ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.02.13 Справа № 913/239/13-г
Провадження №8пд/913/239/13-г
За позовом Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі:
1. Виконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ,
2. Луганської міської ради, м. Луганськ,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует"", м. Луганськ,
за участю Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області, м. Луганськ Луганської області, -
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Суддя господарського суду Луганської області Середа А.П.,
при секретарі судового засідання Качановській О.А.,
в присутності учасників судового процесу:
від заявника - Паршутін А.Б. - прокурор відділу, - посвідчення №008309 від 09.10.12 року;
від 1-го позивача - Кожихов А.Ю. - головний спеціаліст-юрисконсульт, - довіреність № И 01/03-31/1784/0/2-12 від 19.03.12 року;
від 2-го позивача - Кожихов А.Ю. - головний спеціаліст-юрисконсульт, - довіреність № И 01/03-31/1783/0/2-12 від 19.03.12 року;
від відповідача - представник не з'явився;
від 3-ї особи - представник не з'явився, -
розглянувши матеріали справи, -
в с т а н о в и в:
суть спору: прокурором в інтересах держави в особі позивачів заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.12.2002 року, державна реєстрація від 21.02.2003 року №4285, який укладеним з ТОВ "Луганська фірма "Силует", відносно земельної ділянки площею 0,0997 га під розміщення будівлі ательє за адресою: м.Луганськ, вул. Совєтская, 124, а саме:
- викласти пункт 2.1. розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";
- доповнити пункт 2.11. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 890699 (вісімсот дев'яносто тисяч шістсот дев'яносто дев'ять) грн. 86 коп.";
- доповнити підпункт 2.1.1. пункту 2.1. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 18.12.2002, державна реєстрація від 21.02.2003 №4285 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 26721 (двадцять шість тисяч сімсот двадцять одна) грн. 00 коп.";
- пункт 2.5. розділу "Орендна плата" договору викласти в наступній новій редакції:
"2.5.У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення";
- змінити у пункті 6.1. розділу "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган уповноважений Луганською міською радою".
Датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
На підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи було відкладено з 07.02.13 року до 21.02.13 року - з метою надання учасникам розгляду спору можливості подати додаткові докази.
До початку судового засідання 21.02.13 року від прокурора та позивачів надійшло клопотання про відмову від здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, яке судом задоволено.
У судовому засіданні прокурор та позивачі заявлені вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання, призначеного на 21.02.13 року, не з'явився без пояснення причин, хоча належним чином був поставлений до відома про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи (а.с.42;43-44;45-46).
У попередньому судовому засіданні він позов не визнав, пославшись на те, що у спірних відносинах ані договором, ані законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати, у разі зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом (відзив на позовну заяву без номеру та дати) (а.с.36-37).
Третя особа до судового засідання не з'явилася, але поштою спрямувала на адресу суду клопотання (вих. №0183/4-5-14 від 31.01.ю13 року) про розгляд справи за її відсутності.
Прокурор та позивачі не заперечили проти розгляду справи за відсутності відповідача та третьої особи.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги обставини справи та наявні у ній докази, керуючись ст.ст.43,22,27,32-34,36,43 та 75 ГПК України, суд вважає за можливе здійснити розгляду спору по суті за відсутності відповідача та третьої особи, - на підставі наявних у справі доказів.
І.Заслухавши прокурора та позивачів, дослідивши наявні докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
18.12.02 року між 1-м позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар), у нотаріальній формі (за реєстром №3591), укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 18.10.02 року №255/4 (а.с.15-16) орендодавець за плату передає в оренду земельну ділянку площею 0,0997 га, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул.Совєтская, 124, в межах, визначених проектом відведення земельної ділянки (п.1.1), терміном до 18 жовтня 2051 року під розміщену будівлю ательє (п.1.2).
Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішення Луганської міської ради від 02.04.99 року №7/9 (п.2.1), та на момент укладення договору складає 4546,55 грн. (п.2.1.1).
У разі зміни земельного податку пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін в договір. Про зміну договору орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить оголошення в місцевому засобі масової інформації (п.2.4.1).
У разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен сплатити пеню, яка нараховується на суму боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, - залежно від того, яка з величин (таких ставок) є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті згідно з Законом України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (п.2.5).
Сторони домовилися, що орендодавець має права та несе обов'язки, передбачені Земельним кодексом, Законом України "Про оренду землі" та іншими нормативними актами (п.3.1).
Орендар має право приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди (п.3.2.4).
Згідно п.4.2 договору зміна його умов можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
Державна реєстрація договору здійснена 21.02.03 року за №4285 (а.с.11-12;13-14).
27.05.11 року Луганською міською радою прийнято рішення № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", яким визначено, що при прийнятті Луганською міською радою рішень про передачу фізичним і юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та у договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення, при цьому розмір річної орендної плати за будь-яку земельну ділянку повинен бути не меншим, ніж трикратний розмір земельного податку за цю земельну ділянку, який (розмір земельного податку) передбачений Податковим кодексом України, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки (п.1).
Рішення Луганської міської ради від 31.10.07 року № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" та від 25.04.08 року № 33/13 "Про внесення змін до рішення Луганської міської ради від 321.10.07 року №25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" визнати такими, що втратили чинність (п.3) (а.с.13).
На виконання цього рішення міською радою на адресу відповідача 05.11.12 року за вих. №И01/03-13/6654/0/2-12 спрямовано письмову пропозицію про приведення вищезгаданого договору оренди землі у відповідність з чинним законодавством України (з доданням примірника проекту договору) та запропоновано у місячний термін надати відповідь на неї (а.с.17-18;19).
Відповідач, отримавши вищезгадану пропозицію, листом від 28.11.12 року за вих. №99 відмовився від укладення додаткової угоди до вищезгаданого основного договору (а.с.20), - що стало підставою для звернення прокурора та міської ради до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав.
ІІ.Заслухавши прокурора та позивачів, оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно частинам 1 та 2 статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори) (частини 1 та 2 ст. 202 ЦКУ).
Різновидністю правочину є договір.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦКУ); він є обов'язковим до виконання (ст. 629 ЦКУ).
З обставин справи та наявних у ній доказів вбачається, що спірний договір належить до категорії господарських, оскільки укладений з метою забезпечення здійснення господарської (підприємницької) діяльності відповідача (ч.1 ст.179 Господарського кодексу України (далі - ГКУ).
Порядок (механізм) укладення господарських договорів врегульовано ст. 181, а внесення змін до них - ст. 188 ГКУ.
В силу частини 1 ст. 638 Цивільного кодексу (ст.180 ГКУ) договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір, укладений між сторонами по цій справі, належить до категорії орендних.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) (ст.1 спеціального Закону України від 06.10.98 року № 161-ХІУ "Про оренду землі") право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За договором оренди землі орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону "Про оренду землі").
В силу ст.125 ЗКУ (ст.20 Закону "Про оренду землі") укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Укладений сторонами основний договір відповідає приписам вищецитованого законодавства.
За загальним правилом (ст.651 ЦКУ) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
З цією нормою кореспондується пункт 4.2 укладеного між сторонами договору.
З наявних у справі доказів вбачається, що підставою для позову стала істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Такою істотною зміною позивач вважає зміну нормативної грошової оцінки землі та встановленого чинним законодавством України рівня орендної плати за користування землею (ст.288 Податкового кодексу України).
У частинах 1 та 2 ст. 632 Цивільного кодексу України сказано, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, передбачена можливість застосування цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, останній може бути змінений за згодою сторін. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
За змістом статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а при не досягненні згоди між сторонами щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить стаття 30 Закону України "Про оренду землі", згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Позивач дотримався зазначених вимог закону.
Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ "Про плату за землю" (був чинним на день укладення спірного договору) грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 01 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
На день виникнення та вирішення цього спору по суті розмір орендної плати встановлено абзацом 3 підпункту 288.5.1 п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України), який набрав чинності з 01.01.11 року (Закон "Про плату за землю" того ж дня втратив чинність), а саме: для земель інших категорій (крім сільськогосподарських) - на рівні 3-кратного розміру земельного податку.
Відповідно до підпункту 288.5.2 п.288.5 ст. 288 орендна плата не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки - залежно від її призначення.
Оцінивши дії позивача, спрямовані на врегулювання цього спору, суд дійшов висновку, що вони, крім вищевикладених підстав, відповідають приписам чинного законодавства України ще і з огляду на таке.
Згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави.
Предметом вищезгаданого договору оренди є земельна ділянка комунальної форми власності.
Розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад (п. "а" частини 1 ст.12 ЗКУ).
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ та міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст.83 ЗКУ), - тобто в даному випадку згадувана у рішенні земельна ділянка належить на праві власності територіальній громаді міста Луганська, а органом, на який законом покладено повноваження по здійсненню відповідних функцій з розпорядження земельними ділянками, є Луганська міська рада.
Як сказано вище у цьому рішенні, правовідносини щодо оренди землі врегульовані низкою спеціальних нормативних актів, у тому числі - Законом України від 06.10.98 року №161-ХІУ "Про оренду землі", Земельним та Цивільним кодексами України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 34 частини 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення земельних питань віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Частиною 2 статті 19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України та ст.ст.59 і 73 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
За таких обставин вищезгадане рішення Луганської міської ради від 27.05.11 року №9/12 відповідає приписам чинного законодавства.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд вважає встановленим, що законодавчо було змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилився від вчинення дій, направлених на приведення договору оренди землі від 18.12.02року, за реєстром №3591, державна реєстрація від 21.02.03 року №4285 у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі в частині розміру орендних ставок, - що стало підставою для виникнення цього спору.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Керуючись ст.ст.44 та 49 ГПК України, суд сплату судового збору покладає на відповідача шляхом стягнення їх на користь державного бюджету України, оскільки відповідно до приписів п.11 ст. 5 Закону України від 08.07.11 року № 3674-УІ "Про судовий збір" органи прокуратури звільнені від сплати судового збору на користь Державного бюджету України у разі звернення до суду з позовом в інтересах держави.
Відповідно до п/п 2 п.2 ч.2 ст. 4 вищеназваного Закону у разі звернення до господарського суду з позовом немайнового характеру (до їх категорії належить спір по цій справі), на користь Державного бюджету України підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2013 рік" на 1 січня 2013 року (1147,00 грн.).
На підставі викладеного, ст.ст.19,144 Конституції України, ст.ст.11,16,202,626,651-654 Цивільного кодексу України; ст.ст.93, 125 Земельного кодексу України; ст.ст.179-181,188 Господарського кодексу України; ст.ст.1,13,20,30 Закону України від 06.10.98 року № 161-ХІУ "Про оренду землі"; ст.ст. 26,59,73 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст.43,32-34,43,44,49,82,84 та 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області -
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити у повному обсязі.
2.Внести зміни до договору оренди землі, укладеного у нотаріальній формі між Виконавчим комітетом Луганської міської ради (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует" (орендар) 18.12.2002 року, за реєстром №3591, державна реєстрація від 21.02.2003 року №4285, предметом якого є земельна ділянка площею 0,0997га, надана під розміщену будівлю ательє за адресою: м.Луганськ, вул. Совєтская, 124, а саме:
- викласти пункт 2.1. розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";
- доповнити пункт 2.11. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 890699 (вісімсот дев'яносто тисяч шістсот дев'яносто дев'ять) грн. 86 коп.";
- доповнити підпункт 2.1.1. пункту 2.1. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 18.12.2002, державна реєстрація від 21.02.2003 №4285 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 26721 (двадцять шість тисяч сімсот двадцять одна) грн. 00 коп.";
- пункт 2.5. розділу "Орендна плата" договору викласти в наступній новій редакції:
"2.5.У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення";
- змінити у пункті 6.1. розділу "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган уповноважений Луганською міською радою".
2.1.Відповідно до приписів ст. 125 Земельного кодексу України, ст.20 Закону України від 06.10.98 року №161-ХІУ "Про оренду землі" та ст. 4 Закону України від 01.07.04 року №1952-ІУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зміни до договору оренди землі, про які йдеться у пункті 2 цього рішення, підлягають державній реєстрації.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует"", ідентифікаційний код 03052658, яке знаходиться за адресою: місто Луганськ, вул.Совєтская,73, - на користь Державного бюджету України на рахунок 31214206783006, отримувач - УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО - 37991503, МФО 804013, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Луганській області, ККД - 22030001, символ - 206, - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) у сумі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп.; після набрання рішенням законної сили видати наказ Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у місті Луганську.
Відповідно до ст. 85 ГПК України у судовому засіданні 21.02.13 року оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Рішення складено у повному обсязі та підписано - 22 лютого 2013 року.
Суддя А.П.Середа