Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 лютого 2013 р. № 2-а- 14401/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С.,
за участю представників сторін:
позивача - Козлової О.М., Падалки Т.В.,
відповідача - Піскун Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державного підприємства "Харківський завод спеціальних машин" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень, просить суд: визнати дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо невиконання вимог абз. 4 під. 10 п. 22 ЗУ №5414-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування підприємств оборонно - промислового комплексу" від 02.10.2012 року; зобов'язати ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби списати податковий борг ДП "Харківський завод спеціальних машин" у розмірі 272731,90 грн.. шляхом винесення додаткового рішення.
Представники позивача вимоги позову підтримали, просили суд ухвалити рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказав, що податковим органом було правомірно списано податковий борг на загальну суму 339628,53 грн..
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку:
Судовим розглядом встановлено, що 01.11.2012 року Позивачем було надано до податкового органу заяву про здійснення списання сум податкового боргу, а також суми пені та штрафних санкцій, нарахованих на суму боргу, що виник станом на 01.07.2012 року і не сплачений на 31.10.2012 року в десятиденний термін з дня подання заяви (а.с.16).
29.11.2012 року Відповідачем було прийнято рішення №40 про списання податкового боргу в розмірі 339628,53 грн., у тому числі: основний платіж - 269729,1 грн., штрафні санкції 49307,24 грн., пеня 20592,19 грн. по трьом податкам (платежам) (а.с. 8).
Не погодившись із зазначеним рішенням, Позивач в межах положень ст. 56 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI подав заперечення на рішення від 29.11.2012 року №40 про списання податкового боргу (а.с. 9-11).
Заперечення були отримані Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС 13.12.2012 року, згідно відтиску печатки Відповідача, однак до теперішнього часу жодної відповіді на адресу Позивача не надходило.
Перевіряючи правомірність прийняття відповідачем рішення про списання податкового боргу в розмірі 339628,53 грн, суд виходить з наступного:
Відповідно до Переліку "Про утворення Державного концерну "Укроборонпром", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010, № 1221 Державне підприємство "110 Харківський автомобільний ремонтний завод" (код 07904041), входить до складу Державного концерну "Укроборонпром"
З Наказу №64 від 20.02.2012 року вбачається, що Державне підприємство "110 Харківський автомобільний ремонтний завод" змінило найменування на Державне підприємство "Харківський завод спеціальних машин".
Відповідно до п. 22 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України підлягає списанню податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності цим Законом, платників податків - підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром" (далі - підприємства оборонно-промислового комплексу), перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку з порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".
Підлягає списанню податковий борг із сплати податку на додану вартість Державного агентства резерву України, який виник у зв'язку з переведенням заборгованості Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", підприємств паливно-енергетичного комплексу перед Державним агентством резерву України, що списується відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".
Суми, списані відповідно до положень цього пункту та Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку", не включаються до доходів та витрат учасників процедури списання.
Контролюючі органи в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, здійснюють списання зазначених сум протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків.
На списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховується пеня, штрафні санкції, що встановлені цим Кодексом.
Виходячи з положень вказаної норми, списанню підлягають всі податкові зобов'язання підприємств оборонно-промислового комплексу, які станом на 01 липня 2012 року набули статусу податкового боргу (у тому числі визначеного судовими рішеннями та реструктуризованого), та не сплачені станом на 31 жовтня 2012 року (день набрання чинності згаданим Законом).
Податковим боргом, у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Грошовим зобов'язанням, згідно пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 згаданого Кодексу є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 54.1, 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Крім того, пунктом 3.1 Порядку "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків", затверджений наказом Державної податкової адміністрації від 24.12.2010, № 1034 ( в редакції, чинній на момент подання заяви про списання податкового боргу), передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється: на підставі даних автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
З довідки виданої ДП "ХЗСМ" 31.10.2012 року за №17387/10/19024 вбачається, що у підприємства станом на 01.07.2012 року, згідно КОР підприємства, лічиться податковий борг на загальну суму по податкам 604722,23 грн. та пеня 25578,70 грн. (а.с.12-13)
З довідки ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області ДПС від 06.12.2012 року за №19917/10/19024, станом на 31.10.2012 року за ДП "ХЗСМ", згідно КОР підприємства, лічився податковий борг по податкам на загальну суму 584069,04 та пеня 38491,84 грн. (а.с.14-15)
З картки особового рахунку платника податків ДП "ХЗСМ" та наданих до суду платіжних доручень вбачається, що за період з 01.07.2012 року по 31.10.2012 року, підприємством сума заборгованості, що виникла до 01.07.2012 року не сплачувалась. Сплачувались тільки текущі платежі, а саме: платіжним дорученням №1075 від 30.07.2012 у розмірі 40 тис.грн.; платіжним дорученням №1315 від 27.08.2012 у розмірі 40 тис.грн.; платіжним дорученням №1551 від 27.09.2012 у розмірі 40 тис.грн.; платіжним дорученням №1780 від 22.10.2012 у розмірі 34 тис.грн. - призначення платежу : земельний податок за липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року.
Тобто, розмір боргу підприємства Позивача, що виник станом до 01.07.2012 року і не був погашений до 31.10.2012 року, складає 630 560,88 грн.
Однак, рішенням №40 від 29.11.2012 року про списання податкового боргу списано тільки 339 628,53 грн.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, контролюючі органи здійснюють списання зазначених сум протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків.
Позивач із заявою про списання податкового боргу звернувся 31.10.2012 року, тоді як рішення №40 про списання податкового боргу було прийнято тільки 29.11.2012 року, тобто з порушенням строку, передбаченого для списання безнадійного податкового боргу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд дійшов до висновку, що відповідач ні документально, ні нормативно не довів правомірність прийнятого ними спірного рішення
Таким чином, враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДП "ХЗСМ" про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не списання податкового боргу та зобов'язання провести списання цього боргу шляхом винесення додаткового рішення, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов державного підприємства "Харківський завод спеціальних машин" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби незаконними.
Зобов'язати ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби списати податковий борг ДП "Харківський завод спеціальних машин" у розмірі 272731.90 (двісті сімдесят дві тисячі сімсот тридцять одна гривня дев'яносто копійок) грн. шляхом винесення додаткового рішення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 19 лютого 2013 року.