ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" лютого 2013 р.Справа № 5023/5831/12 (н.р. 5023/2265/12)
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Інте Т.В.
при секретарі судового засідання Федоровой К.О.
розглянувши справу
за позовом Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор м. Харків в інтересах держави в особі 1. Державна екологічна інспекція у Х\о, м. Харків 2. Харківська міська рада, м. Харків до ПВКФ "Лана", м. Харків про зобов'язання вчинити певні дії за участю представників сторін:
прокурора - Кріцина Н.Г., посв. № 006801 від 28.09.12 р.;
1-го позивача - Сосіна І.О., дов. № 108/01-21/08-16 від 16.01.12 р.;
2-го позивача - Ворожбянов А.М., дов. № 08-11/7/2-13
відповідача - Головченко В.О., дов. б/н від 08.01.13 р.;
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача в частині недопущення Державної екологічної інспекції у Харківській області, з метою виконання рішення заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області № 10/01-5 про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відповідача, для проведення опломбування технологічного обладнання промислового майданчика № 2, м. Харків вул. Павла Лебедєва, 59. Крім того, просить суд зобов'язати відповідача виконати вимоги рішення Державної екологічної інспекції у Харківській області про тимчасову заборону (зупинення) діяльності від 23.02.2012 року № 10/01-5, тобто тимчасово заборонити (зупинити) виробничу діяльність ПВКФ "Лана" по вул. Павла Лебедєва, 59 у м. Харкові, а також допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Харківській області на територію для проведення опломбування технологічного обладнання промислового майданчика № 2, м. Харків вул. Павла Лебедєва, 59. Судові витрати прокурор просить суд покласти на відповідача.
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.07.12 р. у справі № 5023/2265/12 позов задоволено в повному обсязі.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.08.12 р. апеляційну скаргу фірми задоволено частково.
Рішення господарського суду Харківської області від 02.07.12 р. скасовано та прийнято нове рішення, яким в позові прокурора в інтересах держави в особі Харківської міськради відмовлено повністю та в позові прокурора в інтересах держави в особі Інспекції відмовлено повністю.
Постановою Вищого господарського суду України від 01.11.12 р. касаційну скаргу прокурора задоволено частково. Рішення господарського суду Харківської області від 02.07.12 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.08.12 р. по справі № 5023/2265/12 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді справи, прокурор 02.01.13 р. надав додаткові пояснення, згідно яких, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, вважаючи дії відповідача такими, що порушують норми чинного законодавства.
Представник Харківської міської ради 08.01.13 р. у додаткових поясненнях по справі просив суд позовні вимоги задовольнити, вважаючи доведеною вину відповідача в порушенні законодавства про охорону навколишнього природного середовища тощо.
Представник відповідача проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на отримання ПВКФ "Лана" нового дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 6310136300-217, виданого Державним управлінням охорони навколишнього середовища в Харківській області 13.12.12 р. та дозволу на відновлення виробничої діяльності № 01/01-06 від 08.02.13 р.
Представник Державної екологічної інспекції в Харківській області 11.02.13 р. надав суду підтвердження отримання відповідачем дозволу на відновлення діяльності з експлуатації технологічного обладнання проммайданчика № 2, розташованого по вул. П.Лебедева, 59 у м. Харкові № 01/01-06 від 08.02.13 р. але вважає дії посадових осіб ПВКФ "Лана" щодо недопущення представників Державної екологічної інспекції в Харківській області для проведення опломбування технологічного обладнання проммайданчика № 2 незаконними.
В судовому засіданні, відповідно до ст. 77 ГПК України, оголошувались перерви з 08.01.13 р. до 10.01.13 р., з 10.01.13 р. до 16.01.13 р., з 16.01.13 р. до 23.01.13 р. та з 23.01.13 р. до 24.01.13 р.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.01.13 р. було задоволено клопотання представників сторін та, відповідно до ст. 69 ГПК України, строк розгляду справи продовжено по 11.02.13 р.
Дослідивши надані документи та докази, вислухавши пояснення уповноважених представників сторін, судом встановлено наступне.
За дорученням прокуратури Харківської області, Харківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою, спільно з Державною екологічною інспекцією в Харківській області ( далі - Інспекція) була проведена перевірка діяльності ПВКФ "Лана", в ході якої виявлені порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.
За результатами перевірки, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, була складена довідка, яка листом від 30.12.11 р. № 6971/01-21/10-23 була надіслана на адресу прокуратури Харківської області.
Згідно довідки, перевіркою було встановлено, що для обігріву приміщень та сушки деревини встановлені котли утилізатори КУВСТ-07, які використовують відходи деревини, також на деревині працює піч, встановлена в прийомній замовлень та в сауні.
Матеріалами справи підтверджено, що інвентаризація викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря проведена в 2006 році ТОВ НВП "Екосфера". Звіт по інвентаризації зареєстрований в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Харківській області 10.02.07 р. за № 2728. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів на території проммайданчика, здійснюються на підставі дозволу на викиди від 29.02.08 р. № 6310136300-42, термін дії - до 01.03.13 р.
Під час перевірки, відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції здійснено відбір проб на п'яти джерелах викидів.
За результатами досліджень виявлено перевищення дозволених обсягів викидів на джерелі № 16 (піч побутова) по вуглецю оксиду у 11,9 разів, азоту оксидах - у 1,6 рази.
Згідно актів відбору проб викидів стаціонарних джерел від 16.12.11 р., при відборі проб був присутній представник підприємства Ротань Я.Г., про що свідчить його підпис в акті.
На підставі викладеного та вимог п. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Інспекцією було направлено до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області( далі - Управління) подання від 24.01.12 р. № 253/01-21/04-22 про анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 29ю02.08 р. № 6310136300-42.
Розглянувши дане подання, Управління, наказом від 08.02.12 р. № 15, анулювало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 29.02.08 р. № 6310136300-42.
В зв'язку з відсутністю у ПВКФ "Лана" дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, Інспекцією було винесено рішення від 23.02.12 р. № 10/01-5 про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, яке було надіслано на адресу ПВКФ "Лана".
Крім того, відповідно до пп. 3.1 та 4.1 Положення "Про порядок опломбування або опечатування підприємств, окремих їх цехів (дільниць) і одиниць обладнання, у разі обмеження чи зупинення (тимчасового) діяльності підприємств і об'єктів", затвердженого наказом Мінприроди України від 15.09.04 р. № 353, було винесено розпорядження щодо проведення опломбування (опечатування) технологічного обладнання проммайданчика № 2.
Згідно акту від 05.03.12 р., інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області на об*єкт для проведення опломбування допущено не було, чим порушено норми ст. 20 Закону України " Про охорону навколишнього середовища".
Відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.11 р. № 429 "Про затвердження Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополя", державна екологічна інспекція в областях є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження інспекції в областях поширюються на територію відповідної області.
Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать здійснення комплексного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища в республіці, проведення єдиної науково-технічної політики з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, координація діяльності міністерств, відомств, підприємств, установ та організацій в цій галузі; державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотримання заходів біологічної генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання під час здійснення ними господарської діяльності, здійснюється Інспекцією, відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.08 р. № 464 "Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства".
Статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію, повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
В силу вимог ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ст. 11 даного Закону, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За поданням територіаль6них органів спеціально уповноважених центральних органів виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та з питань охорони здоров'я, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують, відповідно до закону, програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: не перевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
Відповідно до п. 4.27 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.08 р. № 464 " Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", у разі необхідності видачі, зупинення дії чи анулювання, в установленому законом порядку, дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об'єктів рослинного і тваринного світу, а також встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища, відповідний орган Мінприроди вносить подання про це до Мінприроди чи відповідного територіального органу Мінприроди.
Згідно постанови Верховної Ради України "Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища" від 29.10.92 р. № 2751-ХП ( далі - Порядок обмеження), рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств, у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, приймають, у межах своєї компетенції, Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 6.14 Положення, Інспекція має право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів) що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.
У виконання рішення Державної екологічної інспекції у Харківській області про тимчасову заборону (зупинення) діяльності № 10/01-5 від 23.02.12 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області було здійснено виїзд до ПВКФ "Лана" але на об'єкт для здійснення опломбування інспектора допущено не було, що підтверджено відповідним актом від 05.03.12 р.
З урахуванням викладеного, дії відповідача по вчиненню перешкод Державній екологічній інспекції у Харківській області по виконанню рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності є неправомірними, такими, що порушують вказані вище норми чинного природоохоронного законодавства України. Позовні вимоги про визнання таких дій неправомірними підлягають задоволенню.
Згідно вимоги, викладеної у п. 2 рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності від 23.02.12 р. № 10/01-5, директора ПВКФ "Лана" було зобов'язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на дільницю № 2, розташовану за адресою м. Харків, вул. Павла Лебедева, 59.
Відповідно до п.6 даного рішення, питання про відновлення діяльності ПВКФ "Лана" з експлуатації технологічного обладнання проммайданчика № 2 : деревообробних верстаків, котлів-утилізаторів КУВСТ-0,7, пічки металевої, пічки побутової, шліфувальних верстатів, зварювальних апаратів може бути прийнято з письмового дозволу заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Вінника А.І. або вищих за посадою осіб, за умови усунення усіх виявлених порушень, які викладені у цьому рішенні.
Викладене відповідає умовам п. 10 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, згідно якого, відновлення діяльності підприємств здійснюється з письмового дозволу органу, який прийняв рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, або його вищого органу.
Розглянувши другу, заявлену позивачем вимогу про зобов'язання відповідача виконати вимоги рішення Державної екологічної інспекції у Харківській області про тимчасову заборону (зупинення) діяльності від 23.02.12 р. № 10/01-05 щодо тимчасової заборони виробничої діяльності ПВКФ "Лана" по вул. Павла Лебедева, 59 у м. Харкові та допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Харківській області на територію для проведення опломбування технологічного обладнання проммайданчика № 2 по вул. Павла Лебедева, 59 у м. Харкові, судом встановлено наступне.
В судове засідання 10.01.13 р. відповідачем надано дозвіл № 6310136300-217 на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області 13.12.12 р. ПВКФ "Лана" та в судове засідання 11.02.13 р. надано дозвіл Заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області А. Вінник № 01/01-06 від 08.02.13 р. на відновлення діяльності з експлуатації технологічного обладнання проммайданчика № 2, розташованого по вул. Павла Лебедева, 59 у м. Харкові.
Відповідно до п. 4.4. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.11 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору, якщо між сторонами, у зв'язку з цим, не залишилося неврегульованих питань. Припинення провадження можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
З огляду на викладене, суд вбачає, що, в зв'язку з тим, що обставини, що існували на момент виникнення спору щодо примусового зупинення діяльності відповідача, припинили існування на час прийняття судом рішення по справі, провадження по вищезазначеній позовній вимозі підлягає припиненню згідно п. 1.1 ст. 80 ГПК України, в зв'язку з відсутністю предмета спору.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 40, 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" ст. cт. 202, 205, 207, 509, 525, 526, ч.1 ст. 530, ст. 629 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Приватної виробничо-комерційної фірми "Лана" (вул. Червоножовтнева, 7а, м. Харків, 61012, код ЄДРПОУ 14081137, р/р 26009301096277 в ПАТ "Банк Форум" м. Харків, МФО 322948) неправомірними в частині недопущення 05.03.12 р. Державної екологічної інспекції у Харківській області з метою виконання рішення заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області рішення № 10/01-5 від 23.02.12 р. про тимчасову заборону (зупинення) діяльності Приватної виробничо-комерційної фірми "Лана" для проведення опломбування технологічного обладнання промислового майданчика № 2 м. Харків, вул. Павла Лебедєва, 59.
Провадження у справі в частині зобов'язання ПВКФ "Лана" (вул. Червоножовтнева, 7а, м. Харків, 61012, код ЄДРПОУ 14081137, р/р 26009301096277 в ПАТ "Банк Форум" м. Харків, МФО 322948) виконати вимоги рішення Державної екологічної інспекції у Харківській області про тимчасову заборону (зупинення) діяльності № 10/01-5 від 23.02.12 р., тобто тимчасово заборонити (зупинити) виробничу діяльність ПВКФ "Лана" по вул. Павла Лебедєва, 59 у м. Харкові, а також допущення державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Харківській області на територію для проведення опломбування технологічного обладнання промислового майданчика № 2 м. Харків, вул. Павла Лебедєва, 59 - припинити.
Стягнути з Приватної виробничо-комерційної фірми "Лана" (вул. Червоножовтнева, 7а, м. Харків, 61012, код ЄДРПОУ 14081137, р/р 26009301096277 в ПАТ "Банк Форум" м. Харків, МФО 322948) на користь Державного бюджету України (Одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача - 37999654, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку одержувача - 851011, номер рахунку - 31215206783003, код класифікації доходів - 22030001) судовий збір в сумі 573,50 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 18.02.2013 р.
Суддя Інте Т.В.