10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 лютого 2013 року Справа № 2а/1270/10356/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ушакова Т.С.,
при секретарі судового засідання Разіній Н.В.,
за участю:
представника позивача: не з'явився,
представника відповідача: Жданової А.В. (довіреність від 03.01.2013 № 1),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Антрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення №1096 від 18.09.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -
ВСТАНОВИВ:
26 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Антрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення №1096 від 18.09.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено з порушенням норм діючого законодавства та є необґрунтованим, оскільки, на думку позивача, застосовані штрафні санкції за порушення норм пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за своєю правовою природою є адміністративно-господарськими санкціями. Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення, крім випадків, встановлених законом. Відповідачем порушено вимоги вказаної статті.
Крім того, позивач зауважив, в порушення норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідачем безпідставно були зараховані страхові внески на минулий період, які були нараховані підприємством за відповідний базовий період.
Представник позивача в судове засіданні не з'явився, до початку судового засідання надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення на позов, заперечував проти задоволення адміністративного позову. У письмових запереченнях на позов відповідач зазначив, що відповідно до статей 4, 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску у встановлені строки та в повному обсязі. Частиною 8 статті 9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Інших строків сплати Законом не передбачено. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органом Пенсійного фонду накладається штраф на платника у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення (частина 6 статті 25 Закону).
Таким чином, суми коштів, які надходять від платника на рахунок органу Пенсійного фонду, спрямовуються на погашення боргу у порядку календарної черговості, його виникнення, незалежно від визначення платником цільового призначення цих коштів.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої непі не застосовується (частина 16 статті 25 Закону).
За червень 2012 року ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» нараховано єдиний соціальний внесок за ставкою 3,6% в сумі 5 336,04 грн., який необхідно було сплатити по 30.07.2012. Але кошти, перераховані відповідачем в сплату єдиного внеску за червень 2012 року 17.07.2012 в сумі 1 096,40 грн. та 31.07.2012 в сумі 4 239,64 грн. зараховано в рахунок сплати існуючого на 02.07.2012 боргу за єдиним внеском (недоїмка) - 4 638,38 грн. та лише частково в сумі 697,36 грн. в рахунок сплати єдиного соціального внеску за червень 2012 року.
Таким чином, несплаченою залишилась частина єдиного соціального внеску за червень 2012 року в сумі 4 638,68 грн., яку погашено платежами, перерахованими в сплату єдиного соціального внеску за липень 2012 року, які надійшли 14.08.2012 в сумі 1 089,89 грн. та 23.08.2012 в сумі 4 785,83 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку.
За червень 2012 року ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» нараховано єдиний соціальний внесок за ставкою 36,76-49,7%, 36,3%, 5,3% в сумі 51 911,68 грн., який необхідно було сплатити по 30.07.2012. Але кошти, перераховані відповідачем в сплату єдиного внеску за червень 2012 року 17.07.2012 в сумі 10 599,97 грн. та 31.07.2012 в сумі 41 529,92 грн. зараховано в рахунок сплати існуючого на 02.07.2012 боргу за єдиним внеском (недоїмка) - 43 159,99 грн. та лише частково в сумі 8 969,90 грн. в рахунок сплати єдиного соціального внеску за червень 2012 року.
Таким чином, несплаченою залишилась частина єдиного соціального внеску за червень 2012 року в сумі 42 941,78 грн., яку погашено платежами, перерахованими в сплату єдиного соціального внеску за липень 2012 року, які надійшли 14.08.2012 року в сумі 10 068,37 грн. та 23.08.2012 в сумі 46 565,09 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку.
Відповідач у своїх запереченнях на позов зазначив, що адміністративний позов ДП «Антрацит» не містить заперечень проти зазначених в розрахунку до рішення дат та сум, якими перераховано єдиний соціальний внесок за червень 2012 року (строк сплати - 30.07.2012), оскаржується саме право управління на застосування фінансової санкції.
Відповідач вважає, що посилання позивача на норми Господарського кодексу України є помилковими, оскільки правовідносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування не є предметом регулювання зазначеного кодексу. Спеціальним законодавчим актом, що регулює правовідносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування, є Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і правові підстави для зарахування поточних платежів за єдиним соціальним внеском в рахунок існуючої недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення встановлено законодавчо. На думку відповідача, доводи, наведені в позові, не спростовують факту несвоєчасної сплати (перерахування) єдиного соціального внеску та підстав для застосування штрафних санкцій.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Частиною 3 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Судом встановлено, що Відокремлений підрозділ «Відділ виробничо-технологічного зв'язку» Державного підприємства «Антрацит» (далі - ВП «ВВТЗ» ДП «Антрацит») зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області як платник внесків та з огляду на положення Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску, про що свідчить заява про реєстрацію платником страхових внесків. Базовим звітним періодом для ВП «ВВТЗ» ДП «Антрацит» є календарний місяць.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (частина 1 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно частини 2 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Частиною 3 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною 10 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Частиною 14 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Пунктом 3 частини 15 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Частиною 16 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до пункту 7.1 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Пунктом 7.2 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1-2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, серед іншого, підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції, визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Згідно з пунктом 7.5 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Пунктом 7.7 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, передбачено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
18.09.2012 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області було прийнято рішення за № 1096 про застосування штрафних санкцій у розмірі 5 724,78 грн. та нарахування пені в розмірі 1 051,18 грн. за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ВП «ВВТЗ» ДП «Антрацит» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 30.07.2012 по 23.08.2012.
Судом встановлено, що ДП «Антрацит» було оскаржено рішення УПФУ в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 18.09.2012 № 1096 до Пенсійного фонду України. 04.12.2012 Пенсійним фондом України винесено рішення про результати розгляду скарги (№ 28464/09-10), яким рішення УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 18.09.2012 № 1096 залишено без змін, скаргу ДП «Антрацит» - без задоволення.
Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску - ВП «ВВТЗ» ДП «Антрацит» (період розрахунку з 01.07.2012 по 23.08.2012), за червень 2012 року ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» нараховано єдиний соціальний внесок за ставкою 3,6% в сумі 5 336,04 грн., який необхідно було сплатити по 30.07.2012. Однак, кошти, перераховані відповідачем в сплату єдиного внеску за червень 2012 року 17.07.2012 в сумі 1 096,40 грн. та 31.07.2012 в сумі 4 239,64 грн. зараховано в рахунок сплати існуючого на 02.07.2012 боргу за єдиним внеском (недоїмка) - 4 638,38 грн. та лише частково в сумі 697,36 грн. в рахунок сплати єдиного соціального внеску за червень 2012 року.
Таким чином, несплаченою залишилась частина єдиного соціального внеску за червень 2012 року в сумі 4 638,68 грн., яку погашено платежами, перерахованими в сплату єдиного соціального внеску за липень 2012 року, які надійшли 14.08.2012 в сумі 1 089,89 грн. та 23.08.2012 в сумі 4 785,83 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку.
Крім того, карткою особового рахунку платника єдиного внеску - ВП «ВВТЗ» ДП «Антрацит» (період розрахунку з 01.07.2012 по 23.08.2012) підтверджується, що за червень 2012 року ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» ДП «Антрацит» нараховано єдиний соціальний внесок за ставкою 36,76-49,7%, 36,3%, 5,3% в сумі 51 911,68 грн., який необхідно було сплатити по 30.07.2012. Але кошти, перераховані відповідачем в сплату єдиного внеску за червень 2012 року 17.07.2012 в сумі 10 599,97 грн. та 31.07.2012 в сумі 41 529,92 грн. зараховано в рахунок сплати існуючого на 02.07.2012 боргу за єдиним внеском (недоїмка) - 43 159,99 грн. та лише частково в сумі 8 969,90 грн. в рахунок сплати єдиного соціального внеску за червень 2012 року.
З викладеного слід, що несплаченою залишилась частина єдиного соціального внеску за червень 2012 року в сумі 42 941,78 грн., яку погашено платежами, перерахованими в сплату єдиного соціального внеску за липень 2012 року, які надійшли 14.08.2012 року в сумі 10 068,37 грн. та 23.08.2012 в сумі 46 565,09 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку.
Із карток особового рахунку платника єдиного внеску - ДП «Антрацит» та розрахунків фінансової санкції та пені судом встановлено, що розмір застосованих фінансових санкцій та нарахованої пені за оскаржуваним рішенням відповідає вимогам частини 10 та частини 11 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Також судом при розгляді справи встановлено, що рішення управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 18.09.2012 № 1096 відповідає типовій формі, що міститься у додатку № 10 до Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289.
Посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на порушення строку застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених нормою статті 250 Господарського кодексу України, судом не приймаються до уваги, оскільки відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків встановлених законом. Зазначене правило є загальним, проте з встановленням виключень із правил. Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Зокрема, частиною 16 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Крім того, судом не приймаються до уваги посилання позивача на те, що Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області безпідставно зарахувало сплачені за відповідний базовий звітний період страхові внески на минулий період, оскільки частиною 6 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прямо передбачено право відповідача у разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховувати в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Враховуючи те, що рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 18.09.2012 № 1096 відповідає вимогам статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд прийшов до висновку, що відповідач діяв в межах наданих йому законом повноважень та довів суду правомірність свого рішення.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються Законом України «Про судовий збір», відповідно до ч. 1 ст. 4 якого судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру встановлена у розмірі 1 відсотку розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
Станом на 01.01.2012 мінімальна заробітна плата складала 1 073,00 грн.
Позивач звернувся до суду з вимогою скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області №1096 від 18.09.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 6 775,96 грн. (5 724,78 грн. - штрафні санкції, 1 051,18 грн. - пеня). Тобто, сплаті в даному випадку підлягає судовий збір у розмірі 107,30 грн.
Платіжним дорученням № 708 від 17.12.2012 підтверджується, що позивачем при зверненні до суд із даним позовом було сплачено судовий збір у розмірі 32,19 грн., тобто як за вимоги немайнового характеру.
Однак, суд зауважує, що при звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
З викладеного слід, що позивачем не доплачено судовий збір у розмірі 75,11 грн. (107,30 грн. - 32,19 грн.).
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України недоплачений судовий збір у розмірі 75,11 грн.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено, що постанову у повному обсязі буде виготовлено та підписано 18.02.2013.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного Державного підприємства «Антрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення №1096 від 18.09.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» (94613, Луганська область, м.Антрацит, вул. Ростовська, 38, ідентифікаційний код 32226065) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 75,11 грн. (сімдесят п'ять гривень 11 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 18.02.2013.
Суддя Т.С. Ушаков