Постанова № 29557126, 19.02.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2013
Номер справи
808/976/13-а
Номер документу
29557126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2013 року /11:40/Справа № 808/976/13-а м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Чорній В.С., за участю прокурора Красних О.О., представника позивача Фролова М.П., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави

в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Відкритого акціонерного товариства «Запорізький шиноремонтний завод»

про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Шевченківського району м. Запоріжжя звернувся до суду в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Запорізький шиноремонтний завод» про стягнення фінансових санкцій.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що 12.07.2011 уповноваженою особою ДКЦПФР щодо Відкритого акціонерного товариства «Запорізький шиноремонтний завод» винесено розпорядження №133-ЗП про усунення порушень законодавства про цінні папери. Згідно розпорядження, відповідач у термін до 12.01.2012 повинен усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: забезпечити існування власних акцій у без документарній формі шляхом здійснення комплексу дій з переведення випуску акцій у без документарну форму існування та привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та у термін до 17 січня 2012 року повідомити Запорізьке територіальне управління ДКЦПФР про виконання цього розпорядження. Зазначає, що на теперішній час розпорядження не виконано, що є правопорушенням, відповідальність за яке передбачена п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», на підставі чого 20.06.2012 уповноваженою особою позивача порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод» за фактом невиконання розпорядження від 12.07.2011 №133-ЗП. 17.07.2012 уповноваженою особою ДКЦПФР винесено постанову №309-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою на ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод» накладено штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 грн. 00 коп., який дотепер у добровільному відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим просить стягнути зазначену суму заборгованості в судовому порядку.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача на задоволенні позову наполягають, просять задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

12.07.2011 уповноваженою особою Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - ЗТУ ДКЦПФР) щодо Відкритого акціонерного товариства «Запорізький шиноремонтний завод» винесено розпорядження №133-ЗП про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Згідно розпорядження, відповідач у термін до 12.01.2012 повинен усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: забезпечити існування власних акцій у бездокументарній формі шляхом здійснення комплексу дій з переведення випуску акцій у бездокументарну форму існування та привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та у термін до 17 січня 2012 року повідомити ЗТУ ДКЦПФР про виконання цього розпорядження.

Судом встановлено, що у термін, встановлений у розпорядженні, відповідач його не виконав, чим порушив вимоги п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідальність за що, передбачена п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Письмове клопотання від ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод» про продовження терміну виконання вищевказаного розпорядження до Запорізького територіального управління ДКЦПФР не надходило.

20.06.2012 уповноваженою особою Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод» за фактом невиконання розпорядження №133-ЗП від 12.07.2011.

05.07.2012 начальником Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Нусіновою О. В. складено акт № 322-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів та винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів за № 2524/02/01-НК, якою розгляд справи призначено на 17.07.2012, про що своєчасно повідомлено ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод».

17.07.2012 начальником Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Нусіновою О. В. винесено постанову №309- ДН-1-Е про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою на ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод» накладено штраф в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 грн. 00 коп.

На розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів представник ВАТ «Запорізький шиноремонтний завод» не з'явився, про що зазначено у постанові.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності до ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим законом у відповідність, із цим законом є здійснення таких дій:

- Внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого на публічне, чи з відкритого або закритого на приватне за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього закону у статуті товариства;

- Приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього закону;

Пунктом 1 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про акціонерні товариства» встановлено, що цей закон набирає чинності через 6 місяців з дня його опублікування. ЗУ «про акціонерні товариства» опублікований в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур'єр» №202 від 29.10.2008 р., набрав чинності 30.04.2009 р. Тобто відповідач повинно було здійснити зазначені вище дії у строк до 30.04.2009 р.

Частиною 2 ст. 20 ЗУ «Про акціонерні товариства» визначено, що усі акції товариства є іменними і існують виключно у без документарній формі.

Згідно ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про акціонерні товариства» у товаристві з кількістю акціонерів - власників простих акцій 9 осіб і менше у разі відсутності наглядової ради її повноваження здійснюються загальними зборами.

Пунктом 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пункт 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлює, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів. Відповідно до зазначеної норми, штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Статтею 60 КАС передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб участь у цих справах. Визначено, що прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави в порядку, установленому КАС України та іншими законами України. Це право передбачено, крім того, пунктом 2 статті 121 Конституції України та статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру».

Отже, розглядаючи даний спір та задовольняючи позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми фінансової санкції, суд виходить з того, що відповідачем, в даному випадку, неправомірно не було виконано вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у зв'язку з чим останньою на підставі положень законодавства було застосовано до відповідача штрафні санкції, які у добровільному порядку відповідач не сплатив.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запорізький шиноремонтний завод» (69084, м. Запоріжжя, вул. Корольова, 3, ЄДРПОУ 03112716) на користь Держави штраф у сумі 17 000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) на рахунок територіального управління Державного казначейства за місцезнаходженням платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ 106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О.Нестеренко