Постанова № 29551914, 21.02.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2013
Номер справи
812/1259/13-а
Номер документу
29551914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 лютого 2013 року Справа № 812/1259/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Яковлева Д.О.

при секретарі Житній Ю.С.,

в присутності сторін: від позивача - Кулигіна О.М.;

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Слов`яносербському районі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика Слов`яносербська» про стягнення податкового боргу в сумі 6463,15 грн., -

ВСТАНОВИВ:

01 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Слов'яносербському районі) до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика Слов'яносербська» (далі - ДП «Луганськвугілля» ВП «ГЗФ «Слов'яносербська») про стягнення податкового боргу в сумі 6463,15 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

ДП «Луганськвугілля», як юридична особа, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003. ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» як платник окремих податків перебуває на обліку в ДПІ у Слов'яносербському районі з 15.03.2011, номер реєстрації в ДПІ 29929. Станом на 25.01.2013 за відповідачем обліковується податковий борг по екологічному податку на загальну суму 621588,51 грн. ДПІ у Слов'яносербському районі звертається до суду щодо стягнення частки зазначеного боргу у розмірі 6463,15 грн., оскільки заборгованість виникла у зв'язку з порушенням термінів сплати самостійно визначених податкових зобов'язань. Дата виникнення податкового боргу 29.11.2012.

Позивачем на адресу ДП «Луганськвугілля» ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» були направлені перша податкова вимога від 07.05.2009 № 1/132 та друга податкова вимога від 11.06.2009 № 2/156, які були отримані підприємством. Борг вважається узгодженим.

На підставі вищевикладеного та відповідно до норм Податкового кодексу України позивач просить стягнути з відповідача суму податкового боргу шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків відповідача.

У судовому засіданні представник позивача, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив суд стягнути з ДП «Луганськвугілля» ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» частку податкового боргу в сумі 6463,15 грн.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав факсом заяву про розгляд справи за його відсутністю в якій зазначив, що проти існування зазначеної частки податкового боргу по екологічному податку не заперечує, проте в задоволенні позову просив відмовити повність, у зв'язку з тим, що підприємство знаходить у тяжкому фінансовому становищі та не в змозі своєчасно сплачувати всі платежі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ДП «Луганськвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13.02.2003 №82 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідно до наказів Мінвуглепрому України від 13.09.2010 №341 та ДП «Луганськвугілля» від 18.10.2010 №347 було створено ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» який є відокремленим підрозділом ДП «Луганськвугілля» без права юридичної особи (а.с.5-9).

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №485478 - ДП «Луганськвугілля» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 (а.с.4).

ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» як платник податків перебуває на обліку в ДПІ у Слов'яносербському районі з 15.03.2011, номер реєстрації в ДПІ 29929 (а.с.11).

Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Розділом VІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою екологічного податку.

Відповідно до п.240.1. ст.240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Згідно з п.240.2. ст.240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива.

Статтею 246 ПК України встановлені ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.

Відповідно до п.250.1. ст.250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Згідно із п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У зв'язку з несплатою грошових зобов'язань протягом строків, визначених Податковим Кодексом податковим органом, на підставі акту перевірки від 14.11.2012 №71/15-36090220 (а.с.15-16) були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- від 14.11.2012 №0001171500, яким ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» на підставі ст.126 Податкового кодексу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу у сумі 1355,06 грн. (20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою), яке відповідач отримав 19.11.2012, про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.17);

- від 14.11.2012 №0001181500, яким ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» на підставі ст.126 Податкового кодексу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу у сумі 5061,37 грн. (20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою), яке відповідач отримав 19.11.2012, про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.19);

- від 14.11.2012 №0001211500, яким ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» на підставі ст.126 Податкового кодексу притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу у сумі 46,72 грн. (20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою), яке відповідач отримав 19.11.2012, про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.18).

Таким чином, загальна сума податкової заборгованості зі сплати штрафних фінансових санкцій складає 6463,15 грн.

Згідно облікової картки платника податків станом на 20.02.2013 за ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» рахується заборгованість зі сплати штрафних фінансових санкцій у сумі 6463,15 грн (а.с.30-34).

Відповідно до п.п.6.2.1. п.6.2 ст.6 Закону № 2181 (який діяв на час винесення податкових вимог) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п.6.2.3. п.6.2 ст.6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вищезазначених положень Закону № 2181 позивачем винесено першу податкову вимогу від 07 травня 2009 року № 1/132, яка була отримана відповідачем 07.05.2009, про що свідчить підпис головного бухгалтеру відповідача (а.с.13).

11 червня 2009 року позивачем винесено другу податкову вимогу № 2/156, яка була отримана відповідачем 11.06.2009, про що свідчить підпис головного бухгалтеру відповідача (а.с.14).

Даних про оскарження відповідачем податкових вимог судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.

Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином, законодавець встановив, що саме органи податкової служби здійснюють за платника податку погашення податкового боргу шляхом стягнення грошових коштів з рахунків банку, які обслуговують платника.

Внаслідок того, що ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» станом на дату розгляду справи частку податкового боргу у загальному розмірі 6463,15 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 6463,15 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 21 лютого 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 26 лютого 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Слов`яносербському районі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика Слов`яносербська» про стягнення податкового боргу в сумі 6463,15 грн. задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика Слов`яносербська» (і.к. 32473323) кошти у сумі 6 463,15 грн. (шість тисяч чотириста шістдесят три гривні 15 коп.) за податковим боргом по екологічному податку з усіх рахунків відповідача на розрахунковий рахунок №33117362700299 у розмірі 46,72 грн. - код платежу 19010105, на розрахунковий рахунок №33115364700299 у розмірі 5061,37 грн. код платежу 19010301, на розрахунковий рахунок №33115364700299 у розмірі 1355,06 грн. код платежу 19010305. Одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі, код 37969169, банк ГУДКСУ в Луганській області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 26 лютого 2013 року.

Суддя Д.О. Яковлев