ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.06 р. Справа № 37/395
11 годин 40 хвилин
Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті в повному обсязі та проголошена в судовому засіданні
у приміщенні господарського суду Донецької області у присутності позивача та відповідача
(м. Донецьк, вул. Артема, 157, кабінет 210)
за позовом прокурору Волноваського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Волноваському районі, м. Волноваха
до відповідача державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк про стягнення на користь місцевого бюджету заборгованості по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції.
Суддя господарського суду Донецької області Яманко Валентина Григорівна
при секретарі судового засідання Шкурідіній І. О.
Представники:
Прокурор: Ульянова О.В. – за посв. № 2025,
від позивача: Климова Л.В. – за дов. № 67 від 27 листопада 2006 року,
від відповідача: Капрюхін О.К. – за дов. № 1-751 від 2 листопада 2006 року.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Волноваського району звернувся до господарського суду Донецької області 16 листопада 2006 року в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Волноваському районі, м. Волноваха з позовною заявою № 1219 від 13 листопада 2006 року (арк. справи 3-5) до державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк про стягнення на користь місцевого бюджету заборгованості по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції, розгляд якої згідно пунктів 6 та 7 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 6 жовтня 2005 року, до початку діяльності окружного адміністративного суду підвідомчий господарському суду Донецької області.
17 листопада 2006 року ухвалою господарського суду Донецької області було відкрито провадження в адміністративній справі № 37/395 та призначено попереднє судове засідання на 28 листопада 2006 року.
Під час попереднього судового засідання 28 листопада 2006 року, на яке прибули представники позивач та відповідача, були вирішені необхідні для розгляду питання та у відповідності до частини 3 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем та відповідачем надана письмова заява (арк. справи 13) про надання згоди щодо проведення судового розгляду у той же день. 28 листопада 2006 року відбувся судовий розгляд справи № 37/395. Позивач підтримав позовні вимоги, відповідач надав відзив на позовну заяву (арк. справи 31), в якому проти заявлених позовних вимог не заперечував, примирення сторони не досягли. Також, позивач надав клопотання (арк. справи 32) в якому просить суд надати розстрочку виконання постанови в частині стягнення заборгованості по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції, строком на 3 місяці, з яких по 7899 грн. 77 коп. щомісяця протягом двох місяців та 7899 грн. 78 коп. останнього місяця. Позивач проти наведеного клопотання не заперечував.
Позивач – прокурор Волноваського району, що діє на підставі Закону України “Про прокуратуру” та державна податкова інспекція у Волноваському районі є органами державної влади та відповідно в розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктами владних повноважень, що створені Указом Президента України "Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій" № 760/96 від 22 серпня 1996 року зі змінами та доповненнями внесеними Указом Президента України від 20 квітня 2000 року N 605/2000. Позивач діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 – ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року зі змінами та доповненнями станом на 1 січня 2006 року, пунктом 11 частини 1 статті 10 якого передбачено, що державні податкові інспекції на виконання своїх функцій подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Позивач у позовній заяві № 1219 від 13 листопада 2006 року визначив, що заборгованість відповідача по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., виникла на підставі самостійно задекларованих та узгоджених відповідачем сум податків та зборів, а також у зв'язку з донарахуванням податковим органом податків та застосуванням штрафних (фінансових) санкцій за порушення податкового законодавства, яке відповідачем не оскаржувалося.
Відповідач - державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк зареєстроване 2 вересня 2004 року виконавчим комітетом Донецької міської Ради як юридична особа за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, про що було видане свідоцтво про державну реєстрацію (арк. справи 15). Відповідач згідно до статуту (арк. справи 24-29) зареєстрований за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63. Державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 33161769, про що свідчить довідка Головного управління статистики у донецькій області від 10 вересня 2004 року (арк. справи 7). Відповідно до довідки форми № 4-ОПП № 626/08-28 від 13 вересня 2004 року (арк. справи 16) державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 10 вересня 2004 року.
Відокремлений підрозділ „Шахтоуправління „Трудівське” державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 33341002, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Донецькій області від 24 січня 2005 року (арк. справи 8). Відповідно до довідки форми № 4-ОПП № 719/08-28 від 27 січня 2005 року (арк. справи 17) відокремлений підрозділ „Шахтоуправління „Трудівське” державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 27 січня 2005 року. Згідно до Положення (арк. справи 18-23) відокремлений підрозділ „Шахтоуправління „Трудівське” державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк зареєстрований за адресою: 83039, м. Донецьк, вул. Раціоналізаторів, 8.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (арк. справи 31) проти заявлених позовних вимог не заперечував та надав клопотання (арк. справи 32) про розстрочення виконання постанови в частині стягнення заборгованості по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції, строком на 3 місяці, з яких по 7899 грн. 77 коп. щомісяця протягом двох місяців та 7899 грн. 78 коп. останнього місяця. Позивач проти наведеного клопотання не заперечував.
Представники позивача та відповідача клопотань про повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявили, у зв'язку з чим на підставі пункту 2-1 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-IV від 6 жовтня 2005 року судовий розгляд був проведений без технічної фіксації.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 1 протоколу № 1 від 20 березня 1952 року до Конвенції про захист прав і основних свобод людини від 4 листопада 1950 року, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Попередні положення, однак, ніяким чином не обмежують право держави запроваджувати такі закони, які, на її думку, необхідні для здійснення контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків або інших зборів чи штрафів.
За Конституцією України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом (стаття 67), система оподаткування, податки і збори встановлюються виключно законами України (пункт 1 частини 2 статті 92).
Право прокурору представляти інтереси держави в суді, подавати позови до суду та здійснювати інші процесуальні дії від імені держави та в інтересах держави передбачено пунктом 2 статті 121 Конституції України, пунктом 6 статті 20, статтею 36–1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року зі змінами та доповненнями.
Завданням органів державної податкової служби є виконання функцій щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, для чого у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, позивач має право проводити перевірки суб'єктів підприємницької діяльності, застосовувати фінансові (штрафні) санкції за встановлені порушення та стягувати примусово до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені та штрафних санкцій, що передбачено статтями 2, 10, 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 – ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року зі змінами та доповненнями.
Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 – ІІІ від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг (недоїмка) це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Пунктом 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 зазначеного Закон визначено, що податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення – рішення або після закінчення адміністративного чи судового оскарження при незгоді платника податків з визначеними податковим органом сумами податків (зборів) та штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється па спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
У цій справі прокурор Волноваського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Волноваському районі, м. Волноваха звернувся до суду з позовом до державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк про стягнення на користь місцевого бюджету заборгованості по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України дано визначення суб'єкта владних повноважень, згідно з яким - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районні у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що органи Державної податкової адміністрації України є органами виконавчої влади, їм надано право здійснювати контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів та здійснювати заходи погашення податкового боргу, зокрема, примусово шляхом звернення до суду.
Враховуючи викладене, звернення прокурора в інтересах держави в особі податкового органу до суду із вимогою погашення податкового боргу є публічно-правовим спором, підвідомчим адміністративним судам України, що підтверджується постановою Вищого господарського суду України від 4 липня 206 року (арк. справи 33-34).
Судом були дослідженні надані позивачем докази наявності податкового боргу відповідача та встановлено:
Сума заборгованості Відокремленого підрозділу „Шахтоуправління „Трудівське” державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк по земельному податку в розмірі 23699 грн. 32 коп., склалася з наступного:
- 22835 грн. 22 коп. - основний платіж, який самостійно заявлений відповідачем до сплати у податковому розрахунку земельного податку № 573 від 26 січня 2006 року (арк. справи 9) на 2006 рік, самостійно наданого відповідачем до податкового органу, за період з січня 2006 року по серпень 2006 року з урахуванням переплати в розмірі 231 грн. 82 коп. (2883 грн. 38 коп. х 8 – 231,82 = 22835,22);
- 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції застосовані позивачем та визначені в податкових повідомленнях-рішеннях:
- № 0000811510/0 від 18 лютого 2006 року – 278 грн. 59 коп. (10 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченого з затримкою), корінець якого доданий до матеріалів справи (арк. справи 10). Зазначене податкове повідомлення – рішення було отримане відповідачем 27 лютого 2006 року, про що свідчить поштове повідомлення (арк. справи 10);
- № 0000801510/0 від 18 лютого 2006 року – 585 грн. 51 коп. (20 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченого з затримкою), корінець якого доданий до матеріалів справи (арк. справи 10). Зазначене податкове повідомлення – рішення було отримане відповідачем 27 лютого 2006 року, про що свідчить поштове повідомлення (арк. справи 10).
Докази визнання вище зазначених податкових повідомлень-рішень недійсними в результаті адміністративного чи судового оскарження відповідач не надав.
Відповідно до пункту 1.10 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова вимога – це письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.
Згідно вказаного підпункту 1.10 статті 1 та підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 вказаного Закону відповідачу була надіслана перша податкова вимога № 1/118 від 21 лютого 2006 року, яка була отримана відповідачем 31 березня 2006 року, про що свідчить корінець зазначеної податкової вимоги (арк. справи 12).
3 травня 2006 року відповідачу була надіслана друга податкова вимога за № 2/219, яка була отримана відповідачем 16 травня 2006 року, про що свідчить корінець зазначеної податкової вимоги (арк. справи 11).
Відповідно до акту звірки (арк. справи 30), підписаного як позивачем так і відповідачем, за відповідачем рахується заборгованість по земельному податку в розмірі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції.
Виходячи з вищезазначеного суд дійшов до висновку, що сума заявленої позивачем заборгованості сторонами узгоджена, застосовані штрафні (фінансові) санкції не оскаржені, повноваження щодо звернення до суду податкового органу, право на примусове стягнення заявленої суми підтверджені та відповідають вимогам закону, відповідач проти позовних вимог не заперечує, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Суд керуючись статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України задовольняє клопотання відповідача про розстрочку виконання постанови в частині стягнення заборгованості по земельному податку в розмірі 23699 грн. 32 коп., строком на 3 місяці, з яких по 7899 грн. 77 коп. щомісяця протягом двох місяців та 7899 грн. 78 коп. останнього місяця.
Судові витрати відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на те, що позов заявлений суб'єктом владних повноважень до юридичної особи, що не є суб'єктом владних повноважень, та те, що органи державної податкової служби звільнені від сплати судових витрат, не стягуються.
Керуючись статтею 1 протоколу № 1 від 20 березня 1952 року до Конвенції про захист прав і основних свобод людини від 4 листопада 1950 року, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, пунктом 2 статті 121 Конституції України, пунктом 6 статті 20, статтею 36–1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року, статтею 67, пунктом 1 частини 2 статті 92, статтями 2, 10, 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 – ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року зі змінами і доповненнями, підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2, пунктом 5.1, підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України „Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року із змінами та доповненнями, статтями 6-14, 23, частиною 4 статті 94, статтями 11, 60, 112, 121, 158-163, 167, 185,186, 254, 263, пунктами 2-1, 6, 7 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-IV від 6 жовтня 2005 року, господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурору Волноваського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Волноваському районі, м. Волноваха до державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк про стягнення на користь місцевого бюджету заборгованості по земельному податку в сумі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції, задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”, м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, код ЄДРПОУ 33161769, відомості про банківські реквізити у матеріалах справи відсутні) на користь місцевого бюджету заборгованість по земельному податку в розмірі 23699 грн. 32 коп., у тому числі 22835 грн. 22 коп. – основний платіж, 864 грн. 10 коп. – штрафні (фінансові) санкції, на рахунок 33216811600186, код платежу 13050100, отримувач платежу: Ольгінська сільська Рада, банк Управління Державного казначейства в Донецькій області, МФО 834016.
Розстрочити виконання постанови в цій частині строком на 3 місяці, з яких по 7899 грн. 77 коп. щомісяця протягом двох місяців та 7899 грн. 78 коп. останнього місяця.
Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті в повному обсязі та проголошена в судовому засіданні 28 листопада 2006 року в присутності представників сторін у приміщенні господарського суду Донецької області (м. Донецьк, вул. Артема, 157, кабінет № 210)
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Яманко В.Г.
вик. Тумасова О.А.
т. 3056106
Надруковано 5 примірників:
1. Позивачу – 2.
2. Відповідачу – 1.
3. Прок. Дон. Обл. – 1.
4. До справи – 1.
_______________
Адреса та телефон господарського суду Донецької області: 83048, м. Донецьк, вул. Артема, 157, тел. 381-88-46.