Копія
Справа № 2270/7452/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В. при секретарі Вересняк А.А. за участі:представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Довжоцький спиртовий завод" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Довжоцький спиртовий завод" звернулося з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ Хмельницької області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку відповідно до п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів в сумі 12022 грн., відображеного у податковій декларації з ПДВ за липень 2012 року, в результаті якої складений Акт перевірки № 2466/154/23841854 від 19.10.2012 року та винесено податкові повідомлення-рішення № 0004211542 форми "В4", № 0004221542 форми "Р", № 0004231542 форми "В1", № 0004241542 форми "В4" та № 0004251542 форми "Р" від 21.11.2012 року. На думку позивача вказані податкові повідомлення - рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі, мотивуючи обставинами, викладеними у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні подали письмове заперечення, позов не визнали, просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити. В обгрунтування своєї позиції посилаються на те, що під час перевірки було виявлено, що при здійсненні господарських операцій ( постачання газу) для ДП "Довжоцький спиртовтй завод" від ПАТ "Хмельницькгаз" не було дотримано п.15 Порядку заповнення податкової накладної затвердженої наказом Міністерства Фінансів України від 01.11.2011 року "1379 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 22.11.2011 року.
В ході перевірки було встановлено порушення позивачем п.198.6 ст.198, п.200.1 ст.200, п.198.6 ст.198, п.200.1, 200.2, ст.200, п.198.6 ст.198, п.200.1, 200.2, п.200.3, п.200.4 ст.200, п.192.1 ст.192, п.198.6 ст.198, п.200.1. ст.200 ПК України. В порушення п.192.1 ст.192, п.198.6 ст.198, п.200.1. ст.200 ПК України ДП "Довжоцький спиртовий завод" завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту липня 2012 року (рядок 19,20.2 декларації) на 185249,00 грн. В порушення п.192.1 ст.192, п.198.6 ст.198, п.200.1. 200.2, ст.200 ПК України позивачем занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет по податковій декларації з ПДВ за липень 2012 року на 179810,00 грн.
Позивач відповідно до п. 198.6 ст.198 Податкового Кодексу, не мав право віднести до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією. Отже, платник податку, який не отримав податкову накладну, або отримав її з порушенням заповнення, але оплатив товари (послуги), має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок Придбання таких товарів (послуг). Таке звернення дає право отримувачу товарів (послуг) на включення сплачених постачальнику сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту.
До Кам'янець - Подільської ОДПІ заяви ДП „Довжоцький спиртовий завод" із скаргами на постачальника - ПАТ «Хмельницькгаз» щодо надання останнім податкових накладних із порушенням їх заповнення за звітні податкові періоди не надавались.
На думку відповідача податкові накладні №64/008 від 30.06.2012 р. на суму 155 353,52 грн.. в т.ч. ПДВ - 25 892,25 грн. та №91/008 від 31.07.2012 р. на суму 1750000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 291 666,67 грн., виписані ПАТ «Хмельницькгаз» з порушенням п.201.1 ст.201 Податкового Кодексу та на підставі яких в порушення п. 198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу, сформовано податковий кредит ДП „Довжоцький спиртовий завод" у червні 2012 року не підтверджує віднесений ПДВ до складу податкового кредиту червня 2012 року та відповідно у липні 2012р. не підтверджує віднесений ПДВ до складу податкового кредиту липня 2012 року, а тому вважає винесені податкові повідомлення-рішення правомірними.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Позивач - ДП "Довжоцький спиртовий завод" зареєстроване як юридична особа Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією 04.06.97 року, номер запису про державну реєстрацію № Ю-0403 та взятий на податковий облік до Кам'янець-Подільської ОДПІ (код ЄДРПОУ 23841854).
В силу ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Також при вирішенні даного спору судом взято до уваги, що згідно з п.п.41.1.1.п.41.1. ст. 41 ПКУ, органи державної податкової служби є контролюючим органом щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Судом встановлено, що посадовою особою Кам'янець-Подільською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку Державного підприємства "Довжоцький спиртовий завод", код ЄДРПОУ 23841854, з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів в сумі 12022 грн., відображеного у податковій декларації з ПДВ за липень 2012 року. За наслідками перевірки складено акт № 2466/154/23841854 від 19.10.2012 року та прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004211542 форми "В4", № 0004221542 форми "Р", № 0004231542 форми "В1", № 0004241542 форми "В4" та № 0004251542 форми "Р" від 21.11.2012 року.
На думку контролюючого органу в Акті перевірки, вказано, що позивачем допущено порушень пункту 198.6 ст. 198, п.п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) , а саме:
- завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту червня 2012 року на 12022 грн.;
- заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету по податковій декларації з ПДВ за червень 2012 року на 13870 грн.;
- завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на 12022 грн.;
- завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту липня 2012 року на 185249 грн.;
- заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету по податковій декларації з ПДВ за липень 2012 року на 179810 грн.
Відповідно до Акту перевірки встановлено, що Кам'янець-Подільська ОДПІ не погодилась із правомірністю відображення позивачем у своїх податкових деклараціях сум податкового кредиту на підставі зведених податкових накладних, виданих ПАТ "Хмельницькгаз" по факту придбання природного газу. На думку податкового органу, вказані податкові накладні невірно оформлені постачальником (продавцем), однак з такою позицію суд може погодитись.
Суд встановив, що ДП "Довжоцький спиртовий завод" мало взаємовідносини з ПАТ "Хмельницькгаз".
З матеріалів справи вбачається, що між ДП "Довжоцький спиртовий завод" (Покупець) та ПАТ "Хмельницькгаз" (Продавець) укладено договір № 2012-ПП-8-150 на постачання природного газу від 22.12.2011 року.
З аналізу тексту Договору, а також фактичних обставин господарських відносин постачання природного газу, які відбуваються між ДП "Довжоцький спиртовий завод" та ПАТ "Хмельницькгаз" на підставі вказаного договору, слід врахувати правомірність оформлення ПАТ "Хмельницькгаз" як постачальником природного газу зведених податкових накладних, оскільки постачання природного газу має безперервний характер, а зв'язки позивача як покупця з ПАТ "Хмельницькгаз" як постачальником протягом усього строку дії договору (з 01 січня по 31 грудня 2012 року-п.10.1 Договору) є постійними. Поставлений газ щоденно використовується позивачем у власному виробничому процесі як основний енергоносій. Договором чітко зазначено, що оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється споживачем 100% авансовими платежами за 8 банківських днів до початку місяця постачання природного газу із розрахунку договірного обсягу постачання газу протягом періоду оплати відповідно до додатка 2 до Договору. У випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом. Таким чином, у договорі сторони визначили порядок щомісячної оплати поставленого газу. Даний порядок діє щомісячно, протягом усього строку дії Договору.
Тому, враховуючи характер господарських відносин з постачання газу, які склались між сторонами на підставі вказаного договору, оформлені ПАТ "Хмельницькгаз" по завершенні кожного поточного місяця зведеної податкової накладної цілком відповідає приписам п.15 Порядку заповнення податкової накладної.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Відповідно до п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 198.1. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну
територію України) та послуг.
Згідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно п.198.6. ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Відповідно до приписів п. 200.1, 200.3 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.4, 201.6, 201.7, 201.8, 201.10 статті 201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: у паперовому вигляді; в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платник як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу. Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійний на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
Відповідно до п. 14 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1379 від 01.11.2011 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за № 1333/20071 податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплат (аванс).
Пунктом 15 зазначеного Порядку визначено, що заповнення податкової накладної у разі здійснення постачання товарів\послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер при постійних зв'язках із покупцем, покупцю може бути виписана зведена податкова накладна, виходячи із визначеної у договорі періодичності оплати поставлених товарів\послуг (один раз па п'ять днів; один раз на десять днів тощо), але не рідше одного разу на місяць і не пізніше останнього дня місяця. При цьому до зведеної податкової накладної обов'язково додається реєстр товаротранспортних накладних чи інших відповідних супровідних документів, згідно з якими здійснено постачання товарів/послуг.
Таким чином , переліченні підстави є виключними, інших вимог Порядком № 1379 не передбачено. Застереження «але не рідше одного разу на місяць і не пізніше останнього дня місяця», на які посилається відповідач в обґрунтування своєї відмови, має відношення до періодичності виписки податкових накладних, ані до періодичності оплати, як визначено відповідачем у консультації.
Висновки відповідача щодо можливості виписувати зведені накладні з огляду на обов'язковість здійснення оплати поставлених товарів не пізніше останнього дня звітного місяця, суперечать загальним вимогам виписки податкових накладних, передбаченим ст. 187 ПК України, згідно якої постачальник повинен виписати податкову накладну або здати зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку, як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; або з дати відвантаження товарів.
Тобто, підставою для виписки податкової накладної є наявність однієї будь-якої події, яка наступила раніше: або попередньої оплати товару, або поставки товару.
В п.15 Порядку № 1379 передбачено, що право на виписку зведених податкових накладних мають право суб'єкти господарювання, чия діяльність має непереривний або ритмічний характер.
Отже, мова йде про значний обсяг господарського навантаження підприємця, в умовах котрого, використання суб'єктом господарювання п.15 Порядку №1379 полегшить і скоординує введення податкового обліку.
Таким чином, виключними підставами для виписки зведених накладних є постійні тривалі зв'язки з покупцем, постачання повинно носити непереривний або ритмічний характер, факт постачання повинен підтверджуватися відповідним реєстром товаротранспортних документів. Зведені податкові накладні повинні виписуватися виходячи з періодичності оплати, встановленої договором, але не пізніше останнього дня звітного місяці та не раніше одного разу на місяць.
Суд погоджується із позицією позивача, що наведені норми законодавства надають платнику податку право вибору порядку надання та виписки податкових накладних.
Судом встановлено перехід права власності на товар та його фактичну передачу в межах господарських відносин, які склались між Позивачем та ПАТ "Хмельницькгаз" на підставі Договорів купівлі-продажу, що також не заперечується сторонами по справі.
Фактичне отримання Позивачем природного газу протягом червня - липня 2012 року підтверджується належним чином оформленими податковими накладними, платіжними дорученнями, в червні 2012р. оплата проводилася згідно платіжних доручень:
-№ 1002 від 06.06.2012р. на загальну суму 450 000,00 грн., без ПДВ;
-№ 1085 від 12.06.2012р. на загальну суму 300 000,00 грн., без ПДВ;
-№ 1149 від 21.06.2012р. на загальну суму 300 000,00, в т.ч. ПДВ 50 000,00 грн.;
-№ 1170 від 26.06.2012р. на загальну суму 450 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 75 000,00 грн.,
оплата за постачання природного газу в липні 2012р. проводилася згідно платіжних доручень:
-№ 1185 від 03.07.2012р. на загальну суму 450 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 75 000,0 грн.;
-№ 1260 від 10.07.2012р. на загальну суму 400 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 66 666,67 грн.;
-№ 1295 від 17.07.2012р. на загальну суму 400 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 66 666,67 грн.;
-№ 1330 від 24.07.2012р. на загальну суму 500 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 83 333,33 грн.,
рахунком - фактурою № 0081-0612/8 за червень, рахунком - фактурою № 0081-0712/8 , податковими деклараціями та розрахунком коригування №190/008 від 31.07.2012 року кількісних і вартісних показників до податкової накладної №84/008 за договором від 22.12.2011 року № 2012 -ПП-8- 150 від 30.06.2012 .
Право Позивача на податковий кредит за вказаними господарськими операціями підтверджується належно оформленими податковими накладними.
Отже, право на включення сплаченого (нарахованого) податку до податкового кредиту виникає у платника податку за умови встановлення тієї обставини, що вартість придбаних товарів (робіт, послуг) підлягає віднесенню до складу валових витрат виробництва (обігу) за наявності податкової накладної, яка засвідчує факт поставки товару або надання послуги.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивачем доведено здійснення господарських операції з придбання ДП "Довжоцький спиртовий завод" у ПАТ "Хмельницькгаз" природного газу по договорі купівлі-продажу № 2012-П-8-150 від 22.12.2011 року, оскільки надані належні докази на підтвердження його придбання, а тому податкові повідомлення-рішення № 0004211542 форми "В4", № 0004221542 форми "Р", № 0004231542 форми "В1", № 0004241542 форми "В4" та № 0004251542 форми "Р" від 21.11.2012 року слід скасувати.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача відповідають вимогам закону, відповідно підлягають задоволенню в повному обсязі, а відповідачем безпідставно встановлено зазначені в матеріалах документальної позапланової виїзної перевірки порушення, що є підставою для визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0004211542 форми "В4", № 0004221542 форми "Р", № 0004231542 форми "В1", № 0004241542 форми "В4" та № 0004251542 форми "Р" від 21.11.2012 року.
Відповідно до ч.1. ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись 158 - 163, КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Податкові повідомлення - рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької област № 0004211542 форми "В4", № 0004221542 форми "Р", № 0004231542 форми "В1", № 0004241542 форми "В4" та № 0004251542 форми "Р" від 21.11.2012 року визнати протиправними та скасувати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по справі у сумі 2146 грн. шляхом їх безспірного списання із рахунку відповідача.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 18 січня 2013 року
Постанова не набрала законної сили
Суддя/підпис/Г.В. Лабань"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань