Справа № 121/10756/12
№ 2/119/14/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2013 року
Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Бистрякової Д.С.,
при секретарі - Аніщенко О.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосія справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до Щебетівської селищної ради, м. Феодосії про визнання противоправним та скасування пунктів 1, 2 рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради від 12.09.2012 року № 892 „Про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_2.", -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Щебетівської селищної ради м. Феодосії АР Крим про визнання противоправним та скасування пунктів 1, 2 рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради від 12.09.2012 року № 892 „Про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_2.".
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 13.08.2010 року звернувся до Щебітівської селищної ради із заявою про надання земельної ділянки площею 40 кв.м. для будівництва та обслуговування гаражу. Відповідно до рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради м. Феодосії АР Крим від 31.08.2010 року № 2763 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам Україні» позивачу було надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки приблизною площею 0,0020 га, розташованої у АДРЕСА_1 для будівництва гаражу, с наступною наданням земельної ділянки у власність. Відповідно до пункту 2 зазначеного рішення строк підготовки проекту відводу земельної ділянки був визначений до 31.08.2011 року. З метою розробки проекту відводу земельної ділянки, позивач 07.09.2010 року отримав у ДП «Центр державного земельного кадастру» довідку № 691 про наявність земельних ділянок, 05.10.2010 року ТОВ «Союз-плюс» сплатив послуги з розробки проекту землеустрою, 20.03.2011 року з зазначеним товариством уклав договір № 3825-ГЗ про виготовлення проекту землеустрою. 29.03.2011 року позивач звертався до відповідача із заявою про внесення змін в рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради від 31.08.2010 року №2763 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам України» щодо зміни категорії земель із яких надається земельна ділянка. Рішенням 8 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради № 247 від 06.05.2011 року зазначену заяву було задоволено, та внесено відповідні зміни до рішення відповідача №2763. Проект землеустрою було погоджено з суміжними землекористувачами та головою Щебетівської селищної ради. 15.06.2011 року проект відводу земельної ділянки було виготовлено та передано до Відділу Держкомзему у м. Феодосії, АР Крим. 30.06.2011 року земельної ділянці було присвоєно кадастровий номер. Відділом Держкомзему у м. Феодосії, АР Крим у вересні 2011 року проект відводу земельної ділянки було повернуто у зв'язку з закінченням строку на його виготовлення. 03.10.2011 року позивач подав заяву до відповідача з проханням продовжити строк підготовки проекту по відводу земельної ділянки, але на підставі рішенням 16 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради № 516 від 25.11.2011 року йому було відмовлено у продовженні строку дії рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради №2763 від 31.08.2010 року у зв'язку з закінченням строку дії зазначеного рішення. В подальшому пунктом 1 рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 12.09.2012 року № 892 було вирішено відмовити позивачу у продовжені строку дії 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради №2763 від 31.08.2010 року у зв'язку з його скасуванням за поданням прокуратури м. Феодосії. Також пунктом 2 зазначеного рішення визнано такими, яки втратили силу рішення 16 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради від 25.11.2011 року №516, рішення 8 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 06.05.2011 року №247. Позивач вважає, що строк дії рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради №2763 від 31.08.2010 року не скінчився, оскільки ним було встановлено лише строк в який він був повинен надати відповідачу проект по відводу земельної ділянки. З огляду на зазначене, позивач не звертався до відповідача із заявою про продовження строку дії зазначеного рішення, а лише із заявою про продовження строку підготовки проекту по відводу земельної ділянки. Спірне рішення відповідача за №892 від 12.09.2012 року прийнято раніше ніж рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії №893 від 12.09.2012 року про скасування рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 31.08.2010 року №2763 за поданням прокурора. Відповідач не мав право скасовувати рішення №2763 від 31.08.2010 року, оскільки на час його скасування воно було вже виконано.
В судовому засіданні представники позивача, який діє на підставі належним чином оформленої довіреності, позовні вимоги повністю підтримав, та надав пояснення відповідні змісту позовної заяви. Крім того пояснив, що позивач звертався до відповідача із заявою про продовження строку виготовлення проекту по відводу земельної ділянки до 31.08.2011 року. Позов по справі адміністративної юрисдикції № 121/5562/12, 2а/121/455/12 залишено позивачем без розгляду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило, тому суд вважає можливим ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає установленими такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_2 13.08.2010 року звернувся до Щебетівської селищної ради із заявою про надання земельної ділянки площею 40 кв.м. для будівництва та обслуговування гаражу. Відповідно до рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради м. Феодосії АР Крим від 31.08.2010 року № 2763 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам Україні» позивачу було надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки приблизною площею 0,0020 га, розташованої у АДРЕСА_1 для будівництва гаражу, с наступною наданням земельної ділянки у власність (а.с. 5). Відповідно до пункту 2 зазначеного рішення строк підготовки проекту відводу земельної ділянки був визначений до 31.08.2011 року. Позивач 07.09.2010 року отримав у ДП «Центр державного земельного кадастру» довідку № 691 про наявність земельних ділянок (а.с. 6), 05.10.2010 року ТОВ «Союз-плюс» сплатив послуги з розробки проекту землеустрою (а.с. 7), 20.03.2011 року з зазначеним товариством уклав договір № 3825-ГЗ про виготовлення проекту землеустрою (а.с. 8). 29.03.2011 року позивач звертався до відповідача із заявою про внесення змін в рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради від 31.08.2010 року №2763 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам України» щодо зміни категорії земель із яких надається земельна ділянка (а.с. 9). Рішенням 8 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради № 247 від 06.05.2011 року зазначену заяву було задоволено, та внесено відповідні зміни до рішення відповідача №2763 від 31.07.2010 року (а.с. 10). 03.10.2011 року позивач подав заяву до відповідача з проханням продовжити строк підготовки проекту по відводу земельної ділянки (а.с. 12). На підставі рішення 16 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради № 516 від 25.11.2011 року йому було відмовлено у продовженні строку дії рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради №2763 від 31.08.2010 року у зв'язку з закінченням строку дії зазначеного рішення (а.с. 13). Пунктом 1 рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 12.09.2012 року № 892 було вирішено відмовити позивачу у продовжені строку дії 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради №2763 від 31.08.2010 року «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам України» у зв'язку з його скасуванням за поданням прокуратури м. Феодосії (а.с. 14). Також пунктом 2 зазначеного рішення визнано такими, яки втратили силу рішення 16 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради від 25.11.2011 року №516, рішення 8 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 06.05.2011 року №247.
Згідно статті 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить повноваження щодо розпорядження землями територіальних громад, організація землеустрою, вирішення земельних спорів.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України право розпорядження землями комунальної власності належить сільським, селищним і міським радам.
Відповідно до п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно із ст. 125 Земельного Кодексу України право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або землекористувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування цією земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки відбувається в порядку, визначеному статтею 128 ЗК України. Згідно із змістом зазначеної статті, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація розглядає заяву, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органам по земельним ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Відповідна рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до рішення конституційного Суду у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст.19, ст. 144 Конституції, ст..25, ч.14 ст.46, ч.ч.1, 10 ст. 59 закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 59 закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування. В законі встановлено, що ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією та законами України до їх відання, і що рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради. У законі передбачено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, які належать до компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою, і що раді належить право скасовувати акти виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішення відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. В інших положеннях закону також визначено право ради скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни. У законі „Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено право органів місцевого самоврядування привести у відповідність із законодавством прийняті ними рішення з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель (п."б" ст.6), тобто змінити власні акти. Системний аналіз наведених положень Конституції і законів дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території.
В рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп-2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначено про те, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Судом встановлено, що пунктом 2 рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради м. Феодосії АР Крим від 31.08.2010 року № 2763 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам Україні», яким позивачу було надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки приблизною площею 0,0020 га, розташованої у АДРЕСА_1 для будівництва гаражу, с наступною наданням земельної ділянки у власність, строк підготовки проекту відводу земельної ділянки був визначений до 31.08.2011 року. Позивач звернувся із заявою про продовження строку підготовки проекту по відводу земельної ділянки 03.10.2011 року тобто після закінчення встановлено строку, у зв'язку з чим, на підставі рішення 16 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради № 516 від 25.11.2011 року, йому було відмовлено у продовженні строку дії рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради №2763 від 31.08.2010 року.
Враховуюче наведене, те, що рішення про надання земельної ділянки у власність позивачу не приймалося, позивач не отримав документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування цією земельною ділянкою, суд вважає, що рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії №2763 від 31.08.2010 року, яким позивачу надано дозвіл на підготовку проекту по відводу земельної ділянки в строк до 31.08.2011 року, та рішення 8 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії №247 від 06.05.2011 року, яким внесено зміни до рішення №2763 від 31.08.2010 року, не можна вважати такими, що вичерпали свою дію, а тому скасовуючи зазначені рішення відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.
Відповідно до матеріалів справи, рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 12.09.2012 року № 893 „Про розгляд подання прокуратури", яким скасовано рішення 53 сесії 5 скликання Щебетівської селищної ради, м. Феодосії від 31.08.2010 року № 2763 „Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам України", до теперішнього часу не визнано незаконним та не скасовано, а тому посилання позивача на те, що воно таким є, оскільки прийнято після спірного рішення відповідача, суд не приймає до уваги.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про те, що доводи позивача є безпідставними, не заснованими на законі, а тому не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні 13.02.2013 року проголошену вступну та резолютивну частині, повний текст постанови виготовлений 18.02.2013 року.
Керуючись ст. ст. 7, 11, 17, 87, 94, 98, 104, 159-163 КАС України, Земельним Кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування», Законом України «Про об'єднання громадян», суд
постановив:
У задоволені позову ОСОБА_2 до Щебетівської селищної ради, м. Феодосії про визнання противоправними та скасування пунктів 1, 2 рішення 30 сесії 6 скликання Щебетівської селищної ради від 12.09.2012 року № 892 „Про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_2.", відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Феодосійський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі поданя апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ Бистрякова Д.С.
З оригіналом згідно:
Суддя:
Секретар: