Постанова № 29439681, 13.02.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2013
Номер справи
5340/12/2170
Номер документу
29439681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2013 р. 10 год.20 хв.Справа № 2а-5340/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Склонній Ю.В.,

за участю:

представника позивача - Савельєвої О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Каховська керуюча компанія"

до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Комунальне підприємство "Каховська керуюча компанія" (далі - позивач, КП) звернулось до суду із адміністративним позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ОДПІ) про скасування акту перевірки та податкового повідомлення - рішення від 05.10.2012р. № 0003551500, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 1655,97 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги уточнив, просив скасувати податкове повідомлення-рішення. В обгрунтування вимог суду пояснив, що під час проведення перевірки та прийняття ППР податковим органом допущено ряд порушень. Зокрема про проведення перевірки позивача не повідомили, акт перевірки був надісланий разом із податковим повідомленням-рішенням. Сам акт перевірки, що став підставою для застосування штрафу містить ряд невідповідностей. Так у акті перевірки від 05.10.2012р. зазначено, що перевірка проводилась з 30.10.2012р. по 31.10.2012р., тобто акт складений раніше, ніж була проведена перевірка. Також акт «Про результати перевірки КП "Каховська керуюча компанія"» містить висновок про порушення п. 203.2 ст. 203 ПК України ДП «ДГ «Асканійське» АДСДЦ 133 НААН», яке не має жодного відношення до позивача. За таких обставин позивач вважає, що ППР прийняте податковим органом безпідставно та підлягає скасуванню.

Представник відповідача у судові засідання 25 січня та 13 лютого 2013р. не прибув, причини неявки не повідомив, письмових заперечень на позов не надав.

Про судове засідання 25 січня 2013р. відповідач був повідомлений відповідно до ухвали суду про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, яка разом із позовом отримана представником відповідача 04.01.2013р., що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням.

25.01.2013р. відповідач надав суду заяву про перенесення розгляду справи без повідомлення причин.

Суд відклав розгляд справи на 13.02.2013р. Про час і місце судового засідання суд повідомив відповідача повісткою, надісланою 25.01.2013р. електронною поштою.

Відповідно до довідки, складеної секретарем судового засідання Склонною Ю.В. станом на 30.01.2013р. відповідач не підтвердив отримання повістки суду.

Частиною першою ст. 38 КАС України встановлено, що суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу), які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду і приєднується секретарем судового засідання до справи. Таке підтвердження є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду. Якщо протягом двох робочих днів з дня направлення тексту повістки підтвердження від суб'єкта владних повноважень не надійшло, секретар судового засідання складає про це довідку, що приєднується до справи і є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду.

Таким чином суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, проте до суду не прибув.

Заслухавши думку представника позивача, суд ухвалив розглядати справу у відсутності відповідача на підставі наявних доказів, що не суперечить ч. 4 ст. 128 КАС України.

Суд відмічає, що розгляд справи 13.02.2013р. був призначений на 10:00 год.

О 10:25 год. суд проголосив вступну та резолютивну частину постанови.

Проте, після закінчення судового засідання, до відділу документального забезпечення та діловодства суду Каховською ОДПІ о 10:44 год. надіслана факсом заява про перенесення розгляду справи. Дана заява не була відома суду, оскільки надійшла після закінчення розгляду справи.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Комунальне підприємство "Каховська керуюча компанія" зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Каховської міської ради 11.11.2012 року, код ЄДРПОУ 37871349, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

КП "Каховська керуюча компанія" є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Каховській ОДПІ, є платником податку на додану вартість, про що Каховською ОДПІ видане свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 200028283 від 14.02.2012 року, індивідуальний податковий номер: 378713421158.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.10.2012р. відповідачем проведено перевірку позивача, про що складений акт № 763/10/15-306/37871349 «Про результати перевірки КП "Каховська керуюча компанія" з питань своєчасності сплати податку на додану вартість на спеціальний рахунок за період з 30.07.2012р. по 31.07.2012р.».

В акті перевірки не зазначено який вид перевірки податковим органом проведений, зазначено лише, що перевірка проведена згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України.

Відповідно до п. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. 75.1.1. ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення. У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) перевірки посадовими особами органу державної податкової служби складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки не звільняє такого платника податків від обов'язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами перевірки грошові зобов'язання. Заперечення по акту перевірки розглядаються у порядку і строки, передбачені пунктом 86.7 цієї статті. Податкове повідомлення-рішення приймається у порядку і строки, передбачені пунктом 86.8 цієї статті.

У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до органу державної податкової служби за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.

У разі якщо платник податку виявив бажання взяти участь у розгляді його заперечень до акта перевірки, орган державної податкової служби зобов'язаний повідомити такого платника податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень, але не пізніше ніж за два робочих дні до дня їх розгляду.

Участь керівника відповідного органу державної податкової служби (або уповноваженого ним представника) у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов'язковою. Такі заперечення є невід'ємною частиною акта (довідки) перевірки.

Рішення про визначення грошових зобов'язань приймається керівником органу державної податкової служби (або його заступником) з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності). Платник податків або його законний представник може бути присутнім під час прийняття такого рішення.

Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Судом встановлено, що акт перевірки та податкове повідомлення-рішення складені податковим органом в один день - 05 жовтня 2012 року. Акт перевірки надісланий платнику разом із ППР, що є порушенням вищенаведених норм ПК України.

Судом також досліджено акт перевірки позивача, із якого вбачається, що він складений 05.10.2012р., проте у акті зазначено, що перевірка позивача проводилась з 30.10.2012р. по 31.10.2012р., що не відповідає дійсності.

Щодо виявленого порушення, суд відмічає наступне.

В акті перевірки зазначено: «В порушення п. 203.2 ст. 203 ПК України ДП «ДГ «Асканійське» АДСДС ІЗЗ НААН» не сплатив своєчасно податок на додану вартість у сумі 10559,74 грн., сплачено із затримкою до 30 календарних днів».

Суд вважає, що акт перевірки, який став підставою для прийняття ППР повинен містити опис порушення, допущенного платником.

Так, відповідно до п. 4 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації в Україні 22.12.2010 року за №984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 12.01.2011 за №34/18772 (далі - Порядок №984) Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Пункт 5 Порядку №984 встановлює, що за результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Пункт 6 Порядку №984 факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

З акту перевірки вбачається, що він не містить опису порушення, допущенного КП "Каховська керуюча компанія", відповідно немає підстав для визначення зобов'язання та складення податкового повідомлення-рішення.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Каховська ОДПІ як суб'єкт владних повноважень не довела правомірність оскарженого рішення, а суд, досліджуючи матеріали справи, встановив його протиправність.

Враховуючи викладене, суд задовольняє вимоги позивача у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -

постановив:

Задовольнити повністю позовні вимоги Комунального підприємства "Каховська керуюча компанія" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення.

Скасувати податкове повідомлення - рішення від 05.10.2012р. № 0003551500.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 лютого 2013 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 8.2.1