Постанова № 29465738, 13.02.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2013
Номер справи
2а-5101/12/1070
Номер документу
29465738
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2013 року 2а-5101/12/1070

приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,

час прийняття постанови : 10 год. 10 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лиска І.Г.

при секретарі: Васковець М.С.

за участю: представника позивача: Дудник І.О.

представника відповідача : Норець В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІК -Р.С.Ф." до Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.04.2012 року №0000892301,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІК -Р.С.Ф." з адміністративним позовом до Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.04.2012 року №0000892301.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у Миронівському районі Київської області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК-Р.С.Ф» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2011року по 30.11.2011 року.

За результатами перевірки Державною податковою інспекцією у Миронівському районі Київської області було складено Акт про результати документальної невиїзної позапланової перевірки від 13.04.2012 року № 9/22-011/36263844 (далі - Акт перевірки).

На підставі Акту перевірки ДПІ Миронівському районі прийнято податкове повідомлення-рішення під 28.04.2012р. №000089230, щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 9 595 041,25 грн. в тому числі 7 676 033 грн. за основним платежем та 1919008, 25 грн. штрафними санкціями.

Підстави прийняття податкового рішення-повідомлення є повністю надуманими та такими що суперечать дійсним обставинам, а як наслідок такими що не можуть бути законними та достатніми для самостійного визначення відповідачем суми податкового зобов'язання та штрафних санкцій, оскільки ґрунтуються на результатах документальної перевірки, які не відповідають дійсним обставинам справи та суперечать вимогам чинного законодавства.

Позивач стверджує, що він правильно визначив податкові зобов'язання з податку на додану вартість, тому просив суд податкове повідомлення-рішення визнати протиправним та скасувати.

У судовому засіданні представник позивача Дудник І.О. позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач позов не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що податкове повідомлення-рішення є правомірним.

У судовому засіданні представники відповідача Харченко Р.І. Норець В.М. позов не визнали, заперечували проти позовних вимог, з підстав зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву, просили відмовити у задоволенні позову, зазначили, що позовні вимоги є безпідставними, а оскаржуване податкове повідомлення - рішення є таким, що прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши сторони, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІК -Р.С.Ф." є юридичною особою, що зареєстроване 10.02.2009 року Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №143137, Довідкою АА №283178 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Основним видом діяльності позивача є будівництво будівель, діяльність ресторанів, діяльність кафе, діяльність барів, діяльність автомобільного вантажного транспорту, інші види оптової торгівлі.

У період з 12.04.2012 року по 13.04.2012 року посадовими особами Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби було проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК -Р.С.Ф.» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року, за результатами якої було складено Акт про результати документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК-Р.С.Ф.» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року.

За результатами перевірки посадові особи податкового органу дійшли висновку про порушення позивачем п. 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, встановлено неправомірність формування податкового кредиту в листопаді 2011 року на суму 15431817 грн. ПДВ, що призвело до заниження суми ПДВ за листопад 2011р. на 7676033 грн.

Висновки податкового органу пов'язуються із тим, що при перевірці даних, що містяться у поданій декларації з ПДВ за період з 01.11.2011р. по 30.11.2011р. встановлено, що в листопаді 2011 р. товариством включено до складу податкового кредиту податкові накладні, в яких сума ПДВ в одній податковій накладній більше 100 тис. грн., та які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних платниками ПДВ - продавцями: ТОВ "Аграрний цукровий альянс", ТОВ «ВВІКО» .

Перевіркою зроблено висновок, що оскільки станом на дату завершення перевірки від ТОВ „ВІК-Р.С.Ф." до Миронівської МДПІ Київської області ДПС не було подано: уточненюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2011 року , в зв'язку з коригуванням сум податкового кредиту в одній податковій накладній більше 100 тис. грн. та які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями, які наведені вище; заяви зі скаргою на такого постачальників, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту, то ТОВ „ВІК-Р.С.Ф." в порушення вимог п. 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України завищено податковий кредит в листопаді 2011р. на суму 15431817 грн. ПДВ, що призвело до заниження суми ПДВ за листопад 2011р. на 7676033 грн.

За результатами перевірки Миронівською міжрайонною державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення 28.04.2012 року №0000892301, згідно з яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 9595041, 25 грн. , з яких: 6676033 грн. - за основним платежем: 1919008, 25 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

16.02.2012 року позивач звернувся із первинною скаргою на винесене податкове повідомлення-рішення до Державної податкової адміністрації у Київській області.

За результатами розгляду первинної скарги 16.07.2012 р. було прийнято рішення (№1671/10/10-206/325-835), згідно з яким податкове повідомлення-рішення Миронівської МДПІ Київської області від 28.04.2012 р. №000089231 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

25.07.2012 року позивач звернувся із повторною скаргою до Державної податкової служби України ДПС України.

За результатами розгляду повторної скарги ДПС України винесло рішення від 19.09.2012 р. №2169/0/61-12/10-2115, згідно з яким податкове повідомлення-рішення Миронівської МДПІ Київської області від 28.04.2012року №000089231 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду.

На підставі наданих документів та інших зібраних по справі матеріалів судом встановлено наступне.

В листопаді 2011 року позивач включив до складу податкового кредиту податкові накладні, в яких сума ПДВ в одній податковій накладній більше ніж 100 000 грн. та які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних платниками ПДВ - продавцями: TOB «ВВІКО», яке виписало накладні на суму 14 468 416,67 грн.; ТОВ «Аграрний цукровий альянс» , яке виписало накладні на суму 963400, 01 грн.

Відсутність факту реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних вказаних вище податкових накладних не заперечується сторонами .

13.04.2012 року, із супроводжуючим листом №75 від 12.04.2012 року (а.с. 171 т. 1 ), позивач подав до Миронівської МДПІ Київської області 148 (сто сорок вісім) податкових накладних від 30.11.2011 року за номерами 39-41 та 44-188 від контрагента TOB «ВВІКО», за якими було нараховано ПДВ на загальну суму 14 468 416,67 грн. У кожній з поданих 12.04.2012 року накладних сума ПДВ не перевищує 100000 грн. Вище вказані податкові накладні виписані продавцем ТОВ «ВВІКО» на підставі Договорів №28/1 1-11 від 28.11.2011; №14/11-2011 від 14.11.2011р.; №б/н від 07.11.2011р. та видаткових накладних від 30.11.2011 року за номерами з 0000691 по 0000693 з 0000818 по 0000962 (загальна кількість видаткових накладних - 148 штук).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 розділу II Податкового кодексу України (надалі - Кодекс) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Пунктом 201.14 статті 201 розділу V Кодексу визначено, що платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.

Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу (пункт 201.15 статті 201 розділу V Кодексу).

Пунктом 6 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджений наказом ДПА України 24.12.2010 №1002 «Про затвердження форми реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за N 1402/18697 (надані - Порядку №1002) визначено, що у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (далі - реєстр) окремо обліковуються операції: з постачання товарів/послуг, які оподатковуються податком на додану вартість за ставкою 20 відсотків чи 0 відсотків, звільнених від оподаткування, та тих, що не є об'єктом оподаткування (розділ І реєстру); з придбання товарів/послуг з метою використання у господарській діяльності платника для здійснення операцій, які оподатковуються податком на додану вартість за ставкою 20 відсотків чи 0 відсотків, звільнених від оподаткування, та тих, що не є об'єктом оподаткування, а також тих, що призначаються для використання у господарській діяльності цього платника податку (розділ II реєстру).

При цьому згідно з пунктом 7 Порядку № 1002, реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.

Дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 8 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України 25.01.2011 № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».

Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (пункт 201.6 статті 201 розділу V Кодексу).

Результати податкового обліку платника податку відображаються у реєстрі виданих і отриманих податкових накладних та переносяться до податкової звітності і визначають результат його розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість (розмір податкових зобов'язань, податкового кредиту, сплата податкового зобов'язання чи отримання бюджетного відшкодування).

Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 1 розділу І Кодексу податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V Кодексу.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V Податкового Кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

При цьому датою виникнення права платника податку на формування податкового кредиту відповідно до пункту 198.2 статті 198 розділу V Податкового Кодексу України вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Платник податків не має права відносити до податкового кредиту суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 розділу V Кодексу).

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеним цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Положеннями статті 201 Податкового Кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, що є підставою для включення вказаних у ній сум податку до складу податкового кредиту за умови дотримання інших вимог Кодексу щодо формування податкового кредиту.

Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг (пункт 201.4 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац другий пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Єдиний реєстр) здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки (абзац сьомий пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України).

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить, зокрема: понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року.

Згідно з п.201.10 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за звітний період (абзац дев'ятий пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України ).

Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Згідно з пунктом 198.6 (абзац третій) статті 198 розділу V Податкового Кодексу України, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Судом встановлено, що станом на дату завершення перевірки від ТОВ «ВІК-Р.С.Ф.» до Миронівської МДПІ Київської області не було подано: уточненого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад місяць 2011 року, в зв'язку з коригуванням сум податкового кредиту в одній податковій накладній більше 100 тис. грн. та які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями (ТОВ «Аграрний цукровий альянс», TOB "ВВІКО"; заяви зі скаргою на такого постачальників, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.

Таким чином, надані ТОВ «ВІК - Р.С.Ф.» 13.04.2012р. 148 шт. податкових накладних від 30.11.2011р. за номерами 39-41 та 44-188 від контрагента ТОВ «ВВІКО», за якими рахується податок на додану вартість в сумі 14 468 416,67 грн. (супроводжуючий лист від 12.04.2012р. №75) не можуть бути взятими до уваги.

Отже, відповідачем правомірно встановлено, що ТОВ «ВІК - Р.С.Ф.» в порушення вимог п. 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України неправомірно сформовано податковий кредит в листопаді 2011 року на суму 15 431 817 грн., що призвело до заниження суми податку на додану вартість за листопад 2011 року в сумі 7 676 033,0 грн.

Це означає, що висновки податкового органу про заниження позивачем зобов'язань грошових зобов'язань з податку на додану вартість за листопад 2011 року в сумі 7 676 033,0 грн. є правильними, а податкове повідомлення-рішення від 28.04.2012 року №0000892301 - правомірним.

За таких обставин, позовні вимоги ТОВ «ВІК -Р.С.Ф.» задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІК -Р.С.Ф.» до Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.04.2012 року №0000892301- відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Лиска І.Г.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 18 лютого 2013 р.