Постанова № 29411716, 16.01.2013, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.01.2013
Номер справи
0516/6903/2012
Номер документу
29411716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/229/2/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2013 року Дружківській міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Сєрікової О.О.

при секретарі Ракітіній Н.Г.

за участю

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Морозової Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківки адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Краматорської міської Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій неправомірними та стягнення коштів в рахунок оплати листків непрацездатності,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду із адміністративним позовом до Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому вказала, що вона працює на посаді заступника головного лікаря Комунального лікувального закладу "Центральна міська лікарня" по поліклінічному розділу роботи з 1995 року.

У 2012 році вона хворіла, та в періоди з 26 березня по 08 квітня та з 09 квітня по 23 квітня 2012 року знаходилася на лікуванні.

26 квітня 2012 року вона здала для оплати до КЛУ "ЦМЛ" два листки непрацездатності, а саме ЛН №522481 та ЛН №910940. Обидва листки непрацездатності були розглянуті на засіданні комісії соціального страхування КЛЗ "ЦМЛ" 17 та 26 квітня 2012 року, де було прийняте рішення по їх сплату. Відповідні документи спрямовані відповідачу - Краматорській міській виконавчій дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Стосовно направлених до Фонду 30.04.2012 року заяв-розрахунків, Фонд повинен сплатити їй 4071.67грн.

Відповідно до уточнених позовних вимог, ст.6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що державному соціальному страхуванню підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання.

Згідно з абз.2 ч.1 ст.21 Закону, підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Згідно з ч.2 ст.35 Закону, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання, не пов'язаного з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Ст.36 ч.1 Закону передбачені випадки, коли допомога по тимчасовій непрацездатності не надається і цей перелік є вичерпним і в цьому переліку немає тих підстав, на які посилається відповідач.

Крім того, ст.ст.13, 28 Закону визначені повноваження виконавчої дирекції Фонду та права страховика, в яких не визначено право Фонду здійснювати перевірку правильності та законності призначення її на посаду, тому дії відповідача незаконні.

Просить визнати дії Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірними і зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити нараховані комісією соціального страхування КЛЗ "ЦМЛ" м. Дружківки суми по оплаті листків непрацездатності в сумі 4071.67 грн. та стягнути з відповідача судові витрати в сумі 160.95грн.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 наполягає на позовних вимогах ОСОБА_3 і просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача Морозова Л.О. в судовому засіданні не визнала пред'явлений позов, надавши заперечння. Вона пояснила, що відповідно до ст.1 Закону УКраїни "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року зі змінами та доповненнями - загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності, часткову компенсацію витрат, пов'язаних зі смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також наданя соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.2 ст. 2 Закону застрахована особа - найманий працівник, на користь якого здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Страхувальник - це роботодавець для осіб, які працюють на умовах трудового договоду (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб.

Згідно зі ст.21 Закону, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Згідно з п.3 ч.2 ст.27 Закону, страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Законом передбачено фінансування безпосередньо фізичних осіб тільки у випадках, якщо: фізична особа підприємець добровільно застрахована особа; якщо порушено провадження у справі про банкрутство страхувальника-роботодавця; якщо підприємство ліквидовано без правонаступника.

Вважає, що Фонд не має законних підстав для фінансування найманого працівника підприємства - застрахованої особи і просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що відповідно до ст. 20 п.1 пп.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року зі змінами та доповненнями, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на: виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологам, на поховання.

Статтею 21 Закону встановлено, що фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

В судовому засіданні встановлено, що 11.07.2012 року за №278 Директору Краматорської міської виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була направлена заява-розрахунок КЛЗ "ЦМЛ" для здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_3 у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 4071.67грн ( а.с.32).

В судовому засіданні встановлено. що 29.05.2012 року ОСОБА_3 зверталася із заявою до головного лікаря КЛУ "ЦМЛ" про проведення виплати за листами непрацездатності (а.с.37).

Судом встановлено, що 18.07.2012 року №18-03-1101 на ім'я Головного лікаря КЛЗ "ЦМЛ" була направлена відповідь Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про проведення перевірки прокуратурою Донецької області щодо правомірності призначення ОСОБА_3 на посаду заступника головного лікаря КЛЗ "ЦМЛ" м. Дружківки (а.с.38).

Статтею 22 ч.3 Закону регламентовано, що у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.

Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення. У разі, якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники протягом десяти днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.

Статтею 27 ч.1 п.6 Закону передбачено, що страхувальник має право на судовий захист своїх прав , а відповідно до ч.2 п.3 цієї статті - страхувальник зобов'язаний надавати та сплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено фінансування безпосередньо фізичних осіб у випадках, коли: ця фізична особа-підприємець добровільно застрахована особа; коли порушено провадження у справі про банкрутство страхувальника-роботодавця; якщо підприємство ліквідовано без правонаступника.

Суд приходить до висновку, що Фонд не має підстав для фінансування найманого працівника - застрахованої особи, тому позов не підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року із змінами та доповненнями, ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Краматорської міської Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій неправомірними щодо оплати листків непрацездатності та зобов'язання до перерахування та виплати сум для сплати по листкам непрацездатності -відмовити.

Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо впродовж цього строку не подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом в разі подання апеляційної скарги.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошенні у судовому засіданні 16 січня 2013 року.

Повний текст постанови прийнятий в нарадчій кімнаті 22 січня 2013 року.

Суддя: О. О. Сєрікова