ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2013 р.Справа № 1570/4162/2012
Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Гусев О. Г.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Милосердного М.М.
при секретарі - Посторонка І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою представника Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом Прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського державного екологічного університету до Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третя особа Військова частина А 0800 про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Прокурор Київського району м.Одеси звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Одеського державного екологічного університету до Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області (ГУ ДКС України в Одеській області) про зобов'язання ГУ ДКС України в Одеській області здійснити реєстрацію бюджетних договірних зобов'язань за договором, укладеним між Департаментом військової освіти та науки Міністерства оборони України, військовою частиною А 0800 та Одеським державним екологічним університетом від 03.01.2011 року та здійснити перерахування коштів іноземної держави з рахунку № 35220032003324, МФО 828011 ГУ ДКС України в Одеській області Військової частини А 0800 (код ЄДР 24981474) на рахунок Одеського державного екологічного університету (код ЄДР 26134086, м.Одеса, вул. Львівська 15) № 3122272210466, МФО 828011 ГУ ДКС України в Одеській області за надані послуги у розмірі - 161478 грн. 00 коп.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року адміністративний позов Прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського державного екологічного університету задоволений у повному обсязі. Зобов'язано ГУ ДКС України в Одеській області здійснити реєстрацію бюджетних договірних зобов'язань за договором, укладеним Департаментом військової освіти та науки Міністерства оборони України, військовою частиною А 0800 та Одеським державним екологічним університетом від 03.01.2011 року. Зобов'язано ГУ ДКС України в Одеській області здійснити перерахування коштів іноземної держави з рахунку № 35220032003324, МФО 828011 ГУ ДКС України в Одеській області Військової частини А 0800 (код ЄДР 24981474) на рахунок Одеського державного екологічного університету (код ЄДР 26134086, м.Одеса, вул. Львівська 15) № 3122272210466, МФО 828011 ГУ ДКС України в Одеській області за надані послуги у розмірі - 161478 грн. 00 коп.
В апеляційній скарзі представника Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги представника Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2011 року військовою частиною А0800 було укладено договір з Одеським державним екологічним університетом (виконавець) та Департаментом військової освіти та науки Міністерства оборони України (замовник), в якому виступала Платником, та відповідно до якого Замовник зобов'язаний своєчасно, через рахунки платника внести оплату за отриману освітню послугу та інші платежі в розмірі та терміни, встановлені вказаним Договором.
30 червня 2011 року Військова частина А0800 надала на реєстрацію до ГУ ДКС України в Одеській області вказаний вище договір.
30 червня 2011 року ГУ ДКС України в Одеській області було складено протокол № 7 про порушення Військовою частиною А0800 бюджетного законодавства та винесене Попередження про неналежне виконання Військовою частиною А0800 бюджетного законодавства щодо взяття та /або реєстрації зобов'язань, яким надано 30 денний строк на усунення порушення.
28.07.2011 року ГУ ДКС України в Одеській області направило на адресу Військової частини А0800 лист, в якому повідомило про необхідність надання до управління в строк до 28.07.2011 року усіх необхідних документів, підтверджуючих проведення тендерних процедур.
Доказів того, що Військовою частиною А0800 надавалися до ГУ ДКС України в Одеській області будь-які документи відповідно до вище вказаних Попередження та листа, до суду та матеріалів справи не надано. Крім того, як пояснив у судовому засіданні представник військової частини та не спростовувалося сторонами, будь-яких інших документів, крім тих, що були надані відповідачу 30.06.11р. (Договору) до управління не надавалося.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
При розгляді адміністративного позову щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суди, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до «Положення про Державну казначейську службу України», затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011, Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері
казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Пунктом 13 частини 4 вказаного «Положення» визначено, що Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів і відображає їх у звітності про виконання бюджету.
Відповідно до п.2.2. «Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного Казначейства України», затвердженого Наказом державного Казначейства України № 136 від 09.08.2004р., розпорядники бюджетних коштів за умови взяття бюджетного зобов'язання протягом 7 робочих днів з дати його виникнення подають до відповідного органу Державного казначейства України Реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання.
Відповідно до п.2.11. вказаного вище «Порядку», органи Державного казначейства України не реєструють: а) зобов'язання при: відсутності у розпорядника бюджетних коштів бюджетних
асигнувань, встановлених кошторисом; відсутності документів, які підтверджують факт узяття
бюджетного зобов'язання; відсутності затвердженого в установленому порядку паспорта
бюджетної програми (крім випадків, у яких законодавством не передбачено його затвердження); невідповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми; неподанні або поданні неповного пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти; недотриманні розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами; недотриманні вимог щодо оформлення поданих документів.
Отже, з урахуванням наведених вище положень та встановлених обставин по справі, колегія суддів погоджується з доводами відповідача та вважає, що ГУ ДКС України в Одеській області під час розгляду документів, наданих ВЧ 0800 для реєстрації бюджетних зобов'язань за Договором про надання освітніх послуг від 03.01.2011 року, діяло у межах наданих йому повноважень та у відповідності до вище наведених положень, які регулюють порядок та підстави здійснення реєстрації бюджетних договірних зобов'язань та перерахування коштів.
Крім того, колегія суддів зазначає, що задовольнивши позовні вимоги та зобов'язавши ГУ ДКС України в Одеській області здійснити реєстрацію бюджетних договірних зобов'язань за договором та здійснити перерахування коштів іноземної держави з рахунку на рахунок за відсутності у відповідача відповідного пакету документів, суд першої інстанції вийшов за межи наданих йому повноважень, оскільки вказані дії знаходяться виключно в межах повноважень відповідача, який в свою чергу виконує їх з урахуванням вимог бюджетного законодавства України, Положення про Державну казначейську службу України, «Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного Казначейства України» та інших нормативних актів, регулюючих спірне питання.
Крім того, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги та зазначає, що матеріали справи не містять відповідних документів та доказів, які б давали підстави стверджувати про те, що відповідачем було відмовлено військовій частині А0800 у реєстрації бюджетних договірних зобов'язань за Договором від 03.01.2011 року, що в свою чергу послужило підставою для звернення Прокурора Київського району м.Одеси з позовом.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи та винесенні рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову не повно з'ясовано обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин судове рішення відповідно до вимог п.п.1 ч.1 ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу представника Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського державного екологічного університету до Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третя особа Військова частина А 0800 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 06 лютого 2013 року.
Головуючий:
Судді: