8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 лютого 2013 року Справа № 812/146/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Камінській М.В.
за участю:
представників позивача: Ганишнюка Є.В., Гончаренко Ю.А.
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу з податку на прибуток у сумі 150 969,61 грн. за рахунок майна ,-
ВСТАНОВИВ:
26 жовтня 2012 року Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу з податку на прибуток у сумі 150 969,61 грн. за рахунок майна.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з наказом ДПА в Луганській області від 21.02.2011 № 73 відповідача прийнято на облік в СДПІ ВПП у м.Луганську. Відповідно до ЗУ «Про акціонерні товариства» ВАТ «Лисичанськвугілля» перейменовано у ПАТ «Лисичанськвугілля».
Станом на 13.12.2012 у ПАТ «Лисичанськвугілля» обліковується податковий борг перед бюджетом у сумі 150 969,61 грн., а саме:
- з податку на прибуток за основним платежем -150 969,61 грн., що виник при несплаті розстрочених сум по постанові Луганського окружного адміністративного суду № 2а-8329/10/1270 від 23.11.2010 року по податку на прибуток у сумі 150 969,61 грн. за період грудень 2012 року ( розстрочка була надана на період з грудня 2010 по листопад 2013 з щомісячною сплатою 150 969,61 грн.).
Відповідачем було допущено порушення умов наданої розстрочки та не сплачено податковий борг у сумі 150 969,64 грн.
До цього часу податковий борг не сплачено та продовжує збільшуватись.
Відповідно до ст.6 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та з метою погашення податкового боргу відповідача податковим органом були прийняті заходи, передбачені Законом № 2181, а саме:
-відповідачу було вручено першу податкову вимогу за №1/54 від 06.06.2003;
-відповідачу було вручено першу податкову вимогу за №2/79 від 05.08.2003.
15.03.2011 року СДПІ ВПП у м.Луганську прийнято рішення за № 9 про опис майна у податкову заставу.
Вказані заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату.
Відповідно до п.2.2 розділу ІІ Порядку № 1043, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна. СДПІ ВПП у м.Луганську ДПС складено акти опису активів, на які поширюється право податкової застави від 22.05.2012 № 4/19-036, від 22.05.2012 № 5/19-036 :
-брухт чорного металу від списання обладнання, запчастин, матеріалів у кількості 25,948 т.
-брухт чорного металу від списання обладнання у кількості 36,0 т.
Відповідно до вимог п.89.8 ст.89 ПКУ та згідно витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на запит органу державної влади, 23.08.2012 за № 36158961, за № 36158578 зареєстровано об'єкт обтяження - активи платника податків ВАТ «Лисичанськвугілля» згідно актів опису від 22.05.2012 № 4/19-036, від 22.05.2012 № 5/19-036.
СДПІ ВПП у м.Луганську від ПАТ «Лисичанськвугілля» було отримано довідку від 20.12.2012, якою повідомлено , що станом на 21 грудня 2012 року на поточних рахунках ПАТ «Лисичанськвугілля» відсутні кошти.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу з податку на прибуток у сумі 150 969,61 грн. за рахунок майна платника податків ПАТ «Лисичанськвугілля» у вигляді брухту чорного металу від списання обладнання, запчастин, матеріалів у загальній кількості 61,948 тон., що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна від 22.05.2012 № 4/19-036, від 22.05.2012 № 5/19-036 та зареєстрованого як об'єкт обтяження згідно витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на запит органу державної влади від 23.05.2012 за № 36158961, за № 36158578.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання , якому зазначив, що визнає позовні вимоги та просить розглянути справу без участі уповноваженого представника.
Заслухавши пояснення представників позивачів, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. 3 КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідач - Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля», і.к.32359108, 21.04.2004 зареєстроване відділом по ринковим відносинам Лисиачнської міської ради (а.с.10,11,12).
Відповідно до ЗУ «Про акціонерні товариства» ВАТ «Лисичанськвугілля» перейменовано у ПАТ «Лисичанськвугілля».
Згідно з наказом ДПА в Луганській області від 21.02.2011 № 73 відповідача прийнято на облік в СДПІ ВПП у м.Луганську, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 08.06.2012 № 10/18-212 ( а.с.13).
01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг -це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.11.2010 у справі №2а-8329/10/1270 постановлено стягнути з ВАТ «Лисичанськвугілля» в доход Державного бюджету України податковий борг з податку на прибуток підприємств в сумі 63 006 032,00 грн., розстрочено виконання постанови строком на 25 років починаючи з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2013 року включно, шляхом сплати податку на прибуток підприємства рівними частинами по 150 969,61 грн., за включенням листопада 2035 року, де сума до сплати становитиме 150 968, 61 грн. та дивідендів рівними частинами по 59 050,50 грн.(а.с.34-37).
Відповідачем було допущено порушення умов наданої розстрочки та не сплачено податковий борг у сумі 150 969,64 грн.
Згідно п.п 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону №2181 (чинного на момент направлення податкових вимог) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На виконання ст.6 ЗУ № 2181 позивачем відповідачу було надіслано першу податкову вимогу від 06.06.2003 № 1/5, вручено 11.06.2003( а.с.22) та другу податкову вимогу від 05.08.2003 № 2/79, вручено 11.08.2003 ( а.с.23).
Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.
Пунктом п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Порядок складання та форма акту опису майна визначені "Порядком застосування податкової застави органами державної податкової служби ", затверджено наказом Міністерства фінансів України від 11.10.2011 № 1273, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 23.11.2011 №1339/20077
Згідно п. 2.1 вказаного Порядку встановлено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу . Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.
Пунктом 2.2 вказаного Порядку передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна за відповідною формою. Акти опису реєструються у відповідному журналі.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим.
Відповідно до п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
15.03.2011 позивачем прийнято рішення № 9 про опис майна у податкову заставу (а.с.33)
СДПІ ВПП у м.Луганську ДПС складено акти опису майна № 4/19-036 від 22.05.2012 та №5/19-036 від 22.05.2012 ( а.с.24.25,26,27)
-брухт чорного металу від списання обладнання, запчастин, матеріалів у кількості 25,948 т.
-брухт чорного металу від списання обладнання у кількості 36,0 т.
Відповідно до вимог п.89.8 ст.89 ПКУ та згідно витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на запит органу державної влади, 23.08.2012 за № 36158961, за № 36158578 зареєстровано об'єкт обтяження - активи платника податків ПАТ «Лисичанськвугілля» згідно актів опису від 22.05.2012 № 4/19-036, від 22.05.2012 № 5/19-036.
СДПІ ВПП у м.Луганську від ПАТ «Лисичанськвугілля» було отримано довідку від 20.12.2012, якою повідомлено , що станом на 21 грудня 2012 року на поточних рахунках ПАТ «Лисичанськвугілля» відсутні кошти ( а.с.31).
До банку платника були направлені інкасові доручення ( розпорядження) з № 73 - № 85, які були повернені без виконання у зв'язку з відсутністю на поточному рахунку боржника -ПАТ «Лисичанськвугілля» грошових коштів ( а.с. 61-75).
Таким чином, за наданих документів та пояснень представників позивача убачається відсутність коштів на рахунку платника податків, що позбавляє можливості стягнути податковий борг на суму 150 969,61 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем належним чином здійснені всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Наявність непогашеного податкового боргу з податку на прибуток на суму 150 969,61 грн. та відсутність коштів на рахунку платника податків, що позбавляє можливості стягнути залишок податкового боргу, визнається відповідачем в надісланому клопотанні.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи
Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу з податку на прибуток у сумі 150 969,61 грн. за рахунок майна задовольнити у повному обсязі.
Надати дозвіл Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби на погашення усієї суми податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 150 969,61 грн. (сто п'ятдесят тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень 61 коп.) за рахунок майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" ( код ЄДРПОУ 32359108) у вигляді брухту чорного металу від списання обладнання, запчастин, матеріалів у загальній кількості 61,948 тон., що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна від 22.05.2012 № 4/19-036, від 22.05.2012 № 5/19-036 та зареєстрованого як об'єкт обтяження згідно витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на запит органу державної влади від 23.05.2012 за № 36158961, за № 36158578.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя С.М. Чиркін