Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2013 р. Справа № 805/1208/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Череповський Є.В.
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Донецького окружного
адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія
«Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд
у Донбаському регіоні»
до Комунального підприємства «Хімік»
про стягнення до Державного бюджету України штрафу у сумі 5 100,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду до Комунального підприємства «Хімік» про стягнення до Державного бюджету України штрафу у сумі 5100,00 грн.
Позивні вимоги обґрунтовані тим, що 07 липня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису № 02/12-11-329/2 від 10 листопада 2011 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику Комунального підприємства «Хімік», за наслідками якої був складений акт (протокол) № 02/12-11-247/29 від 07 липня 2012 року. На підставі висновків, викладених в акті перевірки № 02/12-04-247/29 від 07 липня 2012, та статті 31 Закону України “Про теплопостачання” начальником Горлівського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області було прийнято постанову № 02/12-01-149 від 20 липня 2012 року про накладення штрафу за невиконання припису № 02/12-11-329/2 від10 листопада 2011 року у сумі 5100,00 гривень. У зв’язку із несплатою зазначеної суми штрафу у передбачений законодавством 15-денний строк, позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення суми штрафу в судовому порядку.
Згідно із ухвалою суду від 04 лютого 2013 року розгляд справи здійснюється у порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України (а.с.1).
04 лютого 2013 року Відповідачу надсилалась копія зазначеної ухвали (а.с.24), про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.25-26). У строк встановлений ч. 3 ст.1832 КАС України від відповідача не надішли заперечення проти позову, тому справа розглянута на підставі обставин, повідомлених позивачем.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Комунального підприємства «Хімік» є юридичною особою, зареєстроване та обліковується в Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 31969100, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 14).
10 листопада 2011 року Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області був винесений припис № 02/12-11-329/2, яким керівнику Комунального підприємства «Хімік» було приписано здійснити заходи, направлені на усунення порушень виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду. За вимогами зазначеного припису план заходів щодо усунення виявлених порушень мав бути наданий до 30 листопада 2011 року. Про виконання припису в цілому було встановлено строк до 07 травня 2012 року (а.с.7-8).
07 липня 2012 року представником Горлівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області було проведено перевірку виконання вимог припису від 10 листопада 2011 року № 02/12-11-329/2. Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки (протоколу) № 02/12-04-247/29 від 07 липня 2012 року вимоги припису 02/12-11-329/2 від 10 листопада 2011 року були виконанні відповідачем не в повному обсязі (а.с. 9).
На підставі зазначених висновків про невиконання вимог припису, 20 липня 2012 року було прийнято постанову № 02/12-01-149, якою на підставі висновків акту перевірки № 02/12-04-247/29 від 07 липня 2012 року та статті 27 Закону України “Про електроенергетику” та статті 31 Закону України “Про теплопостачання” було накладено на відповідача штрафу у розмірі 5100,00 гривень (а.с. 10-11).
Зазначена постанова № 02/12-01-149 від 20 липня була направлена на адресу відповідача 24 липня 2012 року (а.с. 12) та отримана ним 25 липня 2012 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 13).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 4 статті 4 цього закону виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначені Законом України “Про теплопостачання”. Згідно зі статтею 2 цього закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності. Як встановлено статтею 6 Закону України “Про теплопостачання” державна політика у сфері теплопостачання базується, зокрема, на принципах забезпечення енергетичної безпеки держави; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання. Права та обов’язки відповідача визначені статтею 25 Закону України “Про теплопостачання”.
Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року. Відповідно до пункту 1 цього Порядку державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.
До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Держенергонагляд очолює Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду. Керівники Держенергонагляду у відповідних регіонах є заступниками головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у відповідному регіоні. Керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.
Підпунктом 4 пункту 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 Положення).
Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як вбачається з наведеного вище, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є органом, якому положеннями Закону України “Про теплопостачання” надані повноваження здійснення державного нагляду у сфері теплопостачання. В порядку здійснення заходів з державного нагляду посадовою особою державної інспекції з енергетичного нагляду було виявлено порушення, внаслідок чого посадовою особою інспекції Держенергонагляду був складений припис № 02/12-11-335 від 2 листопада 2011 року із приписанням відповідачу вчинити заходи, направлені на усунення виявлених порушень.
Зазначений припис є актом реагування органом здійснення державного нагляду на виявлені порушення та є обов’язковим до виконання. В матеріалах справи відсутні такі документи, які підтверджували би оскарження комунальним підприємством «Хімік» припису № 02/12-11-329/2 від 10 листопада 2011 року, яким відповідачу було приписано усунути виявлені порушення в строк до 07 травня 2012 року. Будь-які заяви чи клопотання щодо продовження строків виконання припису відповідачем не заявлялися.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Зазначене вище свідчить про наявність правових підстав для здійснення 07 липня 2012 року органом державного нагляду позапланового заходу у вигляді здійснення перевірки виконання відповідачем винесеного припису.
Щодо прийняття постанови про застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України “Про теплопостачання” уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у пункті 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року. Пунктом 3 цього положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.
Пунктами 7-11 цього положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.
Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання згідно з частиною 8 статті 31 Закону України “Про теплопостачання” та пункт 10 Положення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року.
Частиною 9 статті 31 Закону України “Про теплопостачання” та частиною 2 пункту 10 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений строк він стягується в судовому порядку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 02/12-01-149 від 20 липня 2012 року є обов’язковою до виконання. Зазначена постанова не оскаржувалася відповідачем в судовому порядку, сума застосованого штрафу не була сплачена в строки, передбачені чинним законодавством України, з огляду на що, нарахована сума штрафу в сумі 5100,00 гривень підлягає стягненню в судовому порядку.
З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення суми штрафу за постановою Держенергонагляду № 02/12-01-149 від 20 липня 2012 року.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 9, 27 Закону України “Про електроенергетику”, статтями 6, 14, 31 Закону України “Про теплопостачання”, статтями 4, 5, 6, 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Комунального підприємства «Хімік» про стягнення до Державного бюджету України штрафу у сумі 5100,00 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Хімік» (ЄДРПОУ 31969100) до Державного бюджету України штраф у сумі 5100 (п’ять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.