Постанова № 29426926, 06.02.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2013
Номер справи
0870/11764/12
Номер документу
29426926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2013 року о/об 12 год. 17 хв.

Справа № 0870/11764/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби в особі Василівського відділення

до 1.Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області, 2.Комунального підприємства «Скіф» Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області

про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби в особі Василівського відділення (надалі – позивач або Токмацька ОДПІ Запорізької області) звернулась з адміністративним позовом до Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області (надалі – Відповідач-1 або Балківська сільрада), Комунального підприємства «Скіф» Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області (надалі – Відповідач-2 або КП «Скіф») про стягнення з розрахункових рахунків Відповідача-1 коштів у розмірі 12001 грн. 60 коп. в рахунок погашення податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати КП «Скіф».

Позивач в адміністративному позові зазначив, що КП «Скіф» станом на 26.11.2012 має борг перед бюджетом по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на загальну суму 12001 грн. 60 коп., який виник у зв’язку з несплатою податкових зобов’язань. Крім того, КП «Скіф» нарахована пеня 1420 грн. 50 коп. Відповідно до вимог пп.96.1.1 п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України позивачем Відповідачу-1 направлялось подання, яке залишено без відповіді.

Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Відповідач-1 у судове засідання не прибув. Подав до суду письмові пояснення за підписом сільського голови, яким визнаються позовні вимоги у повному обсязі. Просить розглянути справу без участі представника Відповідача-1.

Відповідач-2 у судове засідання не прибув, причини суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв, клопотань до суду не подавав.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

Відповідач-2 зареєстрований за адресою: 71635, Запорізька область, Василевський район, с.Балки, вул.Каховська, буд.26. Відповідач має ідентифікаційний номер 34517236.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців засновником Відповідача-2 є Балківська сільська рада Василівського району Запорізької області.

У п.1.3, 1.4 Статуту Комунального підприємства «Скіф» Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області зазначено, що єдиним власником підприємства є територіальна громада села Балки Василівського району Запорізької області, підприємство належить до сфери управління органу місцевого самоврядування.

Відповідно до абз.2 п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Як зазначено у пп.168.1.1-168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Згідно з п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку; в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку; г) подавати органу державної податкової служби інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

У період з 17.07.2012 по 23.07.2012 Токмацькою ОДПІ Запорізької області проведено позапланову виїзну перевірку КП «Скіф» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за результатами якої 30.07.2012 складено акт №16/23/34517236.

Перевіркою встановлено порушення КП «Скіф»: 1) п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України у вигляді неперахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 8056 грн. 88 коп.; 2) пп.«б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України у вигляді порушення терміну подання довідок Ф №1-ДФ за 3-4 квартали 2010 року, 1 квартал 2011 року.

За вказане порушення Токмацькою ОДПІ Запорізької області 09.08.2012 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000034702, яким відповідачу визначено податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника у вигляді заробітної плати у сумі 10581 грн. 10 коп. Вказане податкове повідомлення-рішення 09.08.2012 вручено уповноваженій особі КП «Скіф».

Як зазначено у п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідачами-1,2 не надано до суду відомостей про оскарження податкового повідомлення-рішення №0000034702 від 09.08.2012.

Відповідно до ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Як зазначено у п.3.6 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої 18.07.2005 наказом Державна податкова адміністрація України №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано облікову картку КП «Скіф» (зворотній бік, скорочена форма) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника у вигляді заробітної плати, згідно якої за Відповідачем-2 обліковується борг (з урахуванням 1420 грн. 50 коп. пені) у сумі 12001 грн. 60 коп. Даних про розстрочення (відстрочення) податкового зобов’язання, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить. Відповідачами-1,2 не надало до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу. Отже, позивачем доведено суму заборгованості КП «Скіф» з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника у вигляді заробітної плати у сумі 12001 грн. 60 коп.

Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом досліджено корінець податкової вимоги №47 від 04.09.2012, якою КП «Скіф» запропоновано добровільно сплатити податковий борг у сумі 12001 грн. 60 коп.

Враховуючи вище викладене, судом з’ясовано, що КП «Скіф» на час судового засідання має заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника у вигляді заробітної плати у сумі 12001 грн. 60 коп., яка у добровільному порядку – не сплачена.

Відповідно до приписів пп.96.1.1-96.1.4 п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Судом досліджено: Рішення №34 про опис майна КП «Скіф» у податкову заставу; Акт опису майна №34 від 07.09.2012; інформацію начальника ВРЕР з обслуговування Василівського та Михайлівського районів УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області про відсутність у КП «Скіф» транспортних засобів; інформацію начальника РКП «Василівське БТІ» про відсутність реєстрації за КП «Скіф» права власності на об’єкти нерухомого майна.

Як зазначено у п.96.3 ст.96 Податкового кодексу України, відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Позивачем надано до суду: Подання Голові Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області (вих.№2824/19-10 від 26.09.2012) з пропозицією прийняття рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на сплату податкового боргу КП «Скіф»; Претензію Голові Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області та Голові ліквідаційної комісії КП «Скіф» щодо погашення податкового боргу.

Судом досліджено Рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області №8 від 18.10.2012, яким вирішено відмовити в задоволенні подання Василівського відділення Токмацької ОДПІ від 26.09.2012 про виділення коштів з місцевого бюджету на сплату податкового боргу КП «Скіф» Балківської сільської ради.

Податковий борг КП «Скіф» з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника у вигляді заробітної плати у сумі 12001 грн. 60 коп. підлягає стягненню у порядок і спосіб, встановлений п.96.3 ст.96 Податкового кодексу України – шляхом звернення стягнення на кошти Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області, в управлінні якої перебуває КП «Скіф» та його майно.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позов, поданий Токмацькою ОДПІ Запорізької області не містить нормативного та документального обґрунтування позовних вимог до КП «Скіф», як до Відповідача-2.

Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

За матеріалами справи Балківська сільська рада виступає не як платник податку, а як орган місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває КП «Скіф», тому застосування приписів п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, у даному випадку, є неправомірним.

Позивачем обрано форму звернення до суду, передбачену п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, при наявності спеціальної норми, передбаченої ст.96 Податкового кодексу України.

У зв’язку з викладеним, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Як зазначено у п.1 ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Згідно з ч.2 ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вважає, що права та інтереси позивача будуть дотримані якщо стягнення податкового боргу буде здійснено відповідно вимог ст.96 Податкового кодексу України.

Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, ст.96 Податкового кодексу України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Звернути стягнення на кошти Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області (71635, Запорізька область, Василевський район, село Балки, вул.Каховська, буд.26, ідентифікаційний код 04351819) у розмірі податкового боргу Комунального підприємства «Скіф» Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника у вигляді заробітної плати у сумі 12001 (дванадцять тисяч одна) грн. 60 коп.

Кошти, на які звернуто стягнення, спрямувати на р/р 332198000790048 у ГУДКСУ у Запорізькій області, одержувач місцевий бюджет Балківської сільської ради, код платежу 21081100, код ЄДРПОУ 38025519, МФО 813015.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 06.02.2013.

Суддя О.О. Прасов