ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2013 р. (11:42) Справа №801/1215/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., за участю секретаря судового засідання Залюбовської Л.В., представників сторін:
від позивача - (Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим ) - Ніколаішвілі В.Я., Петрова Я.С.
від прокуратури АР Крим - Провотар Ю.О.
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Ялти в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим
до Акціонерного товариства закритого типу "ПІКОР"
про стягнення
Обставини справи: Прокурор м. Ялти в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Акціонерного товариства закритого типу "ПІКОР" про стягнення 17 000 гривень.
Оскільки у добровільному порядку штрафні санкції відповідачем сплачені не були, Прокурор м. Ялти звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалами Окружного адміністративного суду від 30.01.2013р. відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник прокуратури АР Крим та представники позивача позовні вимоги підтримали, просили останні задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - рекомендованою кореспонденцією (а.с.23), про причини неявки суд не повідомив, заперечення на позов не надав.
Вислухавши пояснення представників Прокуратури АР Крим та позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідач -Акціонерне товариство закритого типу "ПІКОР" -суб'єкт господарювання, ЄДРПОУ 27030290, зареєстрований за адресою: 98600, АР Крим, м. Ялта вул. Васильєва, буд. 19, перебуває на податковому обліку у ДПІ в м. Ялта АР Крим.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку з здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв`язку з публічним формуванням суб`єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України від 30.10.1996 року N448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Пунктом 15 частини другої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
У відповідності до положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого указом Президента України № 1063/2011 від 23.11.2011 року Національна коміссія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.
Положенням про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінніх паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР (далі - Управління) здійснює захист інтересів держави шляхом державного регулювання ринку цінних паперів, тобто здійснення комплексних заходів щодо впорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів й їхніх похідних і попередженню зловживань і порушень у цій сфері.
Таким чином, Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Отже, прокурор м. Ялти виходячи з покладених на нього функцій й повноважень подав позов до суду в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим , тобто позивач та представник позивача є суб'єктами владних повноважень у спірних правовідносинах.
Відповідно ч. 1 ст. 39 Закону України № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ст. 41 Закону України № 3480-IV строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ст. 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" начальники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є Уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п.10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери .
Судом встановлено, що 09.11.2012 року стосовно АТЗТ «ПІКОР» складено акт №340-КР-1-Е про правопорушення, яким встановлено факт порушення вимог ч.2 ст.20 Закону України Про акціонерні товариства» від 27.09.2008р. №514-VI, а саме: нездійснення емітентом до 30.04.11 року переведення випуску акцій документальної форми існування у без документарну, та порушення вимог п. 5 розділу XVII «Прикіцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведення до 30.04.2011 року статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
На зазначене порушення Уповноваженою особою Комісії було винесене розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 291-АР від 12.07.2011 року з терміном виконання до 12.01.2012 року та інформування про виконання цього розпорядження до 13.01.12 року.
За невиконання товариством розпорядження про усунення порушень законодавствам про цінні папери №291-АР від 12.07.2011 року на АТЗТ «ПІКОР» постановою № 11-КР-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 02.04.2012 року була накладена фінансова санкція - штраф у розмірі 1000 неоподаткованих податком мінімумів доходів громадян - 17 000 гривень та Уповноваженою особою Комісії 02.04.2012 року було винесене нове розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №17-КР-1-Е з терміном виконання до 01.09.2012 року та інформуванням уповноваженої особи Комісії про виконання розпорядження до 10.09.2012 року.
За наявними в Кримському територіальному управлінні Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку даними розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №17-КР-1-Е від 02.04.2012 року у визначений термін виконано не було.
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно до п. 8 ст. 11 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи те, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №17-КР-1-Е від 02.04.2012 року у визначений термін виконано не було, Уповноваженою особою Комісії 19.11.2012 року винесено Постанову № 321-КР-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, яким на АТЗТ «ПІКОР» накладено фінансову санкцію - штраф у сумі 17 000грн.
Суд зауважує, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не надав суду доказів оскарження вказаної постанови, отже зазначена постанова недійсною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 17 000 грн., доказів сплати якої в добровільному порядку також не надано.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.02.13 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України постанову складено 25.02.13 р.
Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "ПІКОР" (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Васильєва, 19) на користь Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (95013, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 43б; код платежу 21081100, р\р 3118106700039 в Головному управлінні Державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 38027563, одержувач: Державний бюджет України, УДКСУ у м. Ялта АР Крим) заборгованість у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Аблякимов Е.Е.