ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 лютого 2013 р. Справа № 902/4/13-г(18)
за позовом: Заступника прокурора міста Вінниці (м. Вінниця, вул. Ватутіна, 10) в (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)
до: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (21000, АДРЕСА_1)
про стягнення 182 158,89 грн. збитків внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки
Господарський суд Вінницької області у складі:
Головуючого судді Маслія І.В.
Секретар судового засідання Василишена Н.О.
Представники :
прокурор : Формуга І.Ю., службове посвідчення НОМЕР_2 від 01.10.12р.;
позивача : Богачук С.А., представник за довіреністю;
відповідача: не з"явився.
ВСТАНОВИВ :
До господарського суду Вінницької області звернувся заступник прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради (далі-позивач) з позовом до ФОП ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення 182 158,89 грн. збитків, завданих внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Позовна заява мотивована тим, що Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради у період з 12.09.2011 року по 22.09.2011 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці ФОП ОСОБА_1 якою встановлено, що остання використовує земельну ділянку площею 0,5922 га (площа на якій розміщені належні відповідачу об'єкти нерухомого майна - «пляма забудови») для виробничих потреб, яка розташована у АДРЕСА_2, без документів, що посвідчують право власності або користування, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.
Ухвалою суду від 08.01.13 р. за вказаним вище позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 31.01.13 р., та у зв'язку з неявкою відповідача, ухвалою суду від 31.01.13 р. розгляд справи відкладено на 19.02.13 р.
В судове засідання 19.02.13 р. з'явилися прокурор та представник позивача.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, відзиву на позов та витребуваних документів не надав. Про час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно та у встановленому законом порядку, ухвали направлені на адресу відповідача (згідно довідки ЄДР та вказаної в позові) повернулись до суду з відмітками пошти "за закінченням терміну зберігання".
З урахуванням ст. 64 ч.1 ГПК України та п.3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" вважається, що ухвала вручена відповідачу належним чином. Отже, судом вчинено усі можливі дії для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з цим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.
За фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у період з 2004 по 2006 роки зареєстровано на праві власності нерухоме майно загальною площею 10 435,1 кв.м., розташоване за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 27-50).
Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради у присутності ФОП ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці ФОП ОСОБА_1, за результатами якої 22.09.11 р. складено Акт № 122/9-04-11 яким засвідчено, що остання використовує земельну ділянку площею 5922,1 кв.м. (0,5922 га) (площа на якій розміщені належні відповідачу об'єкти нерухомого майна - «пляма забудови») для виробничих потреб, що розташована у АДРЕСА_2, без документів, що посвідчують право власності або користування.
Цим же Актом ФОП ОСОБА_1 запропоновано оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку по АДРЕСА_2, на якій розташоване належне їй на праві приватної власності нерухоме майно та здійснювати плату за землю, та встановлено 30-денний термін на усунення виявлених порушень з повідомленням Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради. (Акт перевірки: а.с. 10-12).
В пояснювальній записці від 22.09.11р. на ім'я директора Департаменту самоврядного контролю ФОП ОСОБА_1 вказала про те, що земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 та на якій розташоване належне їй нерухоме майно, вона використовує без документів, оскільки документи знаходяться на стадії оформлення, та відповідно до чинного податкового законодавства вона, як платник єдиного податку, звільнена від сплати земельного податку. (а.с.52).
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1812 від 26.07.12р. затверджено Акт визначення розміру збитків, заподіяних ФОП ОСОБА_1 тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 0,5922 га, по АДРЕСА_2,(з урахуванням Рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 2840 від 15.11.12 р. «Про надання розстрочки платежів зі сплати збитків та внесення змін в рішення ВК ВМР від 26.07.12 р. № 1812») (а.с.59-61.), розмір яких становить 182 158,89 грн., та зобов'язано останню відшкодувати визначені збитки в повному обсязі не пізніше 30-ти денного терміну з дня прийняття даного рішення (а.с.89).
Про прийняте Виконавчим комітетом Вінницької міської ради Рішення № 1812 від 26.07.12 р. ОСОБА_1 повідомлено 30.07.12 р. (а.с. 65).
Згідно листа Департаменту фінансів Вінницької міської ради від 02.10.2012 р. №10-00-012-39903, станом на 01.01.12 р. за кодом доходів 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" на рахунок №33111331700002 кошти від ФОП ОСОБА_1 не надходили (а.с.66).
Так, на думку прокурора та позивача, використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та відсутність з боку ОСОБА_1 відшкодування заподіяних збитків, визначений у Рішення Вінницької міської, є порушенням інтересів позивача, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
В судовому засіданні прокурор та позивач заявлений позов підтримали в повному обсязі та, посилаючись на письмові пояснення та матеріали справи, просили суд його задовольнити.
Так, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною 1 ст.124 ЗК України передбачено , що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності або право тимчасового користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації - забороняється.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані у статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право користування земельною ділянкою державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Так, Рішенням виконкому Вінницької міської ради №325 від 16.02.2012р. внесено зміни до рішення виконкому міської ради від 19.04.2005р. №596 "Про відшкодування збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок" та викладено в новій редакції додатки до нього 1, 2, та 3 (а.с.67). Додатком 1 визначено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста.
Положенням про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних, тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (додаток 2 до рішення виконкому №325 від 16.02.2012р.) передбачено наступне: розрахунок суми збитків виконується Департаментом комунальних ресурсів міської ради, на підставі рішення голови Комісії про внесення на розгляд Комісії питання про визначення розміру збитків (п.4.1); у разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються за період фактичного користування земельною ділянкою (п.4.2); збитки розраховуються у розмірі орендної плати за землю, за ставками, які діяли на період виникнення збитків, відповідно до Порядку встановлення розмірів орендної плати, за земельні ділянки, затвердженого рішенням міської ради, з урахуванням функціонального використання земельної ділянки особою, що спричинила збитки (п.4.3) (а.с.68-69).
Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, яким передбачено наступне:
- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок (п.1);
- розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад (п.2);
- відшкодуванню підлягають: інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян) (п.3);
- збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина (п.5).
Земельним кодексом України передбачено наступне:
- до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (ст.12);
- власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом (п."ґ" ч.1 ст.90);
- право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125);
- власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч.2 ст.152);
- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п."д " ч.1 ст.156);
- відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст.157);
- контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст.187);
- самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами (ст.189).
Згідно ст. 142 Конституції України, ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», землі є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Так судом встановлено, що Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради у присутності ФОП ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку дотримання останньою вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці, за результатами якої 22.09.11 р. складено Акт № 122/9-04-11 яким засвідчено, що ФОП ОСОБА_1 використовує земельну ділянку площею 5922,1 кв.м. (0,5922 га) (площа на якій розміщені належні відповідачу об'єкти нерухомого майна - «пляма забудови») для виробничих потреб, що розташована у АДРЕСА_2, без документів, що посвідчують право власності або користування, що є порушенням вимог ст.ст. 125,126 Земельного Кодексу України.
Факт користування ОСОБА_1 земельною ділянкою підтверджується:
- Актом перевірки від 22.09.11 р., який підписаний відповідачем без будь яких зауважень (а.с. 10-12);
- Пояснювальною запискою ОСОБА_1 (а.с. 51-52);
- Повідомленням від 30.07.12 р. № 01-00-010-27560 відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 проінформовано про прийняття Вінницькою міською радою Рішення про затвердження Акту визначення збитків (а.с. 65);
- Також іншими доказами, наявними у матеріалах справи.
За змістом ст. 33 ГПК України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Так, на підставі поданих доказів Позивач довів той факт, що Відповідач використовувала земельну ділянку, розміром 0,5922 га по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів упродовж липня 2010 року по липень 2012 року.
У той же час відповідачем не подано документальних доказів у заперечення наведеним вище обставинам.
У відповідності до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Рішеннями виконавчого комітету Вінницької міської ради від 25.03.2005р. № 596 та 16.02.2012р.р. №325 затверджено склад комісії по визначенню збитків та Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста. Останнім передбачено проведення процедури розрахунку заподіяних збитків.
Комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки міста визначено розмір збитків, заподіяних територіальній громаді міста, в період липня 2010р. по липень 2012 р., зайняттям земельної ділянки для виробничих потреб площею 0,5922 га по АДРЕСА_2 в сумі 182 158,89 грн.
В подальшому рішенням Вінницької міської ради №1812 від 26.07.2012р., яке відповідачем на оскаржувалося, затверджено Акт визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 0,5922 га по АДРЕСА_2 ФОП ОСОБА_1
Повторюючись, суд відмічає, що відповідно до ст.ст.152,156 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: зокрема
д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії (бездіяльність) щодо відповідних земельних ділянок за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою КМ України від 19.04.1993 №284.
Такого висновку дійшов Вищий господарський суд у Постанові від 28.02.12 р. справа № 32/5005/11995/2011. та у Постанові від 21.09.10 р. по справі № 47/124-10.
На підставі Вище викладеного суд відзначає, що тимчасове фактичне використання земельної ділянки відповідачем без правових підстав позбавило Вінницьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі орендної плати, що, на переконання суду, є підставою для задоволення даного позову в повному обсязі.
Одночасно суд відмічає наступне:
Сума заподіяної шкоди згідно статті 69 Бюджетного кодексу України зараховується до місцевих бюджетів.
Згідно пункту 28 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в пункті 1 статті 11 вказаного Закону установлено, з урахуванням положень частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 8 «Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету», затвердженого Наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. № 131 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Відповідно до п. 5.1 Положення про Комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, затвердженого Рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 р. № 325. збитки, заподіяні територіальній громаді міста Вінниці, відшкодовуються на користі міської ради підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, не пізніше останнього місяця після затвердження виконавчим комітетом міської ради акту Комісії, та зараховуються до міського бюджету у відповідному розмірі на код бюджетної класифікації: 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності).
З урахуванням зазначених норм Міністерство фінансів України листом від 30.03.2012 № 31-08210-12- 8088 на запит Виконавчого комітету Вінницької міської ради роз'яснило: що до спеціального фонду місцевих бюджетів можуть зараховуватись 70 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, з яких 50% - до міською бюджету, 20 % - до обласного бюджету. До спеціального фонду Державного бюджету України зараховується 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Отже, заявлена сума збитків в розмірі 182 158,89 грн., заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з урахуванням вищевказаних норм підлягає стягненню та зарахуванню до спеціального фонду державного, місцевого та сільського бюджетів, у відсотковому відношенні: 50% - до спеціального фонду м. Вінниця; 20% - до бюджету Вінницької області; 30% - до спеціального фонду Державного бюджет України.
Згідно з положеннями ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 4-2 - 4-5, 33-34, 43 ,49, 82-85, 115 ГПК України,-
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1; 21000, АДРЕСА_1) збитки завдані територіальній громаді м. Вінниці тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 0,5922 га по АДРЕСА_2 м. Вінниці у вигляді неодержаних доходів в сумі 182 158,89 грн. на користь Вінницької міської ради на рахунок 33111331700002, ЗКПО 38054707, одержувач УДКСУ у м. Вінниця, код класифікації 24062100, Банк одержувача ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, призначення: *101: "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності».
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1; 21000, АДРЕСА_1) в доход спеціального фонду Державного бюджету 3643,18 грн. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Копію рішення направити відповідачу рекомендованим листом.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 22 лютого 2013 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - відповідачу (21000, АДРЕСА_1)