ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
29 січня 2013 року Справа № 823/15/13-а
15 год. 10 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі - Чемерин І.В.,
за участю:
представника позивача - Рожко С.П. (за довіреністю);
представника відповідача - Павленко М.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державного підприємства науково-виробничого комплексу «Фотоприлад» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними та зобов'язання винести рішення про списання податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
02.01.2013р. державне підприємство науково-виробничий комплекс «Фотоприлад» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах, в якому просить визнати незаконними дії щодо несписання заборгованості по податку на додану вартість в сумі 50707 грн. 79 коп. і земельного податку з юридичних осіб в сумі 305 грн. 51 коп. та зобов'язати винести рішення про списання податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 50707 грн. 79 коп. і земельного податку з юридичних осіб в сумі 305 грн. 51 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з пунктом 22 підрозділу 10 розділом ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом 31 жовтня 2012 року, платників податків - підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну «Укроборонпром», перед бюджетом, підлягає списанню протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. Позивач заявою від 05.11.2012р. №20/143 просив списати реструктуризований податковий борг 3268377 грн. 41 коп. з податку на додану вартість та 108745 грн. 80 коп. із земельного податку, однак рішенням №1707/19-108 від 19.12.2012р. відповідач списав податковий борг частково. Залишок несписаного податкового боргу складає 50707 грн. 79 коп. з податку на додану вартість та 305 грн. 51 коп. із земельного податку. Позивач вважає, що дії відповідача щодо часткового списання податкового боргу є незаконними, оскільки списанню підлягає вся сума податкового боргу, який існував станом на 31.10.2012р., та просить зобов'язати відповідача винести рішення про списання залишку несписаного податкового боргу.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з тієї підстави, що рішенням №1707/19-108 від 19.12.2012р. був списаний податковий борг, який обліковувався за позивачем станом на дату списання, а саме 19.12.2012р. Податковий борг з податку на додану вартість у сумі 50737 грн. 20.08.2012р. був погашений згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2012 року, а податковий борг із земельного податку у сумі 305 грн. 51 коп. погашений за рахунок переплати, яка обліковувалась за позивачем станом на 30.10.2012р. Вказані суми податкового боргу списанню не підлягають у зв'язку з їх погашенням.
У судовому засіданні представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити з вказаних підстав.
Вислухавши пояснення представників сторін, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство науково-виробничий комплекс «Фотоприлад» є державним підприємством, яке входить до складу Державного Концерну «Укроборонпром» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №374 від 06.04.2011р.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 30.05.2011р. у справі №01-10-14/1645 затверджена мирова угода від 17.05.2011р. у справі про банкрутство ДП НВК «Фотоприлад», відповідно до якої вимоги позивача станом на 13.05.2011р. складають 16597659 грн. 99 коп. і погашаються згідно з підписаним сторонами графіком погашення щомісячними рівними платежами протягом 46 місяців з 30 липня 2012 року по 30 квітня 2016 року.
Згідно з рішенням ДПІ у м. Черкаси від 26.07.2011р. № 1/24-110 у зв'язку з укладенням мирової угоди у справі №01-10-14/1645 позивачу розстрочено податковий борг у загальній сумі 8714351 грн. 51 коп., в тому числі з податку на додану вартість у сумі 3794795 грн. 41 коп. та по земельному податку з юридичних осіб у сумі 119995 грн. 59 коп.
Згідно з довідкою позивача від 16.01.2013р. №20/19 про погашення розстроченого податкового боргу та листами відповідача від 19.11.2012р. №34019/19-108 і від 10.12.2012р. №37017/19-108 реструктуризований податковий борг станом на 01.07.2012р. і не сплачений станом на 31.10.2012р. складає з податку на додану вартість - 3268380 грн. 41 коп., із земельного податку з юридичних осіб - 104995 грн. 99 коп.
05.11.2012р. позивач подав відповідачу заяву за №20/143 про списання реструктуризованого податкового боргу, сплата якого розстрочена на підставі рішення від 26.07.2011р. № 1/24-110, що існував станом на 01.07.2012р. і не сплачений станом на 31.10.2012р., в тому числі з податку на додану вартість у сумі 3268377 грн. 41 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 108745 грн. 80 коп.
Рішенням відповідача № 1707/19-108 від 19.12.2012р., прийнятим на підставі Закону України від 02.10.20102р. №5414-У1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу», позивачу списано реструктуризований податковий борг з податку на додану вартість у сумі 3217672 грн. 62 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 104690 грн. 48 коп.
Таким чином, відповідачем не списано реструктуризований податковий борг з податку на додану вартість у сумі 50707 грн. 79 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 305 грн. 51 коп.
Пунктом 2-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що підлягає списанню податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності цим Законом, платників податків - підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром", перед бюджетом.
Підрозділ 10 доповнений вказаним пунктом згідно із статтею 3 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу» від 02.10.2012р. № 5414-VI.
Відповідно до пункту 1 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення» вказаний Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Вказаний Закон опублікований 30.10.2012р. в газеті «Голос України» №204, тому набрав чинності з 31.10.2012р.
Частиною четвертою пункту 2-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, здійснюють списання зазначених сум протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків.
Пунктом 3.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010р. № 1034 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за № 1429/18724, чинного на час прийняття рішення № 1707/19-108 від 19.12.2012р., передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється на підставі даних автоматизованої інформаційної системи за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
Виходячи з положень Закону № 5414-VI днем виникнення безнадійного податкового боргу є дата набрання чинності вказаним Законом, а саме: 31 жовтня 2012 року.
Відтак, списанню підлягав реструктуризований податковий борг з податку на додану вартість у сумі 3268377 грн. 41 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 108745 грн. 80 коп.
Натомість відповідач вважав, що списанню підлягає податний борг станом на дату списання, якою є дата винесення рішення про списання податкового боргу № 1707/19-108, а саме: 19.12.2012р., тому і визначив несплачену суму податкового боргу на вказану дату.
Суд вважає це твердження помилковим, оскільки воно спростовується вищенаведеним.
З облікової картки позивача з податку на додану вартість вбачається, що 23.11.2012р. згідно з рішенням ДПІ у м. Черкаси від 26.07.2011р. № 1/24-110 про розстрочення податкового боргу у позивача настав строк сплати реструктуризованого податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 66522 грн. і частина вказаного платежу у сумі 50707 грн. 79 коп. погашена за рахунок зарахування відповідачем переплати, яка обліковувалась у позивача станом на 31.10.2012р. у сумі 80941 грн. 69 коп.
З облікової картки позивача із земельного податку з юридичних осіб вбачається, що станом на 30.10.2012р. за позивачем обліковувалась недоїмка у сумі 2729 грн. 50 коп. (за іншими, ніж реструктуризований податковий борг, грошовими зобов'язаннями). 23.11.2012р. згідно з рішенням ДПІ у м. Черкаси від 26.07.2011р. № 1/24-110 про розстрочення податкового боргу у позивача настав строк сплати реструктуризованого податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у сумі 3749 грн. 90 коп. і частина вказаного податку у сумі 305 грн. 51 коп. погашена за рахунок сплаченого позивачем 23.11.2012р. грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у сумі 52277 грн. 36 коп.
Вказані обставини свідчать, що погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 50707 грн.79 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 305 грн. 51 коп. відбулось після 31.10.2012р., тобто після дати виникнення безнадійного податкового боргу.
Відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Таким чином, зарахування грошових коштів, що перераховуються платником податків, у погашення безнадійного податкового боргу законодавчо не передбачено.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний був прийняти рішення про списання реструктуризованого податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 3268377 грн. 41 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 108745 грн. 80 коп., тому його бездіяльність щодо прийняття рішення про списання реструктуризованого податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 50707 грн. 79 коп. та із земельного податку з юридичних осіб у сумі 305 грн. 51 коп. є протиправною. Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби щодо неприйняття рішення про списання податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 50707 грн. 79 коп. та податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у сумі 305 грн. 51 коп.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби прийняти рішення про списання державному підприємству науково-виробничому комплексу «Фотоприлад» податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 50707 грн. 79 коп. та податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у сумі 305 грн. 51 коп., що існували станом на 31 жовтня 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства науково-виробничого комплексу «Фотоприлад» (18000, м. Черкаси, вул.. Б.Вишневецького, 86, ідентифікаційний код 14312329) 510 (п'ятсот десять) грн. 15 коп. судового збору.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови суду протягом 30-ти днів від дати набрання постановою суду законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 8 лютого 2013 року.
Суддя А.В. Руденко