Постанова № 29530739, 19.02.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.02.2013
Номер справи
2а-7815/12/0170/15
Номер документу
29530739
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 лютого 2013 р. (о15:56) Справа №2а-7815/12/0170/15

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є., представників сторін:

від позивача - Ромазанов А.Е.;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим

до Військового комісаріату АР Крим

про визнання протиправними дій та стягнення

Суть спору: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим (далі відповідач) про визнання дій Військового комісаріату АР Крим в частині видачі довідки від 02.01.08р. неправомірними, стягнення з Військового комісаріату АР Крим на користь ГУ ПФУ в АР Крим суми переплати пенсії в розмірі 408,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03 грудня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2010 року, позов задоволено частково; з Військового комісаріату АР Крим на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим стягнуто суму переплати пенсії у розмірі 384,00 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.07.2012 р. касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2010 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.07.12 року справа прийнята до провадження суддею Папушею О.В.

У зв'язку з витребування справи Вищим адміністративним судом України ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.10.12 зупинено провадження по справі до закінчення касаційного провадження К-27920/10.

На підставі рішення зборів суддів № 1 від 16.01.2013, у зв'язку з тривалою відпусткою та подачею заяви про звільнення судді Папуші О.В. було призначено повторне проведення автоматичного розподілу справи.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.01.2013 справа прийнята до провадження суддею Тоскіною Г.Л., поновлено провадження у справі.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю, в якому він зазначив про незгоду з позовними вимогами, у зв'язку з чим просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Вислухавши пояснення представника позивача, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.92р. (далі Закон № 2262).

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" та ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік"№ 489-У від 19.12.06р. з 01.01.2007р. Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008р. №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Окрім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Отже, виходячи з наведених норм діючого законодавства, на відповідні державні органи влади (у даному випадку Міністерство оборони України) покладений обов'язок щодо повідомлення Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та останні складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26.09.2001р., військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги звільненим з військової служби військовослужбовцям і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов'язаний оформлювати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям Міністерства Оборони України є Військовий комісаріат АР Крим.

Отже діючим законодавством саме на Військовий комісаріат АР Крим покладений обов'язок щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям Міністерства Оборони України у зв'язку зі змінами складової частини грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України

Судом встановлено, що на виконання вимог вказаного Порядку позивачем були оформлені та скеровані на адресу Військового комісаріату АР Крим списки для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців Міністерства оборони України для перерахунку пенсії (в тому числі ОСОБА_2) у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", відповідно до якої з 01.01.2008 встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Судом встановлено, що подібна довідка відповідно до наведених норм діючого законодавства була видана Військовим комісаріатом АР Крим 02.01.2008 за №00439 ОСОБА_2 з надбавкою за особливі умови служби від ДО 35% у сумі 280,00 грн.

На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 пенсія призначена ОСОБА_3 (в разі втрати годувальника), у підвищеному розмірі з урахуванням вказаної надбавки.

30.04.2009 року відповідач знову подав до позивача довідку від 21.04.09р. №071880 по вказаній особі про зміну розміру грошового забезпечення з 01.01.2008, але із зміною розміру надбавки за особливі умови служби від ДО у розмірі 25% у сумі 200,00 грн.

В результаті різниця між сплаченою пенсією, та пенсією, що підлягала до сплати, за період січень 2008 - травень 2009 р. складає 408,08 грн.

Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим було зроблено посилання на наявність ОСОБА_2 надбавки за льотний склад при виконанні польотів 35%. Відповідач також зазначає, що первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим, тому відповідач був лишений можливості встановити чи відповідають вказані відомості дійсності.

Дійсно, до матеріалів справи долучений список осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008 за вислугу років - Міністерство оборони України, де наявний ОСОБА_2, в розмірі грошового забезпечення якого передбачена надбавка за льотний склад при виконанні польотів - 35%.

Разом з тим, вказані списки були підготовлені виходячи з матеріалів пенсійної справи, у зв'язку з чим були зазначені складові частини грошового забезпечення, в тому числі надбавка за льотний склад при виконанні польотів 35%, які були визначені Військовим комісаріатом АР Крим станом на час призначення пенсії та після передачі повноважені до органів пенсійного фонду останнім здійснювалась виплата пенсії (до перерахунку) виходячи надбавки за льотний склад при виконанні польотів 35%.

Водночас, судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу на посаді старшини команди підводних човнів та мав право на надбавку за особливі умови служби (далі - НОУС) на підводних човнах, хоча позивачем у списках пенсій, що підлягають перерахунку з 01.01.08р., зазначено, що ОСОБА_2 належить до льотного складу при виконанні польотів.

Суд зазначає, що згідно наказу Міністерства оборони СРСР від 14.08.1978 року № 075 встановлені надбавки за особливі умови служби на підводних човнах (як і екіпажі літаків) в розмірі 35 % від посадового окладу.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року № 452 "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців" надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя: в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, надводних кораблів (суден), підводних човнів, в управліннях з'єднань і об'єднань надводних кораблів (суден), підводних човнів тощо встановлена в розмірі від 5 до 40 відсотків.

Враховуючи вищенаведене, суд зауважує учасників процесу, що розмір НОУС для літаків і підводних човнів (до прийняття Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р.) був однаковий, тоді як у довідці, яка була надана відповідачем позивачу, та на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії, було зазначено тільки розміри НОУС та не вказаний вид, тому невірна вказівка позивачем виду НОУС у списках (який був зазначена згідно відомостей пенсійної справи, переданої Військовим комісаріатом АР Крим позивачу) не є підставою для відмови у позові. При цьому відповідно до наведених норм діючого законодавства у органів Пенсійного фонду України відсутній обов'язок перевірки відомостей складових частин грошового забезпечення під час складання списків пенсій та під час отримання довідок про перерахунок пенсії, що підлягають перерахунку. Такі невідповідності можуть бути встановлені під час планових та непланових перевірок органів пенсійного фонду, які проводяться у випадках, встановлених діючим пенсійним законодавством.

Водночас, вказаний обов'язок (перевірки відомостей складових частин грошового забезпечення діючих військовослужбовців та відповідність цих відомостей діючим правовим нормам для перерахунку пенсій) наведеними нормами діючого законодавства покладений саме на Військовий комісаріат АР Крим, оскільки Військовий комісаріат АР Крим здійснює підготовку та направлення довідок для порахунку раніше призначених пенсій.

Більш того, відповідно до матеріалів справи у Військового комісаріату АР Крим є особова справа військовослужбовця, в якої є відомості про займану посаду останнього на час звільнення та саме відповідач має повноваження щодо перевірки відомостей складових частин грошового забезпечення діючих військовослужбовців для визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям - пенсіонерам та підготовки відповідних довідок у зв'язку зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Відповідач не заперечує того факту, що ним були надані до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це неправильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає та вирішує справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як вказує відповідач, в подальшому він згідно до роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України встановив наявність пенсіонерів, що не повинні отримувати надбавку та повертав до Головного управління пенсійного фонду України відповідні довідки.

Але у випадку з довідкою щодо грошового забезпечення ОСОБА_2, довідка зі зміненим розміром грошового забезпечення, у якому була зніжена на 10% надбавка за особливі умови служби, була подана до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим лише 30.04.2009. Таким чином встановлення дійсного розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 зайняло у відповідача 1 рік та 2 місяця.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов'язком позивача.

Також, суд критично відноситься на посилання відповідача на отримання роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 06.04.2009 №248/6/С/300-д, у якості обґрунтування можливості провести перерахунок тільки у квітні 2009 року. Вказаний лист не має роз'яснювального навантаження, а є підсумком проведеної контрольної роботи. Тобто після встановлення наявного порушення з боку Департаменту фінансів Міністерства оборони України, який також не має особових пенсійних справ військовослужбовців, відповідач встановив наявність порушень та застосував міри їх виправлення. Але ж вказане не унеможливлює відповідачу самостійно перевірити вказані Пенсійним фондом відомості, щодо наявності права на отримання доплати за особливі умови праці та у якому обсязі, що є прямим обов'язком відповідача, як особи, на яку покладені функції по забезпеченню оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, зокрема відповідних довідок про перерахунок пенсій.

Застосовуючи вказані принципи, суд надходить до висновку, що необґрунтованими та несвоєчасними діями Військового комісаріату, щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, була заподіяна шкода майновим інтересам Держави в особі Пенсійного фонду України.

Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на ту обставино, що відповідно до ст. 60-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій громадян» відповідальність за безпідставно виплачені пенсії покладається на посадових осіб пенсійних органів, та зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Статтею 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства, організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її.

Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Тобто спір має правову природу - стягнення шкоди, з винних осіб (громадян, юридичних осіб, які в цих правовідносинах можуть не виступати суб'єктами владних повноважень), у зв'язку з наданням неправомірних відомостей, що потягло переплату пенсій, допомоги тощо. Таким чином, виходячи з наведених норм діючого законодавства обов'язок щодо правильного зазначення складових частин грошового забезпечення для перерахунку пенсій під час підготовки довідок про перерахунок пенсії та відшкодування шкоди в даному випадку законом покладається на відповідача.

Також не заслуговують уваги доводи відповідача щодо безпідставного включення до розрахунку позивача суми пенсії за травень 2009 року, оскільки нова змінена довідка надійшла до ПФУ у 30.04.2009р.

Як вбачається з п.1.18 Інструкції з виплати пенсії, звільненим з військової служби та деяким іншим особам установами ВАТ "Ощадбанк", затвердженої постановою правління ВАТ "Ощадбанк" від 28.12.2006р. № 12, кошти на виплату пенсії та допомоги особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам за рахунок загального фонду Державного бюджету України через установи Ощадбанку. Регіональні управління Ощадбанку на підставі щомісячних заявок балансових відділень Ощадбанку про потреби у коштах, що передбачаються для виплат пенсії та допомоги, щомісячно складають зведену заявку та надає її органам, які призначають пенсії до 27 числа місяця, який передує виплатному періоду.

Таким чином, якщо зміна розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, відбулося після 27 числа місяця, що передує виплатному періоду, то пенсія виплачується в старому розмірі.

Слід зазначити, що Вищій адміністративний суд в Ухвалі від 05.07.2012 р. у справі К-27412/10 звернув увагу на те, що суд першої інстанції, встановивши, що суб'єктом владних повноважень (Військовим комісаріатом АР Крим) порушено норми права, які регулюють спірні правовідносини, з метою повного захисту порушеного права повинен був визнати такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідно до ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією Законами України встановлено інший порядок судового провадження.

А відтак адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні, яке відбулось 19.02.2013 оголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова викладена у повному обсязі 22.02.2013.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Військового комісаріату АР Крим в частині видачі довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_2 02.01.2008 №00439.

3. Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (м. Сімферополь, вул. Київська, 152, ідентифікаційний номер 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (м. Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 3, ідентифікаційний номер 19003828) суму переплати пенсії у розмірі 408,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Г.Л.Тоскіна