ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"25" лютого 2013 р. Справа № 5004/27/12 за спільною заявою приватного підприємства "Айслаг", м. Луцьк
та товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма "Агросвіт", смт. Приютівка Олександрійського району Кіровоградської області
до сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь", с. Промінь Луцького району
про банкрутство
Суддя Войціховський В.А.
СУДОМ ВСТАНОВЛЕНО: ухвалою господарського суду Волинської області від 12.01.2012р. було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, заборонено посадовим особам СгПП "Промінь" приймати рішення про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи, укладати угоди про зазначене з іншими суб'єктами підприємницької діяльності, накладено заборону на відчуження основних засобів, іншого майна боржника, на укладення будь-яких інших угод, розпорядження коштами.
За результатами підготовчого засідання ухвалою господарського суду від 18.10.2012р. було введено процедуру розпорядження майном СгПП "Промінь", розпорядником майна сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" призначено арбітражного керуючого Григор'єва Валерія Васильовича (м. Луцьк, пров. 1-й Степовий, 5а, ідентифікаційний номер 3274003112, ліцензія Державного департаменту з питань банкрутства серії АВ №592959 від 27.10.2011р.), заборонено посадовим особам СгПП "Промінь" без згоди розпорядника майна приймати рішення про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи, укладати угоди про зазначене з іншими суб'єктами підприємницької діяльності, накладено заборону на відчуження основних засобів, іншого майна боржника, на укладення будь-яких інших угод, розпорядження коштами без згоди розпорядника майна.
Ухвалою господарського суду від 20.12.2012р. у даній справі було затверджено реєстр вимог кредиторів сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь".
Постановою господарського суду від 14.01.2013р. сільськогосподарське приватне підприємство "Промінь" (Луцький район с. Промінь, вул. Перемоги, 24, код ЄДРПОУ 30630318) було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором СгПП "Промінь" було призначено Григор'єва Валерія Васильовича.
20 лютого 2013 року ліквідатор Григор'єв В.В. звернувся до господарського суду із клопотанням від 19.02.2013р. в котрому просить суд зобов'язати реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції надати суду повну інформацію про зареєстроване нерухоме майно та зареєстровані земельні ділянки за СгПП "Промінь".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року №2343-ХІІ в редакції, чинній до 18 січня 2013 року включно, положення котрого застосовуються господарським судом при розгляді данної справи (далі Закон про банкрутство) ліквідація - це припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів по задоволенню визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу майна.
Згідно п. 1 ст. 25 Закону про банкрутство ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених пунктом десятим статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Виходячи з приписів ст. 25 Закону про банкрутство в процесі ліквідаційної процедури ліквідатор виявляє та повідомляє кредиторів банкрута, здійснює пошук майна та будь-яких активів підприємства-банкрута, в тому числі можливих активів боржника по реєстрах обтяжень.
Згідно із ст. 32 Закону про банкрутство після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, законодавством передбачено певну сукупність дій, яку необхідно ліквідатору вчинити в ході ліквідаційної процедури, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів); подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених нім дій в ході ліквідаційної процедури.
Статтею 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.
Стаття 13 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачає реєстрацію заяв і запитів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації прав та наданням інформації з Державного реєстру прав, в базі даних про реєстрацію заяв і запитів. Заяви і запити реєструються у базі даних Державного реєстру прав, якщо заявником додержані вимоги, встановлені цією статтею та статтями 16 і 17 цього Закону.
Статтею 14 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлений порядок формування реєстраційної справи. Реєстраційна справа включає документи, в яких містяться відомості про нерухоме майно, право власності на нього, інші речові права та їх обтяження. Документи розміщуються в реєстраційній справі у порядку їх надходження і нумеруються. Реєстраційна справа підлягає довічному зберіганню в архіві, який створюється в органі державної реєстрації прав. Порядок ведення архіву визначається Міністерством юстиції України.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" інформацію з Державного реєстру прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надається у формі витягу, інформаційної довідки та виписки. Інформаційну довідку з Державного реєстру прав на підставі письмового запиту мають право отримувати суд, органи місцевого самоврядування, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, органи державної податкової служби, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом.
Враховуючи викладене з метою повного та всебічного розгляду справи про банкрутство сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь", встановлення всіх істотних обставин справи, господарський суд вважає за необхідне зобов'язати реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції надати суду повну інформацію про зареєстроване нерухоме майно та зареєстровані земельні ділянки за сільськогосподарським приватним підприємством "Промінь".
Згідно ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється не лише вказаним Законом, а і Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами.
Обов'язковість виконання рішень, ухвал, постанов господарського суду віднесено також до принципів організації і діяльності названого суду. Статтею 115 Господарського процесуального Кодексу України визначено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.ст. 4, 45 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Керуючись ст.ст. 5, 25, 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року №2343-ХІІ, ст.ст. 8, 10, 13, 14, 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст.ст. 4, 45, 36, 38, 86, 115 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Зобов'язати реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції надати суду повну інформацію про зареєстроване нерухоме майно та зареєстровані земельні ділянки за сільськогосподарським приватним підприємством "Промінь" (Луцький район с. Промінь, вул. Перемоги, 24, код ЄДРПОУ 30630318) та надати господарському суду Волинської області довідку з Державного реєстру прав про зареєстроване нерухоме майно та зареєстровані земельні ділянки за СгПП "Промінь".
Суддя В. А. Войціховський