Постанова № 29447546, 06.02.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2013
Номер справи
822/41/13-а
Номер документу
29447546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/41/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКозачок І.С. при секретарі Русіновій М.М. за участі: представника позивача представника відповідача Данковича Д.А. Яцюк Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" до Старокостянтинівського відділення Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 22.10.2012 року № 0001012300, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" звернулось до суду з адміністративним позовом до Старокостянтинівського відділення Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції, у якому просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Старокостянтинівського відділення Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції від 22.10.2012 року форми "Р" № 001012300. Вказане рішення прийняте на підставі акту перевірки від 08.10.2012 року № 814/2201/36397241, яким було встановлене порушення в частині визначення позивачем розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Зазначає, що висновки податкового органу, зроблені під час проведення перевірки, є необґрунтованими, оскільки, на думку позивача, податковим органом протиправно збільшено суму грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб за травень та червень 2012 року за основним платежем в сумі 47 248 грн. 71 коп. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 11 812 грн. 18 коп. Вважає, що висновки податкового органу не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, оскільки земельні ділянки, що перебували в оренді ТОВ "Старокостянтинівцукор" були вилученні відповідно до рішення Старокостянтинівської міської ради та акту прийому-передачі вказаних земельних ділянок, і повернуті орендодавцю 18.05.2012 року. Тому, у вказаний період вилученими земельними ділянками підприємство фактично не користувалось, а отже, не було підстав сплачувати орендну плату у повному обсязі. У уточненій декларації, поданій до податкового органу 31.07.2012 року, підприємство зменшило розміри орендної плати відповідно до зменшеної площі земельних ділянок, які фактично перебували у його оренді, тому позивач просить позов задовольнити та скасувати оскаржуване рішення відповідача.

Представником відповідача подане письмове заперечення проти позову, де зазначається, що на підставі проведеної відповідачем перевірки встановлене заниження ТОВ "Старокостянтинівцукор" податкового зобов'язання з плати за землю (орендної плати) за травень, червень 2012 року на суму 47 248 грн. 71 коп. та застосовані штрафні санкції в сумі 11 812 грн. 18 коп.

На думку податкового органу, позивач зобов'язаний був сплачувати орендну плату за земельні ділянки, які були надані підприємству на підставі договорів оренди, укладених з Старокостянтинівською міською радою, у повному обсязі до дати державної реєстрації припинення (розірвання) цих договорів оренди.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі. Надав витяг з єдиної бази податкових знань, в якому висловлюється правова позиція стосовно обов'язку нарахування та сплати орендної плати лише за час фактичного користування земельними ділянками.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, оскільки на його думку, позивач зобов'язаний був сплачувати орендну плату відповідно до договорів оренди в повному обсязі до моменту державної реєстрації розірвання договорів оренди. Окрім цього зазначив, що позивач подав уточнену податкову декларацію з плати за земельні ділянки державної та комунальної власності лише 31.07.2012 року, тобто через 10 днів після реєстрації розірвання останнього договору оренди у Держкомземі в м. Старокостянтинові. Просить у позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" (код ЄДРПОУ - 36397241) є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, перебуває на податковому обліку у Красилівській міжрайонній податковій інспекції (Старокостянтинівське відділення) Хмельницької області Державної податкової служби.

З 28 серпня по 01 жовтня 2012 року відповідачем проведена планова виїзна перевірка ТОВ "Старокостянтинівцукор" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2011 р. по 30.06.2012 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 р. по 30.06.2012 р.

Під час перевірки встановлене порушення платником п. 286.1 статті 286 та п. 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, що виявилось у заниженні податкового зобов'язання з плати за землю (орендної плати) за травень, червень 2012 року, про що складений акт № 814/2201/36397241 від 08 жовтня 2012 року (далі - Акт).

На підставі висновків перевірки прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0001012300 від 22.10.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб за основним платежем в сумі 47 248 грн. 71 коп. та 11 812 грн. 18 коп. - за штрафними санкціями (п.п. 54.3.2 пункту 54.3. статті 54 ПК України)

Не погоджуючись з ним, позивач звернувся із відповідними скаргами до Державної податкової служби у Хмельницькій області та Державної податкової служби України, за результатами розгляду яких оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишене без змін, а скарги - без задоволення.

Судом встановлено, що позивачем з Старокостянтинівською міською радою були укладені договори оренди, зареєстровані 04.03.2010 року Старокостянтинівським райвідділом регіональної філії ДП "Центр ДЗК" - стосовно земельної ділянки площею 19 354 кв. м., що знаходиться за адресою м. Старокостянтинів, вул. Хмельницького, 24 (термін дії договору оренди до 01.09.2012 року) та стосовно земельної ділянки площею 468 514 кв. м., що знаходиться за адресою м. Старокостянтинів, пров. Мануїльського, 10 (термін дії договору оренди до 01.11.2012 року).

Відповідно до п. 7 рішення Старокостянтинівської міської ради від 18 травня 2012 року № 15 міська рада припинила право користування та вилучила у ТОВ "Старокостянтинівцукор" земельну ділянку розташовану по вул. Хмельницького, 24 площею 19 354 м. кв. за погодженням землекористувача; залишила вилучену земельну ділянку площею 9 033 м. кв. за цією адресою у віданні міської ради, а позивачу надала у користування на умовах оренди дві земельні ділянки загальною площею 10 321 м. кв., у тому числі земельну ділянку площею 9 777 м. кв., розташовану по вул. Хмельницького, 24 та земельну ділянку площею 544 м. кв., присвоївши їй адресу - вул. Хмельницького,22.

Згідно з наданою Управлінням Держкомзему в м. Старокостянтинові відповіддю за № 332 від 02.10.2012 року, розірвання договору оренди № 04410767000127, зареєстрованого 04.03.2010 року, земельної ділянки за адресою м. Старокостянтинів вул. Хмельницького, 24, було зареєстроване управлінням Держкомзему в м. Старокостянтинові 19.06.2012 р. за № 68108004000144.

Відповідно до п. 8 рішення Старокостянтинівської міської ради від 18 травня 2012 року № 15 міська рада припинила право користування та вилучила у ТОВ "Старокостянтинівцукор" частину земельної ділянки, розташованої по пров. Мануїльського, 10 площею 468 514 м. кв. за погодженням землекористувача; залишила вилучену земельну ділянку площею 190 450 м. кв. за цією адресою у віданні міської ради, а позивачу надала у користування на умовах оренди земельну ділянку площею 278 064 м. кв., розташовану по пров. Мануїльського, 10.

Згідно з наданою Управлінням Держкомзему в м. Старокостянтинові відповіддю за № 332 від 02.10.2012 року розірвання договору оренди № 04410767000126, зареєстрованого 04.03.2010 року, земельної ділянки за адресою м. Старокостянтинів пров. Мануїльського, 10 було зареєстроване управлінням Держкомзему в м. Старокостянтинові 21.07.2012 року за № 68108004000157.

Судом на адресу Управління Держкомзему в м. Старокостянтинові Хмельницької області було надіслано запит № 3348/13 від 31.01.2013 року про надання інформації стосовно звернення до Управління Держкомзему в м. Старокостянтинові Старокостянтинівської міської ради та ТОВ "Старокостянтинівцукор" з приводу повернення частини земельних ділянок у відання орендодавця. На запит було отримано відповідь № 17 від 05.02.2013 року, де підтверджена інформація, надана попередньо на запит податкового органу.

Також було направлено аналогічний запит до Старокостянтинівського відділення Красилівської МДПІ, яке повідомило про те, що від позивача не надходили заяви стосовно повернення частини земельних ділянок у відання орендодавця. Разом з тим, 31.07.2012 року ТОВ "Старокостянтинівцукор" направив на адресу податкового органу в електронному вигляді уточнюючу декларацію № 9045004750 від 31.07.2012 року з інформацією про наявні земельні ділянки, де скоригував свої податкові зобов'язання з орендної плати. Зокрема, позивачем задекларовано до зменшення податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки у травні 2012 року - на 15 057 грн. 92 коп. та у червні 2012 року - на 33 342 грн. 64 коп.

Розглядаючи питання про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд виходить з наступного.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 стаття 14 Податкового кодексу України).

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно з п. 288.2 статті 288 Податкового кодексу України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Стаття 286 Податкового кодексу встановлює, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Статтею 20 Закону України «Про оренду землі», у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін (стаття 31 Закону України «Про оренду землі»).

Статтею 17 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Стаття 654 Цивільного кодексу України встановлює, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір що змінюється або розривається, якщо інше не встановлене договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Як випливає зі змісту договорів оренди земельних ділянок, які були достроково розірвані, у них відсутні положення, які встановлюють особливий порядок реєстрації факту припинення орендних відносин за цими договорами, тому розірвання цих договорів повинне вчинятись у тій самій формі, що і укладання, тобто з обов'язковою державною реєстрацією їх компетентним органом державної влади. Те, що розірвання договорів було зареєстроване управлінням Держкомзему в м. Старокостянтинові Хмельницької області підтверджене матеріалами справи і не викликає сумнівів.

Разом з тим, суд критично оцінює посилання позивача на п. 287.1 статті 287 Податкового кодексу України, оскільки у даному випадку позивачем надане невірне трактування моменту припинення права користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 287.1. статті 287 Податкового кодексу України у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Оскільки припинення права користування земельною ділянкою пов'язується з моментом державної реєстрації розірвання договору оренди земельної ділянки, вважається, що підприємство припинило користуватись орендованою земельною ділянкою ( у повному обсязі, який передбачений умовами договору оренди) з дати державної реєстрації розірвання договору оренди управлінням Держкомзему в м. Старокостянтинові.

Суд вважає, що акт прийому - передачі від 18 травня 2012 року, підписаний позивачем та Старокостянтинівською міською радою, не може розглядатись як належний доказ часткового припинення орендних відносин ( відносно частини площі орендованих земель), оскільки з його змісту випливає, що ТОВ "Старокостянтинівцукор" передає, а міська рада приймає лише частину вищевказаних земельних ділянок, тоді як згодом було зареєстроване розірвання договорів оренди стосовно усієї площі орендованих земель.

Таким чином, акт прийому - передачі не доводить той факт, що підприємство фактично не користувалось земельними ділянками, які були у нього вилучені і спростовує доводи позивача в цій частині.

Суд не може взяти до уваги надану позивачем роздруківку з Єдиної бази податкових знань, у якій зазначається, що орендна плата повинна вноситись за час фактичного користування земельною ділянкою. Оскільки в судовому засіданні не доведено, що позивач після підписання акту прийому-передачі земельних ділянок припинив фактичне користування їх частиною, суд не вважає, що наданий витяг з бази податкових знань може підтвердити обставини, на які посилається позивач.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд погоджується з висновками відповідача і не знаходить підстав для визнання його дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, тому у позові слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" до Старокостянтинівського відділення Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 22.10.2012 року № 0001012300 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 лютого 2013 року

Суддя/підпис/І. С. Козачок І. С. Козачок