Рішення № 29529534, 19.02.2013, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
19.02.2013
Номер справи
5004/1577/12
Номер документу
29529534
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 лютого 2013 р. Справа № 5004/1577/12

за позовом Луцької міської ради, м. Луцьк

до відповідача: приватного підприємства "Торговий альянс", м. Луцьк

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Слободян П. Р.

Секретар судового засідання Ведмедюк М. П.

За участю представників сторін:

від позивача: Чабан Т. М. - представник (довіреність у справі)

від відповідача: Семенюк Л. В. представник (довіреність у справі)

В судовому засіданні присутній: Бура І. В - журналіст ТРК "Аверс" (членський квиток № 18169)

Суть спору: позивач - Луцька міська рада звернувся в господарський суд з позовною заявою до приватного підприємства "Торговий альянс", м. Луцьк, в якій просить внести зміни до договору оренди землі від 25.04.2002р., укладений між Луцькою міською радою та приватним підприємством "Торговий Альянс", загальною площею 8627кв.м., а саме:

- п. 2.2. даного договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010 - 2012 рік становить 10531841,6грн.";

- п. 2.1. даного договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 4,7% розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодесом України та становить:

- 405745,52грн станом на 2008 рік

- 467418,84грн станом на 2009 рік

- 494996,56грн станом на 2010 рік

- 494996,56грн станом на 2011 рік

- 494996,56грн станом на 2012 рік

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позові.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 15.01.2013р. та в судовому засіданні позов не визнає, вважає, що позивачем не дотримано процедури внесення змін до існуючого договору.

Приватне підприємство "Торговий Альянс" не погоджується з твердженням позивача про те, що лист Луцької міської ради за вих. №1.1-11/642 від 11.02.2011 р., як це зазначено в позовній заяві, "про спонукання приватного підприємства "Торговий Альянс" в особі директора Полячека Е. М. до внесення змін до договору", є доказом дотримання, встановленого законодавством порядку внесення змін до договору, оскільки як зазначає позивач, в ньому лише вказується про необхідність внесення зміни розміру орендної плати. Будь-яких пропозицій, які повинна мати ця додаткова угода, позивачем у цьому листі не зазначається, а також не надано до даного листа будь-яких додатків.

Окрім того, відповідачем такий лист не отримувався, до позовної заяви його не додано, а долучені до матеріалів справи докази на його відправлення - реєстр відправленої кореспонденції та квитанція Укрпошти, є суперечними та такими, що не підтверджують факт відправки навіть вищевказаних документів. Так, в реєстрі відправленої кореспонденції зазначено дату відправлення кореспонденції на адресу ПП "Торговий Альянс" - 10.02.11 р., в той час як долучено квитанцію про цю відправку - 18.02.11р. Виникає запитання, що було відправлено 10.02.11 р., а що - 18.02.11р. ПП "Торговий Альянс" не отримувало ні даного листа ні будь-яких додаткових угод про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, як того вимагає закон.

Також вважає, що посилання на те, що рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" розмір орендної плати було приведено до вимог чинного законодавства шляхом його публікації в газеті "Луцький замок" №27 від 02.07.2009 р. та на офіційному сайті Луцької міської ради, також не є належним та допустимим доказом врегулювання спору в досудовому порядку, оскільки не відповідає приписам ст. 188 ГК України щодо порядку, а також ст. 654 ЦК України щодо форми зміни договору.

Безпідставною є вимога про внесення змін до договору оренди землі саме в такій редакції як зазначає позивач, дана вимога суперечить ч. 3 ст. 653 ЦК України, якою передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

15 січня 2013 року представник позивача подав клопотання про приєднання до матеріалів справи письмових доказів, яким приєднав до матеріалів справи лист вих. № 1.1-11/642 від 10.02.2011р., згідно якого Луцька міська рада зверталася до відповідача з пропозицію приведення договорів оренди земель комунальної власності у відповідність до вимог чинного законодавства та подальшого контролю за надходженням коштів від орендної плати пропонує укласти додаткову угоду до договору оренди землі /додаток - 12 аркушів/.

Представник відповідача в додаткових поясненнях від 18.02.2013р. та представник в судовому засіданні повідомив, що згідно ч. 3 ст. 653 ЦК України, "у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили". Дана стаття кореспондується і з п. 2.19. Постанови Пленуму ВГСУ від 17 травня 2011 року N 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" та п. 3.4.7. Рекомендацій Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. N 04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства". Таким чином, позовні вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди, зокрема встановлення орендної плати за минулі періоди - 2008-2012 р.р. є незаконним та безпідставним з наведених підстав.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив наступне:

25 квітня 2002 року між Луцькою міською радою, як орендодавцем, та приватним підприємством "Торговий Альянс", як орендарем, був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець, на підставі рішення № 20/8 Луцької міської ради від 29.03.2002 року, надав, а орендар прийняв в строкове платне користування на 40 років земельну ділянку загальною площею 8627 кв.м., нормативною грошовою оцінкою 1337788,80грн., для будівництва та обслуговування ринку на розі пр. Соборності та вул. Гордіюк.

Згідно п. 3.3 договору орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.

Рішенням Луцької міської ради № 25/62 від 26.03.2008р "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно - правових угод та визначення розміру земельного податку

Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком.

Додатком до цього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.

Луцька міська рада стверджує, що листом вих. № 1.1-11/642 від 10.02.2011р. зверталася до відповідача з пропозицію приведення договорів оренди земель комунальної власності у відповідність до вимог чинного законодавства та подальшого контролю за надходженням коштів від орендної плати та пропонувала укласти додаткову угоду до договору оренди землі.

Однак, як зазначає відповідач у своєму відзиві від 15.01.2013р. та його представник в судовому засіданні ПП "Торговий Альянс" не отримувало ні даного листа, ні будь-яких додаткових угод про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, як того вимагає закон.

Даний лист не був направлений на адресу відповідача: м. Луцьк, вул. Гордіюк 49, а направлений на адресу: м. Луцьк, пр. Соборності, 5/5.

Відповідно до ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Зі змісту ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Частиною першою ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ч.1 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Приписами ст. 188 ГК України, також встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором, та встановлено порядок зміни (розірвання) договору, в якому сторона договору, яка вважає за необхідне змінити (розірвати) договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала цю пропозицію про зміну (розірвання) договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, діючим законодавством встановлено порядок внесення змін до угод, згідно якого особа, на думку якої необхідно змінити попередні домовленості, повинна надіслати власні пропозиції (примірник угоди, яку пропонується укласти для зміни договору) іншій стороні по договору, і лише у разі неповідомлення останнім про результати розгляду цих пропозицій та/або недосягнення сторонами згоди відносно зміни умов договору, у сторони, ініціатора внесення змін до існуючого договору, має право звернутись до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанови Верховного Суду України від 06.12.2010 № 2-1/10068-2008 та від 23.05.2011 №7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011 № 17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81пд).

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ч. 1 ст. 33 ГПК України).

Статтею 34 ГПК України визначено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З врахуванням зазначеного вище, суд вважає, що лист позивача вих. № 1.1-11/642 від 10.02.2011р. на який останній посилається як на доказ звернення до відповідача з пропозицію приведення договорів оренди земель комунальної власності у відповідність до вимог чинного законодавства та подальшого контролю за надходженням коштів від орендної плати та пропонує укласти додаткову угоду до договору оренди землі, не є доказом дотримання встановленого законодавством порядку внесення змін до договору, оскільки, як зазначає відповідач у своєму відзиві від 15.01.2013р. ПП "Торговий Альянс" не отримувало ні даного листа, ні будь-яких додаткових угод про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, як того вимагає закон. В той же час, ані позивач, ані його представник в судовому засіданні не представили проекту додаткової угоди, який ніби - то був доданий до листа - пропозиції № 1.1-11/642 від 10.02.2011р.

Окрім того, суд звертає увагу позивача на те, що лист вих. № 1.1-11/642 від 10.02.2011р. направлений на адресу: м. Луцьк, пр. Соборності, 5/5, яка не є місцем знаходження відповідача, оскільки згідно довідки АА № 505097 ЄДРПОУ та виписки ААБ № 889952 з ЄДРЮО та ФОП місцезнаходженням ПП "Торговий Альянс" є: м. Луцьк, вул. Гордіюк будинок 49.

Відповідно до ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають при зміні або розірванні договорів, отже тільки дотримання сторонами встановленого ст. 188 ГК України порядку зміни договору і недосягнення при цьому згоди може свідчити про наявність між сторонами спору. Якщо ж особа, яка бажає змінити договір, не зверталася з відповідною пропозицією до іншої сторони, то у цьому разі немає підстав стверджувати про існування спору між сторонами. Зазначене, в свою чергу, свідчить про недоведеність позивачем наявності спору між сторонами договору оренди на час звернення до суду з позовом, тобто про передчасність даного позову.

Дана позиція суду підтверджується постановою Вищого господарського суду України від 12.12.2012р. у справі № 16/5007/40/12.

Крім того, частиною 6 ст. 283 Господарського кодексу України встановлено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, з огляду на норму ч. 3 ст. 653 ЦК України, враховуючи приписи ст. 632 ЦК України щодо неприпустимості зміни ціни договору після його виконання, вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі № 20/8 від 25.04.2002р. за 2008-2012 роки, тобто за період, який передує дню прийняття судового рішення та набрання ним законної сили, до задоволення не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 13, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 11, 283, 632, 651, 653, 762 ЦК України, ст.ст. 174, 188, 283 ГК України, ст.ст. 12, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

вирішив:

В позові про внесення зміни до договору оренди землі № 423 від 25.04.2002р., укладеного між Луцькою міською радою та приватним підприємством "Торговий Альянс", загальною площею 8627кв.м., відмовити.

Повний текст рішення

складено 22.02.2013р.

Суддя П. Р. Слободян