ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
18 лютого 2013 року № 826/1965/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1 до Національного Банку України про визнання незаконним нормативно-правового акту в частині,-,В С Т А Н О В И В:
05 лютого 2013 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла поштою позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Національного Банку України (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили п. 1.3 глави 1 Інструкції «Про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженої постановою НБУ №502 від 12.12.2002р. «Про затвердження інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України» із поворотом його виконання та зазначенням способу його здійснення;
- визнати незаконним п.1.3 глави 1 Інструкції «Про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженої постановою НБУ №502 від 12.12.2002р. «Про затвердження інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України» із поворотом його виконання та зазначенням способу його здійснення.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позові зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Крім того, частиною 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач - ОСОБА_1 - просить суд визнати незаконним та таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та незаконним п.1.3 глави 1 Інструкції «Про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженої постановою НБУ №502 від 12.12.2002р.
Проте, в порушення пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачем не наведено обставин, якими обґрунтовуються його вимоги, зокрема, не вказано, якому правовому акту вищої юридичної сили не відповідає п.1.3 глави 1 Інструкції «Про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженої постановою НБУ №502 від 12.12.2002р.
Крім того, позивач, обґрунтовуючи порушення його права на здійснення валютно-обмінної операції, вказував на відмову банком у здійсненні вказаної операції з огляду на відсутність паспорту, у зв'язку з чим позивачем було подано скаргу, на яку отримано роз'яснення.
В той же час, позивачем не було надано суду доказів на підтвердження вказаних обставин (звернення до банку зі скаргою та отримання відповіді) та/або не зазначено причин неможливості подання таких доказів.
Також, відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається, окрім іншого, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно із статтями 3-6 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №367- VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку, з подальшим зарахуванням до спеціального фонду Державного бюджету України.
При ознайомленні з матеріалами позовної заяви суд встановив, що позивачами не сплачено судовий збір у порядку та розмірах передбачених Законом України «Про судовий збір» та не надано суду відповідного документа.
Згідно ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Позивачем не надано доказів про його майновий стан, та не надано доказів неспроможності сплатити судовий збір у визначеному розмірі.
За правилами частини п'ятої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).
З позовної заяви вбачається, що остання підписана ОСОБА_2 як законним представником (батьком) позивача.
Частиною 5 статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб, які досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати в суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом. Суд може залучити до участі у таких справах відповідно неповнолітніх осіб, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена.
Відповідно до ст. 242 ЦК України батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей. Опікун є законним представником малолітньої особи та фізичної особи, визнаної недієздатною. Законним представником у випадках, встановлених законом, може бути інша особа.
В той же час, ОСОБА_2 не надав жодних документів на підтвердження його повноважень щодо захисту прав, свобод та інтересів неповнолітньої ОСОБА_1 (свідоцтво про народження, паспорт з відповідною відміткою, тощо).
Таким чином, суд встановив невідповідність поданого позову вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачам строку для усунення недоліків шляхом подання до канцелярії суду (01001, місто Київ, вул. Хрещатик, 10) до 04 березня 2013 року включно: 1) обґрунтування позовних вимог із зазначенням конкретного правового акту вищої юридичної сили, якому не відповідає п.1.3 глави 1 Інструкції «Про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженої постановою НБУ №502 від 12.12.2002р.; 2) надання доказів, якими обґрунтовуються позовні вимоги; 3) надання оригіналу квитанції про сплату судового збору у встановленому законом розмірі; 4) надання документів, якими підтверджуються повноваження законного представника.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків до 04 березня 2013 року включно.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без руху не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Патратій