Постанова № 29388055, 11.12.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.12.2012
Номер справи
2а-9665/12/0170/24
Номер документу
29388055
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 грудня 2012 р. (10:48) Справа №2а-9665/12/0170/24

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Жилавтосервіс - Керч»

до Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим

про визнання протиправним та скасування рішення,

за участю:

представник позивача - Цаповська О.В., довіреність № 359/08 від 01.12.2012,

представник відповідача - не з'явився

Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось Комунальне підприємство «Жилавтосервіс - Керч» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 16.08.2012 року № 871.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що штрафні санкції застосовані до позивача за одне й теж саме порушення. Позивач також вказав на неможливість застосування до нього штрафних санкцій, у зв'язку з тим, що з тим, що відносно підприємства порушено справу про банкрутство.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 11.12.2012 року підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, надав письмові пояснення по справі та просив розглянути справу за відсутності його представника.

Проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Жилавтосервіс - Керч» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 36198330), яка зареєстрована 03.10.2008 року Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 642450 (а.с. 28).

З 17.07.2012 року по 01.08.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим проведена перевірка позивача з питань правильності нарахування, відрахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, наданих до Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування за період з 01.05.2011 року по 31.05.2012 року.

Перевіркою виявлено порушення ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464), а саме порушення строків та повноти сплати авансових платежів у вигляді сум єдиного внеску на суму 1694958,99 грн.

За результатами перевірки складений акт від 01.08.2012 року № 37-Ю (а.с. 6-15).

Відповідно до акту перевірки на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) від 16.08.2012 року № 871, яким до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 125929,48 грн. (а.с. 18).

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно з ч. 7 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч. 2,3 ст. 25 Закону № 2464).

Згідно з п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Суд не приймає до уваги твердження позивача про застосування штрафних санкцій за одне й теж саме порушення, оскільки штрафні санкції за рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим від 20.04.2012 року № 310 застосовані на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, а штрафні санкції за рішенням від 16.08.2012 року № 871 - на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, тобто рішення № 310 та № 871 містять у собі різні види штрафних санкцій, встановлених ст. 25 Закону № 2464.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій.

Щодо тверджень позивача про неможливість застосування до нього штрафних санкцій у зв'язку з перебуванням його у процедурі банкрутства, суд зазначає наступне.

Мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення, що повністю узгоджується з приписами статтей 1, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку із чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2011 року порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Жилавтосервіс-Керч", отже, порушення провадження про банкрутство не зупиняє нарахування штрафних санкцій та пені, які застосовані до позивача по зобов'язанням, які виникли після порушення справи про банкрутство та введення мораторію.

Оцінюючи дії Управління Пенсійного фонду України в місті Керч Автономної Республіки Крим при прийнятті рішення № 871 від 16.08.2012 року про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), суд керується вимогами частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

«На підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцієюта законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення № 871 від 16.08.2012 року про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), діяв в порядку статті 19 Конституції України, тобто у межах, спосіб та на підставі чинного законодавства України.

У судовому засіданні, яке відбулося 11.12.2012 р. оголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова складена у повному обсязі 12.12.2012 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кащеєва Г.Ю.