Ухвала суду № 29539501, 21.02.2013, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
21.02.2013
Номер справи
5004/1571/12
Номер документу
29539501
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"21" лютого 2013 р. Справа № 5004/1571/12 за позовом Луцької міської ради

до відповідача: Закритого акціонерного товариства "Автопарк"

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22.10.2003р. №113-04

Суддя Черняк Л. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: Юрченко Н.М. - гол. спеціаліст юридичного відділу (дов. №1.1-8/3029 від 05.06.2012року),

від відповідача: Гапон С.Й. - представник (дов. від 14.01.2013р.),

Оскільки представники сторін не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 - 1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

В судовому засіданні 05.02.2013р. було оголошено перерву до 19.02.2013 р. до 15 год. 30 хв. для надання можливості підготовки пояснень щодо відзиву.

В судовому засіданні 19.02.2013р. було оголошено перерву до 21.02.2013р. до 14 год. 30 хв. в зв'язку з викликом представника Держкомзему.

Суть спору: позивач - Луцька міська рада у позовній заяві просить суд внести зміни до договору оренди землі №113-04 від 22.10.2003 року, укладеного між міською радою та закритим акціонерним товариством "Автопарк", загальною площею 73599 кв. м. , а саме:

- п. 2.2 даного договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010-2012 рік становить 34 861 726,62 грн.",

- п. 2.1 даного договору викласти в наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та становить: 1 714 556,12 грн. станом на 2008 рік, 1 975 168,65 грн. станом на 2009 рік, 2 091 703,60 грн. станом на 2010 рік, 2 091 703,60 грн. станом на 2011 рік, 2 091 703,60 станом на 2012 рік".

Обґрунтовуючи позовні вимоги, міська рада посилається на визначення у Податковому кодексі України, мінімальний розмір орендної плати, а саме те, що розмір річної плати за земельну ділянку, надану в оренду не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється нормативними актами.

Отже, це викликає необхідність приведення п.п. 2.1, 2.2 спірного договору від 22.10.2003 року №113-04 у відповідність вимогам чинного законодавства.

Від міської ради надійшли додаткові пояснення до позову де зазначено, що з метою приведення умов договору до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Податкового кодексу України міська рада звернулася з позовом про внесення змін до пунктів 2.1, 2.2 договору оренди земельної ділянки від 22.10.2003 року з 2008 року і до закінчення строку дії договору.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві (а. с.80). Крім того, зазначив, що застосування середньої (базової) вартості одного квадратного метра земельної ділянки в м. Луцьку в розмірі 158,14 грн., Управлінням Держкомзему у місті Луцьку у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки орендованої позивачем є безпідставним та протиправним

З наданих позивачем до матеріалів справи документів (Довідка від 10.10.2011 р. №1790/6-1.18 Про нормативно грошову оцінку земельної ділянки), вбачається, що нормативно грошова оцінка вищезазначеної земельної ділянки станом на 2010 р. становить - 34 861 726,62 грн.

Проте, відповідачем отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1004 від 29.11.2010 року, де нормативно грошова оцінка земельної ділянки встановлена на рівні - 33 941 363,27 грн.

Звертає увагу суду, що у витязі №1004 від 29.11.2010 року , коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки К(і) становить - 1,254.

Однак, відповідно до Листа ДПС України від 12.1.2010 № 135/7/17-0317 "Про індексацію грошової оцінки землі у 2010 році", орендна плата підлягає індексації станом на 01.01.2010 на коефіцієнт 3,2.

Також вказав на те, що відповідно до ст. 22 ГПК України позивач збільшує позовні вимоги чим порушує норми чинного законодавства.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі рішення Луцької міської ради від 06.03.2003 року №6/7.10 між міською радою, в особі першого заступника міського голови Кравчука С.Є., та закритим акціонерним товариством «Автопарк», 22.10.2003 року укладено договір оренди №113-04 земельної ділянки площею 73599 кв. м. по вул. Єршова,6 , м. Луцьк, зареєстрований у Волинській регіональній філії підприємства «Центр державного земельного кадастру» за № 420180003 (а.с. 14).

Згідно п. 1.1 земельна ділянка надається в довгострокове користування на умовах оренди строком на 10 років площею 63693 кв. м. та строком на 5 років площею 10906 кв. м. для будівництва та обслуговування автомобільного ринку на вул. Єршова, 6 в м. Луцьку.

Пунктом 2.2 договору оренди встановлено грошову оцінку земельної ділянки 5 327 082,40 грн.

Пунктом 2.1 договору орендна плата вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі 1% від грошової оцінки земельної ділянки.

Оплата за оренду земельної ділянки вноситься щомісячно орендарем рівними частинами згідно п.п. 2.3, 2.4 договору оренди земельної ділянки.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» (набув чинності з 01.01.2008 року), згідно з яким річна орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Рішенням Конституційного суду України №10-рн/2008 визнані не конституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» тому зміни до ч.4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» у тій самій редакції повторно були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. і набули чинності 04.06.2008р.

З 01.01.2011р. Закон України «Про плату за землю» втратив чинність та набрав чинності Податковий кодекс України.

Відповідно до ст. 14.1.147, 271.1 Податкового кодексу плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Приписами ст. 288.5, 289.1 зазначеного кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька» було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод та визначення розміру земельного податку (а.с. 29).

Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року «Про впорядкування орендної плати за землю» встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком з якого вбачається, що для відповідача він становить 3% річних (а.с. 26).

Дане рішення було оприлюднене на офіційному сайті Луцької міської ради та опубліковано у газеті «Луцький замок» № 27 від 02.07.2009р. (а.с. 56). Зазначене рішення органу місцевого самоврядування №42/20 від 24.06.2009 року є чинним, у встановленому законом порядку не скасоване і недійсним не визнавалося, а тому підлягає виконанню.

Відповідно до п. 2.1 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у вигляді орендної плати у розмірі 1 % від грошової оцінки земельної ділянки на рік. Орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 (Плата за землю) цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку(а.с. 14).

В засіданні суду Марчук С.С. - головний спеціаліст Головного управління Держземагенства у Волинській області пояснив, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на протязі 2010-2013 років, розташованої за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Єршова, 6, загальною площею 6,2693 га становить 33 941 363 грн. 27 коп., а при площі земельної ділянки 6,3693 га - нормативна грошова оцінка 34 482 753 грн. 27 коп.

Вартість нормативної грошової оцінки 1 кв. м. для комерційного використання становить 541 грн. 39 коп.

Пояснити, чому 28.07.2010 року нормативну грошову оцінку було розраховано на площу 6,2693 га невзмозі.

За основу для розрахунку нарахування орендної плати необхідно ( на площу земельної ділянки 6,3693 га) використовувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка становить 34 482 753 грн. 27 коп., а не нормативну грошову оцінку вказану в довідці № 1790/6-1.18 від 10.10.2011 року.

Помилка між двома розрахунками на думку Марчука С.С. виникла у зв'язку з допущенням нанесенням меж земельної ділянки, якою користується ЗАТ «Автопарк», на карті міста в електронній програмі розрахунку нормативної грошової оцінки земель міста Луцька (а.с. 108).

Відповідно до ст. 188 ГК України Луцькою міською радою 10.02.2011 року за вих. № 1.1-11/605 на адресу відповідача була надіслана пропозиція про зміну договору оренди земельної ділянки в частині визначення розміру орендної плати. На дану пропозицію відповіді відповідачем не надійшло.

В судовому засіданні 19.02.2013 року було оголошено перерву для надання позивачем розрахунків з уточнення позовної вимоги, оскільки в наданих суду матеріалах містяться розбіжності щодо площі земельної ділянки, що плтягло невірне визначення розміру нормативної грошової оцінки , а відтак і розміру орендної плати.

Однак в судовому засіданні 21.02.2013 року витребувані судом доказів позивач без поважних причин не подав, що унеможливлює вирішення спору по суті.

За п.5 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що спір, без витребуваних судом доказів розглянути неможливо, позов необхідно залишити без розгляду, що не позбавляє позивача права повторного звернення до господарського суду відповідно до ч.4 ст. 81 ГПК України.

Згідно із статтею 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням). Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Керуючись п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір» господарський суд, -

У Х В А Л И В :

1. Позов Луцької міської ради до відповідача Закритого акціонерного товариства про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22.10.2003року - залишити без розгляду.

2. Повернути Луцькій міській раді (м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204 ) судовий збір в сумі 1118 грн., сплачений на підставі платіжного доручення № 2805 від 22.10.2012 року на суму 1118грн.

Дана ухвала є підставою для повернення із Державного бюджету України Луцькій міській раді (м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) судовий збір в сумі 1118 грн., сплачений на підставі платіжного доручення № 2805 від 22.10.2012 року на суму 1118грн.

Суддя Л. О. Черняк