Постанова № 29368206, 28.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
2а-17656/12/2670
Номер документу
29368206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 січня 2013 року 17:14 № 2а-17656/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК»

до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби

про скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Публічне акціонерне товариство «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» з позовом до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою суду від 05.01.2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог підприємство посилається на те, що при проведенні перевірок податковим органом не було враховано в повній мірі вимог податкового законодавства, тому висновки перевірок щодо порушення позивачем п. «б» пп. 176.2 ст. 176 та п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України є безпідставними.

Відповідач в судових засіданнях та письмових запереченнях проти позову заперечив, зазначивши, що за податкових перевірок податковим органом було встановлено факти подання позивачем, як податковим агентом, податкової звітності щодо з помилками, за що передбачена відповідальність, встановлена п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України є безпідставними, тому спірні рішення є правомірними.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Окружною державною податковою службою - Центральним офісои з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби проведено документальні перевірки ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" (ЄДРПОУ 14361575) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, що відображено в уточнюючих розрахунках по ф. №1ДФ, поданих у І, II, III квартали 2011 року, за результатами яких складено акти від 19.09.2012 року: № 1042/43-10/14361575, № 1039/431-10/14361575, № 1045/43-10/14361575, № 1044/43-10/14361575, № 1043/43-10/14361575, № 1041/43-10/14361575, № 1040/43- 10/14361575, № 1032/43-10/14361575, № 1012/43-10/14361575, № 1037/43-10/14361575, № 1035/43-10/14361575, № 1028/43-10/14361575, № 1018/43-10/14361575, № 1024/43-10/14361575, № 1038/43-10/14361575, № 1036/43-10/14361575, № 1034/43-10/14361575, № 1033/43-10/14361575, № 1031/43-10/14361575, № 1030/43-10/14361575, № 1029/43-10/14361575, № 1027/43-10/14361575, № 1026/43-10/14361575, № 1025/43-10/14361575, № 1010/43-10/14361575, № 1011/43-10/14361575, № 1013/43-10/14361575, № 1014/43-10/14361575, № 1015/43-10/14361575, № 1015/43-10/14361575, № 1016/43-10/14361575, № 1017/43-10/14361575, № 1023/43-10/14361575, № 1022/43-10/14361575, № 1021/43-10/14361575, № 1020/43-10/14361575, № 1019/43-10/14361575.

Згідно висновків вказаних актів, позивачем порушено п. «б» пп. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України. Враховуючи наведене та зважаючи на п. 119.2 ст. 119 Кодексу податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 02.10.2012 року: № 0019414310, № 0019424310, № 0019144310, № 0019134310, № 0019164310, № 0019154310, № 0019184310, № 0019174310, № 0019204310, № 0019194310, № 00119224310, № 0019214310, № 0019244310, № 0019234310, № 0019264310, № 0019254310, № 0019284310, № 0019274310, № 0019304310, № 0019294310, № 0019324310, № 0019314310, № 0019344310, № 0019334310, № 0019364310, № 0019354310, № 0019384310, № 0019374310, № 0019394310, № 0019404310, № 0019444310, № 0019434310, № 0019464310, № 0019454310, № 0019474310 та № 0019124310, згідно яких до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 6 150,00 грн.

Обґрунтовуючи правомірність прийнятих рішень відповідач звертає увагу на те, що ПАТ «Креді Агріколь Банк» було подано податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку (ф. № 1 ДФ) за 1-3 квартали 2011 року з недостовірними даними або з помилками, для виправлення яких подано уточнюючі податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1 ДФ) за 1-3 квартали 2011 року, за п. 119.2 ст. 119 Пдаткового кодексу України передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Проте, суд не може погодитись з таким висновком податкового органу, з огляду на наступне.

Згідно з ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, в тому числі, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

Стаття 51 Податкового кодексу України визначає порядок подання відомостей про суми виплачених доходів платникам податків - фізичним особам.

Так, податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.

Відповідно до п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку, подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.

Згідно з п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Правила та порядок складання та подання податкових розрахунків затверджені наказом ДПА України від 24.12.2010 р. N 1020 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку".

Так, податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.

Надається він до органу ДПС за місцезнаходженням податкового агента - юридичної особи або її відокремлених підрозділів чи до органу державної податкової служби за податковою адресою фізичної особи - податкового агента. Він може бути наданий органу державної податкової служби в електронній формі за добровільним рішенням податкового агента.

Податковий розрахунок подається податковими агентами із штатною чисельністю працівників до 1000 осіб єдиним документом на всіх, що працюють, з обов'язковим заповненням їхніх податкових номерів або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) - однією порцією. Якщо штатна чисельність працівників є більшою ніж 1000 осіб, можливе подання податкового розрахунку кількома порціями, кожна з яких являє собою окремий податковий розрахунок із своїм номером порції. Строк подання останньої порції не повинен перевищувати встановленого строку подання податкового розрахунку. Аркуші окремого податкового розрахунку зшиваються.

Пунктом 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України передбачено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.

Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

На виконання вказаних норм ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» подано податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1ДФ) за І, II, III квартали 2011 року 10 травня 2011 p., 09 серпня 2011 p., 03 листопада 2011 р. відповідно. Тобто, вказані вище податкові розрахунки подано позивачем як податковим агентом у строк, що передбачений чинним законодавством.

Також, ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» в червні, серпні, листопаді 2011 року, січні, травні, 2012 року до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби було подано уточнюючі податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1ДФ) за І, II, III квартали 2011 року, тобто до проведення перевірки, проти чого представник відповідача не заперечував під час судового розгляду справи.

Пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України передбачено, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Відповідальність за податкові правопорушення в частині неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку передбачена п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України.

Положеннями ст. 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

З аналізу наведеної норми вбачається, що податкове правопорушення це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.

Протиправність податкового правопорушення є діянням, яке призвело до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПК України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковим кодексом України вимагається від податкових агентів своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку, своєчасно подавати у строки податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування та усувати самостійно виявлені помилки.

Оскільки, позивачем було своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки, крім того, бюджет не зазнав втрат, тому суд вважає необґрунтованим та недоведеним висновок податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства. Також суд звертає увагу, що Податковим кодексом України не передбачено відповідальність за самостійне виправлення помилок податкової звітності, визначених п. 119.2 ст. 119 Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин та системного аналізу правових норм законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, в зв'язку з чим спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати винесені податкові повідомлення-рішення від 02.10.2012 p.: № 0019414310, № 0019424310, № 0019144310, № 0019134310, № 0019164310, № 0019154310, № 0019184310, № 0019174310, № 0019204310, № 0019194310, № 00119224310, № 0019214310, № 0019244310, № 0019234310, № 0019264310, № 0019254310, № 0019284310, № 0019274310, № 0019304310, № 0019294310, № 0019324310, № 0019314310, № 0019344310, № 0019334310, № 0019364310, № 0019354310, № 0019384310, № 0019374310, № 0019394310, № 0019404310, № 0019444310, № 0019434310, № 0019464310, № 0019454310, № 0019474310 та № 0019124310, що прийняті на підставі актів Окружною державною податковою службою - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 19.09.2012 року: № 1042/43-10/14361575, № 1039/431-10/14361575, № 1045/43-10/14361575, № 1044/43-10/14361575, № 1043/43-10/14361575, № 1041/43-10/14361575, № 1040/43- 10/14361575, № 1032/43-10/14361575, № 1012/43-10/14361575, № 1037/43-10/14361575, № 1035/43-10/14361575, № 1028/43-10/14361575, № 1018/43-10/14361575, № 1024/43-10/14361575, № 1038/43-10/14361575, № 1036/43-10/14361575, № 1034/43-10/14361575, № 1033/43-10/14361575, № 1031/43-10/14361575, № 1030/43-10/14361575, № 1029/43-10/14361575, № 1027/43-10/14361575, № 1026/43-10/14361575, № 1025/43-10/14361575, № 1010/43-10/14361575, № 1011/43-10/14361575, № 1013/43-10/14361575, № 1014/43-10/14361575, № 1015/43-10/14361575, № 1015/43-10/14361575, № 1016/43-10/14361575, № 1017/43-10/14361575, № 1023/43-10/14361575, № 1022/43-10/14361575, № 1021/43-10/14361575, № 1020/43-10/14361575, № 1019/43-10/14361575 про результати документальної перевірки ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, що відображено в уточнюючих розрахунках по ф. №1ДФ, поданих у І, II, III квартали 2011 року.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вєкуа Н.Г.

постанова складена у повному обсязі 04 лютого 2013р.