Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/15773/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-00 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю:
прокурора Хейфець Р.В.
представника позивача Єгорова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Прокурора м. Краматорська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську до Державної науково-дослідної установи «Центр продуктивності Міністерства соціальної політики України» про стягнення сум витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науково і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Краматорська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної науково-дослідної установи «Центр продуктивності Міністерства соціальної політики України» про стягнення сум витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науково і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був внести до 25-го числа щомісяця кошти для виплати різниці у розмірі пенсі, призначеної в минулих та поточному роках. Відповідач має заборгованість по сумі різниці у розмірі пенсії, що підлягають сплаті пенсійному фонду за період з червня по вересень 2012 року у сумі 26 181 грн. 74 коп., яка підтверджується відповідним розрахунком.
Просили стягнути з відповідача зазначену суму різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому співробітнику, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву про визнання позовних вимог. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор м. Краматорська представляє інтереси держави в особі УПФУ у м. Краматорську, яке в свою чергу є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який у спірних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV ), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Відповідач - Державна науково-дослідна установа «Центр продуктивності Міністерства соціальної політики України» є юридичною особою та зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, і є відповідно до п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління ПФУ 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Науковим (науково-педагогічним) працівникам пенсії призначаються згідно ст. 24 Закону України від 13.12.1991 р. 31977-Х11 «Про наукову і науково - технічну діяльність».
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" - різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників інших (не бюджетних) державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року затверджено "Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ і організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково - технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", яким встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ- ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ- ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Державні не бюджетні підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної в минулому та поточному роках.
Державна науково-дослідна установа «Центр продуктивності Міністерства соціальної політики України» не є бюджетною установою.
На адресу відповідача були направлені "Повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів" про сплату вищезазначеної різниці за пенсіонерів, які знаходяться на обліку та отримали пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську за період з червня по вересень 2012 року (а.с. 10-18). Крім того, проводилася звірка з підприємством щодо заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених згідно ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» по кожному пенсіонеру за червень - вересень 2012 року, про що свідчить акт № 34 від 01 жовтня 2012 року. Вказаний акт відповідачем підписаний без заперечень (а.с.9).
Однак, відповідач різницю у розмірі пенсії, що підлягають сплаті Пенсійному фонду, у встановлені строки не сплачував, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 26 181 грн. 74 грн.
Зазначена сума заборгованості представником відповідача визнається, у зв'язку з чим суд відповідно до вимог ч.3 ст. 72 КАС України вважає ці обставини доведеними, як такі, що визнаються сторонами.
Таким чином, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених згідно ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» за червень - вересень 2012 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Прокурора м. Краматорська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську до Державної науково-дослідної установи «Центр продуктивності Міністерства соціальної політики України» про стягнення сум витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науково і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів.
Стягнути з Державної науково-дослідної установи «Центр продуктивності Міністерства соціальної політики України» (84333, м. Краматорськ пр. Рум'янцева, 4, р/р 26002301510010 у Краматорському відділенні Промінвестбанку, МФО 334141, ЄДРПОУ 04601883) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську (84302, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, р/р 256033012026 у ДОУ ВАТ «Ощадбанк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 23346787) різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про науково і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, за період з червня по вересень 2012 року у розмірі 26 181 (двадцять шість тисяч сто вісімдесят одна) грн. 74 коп.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 17 грудня 2012 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 21 грудня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.