ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 0670/7677/12
категорія 7
15 лютого 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Фещук А.В.,
суддів: Єфіменко О.В. та Попової О.Г.,
за участю секретаря судового засідання Савич Д.В.,
за участю:
представників позивача: Король С.М. (директор) та Швець А.А. (за договором №6/2013
від 08.02.2013 р.);
представника відповідача - Дідук О.В. (за довіреністю №59 від 18.01.2013 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу №449 від 19.09.2012 року та зобов'язання поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року,-
встановив:
У листопаді 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому (з урахуванням заяви по уточнення та доповнення позовної заяви) просить визнати протиправним та скасувати наказ №449 від 19.09.2012 року та зобов"язати поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказ №449 від 19.09.2012 року є протиправним, оскільки відповідно до підпункту 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. На думку позивача, лише бездіяльність користувача надрами, яка виявилась у невжитті жодних заходів щодо усунення причин зупинення дії дозволу може бути підставою для прийняття рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. Однак відповідач, незважаючи на те, що був проінформований про хід усунення порушень позивачем та отримав належні підтвердження цього, нехтуючи нормами законодавства, своїм наказом від 19.09.2012 року №449 анулював спеціальний дозвіл позивача на користування надрами від 04.10.2007 року №4413.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ №449 від 19.09.2012 року та зобов'язання поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав, викладених у адміністративному позові, просили їх задовольнити.
Відповідач надав письмові заперечення проти адміністративного позову та пояснення, за змістом яких просить відмовити у його задоволенні. Зазначив, що 27.09.2010 року Державною організацією "Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр" здійснено планову перевірку дотримання Tовариством з обмеженою відповідальність "Ружинська будівельна кераміка" встановленого порядку, норм і правил ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використанням надр. За результатами перевірки складено акт №173 від 27.09.2010 року, яким було встановлено ряд порушень. Факти порушення Tовариством з обмеженою відповідальність "Ружинська будівельна кераміка" чинного законодавства України, що обумовили зупинення, з подальшим анулюванням дії спеціального дозволу на користування надрами № 4413 від 04 жовтня 2007 року. Вказує, що факт невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволів в установлений строк підтверджується відсутністю інформації від ДО "Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр" щодо усунення порушень, які стали причиною зупинення дії спеціального дозволу, в установлений строк, тобто до 26.07.2012 року.
Зазначає, що видаючи спірний наказ, Державна служба геології та надр України діяла лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки на час перевірки виявлені значні порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування, а також Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року.
У судових засіданнях представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що Tовариству з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" (далі - ТОВ "Ружинська будівельна кераміка"), код ЄДРПОУ 32265104, надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4413 від 04.10.20.2007 року з метою видобування суглинків Ружинського родовища.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
27 вересня 2010 року Державною організацією "Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" (далі - ДО "Кіровська ТІДГК") здійснено планову перевірку на предмет дотримання позивачем вимог законодавства про надра.
За результатами перевірки складено акт № 173 від 27.09.2010 року, в якому зазначено про виявлені порушення, зокрема:
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005), статті 17 Кодексу України про надра та ст.4 Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року - не оформлено гірничий відвід;
- в порушення статті 51 Кодексу України про надра - не представлений Робочий проект розробки Ружинського родовища суглинків та проект рекувальтивації;
- в порушення пункту 1 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 та статті 24 Кодексу України про надра - на протязі трьох років з моменту отримання спеціального дозволу надрокористувач не приступив до виконання розвідки запасів категорії С2 з метою приведення їх до промислових категорій;
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005) та статті 24 Кодексу України про надра - не розроблений розділ "Оцінка впливу на навколишнє середовище" до робочого проекту;
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005) та статті 24 Кодексу України про надра - не проведена геохімічна та радіаційно-гігієнічна оцінка родовища, розкривних порід та продукції, що виготовляється;
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005) та статті 24 Кодексу України про надра - не одержані в держуправлінні екології та природних ресурсів ліміти на утворення та розміщення відходів;
- в порушення статей 53 та 24 Кодексу України про надра - на підприємстві не організована геолого-маркшейдерська служба та відсутня відповідна документація;
- в порушення статті 28 Кодексу України про надра - неможливо перевірити виконання пункту 4 Особливих умов спеціального дозволу від 04.10.2007 року №4413, а саме: "своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів (в тому числі відрахувань за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством" у зв'язку із відсутністю на підприємстві маркшейдерської документації;
- в порушення статті 53 Кодексу України про надра - неможливо перевірити виконання пункту 5 Особливих умов спеціального дозволу від 04.10.2007 року №4413, а саме: "щорічна звітність перед ДНВП "Геоінформ України" згідно з формою 5-гр", у зв'язку із відсутністю на підприємстві маркшейдерської документації;
- в порушення статті 24 Кодексу України про надра, статті 4 Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року - невиконаний абзац 4 пункту 4.1.1. статті 4 Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року, а саме: "початок промислового видобування суглинків в об'ємі 11,0 тис. м. куб. не пізніше 12 місяців з часу реєстрації Дозволу".
Питання зупинення дії спеціального дозволу та поновлення після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії у 2010 році відносилося до компетенції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України відповідно до пункту 24 Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 року №596 (далі-Порядок №596).
Відповідно до пункту 24 Порядку №596, дія дозволу може бути зупинена Мінприроди безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням надрами на ділянці, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; невнесення протягом шести місяців плати за користування надрами або збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок коштів державного бюджету; порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та раціональне використання надр; проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених у дозволі; відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на відповідний вид господарської діяльності або укладеного договору із спеціалізованим підприємством, яке має ліцензію на відповідний вид господарської діяльності.
28 жовтня 2010 року Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування (протокол №7-10) розглянуто питання про зупинення дії дозволу.
На підставі протоколу №7-10 від 28.10.2010 року Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України прийнято наказ №498 від 05.11.2010 року "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами", відповідно до якого зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року та надано TOB "Ружинська будівельна кераміка" час на усунення виявлених недоліків 2 (два) місяці.
Державна геологічна служба Міністерства охорони навколишнього природного середовища України листом від 18.11.2010 року за вихідним №28/09-2340 "Щодо зупинення спеціального дозволу №4413" повідомила TOB "Ружинська будівельна кераміка" про зупинення дії спеціального дозволу №4413 від 04.10.2007 року відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №498 від 05.11.2010 року, у зв'язку з порушенням надрокористувачем умов користування надрами, надала час на усунення недоліків - 2 місяці.
Вказаний лист отримано TOB "Ружинська будівельна кераміка" 02.12.2010 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.
29 листопада 2011 року на підставі акта перевірки № 173 від 27.09.2010 року відповідачем видано наказ №176 від 29.11.2011 року "Про надання термінів для усунення порушень, які стали причиною зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" відповідно до якого, позивачу надано ще 2 (два) місяці для усунення порушень, які призвели до зупинення дії спеціального дозволу на користуванню надрами №4413 від 04.10.2007 року, з моменту відправлення.
У листі від 02.12.2011 року за вихідним №6265/01/14-11 "Щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року" Державна служба геології та надр України повідомила позивача про те, що відповідно до наказу Державної служби геології та надр України №176 від 29.11.2011 року,власнику спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року на видобування суглинків Ружинського родовища, надано ще 2 (два) місяці для усунення порушень, з моменту відправлення цього повідомлення. Інформацію щодо усунення порушень необхідно надати до ДО «"Кіровська ТІДГК".
Зазначений лист від 02.12.2011 року за вихідним №6265/01/14-11 отримано позивачем 14.12.2011 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.
ТОВ "Ружинська будівельна кераміка" в установлений відповідачем строк невжило заходів для усунення причин зупинення дії дозволу.
Питання анулювання спеціального дозволу у 2012 році належало до компетенції Державної служби геології та надр України, відповідно до пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (далі - Порядок №615), за яким припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.
Згідно з положеннями п.п.9 п.23 Порядку №615 Право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Про невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року, у встановлений відповідачем строк, свідчить також відсутність інформації від ДО "Кіровська ТІДГК" щодо усунення порушень, які зафіксовано у акті перевірки №173 від 27.09.2010 року та стали причиною зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.
Внаслідок зазначеного, 19 вересня 2012 року Державна служба геології та надр України, на підставі п.п.9 п.3 Положення №615 видала наказ №449 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", за яким анулювала спеціальний дозвіл на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року про що повідомлено позивача в листі від 26.09.2012 року за вихідним №8630/01/14-12.
Долучені позивачем до адміністративного позову документи та документи, надані в ході судового розгляду справи, на думку суду, не свідчать про вжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року, у встановлений відповідачем строк.
З огляду на викладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" про визнання протиправним та скасування наказу №449 від 19.09.2012 року та зобов'язання поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу №449 від 19.09.2012 р. та зобов'язання поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 р., - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 15 лютого 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Фещук,
судді О.В. Єфіменко,
О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 20 лютого 2013 р.