ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/4900/2012
12 лютого 2013 року 14год. 15хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Школяр О.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Прозапас О.І.,
відповідача: представник Ковальчук В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Комунального підприємства "Екосервіс"
до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень , -ВСТАНОВИВ :
Позивач - Комунальне підприємство "Екосервіс" звернувся до суду з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.07.2012 року №1001401540 та №1001411540.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що спірними податковими повідомленнями-рішеннями застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в сумі 6615,69 грн. та 28640,43 грн.
Зазначає, що відповідачем прийнято рішенням №1 від 18 квітня 2011 року про розстрочення податкового боргу Комунального підприємства «Екосервіс» податку на додану вартість в загальній сумі 212820,64 грн. Відповідно до зазначеного рішення 18.04.2011 року між Сарненською МДПІ та КП «Екосервіс» укладено договір про розстрочення податкового боргу. Укладання Договору про розстрочення сплати податку на додану вартість, на період з 18.04.2011 року по 26.12.2011 року призвело до перенесення строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання.
На думку позивача з 18 квітня 2011 року податковий орган не має права нараховувати штрафні санкції на розстрочену суму податкового боргу, оскільки розстрочення, передбачає перенесення строків сплати, а в Рішенні та Договорі про розстрочення визначені нові строки сплати боргу.
В даному випадку штрафні санкції могли бути нараховані лише у випадку порушення платником податків нових строків сплати, встановлених в Рішенні та Договорі.
КП «Екосервіс», виконуючи умови раніше укладеного Договору про розстрочення податкового боргу від 18 квітня 2011 року, у встановлені строки, повністю погасило суму узгодженого податкового зобов'язання не порушивши термінів його сплати.
В судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. На обґрунтування заперечень зазначив, що приписами п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Органом державної податкової служби було застосовано штрафні санкції виключно за період з дати виникнення податкового боргу по дату укладання договору про розстрочення податкового боргу з дотриманням приписів ст. 126 Податкового кодексу України.
В задоволенні позову просив відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Органом державної податкової служби проведено камеральну перевірку податкових декларацій позивача з податку на додану вартість, за наслідками якої складно акт від 11.07.2012 року №251/15/32404202 (а.с.7-14). Перевіркою встановлено порушення платником податків термінів сплати суми податку на додану вартість, визначених п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №1001401540 від 19 липня 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в сумі 6615,69 грн. та №1001411540 від 19 липня 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в сумі 28640,43 грн. (а.с.19-20)
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 46.1. статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У відповідності до пункту 54.1 крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнаються податковим боргом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Пунктом 100.1 статті 100 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI передбачено розстрочення податкового боргу, яким є перенесення строків сплати платником податків податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього кодексу.
В силу пункту 100.6 статті 100 Податкового кодексу України встановлено, що розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення. Згідно пункту 100.2 статті 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (пункт 100.13 статті 100 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 100 Податкового кодексу України розроблений "Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків", затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року №1036 (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин та застосовується до них, далі - Порядок розстрочення).
Згідно пункту 1.4. розділу І Порядку розстрочення, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу державної податкової служби та укладено договір про розстрочення (відстрочення). Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що ведеться органами державної податкової служби.
У відповідності до пункту 1.9. розділу І Порядку розстрочення строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом державної податкової служби рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.
Згідно пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку розстрочення, розстрочення (відстрочення) надається окремо за кожним податком, збором, штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом), пенею. У разі якщо термін сплати грошових зобов'язань (податкового боргу) за окремими податками, зборами, штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), пенею та строк їх розстрочення (відстрочення) співпадають, може прийматися одне рішення про розстрочення (відстрочення) із зазначенням таких податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені окремими рядками.
Пунктом 3.9. розділу ІІІ Порядку розстрочення встановлено, що на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Судом встановлено, що податковим органом були прийнято рішення №1 від 18 квітня 2011 року про розстрочення податкового боргу Комунального підприємства «Екосервіс» податку на додану вартість в загальній сумі 212820,64 грн., в тому числі 146804,97 грн. основний платіж, 57561,77 грн. штрафна (фінансова) санкцій (штраф), 8453,90 грн. пеня. (а.с.34).
Відповідно до зазначеного рішення 18.04.2011 року між Сарненською МДПІ та КП «Екосервіс» укладено договір про розстрочення податкового боргу (а.с.35-37).
Приписами п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З розрахунків штрафних санкцій до акту перевірки вбачається, що податковим органом було застосовано штрафні санкції виключно за період з дати виникнення податкового боргу по дату укладання договору про розстрочення податкового боргу з дотриманням приписів ст. 126 Податкового кодексу України (а.с.11-14), на розстрочені грошові зобов'язання штрафні санкції не нараховувалися.
Наведене спростовує доводи позивача про протиправність дій органу державної податкової служби при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити повністю.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати на користь позивача з Державного бюджету України не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позивачу - Комунальному підприємству "Екосервіс" в задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Гломб Ю.О.