Постанова № 29404988, 15.02.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.02.2013
Номер справи
801/967/13-а
Номер документу
29404988
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 лютого 2013 р. (13:48) Справа №801/967/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., за участю секретаря судового засідання Залюбовської Л.В., представників сторін

від позивача - Мустафаєва Е.Т.

від відповідача - ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

про стягнення

Обставини справи: Інспекція з питань захисту прав споживачів в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.01.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі та закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

Ухвалами суду від 11.02.2013 року позивачу поновлено строк звернення з позовом до суду та звільнено від сплати судового збору.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, письмові заперечення на позов не надав.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України "Про захист прав споживачів" (далі -Закон).

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 статті 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право:1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; 2) перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.

Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.

В ході здійснення контролю за виконанням вимог законодавства про рекламу Управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим, було виявлено порушення вимог законодавства про рекламу за адресою в АДРЕСА_1, а саме: встановлено розміщення зовнішньої реклами тютюнової продукції на фасаді торгового об'єкту (магазину), рекламу знаків для товарів типу «ESSE», під яким випускаються тютюнові вироби, що є ознакою порушення ч.1 ст. 22 Закону України "Про рекламу".

Дане порушення зафіксовано у протоколі про порушення законодавства про рекламу від 20.04.2012 №117.

24.04.2012 року за вихідним № 419 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було направлено вимогу про надання інформації та документів стосовно вартості розповсюджуваної реклами із встановленим строком надання до 18.05.2012 року. Також у вимозі було зазначено, що питання про накладення штрафних санкцій на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 буде розглядатись на комісії Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим 22.05. 2012 року об 14:00 за адресою м. Сімферополь, вул. ім. газети «Кримська правда», 61, каб. 316.

Зазначена вимога була направлена фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 за юридичною адресою та вручена 26.04.2012р., згідно поштового повідомлення (а.с. 7 зворотній бік).

На адресу відповідача інформації про заходи вжиті по усуненню виявлених порушень та вартості виготовленої реклами не надходило.

22.05.2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим відповідно до Постанови КМУ № 693 від 26.05.2004 року "Про порядок накладення штрафів за порушення про рекламу" було винесене рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 87-р, яким було вирішено - за недотримання вимог, встановлених ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу", накласти на фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 штраф в розмірі 1700,00 гривень. Правопорушення виразилось в тому, що у відповідь на вимогу № 419 від 20.04.2012 року до Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим не надійшло даних та документів стосовно вартості розповсюджуваної реклами, хоча вимога направлялась та була вручена відповідачу згідно поштового повідомлення.

Зазначене рішення було підписано виконуючим обов'язки начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим, та направлено рекомендованою кореспонденцією 25.05.2012 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, яке було отримано останнім, згідно поштового повідомлення 04.07.2012 (а.с.30).

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 штраф не сплатив та витребувану Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим інформацію та документи стосовно вартості розповсюджуваної реклами не надав.

Також суд зазначає, що відповідач повідомлений про те, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується у судовому порядку.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996, № 270/96-ВР (далі Закон №270).

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється засобами зовнішньої реклами.

Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень відповідно до частини 1 статті 26 Закону №270: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку; спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань містобудування та архітектури - щодо спорудження житлового будинку.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

Відповідно до частини 3 статті 26 Закону №270 рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідо до ч. 7 ст. 27 Закону №270 разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду. Доказів оскарження прийнятого позивачем рішення про накладення штрафу відповідачем не надано.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача 1700,00 грн. штрафу на підставі рішення від 22.05.2012 № 87-р.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 15.02.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено та підписано 20.02.2013.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути с Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ІНН НОМЕР_1, АДРЕСА_2, 97501) штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень до державного бюджету м. Сімферополь: 21081100, ОКПО 38040558, р/р 31112106700002, МФО 824026 ГУ ДКС України в м. Сімферополі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Аблякимов Е.Е.