Головуючий у 1 інстанції - Коршиков С.К.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2013 року справа №2а/1270/8224/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Попова В.В.,
суддів Лях О.П., Нікуліна О.А.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 р. у справі № 2а/1270/8224/2012 за позовом Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби до "Управління житлового будівництва" Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом з плати за землю в сумі 2072,34грн, з рахунків у банках, обслуговуючи платника податків,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 р. у справі № 2а/1270/8224/2012 адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Лисичанську Луганської області Державної податкової служби до «Управління житлового будівництва» Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна спеціалізована фінансова установа «Державної фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом з плати за землю в сумі 2072,34 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, задоволено повністю.
Стягнуто з «Управління житлового будівництва» Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (код ЄДРПОУ 33942838, місцезнаходження: 03037, м.Київ, вул.Максима Кривоноса, буд.2А корпус 1) кошти на суму податкового боргу перед бюджетом з плати за землю в сумі 2072 грн. 34 коп. (дві тисячі сімдесят дві гривні 34 копійки) з усіх наявних розрахункових рахунків, відкритих у банках, обслуговуючих суб'єкта підприємницької діяльності - юридичну особу «Управління житлового будівництва» Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач - "Управління житлового будівництва" Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи встановлених судом першої інстанції.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що «Управління житлового будівництва» Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (код ЄДРПОУ 33942838) внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та є структурним підрозділом, підпорядкованим і підзвітним Державній спеціалізованій фінансовій установі «Державної фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» згідно Положення Про ««Управління житлового будівництва» Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (а.с.22-33). Юридична адреса підприємства відповідача: 03037, м.Київ, вул.М.Кривонса,2-А.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідачу належить земельна ділянка площею 5514 кв.м., яка розташована за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Московська, буд.171, яка віднесена до категорії земель житлової та суспільної настройки, для будівництва 10-ти поверхового житлового будинку (а.с.12).
Згідно п.286.1 ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI Державна податкова інспекція у м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби є органом державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, до якого відповідач подає податкову звітність.
На виконання п.54.1 ст.54 та ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI відповідач, зокрема, 31.01.2012 подав податкову декларацію з плати землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік від 26.01.2012 №3481/3 (а.с.9-12).
В порушення вимог п.57.1 ст.57 та п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI відповідач самостійно суму податкових зобов'язань орендної плати за землю з юридичних осіб, визначену платником податків у поданій позивачу податковій декларації з плати землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік №3481/3 від 31.01.2012, за червень-вересень місяці 2012 року не сплатив, внаслідок чого за ним станом на 16.10.2012 утворився податковий борг перед бюджетом у сумі 2072,34 грн., у тому числі: основне зобов'язання - 2021,80 грн., штрафні санкції - 50,54 грн., що підтверджується довідкою розрахунків з бюджетом станом на 15.10.2012 (а.с.8).
Даних про добровільну сплату відповідачем суми податкового боргу у суду на час розгляду справи немає.
Пунктом 59.1. ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Так, через несплату сум узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, Державною податковою інспекцією у м.Лисичанську Луганської області ДПС рекомендованим листом з повідомленням підприємству відповідача виставлено податкову вимогу форми «Ю» №24 від 11.07.2012 на суму 555,99 грн. (а.с.7).
Даних про оскарження відповідачем зазначеної податкової вимоги або про її відкликання податковим органом судом не встановлено, а тому, вона вважається узгодженою та чинною на час розгляду справи.
На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо добровільного погашення відповідачем суми податкового боргу.
Посилання відповідача у письмових запереченнях проти позову на відсутність в позивача права на звернення до суду з позовами, зокрема, про стягнення податкової заборгованості, та неможливість розгляду справи в порядку адміністративного судочинства України, суд до уваги не приймає з огляду на наступне.
Справи за участю органів державної податкової служби є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.
Пунктом 5 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.19-1 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби, зокрема, виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом; здійснюють контроль за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та зборів), а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів; забезпечують ведення обліку податків та зборів, контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, та складання звітності щодо стану розрахунків платників з бюджетом; здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (який набув чинності з 01.01.2011) органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
З урахуванням викладеного, доводи відповідача з наведеного приводу колегією суддів спростовуються.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).
Колегія суддів підкреслює, що оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг перед бюджетом з плати за землю за червень-вересень місяці 2012 року в сумі 2072,34 грн. не сплатив, повідомлений про його наявність, тому суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що позивачем при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення з «Управління житлового будівництва» Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» коштів на суму податкового боргу з усіх наявних рахунків у банках платника податків, дотримані вимоги пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, а тому підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, та вірно підлягають задоволенню.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 р. у справі № 2а/1270/8224/2012 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2012 р. у справі № 2а/1270/8224/2012 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : В.В. Попов
О.П.Лях
О.А.Нікулін