкової заборгованості визначався шляхом перерахування субвенції 2012 року з державного бюджету місцевим бюджетам у сумі визначеній довідкою про розмір кредиторської заборгованості відповідно Порядку, затвердженому постановою КМУ від 11.06.2012р. № 517.

Як затверджено договором („Обов'язки сторін"), до проведення взаєморозрахунку обов'язком позивача є - не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачається погасити відповідно ст. 23 Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік."

У зв'язку з тим, що відповідачем не були узяті до уваги обставини, які підтверджують факт погашення податкових зобов'язань позивача в порядку визначеному постановою КМУ від 11.06.2012р. № 517 на виконання статті 23 Закону України „Про державний бюджет України на 2012 рік" шляхом проведення взаємозаліку згідно умов укладених договорів про організацію взаєморозрахунку відповідно вказаної постанови КМУ.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання з заявою провести судове засідання без участі представника відповідача, та письмові заперечення в яких з позовом не погодившись вказавши, що податкове рішення-повідомлення винесено у відповідності до підпункту 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.

Як вказав представник відповідача згідно зі ст. 23 закону України «Про Державний бюджет України на 2012рік» встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розрахунки з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалася населенню, здійснюється з урахуванням відповідних норм Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"

Крім цього Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування» передбачено перерахування у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості (далі - субвенція) надається із загального та спеціального фондів згідно з розподілом, наведеним у додатку 1

Перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, яка утворилася на 1 грудня 2012 р. і не погашена на дату складення довідки про суму заборгованості.

Підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за придбану/реалізовану на оптовому ринку електричну енергію, на підставі довідки, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатку 2.

Для визначення обсягу зобов'язань учасники розрахунків подають територіальним комісіям довідку-розрахунок суми додаткових податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість, які виникають у результаті проведення розрахунків згідно з договором про організацію взаєморозрахунків, за формою, наведеною в додатку 4.

На виконання цих вимог Ізюмською ОДПІ була надана довідка № 265/10/20-040 від 18.10.2012 р. про розмір непогашеної податкової заборгованості на дату її видачі.

Штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, яка передбачена пункту 126.1, нараховується при наявності факту погашення податкової заборгованості.

Таким чином як вказав представник відповідача, до позивача по факту погашення узгоджених податкових зобов'язань була застосована штрафна санкція у розмірі 20 % суми погашеного боргу.

Розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань Ізюмською ОДПІ по підприємству проводиться по особовому рахунку платника податку за допомогою програмного забезпечення АІС "Облік податків і платежів".

Судом під час розгляду справи встановлено, що 16.01.2013 року Ізюмською ОДПІ проведена перевірка Ізюмського комунального виробничого водопроводно-каналізаційного підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства та своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

За результатами перевірки складено акт від 16.01.2013 року за № 2/1502/30039194 в якому вказано про порушення п. 57.1 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно перераховані узгоджені податкові зобов'язання по ПДВ.

На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.01.2013р. № 0000021502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 184499,00 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість відповідно п. 203.2 ст. 203 ПК України. Пеню в сумі 134865,94грн. нараховано податковим органом в обліковій картці платника, що ведеться Відповідачем в автоматичному режимі за період з 21.12.2012р. по 31.12.20120. по факту погашення боргу шляхом проведення взаєморозрахунку з бюджетом.

Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно вимог до пункту 126.1 126.1. У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно п.14.1.162 ПК України пеня-сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Правила нарахування пені встановлені п.129.1 ст.129 ПК України, згідно чого пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків-від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Згідно п.129.3 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується:

129.3.1. у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та /або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

129.3.2. у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;

129.3.3. у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення НБУ);

129.3.4. при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визнається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно п.129.4. ст..129 ПК України пеня, визначена пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової картки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно п.131.1 ст.131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Отже, як вбачається з облікової картки платника-Позивача, що відкривається та ведеться безпосередньо контролюючим органом-Відповідачем за платежем: 14010100 «податок на додану вартість», Відповідачем було нараховано пеню на загальну суму 134865,94грн.

Стаття 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012рік» передбачає, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінета міністрів України від 11.06.2012 року № 517 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування» (із змінами та доповненнями) якою затверджено механізм перерахування і надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості (далі - субвенція) надається із загального та спеціального фондів згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.

У відповідності до вказаної вище постанови № 517 Перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, яка утворилася на 1 грудня 2012 р. і не погашена на дату складення довідки про суму заборгованості.

Згідно умов («Обов'язки сторін») договору постановою № 517 з метою реалізації цього договору сторони зобов'язуються: до проведення взаєморозрахунку не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачається погасити відповідно до цього Договору.

Крім цього у відповідності по п. 7 вищевказаного договору сторона 4 перераховує кошти до спеціального фонду державного бюджету як погашення заборгованості з платежів до бюджету по ПДВ.

Суд аналізуючи вище вказані положення Податкового кодексу України та положення Постанови Кабінету міністрів України від 11.06.2012 року № 517 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування» приходить до висновку, що позивач хоча і визначив самостійно суму узгодженого податкового зобов'язання але в силу вимог постанови № 517 вимоги якої є обов'язковими, він не мав можливості їх погасити тому що порядок їх погашення передбачений постановою КМУ № 517 та умовами договору.

Крім цього суд звертає увагу на той факт, що погашення податкового зобов'язання по ПДВ яке здійснював позивач, здійснювалось ним не за порядком визначеним п. 57.1 Податкового кодексу України і не самостійно платником податків, а в порядку визначеному постановою КМУ № 517, що підтверджується платіжним дорученням від 21.12.2012 року № 35.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до документів, які містяться в матеріалах справи і свідчать про заборгованість державного та місцевого бюджету перед позивачем, що були підставою для перерахування субвенції з державного бюджету для організації погашення заборгованості з різниці в тарифах за рахунок погашення боргу позивача в було здійснено в порядку, який не передбачено Податковим кодексом України, а було здійснено в порядку передбаченому постановою КМУ № 517 від 11.06.2012 року .

У відповідності до вимог п.п. 4.1.4. п.4.1 ст.4 Податкового кодексу передбачена презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що рішення відповідача щодо застосування штрафних санкцій до позивача на підставі п. 126.1 є незаконними.

Керуючись ст.ст. 2,4,7,8,17,86,94,160, 161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС від 21.01.2013р. №0000021502 на суму 184499,03грн.

Зобов'язати вчинити дії щодо виключення пені в обліковій картці платника податку на додану вартість в сумі 134865,94грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Суддя Бартош Н.С.