Рішення № 29378704, 12.02.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
12.02.2013
Номер справи
913/237/13-г
Номер документу
29378704
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12.02.13 Справа № 913/237/13-г

Провадження № 1пд/913/237/13-г

За позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует", м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Зюбанова Н.М.

П р е д с т а в н и к и:

від позивача - Кожихов А.Ю., за дов. від 19.03.12 № И01/03-31/1783/0/2-12;

від відповідача - Макарова Г.Л., за дов. від 02.01.13 б/н;

прокурор Паршутін А.Б., посв. від 09.10.12 № 008309;

Суть пору: про внесення змін до договору оренди землі від 18.12.02 /державна реєстрація від 21.02.03 № 4284/ до пунктів 2.1, 2.11, 2.5, 6.1 у редакції позивача.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що у спірних правовідносинах ні договором, ні законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати у разі зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та прокурора, суд дійшов до наступного.

Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.

Так, 18.10.02 Луганською міською радою було прийнято рішення № 255/4 про внесення на розгляд Луганської міської ради питання про припинення закритому акціонерному товариству "Луганська фірма "Силует" права постійного користування земельними ділянками за адресою: Советська, 73 та вул. Советська, 124 та надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует" в оренду земельних ділянок під розміщену будівлю "Будинок побуту" за адресою: вул. Советська, 73 та під розміщену будівлю ательє за адресою: вул. Советська, 124.

На підставі вказаного рішення 18.12.02 між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует" було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у встановленому законом порядку 21.02.03 за № 4284, за умовами якого відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2977 га за адресою: м. Луганськ, вул. Советська, 73.

За змістом п. 1.2 договору у редакції змін за договором від 05.05.05 (державна реєстрація від 21.06.05 за № 040540200103) земельна ділянка надається орендарю терміном до 18.10.51 під розміщення нежитлової будівлі.

Пунктом 2.1 укладеного договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.99 № 7/9.

У відповідності до п. 13 договору сторони дійшли згоди, що на момент укладання договору річна орендна плата складає 21172 грн. 28 коп., а грошова оцінка земельної ділянки - 846891 грн. 01 коп. (п. 2.11 договору).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач у встановленому порядку склав проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, за змістом якого запропонував внести відповідні зміни до останнього, а с а м е :

- викласти п. 2.1 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";

- доповнити п. 2.11 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 2424111 (два мільйони чотириста двадцять чотири тисячі сто одинадцять) грн. 56 коп. ";

- доповнити п. п. 2.1.1 п. 2.1 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки 18.12.02, державна реєстрація від 21.02.03 № 4284 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 72723 (сімдесят дві тисячі сімсот двадцять три) грн. 35 коп.".

- викласти п. 2.5 розділу "Орендна плата" договору в новій редакції: "У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення";

- змінити у п. 6.1 розділу 6 "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".

З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.12.02 у редакції змін за договором від 05.05.05, оскільки до звернення прокурора з позовом відповідач відмовився від підписання вказаних змін, що підтверджено його листом від 28.11.12 № 99, наданим у відповідь на лист Луганської міської ради від 05.11.12 № 01/03-13/6653/0/2-12 з відповідними пропозиціями.

Оцінивши доводи сторін та прокурора, обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає повному задоволенню, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки від 18.12.02, п. 4.2 якого передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.

Факт звернення з позовом прокурора в інтересах саме Луганської міської ради обумовлений тим, що згідно з п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.

З матеріалів справи вбачається, що роботу у частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки позивачем було розпочато у тому числі у зв'язку з набранням чинності з 01.01.11 Податковим кодексом України, яким зокрема врегульовано обчислення та сплата орендної плати за землю, а с а м е :

- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);

- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.

Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років.

Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивач пропонує встановити у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3.

Визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки саме у розмірі 2424111 грн. 56 коп. підтверджується даними Управління Держкомзему у м. Луганську за листом від 28.09.12 № 4977/4-2-14 (арк. справи 20-21).

Розмір річної орендної плати у гривнях, який пропонується Луганською міською радою, згідно мети використання земельної ділянки визначається у сумі 72723 грн. 35 коп., що складає 3% від вказаної вище ціни земельної ділянки у сумі 2424111 грн. 56 коп.

Тому суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та під ставність внесення змін до п. 2.1 договору оренди землі.

Щодо редакції п.2.5 розділу 2 "Орендна плата" договору про відповідальність орендаря у вигляді пені у розмірі, передбаченому діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу, то таке визначення обґрунтоване тим, що за нормами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Таке визначення розміру пені суд не вважає порушенням цивільного законодавства, оскільки пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ не перевищує розмір подвійної облікової ставки НБУ та обраховується також у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання, що узгоджується з ч. 3 ст. 549 ЦК України.

Зміна у п. 6.1 договору слів "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою" викликана змінами у структурі підрозділів Луганської міської ради.

Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У відповідності до ст. 653 ЦК України у разі зміни договору у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

За вказаних обставин вимоги прокурора підлягають повному задоволенню, зі стягненням з відповідача судового збору на користь держави, оскільки позов заявлено прокурором, який звільнений від його сплати у встановленому законом порядку.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни договору оренди договору оренди земельної ділянки від 18.12.02 у редакції змін за договором від 05.05.05 (державна реєстрація від 21.02.03 за № 4284, укладеного між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует", м. Луганськ, вул. Совєтська, буд. 73, ідент. код 03052658, виклавши п. 2.1 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції:

- "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";

- доповнити п. 2.11 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 2424111 (два мільйони чотириста двадцять чотири тисячі сто одинадцять) грн. 56 коп. ";

- доповнити п. п. 2.1.1 п. 2.1 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки 18.12.02, державна реєстрація від 21.02.03 № 4284 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 72723 (сімдесят дві тисячі сімсот двадцять три) грн. 35 коп.".

- викласти п. 2.5 розділу "Орендна плата" договору в новій редакції: "У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення";

- змінити у п. 6.1 розділу 6 "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська фірма "Силует", м. Луганськ, вул. Совєтська, буд. 73, ідент. код 03052658 в доход державного бюджету України на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській об'єднаній державній податковій інспекції у м. Луганську.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складене 18.02.13.

Суддя Н.М.Зюбанова

Помічник судді Г.А.Кравцова