Постанова № 29402161, 12.02.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2013
Номер справи
803/96/13-а
Номер документу
29402161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2013 року Справа № 803/96/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Омельченка О.О.,

представника відповідача Маха В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Спільного українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «Кершер» до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Спільне українсько-німецьке товариство з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «Кершер» (далі - позивач, СП ТОВ «Кершер») звернулось з позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача №339 від 17.12.2012 року про накладання стягнень, відповідно до якого до товариства застосовано штраф в розмірі 152941,29 грн. за порушення законодавства з питань захисту прав споживачів.

В обгрунтування позовних вимог СП ТОВ «Кершер» зазначає, що висновки відповідача, викладені в акті перевірки АЗС №16004 в с.Піддубці Луцького району з питань дотримання законодавства про захист прав споживачів від 06.12.2012 року, не відповідають фактичним обставинам. Позивач вказує, що ним повністю дотримуються вимоги щодо надання необхідної та своєчасної інформації споживачеві про вид та марку дизельного палива, оскільки при в'їзді на АЗС встановлені відповідні інформаційні стенди. Крім того, стверджує про необгрунтованість встановленого порушення щодо відсутності у супровідних документах реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про відповідність, оскільки форма товарно-транспортної накладної не передбачає графи, де заповнювалася б зазначена інформація.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, та просив позов задовольнити. Додатково суду пояснив, що за наслідками проведеної перевірки постановою Інспекції №420 від 17.12.2012 року було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст155 КУпАП, директора АЗС Жукову С.І. та застосовано адмінстягнення у вигляді штрафу в сумі 150 грн. Однак дана постанова Інспекції скасована постановою Луцького міськрайонного суду від 31.01.2013 року, якою встановлено відсутність порушень СП ТОВ «Кершер» законодавства з питань захисту прав споживачів.

В поданих суду запереченнях відповідач адміністративний позов не визнав з тих підстав, що в ході проведеної Інспекцією перевірки АЗС №16004 в с.Піддубці Луцького району, що належить СП «ТОВ «Кершер», з питань дотримання законодавства про захист прав споживачів було встановлено порушення останнім вимог п.п.8, 32 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року №1442 (далі - Правила), та ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів», а саме: відсутність на інформаційному табло при в'їзді на АЗС необхідної та своєчасної інформації про вид та марку дизельного палива, залежно від вмісту масової частки сірки, а також відсутність у супровідних документах номера сертифіката відповідності чи свідоцтва про відповідність. За таких обставин вважає правомірним застосування до позивача штрафу згідно оскаржуваної постанови та просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просив відмовити у задоволенні позовних вимог СП ТОВ «Кершер». Додатково суду пояснив, що позивачем не надавалась споживачеві інформація щодо вмісту масової частки сірки дизпалива, яке перебувало в реалізації, а також у супровідних документах на бензин А-92 на момент перевірки була відсутня інформація щодо номера його сертифіката відповідності. Водночас зазначив, що відсутність сертифікатів відповідності на нафтопродукти, які перебували в реалізації на АЗС, в ході перевірки не було встановлено.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідно до плану перевірок суб'єктів господарювання на IV квартал 2012 року та наказу від 05.12.2012 року №586-п/000597 Інспекцією 06.12.2012 року проведено планову перевірку АЗС №16004 Волинської обласної філії СП ТОВ «Кершер», що знаходиться за адресою Луцький район, с.Піддубці, вул.Київська, 114а, з питань дотримання законодавства про захист прав споживачів.

За наслідками перевірки відповідачем складено акт №000597 від 06.12.2012 року, у якому зафіксовані порушення товариством п.8 Правил, ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» щодо відсутності на інформаційному табло при в'їзді на АЗС необхідної та своєчасної інформації про вид та марку дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки, а також п.32 Правил, ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» щодо відсутності у супровідних документах номера сертифіката відповідності чи свідоцтва про відповідність.

17 грудня 2012 року Інспекцією винесено постанову №339 про накладання стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», відповідно до якої за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію до СП ТОВ «Кершер» застосовано штраф у розмірі 30% або 152941,29 грн.

Згідно п.4 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця).

Статтею 15 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Така інформація доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.

Затверджені постановою КМУ від 20.12.1997 року №1442 Правила визначають порядок приймання, зберігання і роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), а також регламентують вимоги у дотриманні прав споживачів щодо належної якості цих нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.

Так, відповідно до п.8 Правил відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів (у тому числі дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки), що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в'їзді та біля оператора АЗС.

Із досліджених в судовому засіданні товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів та сертифікатів відповідності вбачається, що в роздрібний продаж на АЗС надходило, зокрема, дизельне паливо підвищеної якості (Євро) марки F (С) виду І (вміст масової частки сірки не більше ніж 10,0 мг/кг). Тобто, у супровідних документах конкретно зазначено марку та вид дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки.

Водночас із наявних в матеріалах справи фотографій в'їзду на АЗС та паливороздавальних колонок вбачається, що позивачем встановлені інформаційні стенди із зазначенням на них марки та виду нафтопродуктів, що перебувають в реалізації, однак дані стенди не містять інформації про вміст масової частки сірки дизпалива. Відтак, встановлене Інспекцією під час перевірки порушення позивачем п.8 Правил та ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» щодо ненадання необхідної та своєчасної інформації про дану продукцію знайшло своє підтвердження в ході з'ясування судом обставин у справі по суті.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно додатка 7 до Акта перевірки «Зведені дані про результати перевірки продукції, яка не відповідає вимогам нормативно-правових актів (нормативних документів) або/та яка реалізовувалась із порушенням вимог законодавства про захист прав споживачів» АЗС СП ТОВ «Кершер» одержано для реалізації 35875 літрів дизпалива по ціні 10,19 грн. за 1 літр. Загальна вартість даної продукції складає 365566,25 грн., з яких 30% - 109669,87 грн. Тобто, штраф в розмірі 109669,87 грн. за відсутність необхідної та своєчасної інформації про марку та вид дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки застосовано до позивача правомірно, а тому оскаржувана постанова в цій частині є законною.

Разом з тим, згідно п.32 Правил у разі продажу нафтопродуктів, що підлягають обов'язковій сертифікації, оператори (продавці) на вимогу споживача подають супровідні документи із зазначенням реєстраційного номера сертифіката відповідності чи свідоцтва про відповідність та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності виду продукції.

Тобто, вимоги пункту 32 Правил застосовується лише в разі встановлення таких же вимог технічним регламентом з підтвердження відповідності виду продукції.

Статтею 1 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» встановлено, що технічний регламент - це закон України або нормативно-правовий акт, прийнятий Кабінетом Міністрів України, у якому визначено характеристики продукції або пов'язані з нею процеси чи способи виробництва, а також вимоги до послуг, включаючи відповідні положення, дотримання яких є обов'язковим. Він може також містити вимоги до термінології, позначок, пакування, маркування чи етикетування, які застосовуються до певної продукції, процесу чи способу виробництва.

Однак, чинне законодавство України не містить затвердженого технічного регламенту таких видів продукції як бензини чи дизпаливо, отже вимоги п.32 Правил до даних правовідносин застосуванню не підлягають, а встановлене перевіркою порушення цих вимог є протиправним.

В даному випадку згідно п.9 Правил суб'єкт господарювання, що здійснює продаж нафтопродуктів, зобов'язаний своєчасно подати споживачеві необхідну, доступну та достовірну інформацію про нафтопродукти, а також копії паспортів якості, в яких зазначені нормативні документи, вимогам яких відповідають нафтопродукти, та копії сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності (якщо нафтопродукт підлягає обов'язковій сертифікації в Україні).

Як встановлено судом, на АЗС на момент перевірки були наявні сертифікати відповідності на нафтопродукти, зокрема, бензин А-92 та їх супровідна документація, відтак позивачем дотримано вимоги Правил щодо надання необхідної інформації своживачеві про належну якість продукції.

Як свідчить додаток 7 до Акта перевірки, на АЗС в роздрібну реалізацію надійшло 13245 літрів бензину А-92 по ціні 10,89 грн. за 1 літр. Загальна вартість даної продукції становить 144238,05 грн., з яких 30% - 43271,42 грн.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необгрунтоване застосування до позивача штрафу в сумі 43271,42 грн., з огляду на що постанова Інспекції від 17.12.2012 року №339 в зазначеній сумі підлягає скасуванню як протиправна.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області від 17 грудня 2012 року №339 в частині застосування до Спільного українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «Кершер» штрафу в розмірі 43271,42 грн. (сорок три тисячі двісті сімдесят одна грн. 42 коп.).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 17 лютого 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій