Постанова № 29368506, 04.02.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2013
Номер справи
826/736/13-а
Номер документу
29368506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 лютого 2013 року 16:20 № 826/736/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

при секретарі Воронюк М.М.,

за участю сторін:

представник позивача - Іванченко О.І.,

представник відповідача - Вицке О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС про скасування наказу, визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» (надалі - ТОВ «Елтек-Україна», позивач) до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС (надалі - ДПІ у Святошинському районі м. Києва, відповідач) про скасування наказу від 25.12.2012 р. № 2002 ДПІ у Святошинському районі м. Києва; визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача на підставі наказу від 25.12.2012р. № 2002.

Свої позовні вимоги ТОВ «Елтек-Україна» обґрунтовує тим, що у податкового органу не було підстав проведення перевірки, оскільки право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Позивач зазначає, що наказ відповідача ТОВ «Елтек-Україна» отримало лише 02.01.2013p., в той час, як перевірка була проведена ДПІ у Святошинському районі м. Києва з 25.12.2012р. по 29.12.2012р.

Окрім того, датою початку перевірки у оскаржуваному наказі визначено дату його видання, тобто з 25.12.2012р. по 29.12.2012р., що позбавляє позивача його законного права на підготовку та надання необхідних документів відповідачу у вказаний період.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов та зазначив, що оскаржуваний наказ виданий податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, а перевірка проведена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України.

Зокрема, відповідач зазначає, що право на проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ «Елтек-Україна» виникло з моменту направлення рекомендованим листом із повідомленням про вручення належним чином оформленого наказу та повідомлення про проведення перевірки.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін судом встановлено наступне.

ДПІ у Святошинському районі м. Києва ДПС на підставі Наказу від 25.12.2012р. № 2002 та повідомлення від 25.12.2012р. №14788/10/22-60, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Елтек-Україна» з питань достовірності, повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету ПДВ та податку на прибуток по взаємовідносинам з ПП «Ін-Фоліо» (34425926) за період з 01.03.2012р. по 31.07.2012р.

Перевірка проводилась посадовими особами ДПІ у Святошинському районі м. Києва з 25.12.2012р. по 29.12.2012р.

За результатами перевірки складено Акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки за № 1/22-609/33154531 від 02.01.2013р. (далі по тексту - Акт перевірки).

Згідно з висновками, викладеними в акті перевірки встановлено порушення ТОВ «Елтек-Україна»:

ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.06.99р. №996-XIV, пп.14.1.27 п.14.1 ст.14, п.137.1 ст. 137, п.138.1 -138.2 ст.138, п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 2 350 743 грн., в тому числі за 1 квартал 2012р. на 252 071 грн., 2 квартал - 1 799 159 грн., З квартал - 299 513 грн.;

п.198.1. ст.198, п.198.2 ст.198, п.198.3 ст.198, п.201.1 ст.201р. V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, внаслідок чого ТОВ «Елтек-Україна» (код ЄДРПОУ 33154531 занижено ПДВ на загальну суму 2 238 802грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до положень п.п. 75.1. 2 п. 75.1. ст. 75 Податкового Кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Податковим Кодексом України податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Згідно положень п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п. 79.1 ст.79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до п.79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Аналогічні положення містяться також і в п.п. 1.1. Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 14.04.2011 № 213, згідно якого відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.

Згідно п. 2.4 Методичних рекомендацій, підрозділи органу ДПС, які очолюють здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки, забезпечують надсилання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення (посадовій особі або законному (уповноваженому) представнику) під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки за формою згідно з додатком 9 до Методичних рекомендацій.

Зазначене повідомлення підписується керівником (або заступником керівника) органу ДПС, завіряється гербовою печаткою цього органу та реєструється у єдиному Журналі реєстрації повідомлень про проведення перевірок платників податків у порядку, визначеному пунктом 2.1 цього розділу.

Аналіз вищезазначених норм податкового законодавства дає суду підстави вважати, що право на проведення документальної позапланової перевірки виникає у податкового органу тільки у разі надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки до початку проведення зазначеної перевірки.

Оскаржуваним наказом від 25.12.2012р. № 2002 призначена позапланова документальна невиїзна перевірка ТОВ «Елтек-Україна» тривалістю 5 робочих днів з 25.12.2012р.

У зазначеному повідомленні від 25.12.2012р. зазначалось про необхідність ТОВ «Елтек-Україна» починаючи із зазначеного терміну (з 25.12.2012р.) забезпечити надання всіх необхідних документів, що підтверджують дані податкових декларацій та розрахунків, пов'язаних із сплатою податків та обов'язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів, а також дотримання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази щодо вжиття відповідачем заходів для вручення позивачу наказу і повідомлення під розписку за місцем реєстрації юридичної особи до початку проведення перевірки, як того вимагають приписи статті 78 Податкового кодексу України.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 25.12.2012р. № 2002 та повідомлення від 25.12.2012р. №14788/10/22-60 направлені позивачу поштою листом з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення у день видачі наказу і повідомлення і день початку перевірки та отримані позивачем 02.01.2013р., тобто вже після закінчення перевірки, що фактично позбавило позивача можливості надати будь-які документи чи пояснення під час проведення перевірки, а також викласти свої заперечення до акту перевірки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при винесенні наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 25.12.2012 р. № 2002 та проведенні перевірки на підставі оскаржуваного наказу, порушив порядок проведення документальної позапланової перевірки, не вручивши позивачу зазначений наказ до початку проведення зазначеної перевірки та фактично позбавив позивача його законного права на надання будь-яких документальних підтверджень та пояснень щодо підтвердження даних податкових декларацій та розрахунків, пов'язаних із сплатою податків та обов'язкових платежів до бюджету.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем не доведено правомірність своїх дій.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» задовольнити повністю.

Скасувати наказ Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС від 25.12.2012р. № 2002.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС з проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» на підставі наказу від 25.12.2012р. № 2002.

Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 34,41 грн. на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» (код ЄДРПОУ 33154531) за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний 11.02.2013р.

Суддя В.П. Шулежко