КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2013 року 2а-6219/12/1070
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 15 год. 40 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
при секретарі: Васковець М.С.
за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "СКАЛТІ" до Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 15.08.2012року №100414-21-0333/0416 та №100415-21-0333/0416, визнання протиправними та скасування Розпоряджень про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 15.08.2012р. №2045/10/21-0320 та про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 15.08.2012року №2047/10/21-0320,
встановив:Позивач - Приватне підприємство «Скалті» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Київській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.2012року №100414-21-0333/0416 та №100415-21-0333/0416, визнати протиправними та скасувати Розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 15.08.2012р. №2045/10/21-0320 та про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 15.08.2012року №2047/10/21-0320.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що РУ Департаменту CAT ДПС України у Київській області було винесено Рішення про застосування фінансових санкцій до Приватного підприємства "Скалті" від 15.08.2012 №100414-21-0333/0416 на суму 6 800,00 грн. та від 15.08.2012 №100415-21-0333/0416 на суму 6 800,00 грн.
Зазначені Рішення прийняті на підставі Акту перевірки про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 07 серпня 2012 року №361/21-0331/31618679.
Як випливає із отриманих рішень, співробітники відповідача зафіксували порушення позивачем вимог, які встановлені ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», внаслідок чого відповідачем було нараховано 13 600 фінансових санкцій.
Крім того, відповідач направив на адресу ПП «Скалті» Розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 15.08.2012р. №2045/10/21-0320 та про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 15.08.2012року №2047/10/21-0320.
Зважаючи на ту обставину, що порушення реалізації алкогольної та тютюнової продукції відсутні, оскаржувані рішення позивав вважає незаконним, отже у контролюючого органу були відсутні правові підстави притягнення позивача до відповідальності та для анулювання ліцензій на здійснення діяльності з продажу алкогольних та тютюнових виробів, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.
У судовому засіданні представник позивача Черненко В.А. підтвердила обставини, викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд позов задовольнити.
Представники відповідача Мацюк М.М. у судовому засіданні 23.01.2013 року позов не визнав, просив відмовити в задоволені позову, з підстав зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву та оскільки позовні вимоги є безпідставними і доводи, наведені у позові не можуть бути підставою для скасування оскаржуваних рішень.
Представник відповідача у судове засідання 12.02.2013 р. та 13.02.2013 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
На підставі ст. 122, ч. 2 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом прийнято рішення про розгляд справи 13.02.2013 року у відсутності представника відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
07 серпня 2012 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Київській, спільно із співробітником Ірпінського MB ГУМВС України в Київській області, на підставі наказу РУ Департаменту CAT ДПА України у Київській області від 06.08.2012р. №333-к «Про відрядження та проведення фактичної перевірки», згідно направлення на проведення фактичної перевірки від 06.08.2012 року №845, №846, на підставі пункту 80.2.5 статті 80 Податкового Кодексу України від 02,12.2010 року №2755- VI та статті 16 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами і доповненнями) (далі - Закон України №481/95- ВР) була проведена перевірка ПП «Скалті» з питань дотримання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Підстави проведення фактичної перевірки наведені у п.80.2. статті 80 Податкового кодексу України.
Фактична перевірка проводиться на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення перевірки.
Пунктом 75.1,3 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що фактичною вважається перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.
Перевірка проводилась у магазині, що використовується ПП "Скалті" для здійснення господарської діяльності та знаходиться за адресою: Київська область, м. Ірпінь, смт. Ворзель, вул. Радянська, 14.
Умови та порядок допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення фактичних перевірок передбачені пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, де зазначено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення фактичної перевірки, за наявності умов, визначених статтею 80 цього Кодексу, та за умови пред'явлення направлення па проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид, підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.
Відповідно до вимог п.80.2. статті 80 та п.83.1. статті 81. Податкового кодексу України перед початком перевірки, продавцю магазину ПП «Скалті» ОСОБА_4 перевіряючими було пред'явлено службові посвідчення працівників регіонального управління, копію наказу РУ Департаменту САГ ДПА України у Київській області від 06.08.2012 року № 333- к «Про відрядження та проведення фактичної перевірки» та примірник направлення на проведення перевірки від 06.08.2012р. №845, №846, про що ОСОБА_4 поставила свій підпис у відповідних графах направлень.
Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначені основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території У країни.
Перевіркою виявлено, що у магазині за адресою: Київська область, м. Ірпінь, смт. Ворзель, вул. Радянська. 14 відбувся продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів громадянину, який не досяг 18-річного віку.
Продавець магазину ПП «Скалті» ОСОБА_4 07.08.2012 року було здійснено продаж пляшки слабоалкогольного напою «Бренді Кола» (міцністю 7,0 % об..0,33л. по ціні 8,50грн.) та продаж пачки цигарок «Честерфілд» (позначеної маркою акцизного податку МАП 20 АЄЗБ 357254, за ціною 11,00 грн. за пачку неповнолітньому ОСОБА_5. Реалізація пляшки слабоалкогольного напою «Бренді Кола» та продаж пачки сигарет «Честерфілд» відбулася з застосуванням реєстратора розрахункових операцій, розрахунковий документ, а саме фіскальний чек №1618 від 07.08.2012р. було видано покупцю.
Оперуповноваженим ВКМСД Ірпінського МВ ГУМВС України в Київській області були відібрані пояснення у неповнолітнього ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1), та ОСОБА_4 щодо обставин скоєння вказаного порушення вимог законодавства. Як вбачається із пояснень ОСОБА_4 факт продажу слабоалкогольного напою та тютюнових виробів на час перевірки не заперечувався.
За результатами перевірки було складено Акт перевірки про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 07 серпня 2012 року №361/21-0331/31618679.
По закінченню перевірки ОСОБА_4 в присутності якої відбувалася перевірка, було запропоновано ознайомитися з актом перевірки та викласти свої зауваження. Акт перевірки був підписаний ОСОБА_4 без зауважень.
Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі їх порушення, нести відповідальність передбачену Законом України від 19.12.1995 року №48/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами і доповненнями).
Відповідачем порушено вимоги пункту 2 частини першої статті 15-3 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами і доповненнями), яким забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Продавець пива, алкогольних напоїв та тютюнових виробів має право вимагати у покупця, який купує пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, документ, що засвідчує його вік, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18- річного віку.
Абзацом сьомим частини другої статті 17 Закону України №481/95-ВР передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою статті 17 цього Закону, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. Згідно з частиною дев'ятою статті 15 Закону України ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 року №940 "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору" (із змінами та доповненнями) визначені основні функції Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України та його регіональних управлінь, однією з яких є ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Керуючись частиною четвертою статті 17 Закону України №481/95-ВР, статтями 113, 115 Податкового кодексу України та Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 "Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" відповідачем були прийняті рішення застосування фінансових санкцій до ПП «Скалті»: №100414-21-0333/0416 від 15.08.2012 року за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років у сумі 6800,00 гривень; №100415-21-0333/0417 від 15.08.2012 року за продаж тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років у сумі 6800,00 гривень.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.2012 року №100414-21- 0333/0416 та №100415-21-0333/0417 були направленні поштою з повідомленням про вручення та отримані продавцем ОСОБА_4 17.08.2012р.
Окрім того, відповідачем в зв'язку із неможливістю ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності було прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №2047/10/21-0320 від 15.08.2012р. та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №2045/10/21-0320 від 15.08.2012р..
Зазначені розпорядження були направленні поштою з повідомленням про вручення та отримані продавцем ОСОБА_4 17.08.2012р.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.
Рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями були прийняті окремо відносно кожної з ліцензій в зв'язку із тим, що відповідно до вимог ст. 15 ЗУ №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій, тобто законодавець розрізнює поняття торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а отже відповідальність по кожному виду господарської діяльності є окремою. З огляду на те, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, або продажу тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях, отже, рішення про застосування фінансових санкцій по даним порушенням приймаються окремо, та незалежно один від одного.
Посилання позивача на те, що покупець ОСОБА_5 який придбав алкогольний напій та тютюнові вироби, мав вигляд повнолітньої особи, у зв`язку з чим у продавця не виникли сумніви щодо його віку, суд відхиляє, з огляду на наступне.
Частинами третьою та четвертою статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати від покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Відповідно до наявних у матеріалах справи пояснень ОСОБА_4 встановлено, що при продажу слабоалкогольного напою «Бренді Кола» та пачки цигарок «Честерфілд» ОСОБА_5 продавець запитала у нього про вік, отже сумніви у продавця були.
Також, у поясненнях продавець ОСОБА_4 не заперечувала, що продала слабоалкогольний напій та одну пачку сигарет неповнолітньому.
Крім того, неповнолітній вік ОСОБА_5 підтверджується наявною у матеріалах справи копією паспорта, із якої встановлено, що дата народження покупця 01.01.1996 року та письмовими поясненнями ОСОБА_5
Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття рішень про застосування фінансових санкцій від 15.08.2012року №100414-21-0333/0416 та №100415-21-0333/0416, визнання протиправними та скасування Розпоряджень про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 15.08.2012р. №2045/10/21-0320 та про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 15.08.2012року №2047/10/21-0320, а отже оскаржувані рішення є обґрунтованим і повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, позовні вимоги ПП «СКАЛТІ» задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні позову Приватного підприємства "СКАЛТІ" до Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 15.08.2012 року №100414-21-0333/0416 та №100415-21-0333/0416, визнання протиправними та скасування Розпоряджень про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 15.08.2012р. №2045/10/21-0320 та про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 15.08.2012року №2047/10/21-0320- відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 18 лютого 2013 р.