Ухвала суду № 29405815, 14.02.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2013
Номер справи
2а/1770/4023/2012
Номер документу
29405815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Гломба Ю.О.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"14" лютого 2013 р. Справа № 2а/1770/4023/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Грищенко І.В. ,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "05" грудня 2012 р. у справі за позовом Комунального теплопостачаючого підприємства "Комуненергія" Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року позов Комунального теплопостачаючого підприємства "Комуненергія" Рівненської міської ради задоволено частково.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби №0248211541 від 03.10.2012 року. Стягнуто на користь позивача із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1033,69 грн.

У задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дій щодо проведення перевірки відмовлено.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби (далі ДПІ у м. Рівному), посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення в частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти нове - про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи. З огляду на викладене, клопотання позивача про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи убачається, що 13.09.2012 року на підставі наказу №681 від 11.09.2012 року, ДПІ у м. Рівному проведено документальну невиїзну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Комунального теплопостачаючого підприємства "Комуненергія" Рівненської міської ради за період з 01.03.2008 року по 31.07.2012 року, за наслідками якої складено акт від 13.09.2012 року №615/15-200/25321716 (т. 1, а.с.42,43,7,8 ).

Відповідно до висновків акту перевірки, органом державної податкової служби встановлено порушення позивачем п.187.1, ст.187, п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми податкового зобов'язання з ПДВ за період з 01.08.2009 року по 31.07.2012 року в розмірі 68 924,78 грн. та завищення суми податкового кредиту з ПДВ за період з 01.08.2009 року по 31.07.2012 року у розмірі 17227,81 грн.

Зазначені обставини встановлено за результатами автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів ДПА України по роках:

2008 рік занижено податкове зобов'язання на 147172,00 грн., завищено податковий кредит на 377 630, 40 грн.;

2009 рік занижено податкове зобов'язання на 121 015,70 грн., в тому числі за 7 місяців (з січня по липень) 2009 року на 68433,28 грн. та завищено податковий кредит на 271843,40 грн., в тому числі за 7 місяців (з січня по липень) 2009 року на 259 178,70 грн.,

2010 рік занижено податкове зобов'язання на 12 400,69 грн. та завищено податковий кредит на 3 096,62 грн.,

2011 рік занижено податкове зобов'язання на 3 388,11 грн. та завищено податковий кредит на 1 066, 09 грн.;

2012 рік занижено податкове зобов'язання на 553,56 грн. та завищено податковий кредит на 400,37 грн.

03 жовтня 2012 року, на підставі акту перевірки, ДПІ у м. Рівному прийнято податкове повідомлення-рішення №0248211541, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 106588,23 грн., у тому числі за основним платежем на суму 86152,59 грн. та штрафними санкціями на суму 20435,64 грн. (т. 1, а.с.9).

Скасовуючи зазначене податкове повідомлення-рішення суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відомості системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України не є самостійною підставою для визначення податкових зобов'язань, а можуть слугувати лише підставою для проведення перевірки платників податків у встановленому законом порядку.

З таким висновком погоджується і суд апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Так, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.02.2008р. № 262-р "Про заходи щодо удосконалення системи адміністрування податку на додану вартість" ДПА України прийнято наказ від 18.04.2008 року № 266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів", затверджено Примірний порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (зазначений наказ є чинним на час вирішення адміністративного спору судом).

З метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з податку на додану вартість, повноти декларування податкових зобов'язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість в умовах запровадження системи подвійного контролю перевірки податкової звітності з податку на додану вартість та подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів в органах державної податкової служби запроваджено Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, які є додатком до вищевказаного наказу №266 від 18.04.2008р., зі змінами та доповненнями.

Відповідно до п.2.10 Порядку у складі автоматизованого контролю здійснюється перевірка та присвоюються коди помилок, визначені технічним завданням: співставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією з інших джерел, а саме інформації кол.2 розділу II Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, кол.3 Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість з даними Реєстру платників ПДВ.

Відповідно до п.2.15 Порядку результатом автоматизованого співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість є розподіл платників ПДВ за наявності операцій з контрагентами у поданій ними податковій звітності за такими категоріями:

- нульова категорія - розбіжностей при звірці показників податкової звітності контрагентів (розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів, розрахунку коригування сум ПДВ контрагентів) не виявлено. Задекларований податковий кредит відображено в податкових зобов'язаннях контрагентів (з урахуванням допустимого рівня розбіжностей, установленого ДПА України);

- перша категорія - виявлено розбіжності при звірці показників податкової звітності контрагентів, внаслідок яких задекларовано податкового кредиту менше, ніж податкових зобов'язань контрагентом;

- друга категорія - виявлено розбіжності при звірці показників податкової звітності контрагентів, внаслідок яких задекларовано податкових зобов'язань менше, ніж податкового кредиту контрагентами, у тому числі: платником ПДВ включено суми ПДВ до податкового кредиту на підставі документів, виписаних суб'єктом господарювання, незареєстрованим платником ПДВ, або виписаних платником ПДВ, що не подає податкову звітність з ПДВ.

Отримані результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ підлягають перевірці органами ДПС на місцях.

За наслідками перевірки отриманої інформації працівниками органу ДПС складаються акти перевірки платника ПДВ (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) із обов'язковим зазначенням в розрізі контрагентів донарахованих сум ПДВ.

Проте, з матеріалів справи та пояснень представника відповідача, наданих при розгляді справи в суді першої інстанції, за наслідками виявлених розбіжностей стосовно контрагентів позивача перевірок не проводилось, первинні документи не досліджувалися.

Посилання податкового органу на те, що такі дані не перевірялися у зв"язку з тим, що підприємство не надало відповідних пояснень та документальних підтверджень, не можуть слугувати підставою для винесення податкового повідомлення-рішення, а лише для проведення документальної позапланової перевірки відповідно до пп.78.1.1. п.78.1. ст..78 ПК України.

Окрім того, саме на вказану норму, посилався податковий орган в разі невиконання вимог, викладених у листах від 15.11.2010 року, 13.12.2010 року, 14.02.2011 року та 12.03.2011 року ( т.1 а.с.27-31).

Під час розгляду справи в суді першої інстанції, позивачем надано докази які спростовують висновки податкового органу щодо заниження суми податкового зобов'язання з ПДВ за період з 01.08.2009 року по 31.07.2012 року в розмірі 68 924,78 грн. та завищення суми податкового кредиту з ПДВ за період з 01.08.2009 року по 31.07.2012 року у розмірі 17227,81 грн. (т. 1 а.с.45-92).

Так, зазначені обставини спростовуються податковими накладними, виписаними ТОВ «Брегін», ПП «Штурман», ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації», рахунками-актами за телекомунаційні послуги, картками Субконто виданого ЖБК «Покровське», реєстром отриманих та виданих податкових накладних, які не досліджувалися податковим органом під час перевірки, а тому посилання на їх відсутність, при віднесенні сум ПДВ до податкового кредиту відповідних періодів не відповідає фактичним обставинам справи.

Всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів порушення позивачем вимог ст.187,198 ПК України при формуванні податкового кредиту у відповідних періодах.

Зміст поданих податкових декларацій, розшифровки податкових зобов"язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, уточнюючі розрахунки податкових зобов"язань з податку на додану вартість, розрахунки коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість, розрахунки сум бюджетного відшкодування відповідають змісту господарських операцій.

Також, при проведенні податковим органом планової виїзної перевірки за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт № 1350/23-100/25321716 від 13.09.2010 року, не встановлено (завищення) заниження задекларованих КТП РМР «Комуненергія» показників у поданих Деклараціях з податку на додану вартість (рядки 1-8.4) за вказаний період (т.1 а.с.83-125) .

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "05" грудня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Комунальне теплопостачальне підприємство "Комуненергія" Рівненської міської ради вул.Д.Галицького,27,м.Рівне,33027

3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул.Відінська , 8,м.Рівне,33023