ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.02.13 Справа№ 5015/5252/12
За позовом: Львівського міського комунального підприємства „Львівводоканал", м.Львів
до відповідача: Закритого акціонерного товариства „Завод комунального транспорту", м.Львів
про стягнення 85449грн. 47коп.
Суддя: Гоменюк З.П.
Секретар судового засідання: Юрків М.Г.
Представники:
від позивача: Гуковський А.В.
від відповідача: не з"явився
Представнику позивача, роз'яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов'язки, зокрема, права заявляти відводи. Заяв про відвід судді не поступало.
Суть спору: Позов заявлено Львівським міським комунальним підприємством „Львівводоканал" до Закритого акціонерного товариства „Завод комунального транспорту" про стягнення 70716грн. 80коп. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 14732грн. 67коп. нарахування за скид понаднормативних забруднень.
Ухвалою суду від 12.12.2012р. за даним позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 22.01.2013р. В зв'язку з неявкою представника відповідача в судове засідання 22.01.2013р., ухвалою суду від 22.01.2013р. відкладено розгляд справи на 12.12.2013р.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, вимог ухвал суду не виконав, доказів визнання чи спростування позовних вимог не представив, хоча у встановленому порядку був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 06904401 від 14.02.2012р.
Господарському суду представлено достатньо доказів, що дає можливість розглянути справу відповідно до ст.75 ГПК України при відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
22.02.2010р. між ЛМКП "Львівводоканал" (Львівводоканал) та Закритим акціонерним товариством „Завод комунального транспорту" (абонент) укладено попередній договір №304965 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, відповідно до умов якого Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України "Про питну воду і питне водопостачання", Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України (надалі Правила користування), Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення (надалі Правила експлуатації), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі Правила приймання).
Відповідно до пункту 2.4 обов"язкових для сторін "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" затверджених наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р., відповідач зобов"язаний виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників якості. "Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова" (далі Місцеві правила) затверджено рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292.
Згідно з Місцевими правилами (п.4.3.1) уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації (надалі Перелік).
Як стверджує позивач в позовній заяві, на час виникнення спору відповідач перебував у переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію за №349.
Згідно з вказаним переліком, який затверджений уповноваженим органом Львівського міськвиконкому, відповідач відповідно до вимог п.4.4 Місцевих правил, розробив проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації. На підставі розробленого відповідачем проекту ліміту та п.п.4.5, 4.5.2, 4.5.2.2. місцевих Правил та п.2.2.1 договору відповідачу доведено Тимчасовий ліміт №1602 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації. Дозвіл на скид стічних вод в систему міської каналізації відповідач на момент відбору проб 02.08.2012р. отримав.
Відповідно до п.2.2.1. договору абонент зобов"язується отримати у Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладення договору і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
Відповідно до п.2.2.7 договору та п.п.3.5.1, 5.1, 7.3 Місцевих правил, підприємство зобов"язане здійснювати систематичний контроль за фактичними концентраціями забруднювальних речовин в своїх стічних водах і не допускати, щоб у контрольних колодязях забруднювальні речовини перевищували допустимі концентрації (ДК), які доведено відповідачу лімітом №1602.
Відповідно до п.3.5.1 місцевих Правил підприємство зобо'язане здійснювати систематичний контроль за фактичними концентраціями забруднювальних речовин в своїх стічних водах і не допускати щоб у контрольних колодязях забруднювальних речовин перевищували встановлені (Тимчасовий ліміт №1602).
Скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності ( п.п.4.2.2.4, 9.2 Місцевих Правил та п.3.6 договору).
Відповідно до п.3.1.4 та п. 3.1.5 місцевих Правил Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду. Виставляти підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об"єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8,9 Правил).
Як встановлено судом, на виконання обов"язку здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, 02.08.2012р. Водоканалом здійснено контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено акт №4733 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів. Вид проби: Разова. Вказаний акт також підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб та жодних скарг з цього приводу від нього не надходило. Доказів зворотнього відповідачем не подано. Частину проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію Водоканалу. Іншу частину проби передано відповідачу для можливості проведення її контрольного аналізу. Відповідачем контрольний аналіз не проводився.
Відповідно до пунктів 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2 місцевих Правил при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, Водоканал зобов'язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобов'язаний її сплатити. Аналогічна вимога передбачена п. 3.6 договору, відповідно до якої скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до правил приймання.
Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз на підставі якого складено результат вимірювань №446 від 08.08.2012р. відповідно до п.п.2.6., 3.2.6. місцевих Правил. Лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод, а саме забруднення заліза, що перевищує відповідні допустимі концентрації.
Відповідачу була направлена претензія № 4524 від 21.09.2012р., яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення, з вимогою сплатити 14732грн. 67коп. до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету (20%) та 70716грн. 80коп. у розпорядження Водоканалу на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства Львова (80%).
Приймаючи рішення у даній справі, суд виходив з наступного:
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини. Згідно ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Згідно ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За умовами ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
На підставі укладеного з позивачем попереднього № 304965 від 22.02.2010р. відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації м.Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (місцеві Правила ), які встановлюють вимоги до приймання від підприємства стічних вод міської каналізації, регламентують права та обов"язки підприємств і водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та міри впливу за їх порушення. Правила є обов"язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовівдведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.
Факт здійснення відбору контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічного аналізу підтверджується актом № 4733 від 02.08.2012р., який підписаний представником відповідача.
Відповідно до п.2.2.7. договору абонент зобов"язаний не перевищувати встановлені ліміти водопостачання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Відповідно до п.3.6 договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищених коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.
Згідно п.3.5.1. місцевих Правил, підприємства зобов"язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в контрольний колодязь підприємства на своїх випусках.
Відповідачу доведено тимчасовий ліміт № 1427 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому вказано значення допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах підприємства.
Факт перевищення відповідачем ліміту на скид забрюднювальних речовин підтверджується результатом вимірювань № 446 від 08.08.2012р. на підставі якого позивачем, згідно п.2.6, п.3.1.5., 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2., 9.4.2, 9.4.2.1. місцевих Правил та п.п.3.6. договору, нараховано додаткову плату, яка згідно розрахунку № 4524/36 від 11.09.2012р. становить 85449грн. 47коп.
Порядок відбору проб передбачений п.7.2. місцевих Правил. За призначенням хімічні аналізи проби поділяються на головні; контрольні; арбітражні (п.7.2.10 місцевих Правил ).
Відповідно до п.7.2.12. місцевих Правил, головний аналіз - це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (СФ), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій встановлених для даного підприємства (об"єкта).
Контрольний аналіз проби - це аналіз, який може бути використаний як контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством (п.7.2.17. місцевих Правил ).
Порядок відібрання проби для контрольного аналізу передбачений п.7.2.18. місцевих Правил, зокрема згідно п.п.7.2.18.1. проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контрольною службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби.
В присутності представника відповідача позивач здійснив відбір контрольної вибіркової проби з контрольного колодязя КК-3, примірник акту № 4733 вручений відповідачу, про що свідчить підпис його працівника (головний інженер Федак І.П.), з правом на проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів представник відповідача був ознайомлений, про що свідчить його підпис в акті. Зауважень щодо порушення порядку відбору проб стічної води представником відповідача надано не було. Також представник відповідача не покликався на те, що йому не було надано проби для проведення контрольного аналізу.
Відповідно до п.7.2.24 місцевих Правил приймання, результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення аналізу.
Відповідач не скористався наданим йому правом на проведення контрольного аналізу у порядку та строки передбачені місцевими Правилами.
Відповідно до п. 7.2.17 місцевих Правил та акту, для перевірки і уточнення результатів головного аналізу Відповідачу передано запломбовану пробу для проведення контрольного аналізу. Відповідач своїм правом не скористався і контрольний аналіз не проводив. Відповідно до п. 7.2.22 місцевих Правил позивач виконав розрахунок додаткової плати за результатами головного аналізу.
Згідно п.7.2.19 місцевих Правил, підприємство має право контрольний аналіз не проводити (п.7.2.22) наперед погоджуючись з результатом головного аналізу.
Відповідно до п.п.3.1.5, 9.2.2. місцевих Правил та п.п.3.6. договору позивачем нараховано відповідачу плату за скид понаднормативних забруднень, яка згідно розрахунку №4524/36 від 11.09.2012р. становить 85449грн. 47коп. та відповідно до Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" розподіляється наступним чином: 14732грн. 67коп. до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету (20%) та 70716грн. 80коп. у розпорядження Водоканалу на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства Львова (80%).
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, а відповідачем при наданих йому можливостях не подано заперечення стосовно заявлених вимог та доказів погашення боргу, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню повністю.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.11, 627, 629, 901 ЦК України, ст.ст.33, 43, 49, 75, 82, 84 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Завод комунального транспорту", м.Львів, вул.Стрийська, 45 (ідентифікаційний код 32483661) на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м.Львів, вул.Зелена, 64 (ідентифікаційний код 03348471) 70716грн. 80коп. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 1708грн. 98коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.
3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Завод комунального транспорту", м.Львів, вул.Стрийська, 45 (ідентифікаційний код 32483661) в доход міського бюджету м.Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища, м.Львів, пл.Ринок, 1 рахунок 33110331700002 в ГУДКУ у Львівській обл.., МФО 825014, код ЄДРПОУ 38008294, код платежу 24062100 нарахування за скид понаднормативних забруднень в сумі 14732грн. 67коп. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.
Суддя Гоменюк З.П.
Повний текст рішення виготовлено
та підписано 18.02.2013р.