КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа №22а-3238/08
Суддя-доповідач Бєлова Л.В.Справа в апеляційній інстанції №22а-3238/08Головуючий в першій інстанції Євсіков О.О.Справа в першій інстанції № 11/111-АКиївський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Малиніна В.В.
Романчук О.М.
при секретарі:Джуринська Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства „Київський електротехнічний завод „Транссигнал” на постанову господарського суду м.Києва від 06.06.2007 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства „Київський електротехнічний завод „Транссигнал” до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва, третя особа: Державне територіально-галузеве обєднання „Південно-Західна залізниця”, про визнання нечинним податкового-повідомлення рішення,
ВСТАНОВИВ:
ВАТ „КЕЗ „Транссигнал” звернувся до господарського суду м.Києва з позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 04.09.2006 № 0007512311/0 в частині визначення позивачу суми податкового зобовязання за платежем: земельний податок (на земельну ділянку за кадастровим номером № 88:186:002) у розмірі 82951,63 грн., в т.ч. основний платіж - 55301,09 грн. та штрафні (фінансові) санкції -27650,54 грн.
Постановою господарського суду м.Києва від 06.06.2007 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ВАТ „КЕЗ „Транссигнал” подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову господарського суду м.Києва від 06.06.2007 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, мотивуючи свої вимоги тим, що судом неповно зясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі м. Києва було проведено виїзну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства позивача - ВАТ „КЕЗ „Транссигнал” за період 01.04.2005 по 31.03.2006, за результатами якої складено акт перевірки від 31.08.2006 № 391/23-6/00260652 (далі - акт перевірки).
Актом перевірки встановлено, що відповідно до даних земельного кадастру землекористувачем земельної ділянки площею 14390 кв. м. (кадастровий № 88:86:002), розташованої за адресою: вул. Жилянська, 97, є ВАТ „КЕЗ „Транссигнал”. Разом з тим позивачем за період, що перевірявся, земельний податок за вказану земельну ділянку не нараховувався та не сплачувався.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.09.2006 № 0007512311/0, яким позивачу згідно з абз. „б” пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ч. 14 Закону України „Про плату за землю” та відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено суму податкового зобовязання за платежем: земельний податок у розмірі 97849,05 грн., в т.ч. основний платіж - 65232,70 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 32616,35 грн.
Між ВАТ „КЕЗ „Транссигнал” та Київською міською радою 26 січня 2001 року було укладено договір на право тимчасового користування земельними ділянками, розташованими за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 97, загальною площею 66108 кв. м (ділянка за кадастровим № 881860001 - 51718 кв. м, ділянка за кадастровим №881860002 - 14390 кв. м).
Відповідно до ст. 1 Договору від 26.01.2001 Київська міська рада передає, а КЕЗ „Транссигнал” приймає в тимчасове довгострокове користування строком на 10 років для експлуатації та обслуговування комплексу будівель і спору на вул. Жилянській, 97, земельні ділянки загальною площею 66108 кв. м (ділянка за кадастровим № 881860001 - 51718 кв.м, ділянка за кадастровим №881860002 - 14390 кв. м).
На час вирішення спору даний договір є чинним, що сторонами не заперечується.
Зобовязання по сплаті земельного податку в періоді, що перевірявся (квітень-грудень 2005 року - січень-березень 2006 року), позивачем визначено (шляхом подання розрахунків податку та його сплати) лише за земельну ділянку за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 97, площею 51718 кв. м за квітень-грудень 2005 року в сумі 212141,84 грн., за січень-березень 2006 року в сумі 70456,14 грн.
Земельний податок на земельну ділянку площею 14390 кв. м (кадастровий №88:86:002), розташовану за адресою: вул. Жилянська, 97, позивачем у періоді, що перевірявся, не нараховувався та не сплачувався.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову виходив з того, що наказом Міністерства транспорту України від 13.02.2001 № 88 (копія - у справі) зобовязано КЕЗ «Транссигнал» передати з балансу, а Південно-Західну залізницю прийняти на баланс будівлі, споруди з їх обладнанням, інженерними мережами та залізничними коліями на визначеній в натурі ділянці землі площею 14390 кв. м. Передача позивачем зазначеного майна Південно-Західній залізниці підтверджується актом приймання-передачі від 15.02.2001 (копія - у справі).
Пунктом 2 Наказу Міністерства транспорту України від 13.02.2001 № 88 зобовязано КЕЗ „Транссигнал” підготувати спільно з Південно-Західною залізницею в Управління земельних ресурсів м. Києва необхідну документацію по вилученню земельної ділянки.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва були зроблені запити до Державної інспекції по контролю за використанням і охороною земель у м. Києві щодо надання інформації про землекористувача земельної ділянки за адресою: м. Київ вул. Жилянська, 97 (кадастровий № 88:186:002) та визначення категорії зазначеної земельної ділянки.
Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель в м. Києві була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ВАТ „КЕЗ „Транссигнал” з метою надання інформації по земельній ділянці площею 14329,74 кв. м. (кадастровий № 88:86:002), розташованій за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 97, за результатами якої складено акт перевірки від 23.08.2005 № 1055/20, в якому зазначено, що відповідно до даних земельного кадастру землекористувачем земельної ділянки площею 14.390 кв. м (кадастровий №88:86:002), розташованою за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 97, на підставі договору на право тимчасового користування землею від 26.01.2001 № 88-5-00070, є ВАТ „Київський електротехнічний завод „Транссигнал”. Зазначена земельна ділянка за цільовим призначенням відноситься до земель промисловості.
Також в акті зазначено, що за наказом Міністерства транспорту України від 13.02.2001 № 88 комплекс заводських будівель, обладнання та інженерних мереж, розташованих на земельній ділянці площею 14.390 кв. м., було передано на баланс Південно-Західної залізниці, проте юридичного переоформлення земельної ділянки на нового користувача не відбулось.
Доказів внесення змін до договору на право тимчасового користування землею від 26.01.2001 № 88-5-00070, укладеного між Київською міською радою та ВАТ „КЕЗ „Транссигнал”, стосовно земельної ділянки за кадастровим №88:86:002 загальною площею 14390 кв. суду не надано.
Відповідна документація щодо передачі в користування земельної ділянки за кадастровим № 88:86:002 загальною площею 14390 кв. м. ДГТО «Південно-Західна залізниця» в установлений чинним законодавством спосіб не затверджена, не оформлена і сама передача не проведена.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про плату за землю” підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Власники земельних ділянок та землекористувачі, крім орендарів, справляють земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно з ч. 1 ст. 125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 193 Земельного кодексу України процедуру визначення факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками встановлює державний земельний кадастр.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст.14 Закону України „Про плату за землю” юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Згідно з пп. 4.1.2 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” прийняття податкової декларації є обовязком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників.
Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 15 від 12.01.1993 „Про порядок ведення державного земельного кадастру” Державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.
Згідно з п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” штрафні санкції накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 цього Закону у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті „б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем правомірно та у відповідності до положень податкового і земельного законодавства донараховано позивачу суму податкових зобовязань з земельного податку у розмірі 55301,09 грн., в т.ч. за квітень-грудень 2005 року - 41116,05 грн., за січень-березень 2006 року - 14185,04 грн. та штрафних санкцій у розмірі 27650,54 грн.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова господарського суду м.Києва від 06.06.2007 року ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства „Київський електротехнічний завод „Транссигнал” на постанову господарського суду м.Києва від 06.06.2007 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства „Київський електротехнічний завод „Транссигнал” до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва, третя особа: Державне територіально-галузеве обєднання „Південно-Західна залізниця”, про визнання нечинним податкового-повідомлення рішення - залишити без задоволення.
Постанову господарського суду м.Києва від 06.06.2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Судді: